Sobota 21. prosince 2024 17:57
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Ohlédnutí za prvním kvartálem roku 2018

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

První kvartál roku 2018 přinesl mnoho zajímavých událostí, které se projevily i do vývoje finančních trhů. Co se týče globální ekonomiky jako takové, zásadní změny jsme se nedočkali, přičemž všechny instituce a centrální banky očekávají pokračování expanze. Podle jejich projekcí lze usuzovat, že by expanze měla pokračovat minimálně do konce příštího roku a s tím by měla klesat i nezaměstnanost.

Co však trápí většinu zemí, je inflace. Ta by měla doprovázet pozitivní ekonomický růst, ale u některých ekonomik tomu tak není. Například Eurozónu trápí poměrně nízká inflace a dosažení 2% cíle je při silném euru poměrně v nedohlednu. ECB očekává dosažení 2% inflačního cíle až v roce 2020. Nízká inflace trápí i Japonsko, to však očekává dosažení 2% cíle koncem roku 2019. Zároveň pomyslnou nohu z plynu začíná sundávat americká centrální banka FED s postupným ukončování kvantitativního uvolňování a zvyšování sazeb. Stejnou měnovou politiku volí také ČNB. Naopak monetární stimul dále udržuje ECB s nízkými úrokovými sazbami a kvantitativním uvolňováním do konce září. ECB však podle historie napodobuje rétoriku FEDu, ale až s mírným zpožděním. Silného stimulu se nadále drží i Japonsko, které chystá první utažení měnové politiky až v půlce příštího roku.

Akciové trhy byly do začátku letošního roku klidnou součástí na finančních trzích a sbíraly konzistentní zisky až do konce ledna letošního roku. Koncem ledna přišla první menší korekce, která již předznamenávala korekci následující, ta přišla začátkem února a od té doby si akciové trhy neví rady a nedokázaly navázat na své předchozí zisky. Když už to vypadalo, že by se mohli akciové trhy opět vzpamatovat, začal s velice agresivní zahraniční politikou Donald Trump. Nejdříve zavedl cla na dovozy ocele a hliníku do USA ve výší 25%. Ty již vyšly v platnost, ale většina států dostala dočasnou výjimku a mohou vyjednávat s USA o dalším postupu. Kdo však výjimku nedostal, je mimo jiné i Čína. To však nebylo ze strany USA vše, několik týdnů poté oznámily další cla na dovoz 1300 výrobků z Číny kvůli porušení duševního vlastnictví USA. Na to reagovala Čína zavedením tarifů na dovoz několika amerických výrobků v hodnotě 3 miliard dolarů. Vzápětí Čína oznámila, že plánuje další tarify na dovoz 106 amerických výrobků, včetně sóji a letadel v hodnotě 50 miliard dolarů, což by výrazně ublížilo americké ekonomice. Nejnovější zprávou je uvalení dalších cel na čínský dovoz v hodnotě 100 miliard dolarů. Jak si může všimnout i nezaujatý čtenář, situace kolem obchodních válek velmi rychle eskaluje a kdo ví, čeho budeme svědky v následujícím kvartálu. Právě situace kolem obchodních válek výrazně rozvlnila akciové trhy, které jsou od té doby v permanentní nejistotě. Investoři však i přesto zůstávají spíše pozitivní a věří, že dojde k dohodě mezi oběma zeměmi a situace nebude dále gradovat.

Spolu s korekcí na akciových trzích jsme se dostali do korekce i na ropě. Tam panují také částečně obavy z obchodních válek, ale jsou zde i další fundamenty, které brání ropě v dalším růstu. Korekce na ropě se trochu svezla i s korekcí na akciových trzích, zároveň však nejvýrazněji tlačí ceny ropy na nižší úrovně rostoucí americká produkce. Právě USA využívá vyšších cen ropy, na které je dostal OPEC společně s Ruskem pomocí výrazných produkčních škrtů, které by měly trvat minimálně do konce roku. Jsou to právě produkční škrty, které drží ropu na vyšších úrovních a vzhledem k tomu že USA ví, že budou pokračovat, bude pokračovat i jejich těžba. Ta dosáhla několikrát za první kvartál historických maxim a další atakují téměř každým týdnem. Intradenní hybnou sílou na ropě se tedy staly americké zásoby ropy. Ty začátkem roku výrazně ztrácely, ale poté se vzpamatovaly a společně s rostoucí americkou produkcí zatím brzdí ropu v dalším růstu. Právě vývoj na ropě, stejně jako na akciových trzích bude v dalším kvartálu velkou neznámou. Ropa začíná být, čím dal tím více citlivá na jakákoliv politická rizika a zprávy z mexického zálivu ohledně změny počtu plošin a tak podobně. Právě to může hýbat cenou ropy i v následujících týdnech. Zároveň společně s akciovými trhy vstřebává ropa jakékoliv zprávy týkající se zahraničního obchodu mezi USA a Čínou. Také lze sledovat výhledy investičních bank a institucí jako Goldamn Sach, J.P. Morgan, atd., ty se pohybují v rozmezí 70-80 dolarů za barel, z dlouhodobého hlediska tedy sází spíše na růst ceny ropy.

Z forexových trhů vyčníval během prvního kvartálu nejvíce japonský jen. Ten proti americkému dolaru za první kvartál výrazně posiloval a dostal se z široké oblasti konsolidace. Především mu pomohla nervózní situace na akciových trzích, což je pro japonský jen voda na mlýn, jelikož slouží pro investory jako bezpečný přístav. Ačkoliv na trzích stále panuje nervozita z obchodních válek a index volatility VIX si našel novou optimální hodnotu kolem 20 bodů, japonský jen začíná spíše konsolidovat, kdy investoři zmírňují své obavy a uchylují se zpět k rizikovějším aktivům. Dařilo se také britské libře, která se začátkem roku svezla na pozitivních zprávách ohledně možného ukončení kvantitativního uvolňování ECB. To pomohlo mimo jiné euru, ale to si nedokázalo udržet tempo růstu, možná i kvůli razantním ziskům z minulého roku, kdy výrazně oslaboval americký dolar. Ten prozatím zastavil své dlouhodobé ztráty a také přešel do dlouhodobější konsolidace. Pro růst amerického dolaru v roce 2018 přitom hovoří několik fundamentů. FED plánuje několikrát zvednout úrokovou sazbu, zároveň americká ekonomika běží na plné obrátky spolu a společně s daňovou reformou by mělo jít o dostatečný stimul, který pomůže americkému dolaru. Proč však dolar zatím neposiluje se zdá být záhadou. Existuje několik teorií, co drží dolar na nízkých úrovních, jako například rozšiřující se obchodní deficit USA, což znamená, že je více dolarů utraceno mimo USA, než se podaří vydělat doma. Své může sehrát i parita kupní síly, začátkem roku 2017 byl dolar nejvíce nadhodnocenou měnou, takže by se mohlo jednat pouze o dlouhodobou korekci. Zajímavostí je také, že dolar začal oslabovat, jakmile nastoupil do funkce americký prezident Donald Trump. Americký dolar má tedy k dispozici vše potřebně k tomu, aby začal posilovat, pomoci mu může růst inflace, který by mohl přijít v dalším kvartálu.

Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Odraz ode dna znamenal pro index S&P 500 nejsilnější výsledek od roku 2013
    Reakce na začátek korekce byla silná, index S&P 500 přidal 4,3 %. Nebýt lednového růstového sprintu, denní graf by byl zhruba na linii růstového trendu.
  • Odsunutí dluhového stropu a silná data z trhu práce vynesly index S&P 500 na letošní maxima
    Americký akciový trh je na letošním maximu, pokud tedy trh sledujeme skrze index S&P 500. O nevyrovnané výkonnosti jednotlivých sektorů tentokrát řeč nebude, zůstaneme u konstatování toho, že index poměrně přesvědčivě stoupl nad hladinu 4 200 bodů a za celý týden vzrostl o 1,83 %.
  • Odštartuje ECB nový trend?
    Dnes náš čaká zasadnutie ECB, ktoré môže byť výbornou zámienkou pre začiatok silnejšieho pohybu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo možno očakávať.
  • Odteď ve Fintokei: Ještě vyšší odměny za zodpovědné obchodování
    Pro namotivování našich klientů ke konzistentnímu obchodování jsme toho udělali už poměrně hodně. Změny, které popíšeme v tomto článku však jdou ještě dál.
  • O dvojí povaze informací a náročnosti tradingu
    Udržet si čistou mysl při tradingu je základ úspěchu. V tomto článku se přiblížíme problematiku příjmu mnoha informací jak v běžném životě, tak v tom obchodním.
  • Odvrácená strana mince
    Trading z pohledu problémů, které může napáchat a zamyšlení nad tím, proč se k němu přistupuje neseriózně.
  • ODY - trojka...
    Takže na základě množících se dotazů ohledně obchodování uzavřené trojice z mé strany, jsem založil tento blog.
  • O Euru
    Ačkoliv by tady na tomto místě všechny z vás, celkem logicky napadlo, že tím eurem je myšleno platidlo, tentokrát to bude o fotbalu. Jasně, když budete trpěliví, během textu se přeci jen nevyhnu investicím, ale hlavním tématem bude fotbal, tedy to, o čem myslím Gary Lineker, řekl …
  • O fundamentálním spekulantovi
    V předvánočním sloupku věnovaném fundamentu se tentokrát nebudeme zaměřovat na možné podhodnocené či nadhodnocené měny, ale podíváme se, co takový fundamentální spekulant („Fundas“) dělá během roku. Dnes tedy výjimečně bez grafu.
  • Ohlédnutí za děním okolo akcií GameStop, ACM a komunitou WallStreetBets očima ředitele Trading oddělení XTB Filipa Kaczmarzyka
    Filip Kaczmarzyk svoji kariéru v XTB zahájil již v roce 2007 v rámci trading oddělení na pozici Junior Trader. Od dubna 2009 zastával funkci zástupce vedoucího trading oddělení XTB. V listopadu 2010 začal pracovat pro institucionálního poskytovatele likvidity CFH Makrets v Londýně. Od května 2011 do května 2015 pracoval ve společnosti Noble Securities SA, nejprve jako ředitel obchodování OTC instrumentů, později jako ředitel FX trhů. Do XTB se vrátil v květnu 2015 na pozici ředitele trading oddělení a od 10. ledna 2017 je členem správní rady XTB. Je absolventem varšavské ekonomické univerzity se zaměřením na kvantitativní metody v ekonomii a informační systémy.
  • Ohlédnutí za rokem 2021 a plány pro rok 2022
    Uplynulý rok 2021 byl pro mě jeden z rozhodujících. Odehrálo se v něm několik důležitých změn, které ovlivnily nejen můj osobní život, ale i způsob mého obchodování. Ale popořadě.
  • Ochlazení přichází z Číny
    Lockdown Šanghaje tvrdě dopadá na výkonnost druhé největší světové ekonomiky. Politika nulové tolerance komunistické partaje způsobuje, že v dubnu klesla produkce aut v celé Číně meziročně o 45 % a maloobchodní tržby odepsaly (nominálně) 11,1 %. A čísla za květen zřejmě nebudou o moc optimistější. Pro globální ekonomiku jde o obrovský poptávkový i nabídkový šok, který se na trzích musí dříve nebo později projevit.
  • Ochrana proti negativnímu zůstatku – proč je tak důležitá
    Ochrana proti negativnímu zůstatku (NBP – Negative Balance Protection) je pravděpodobně jedna z nejcennějších služeb, kterou vám retailový forexový broker může nabídnout.
  • Ochránci proti inflaci
    Do čeho dnes investovat, aby výnos alespoň pokryl extrémní zvyšování cen? Lidová moudrost napovídá, že tradičním uchovatelem hodnoty jsou především zlato a nemovitosti.
  • OIL - černé zlato
    Mám sice po jarní havárce a po následných několika operacích zdravotní dovolenou. Právě proto mám nyní více času se zaobírat trhy z jiné strany a i více se podívat na jeden, který u sebe beru jako tzv. doplňkový. Jedná se o trh s ropou. Na toto téma by se dala napsat celá kniha, na to zde není prostor. Ve stručnosti, pár nejdůležitějších údajů a mých postřehů vycházejících z několika let obchodování s ropou může někomu pomoci.
  • OIL - černé zlato II. Situace v dolarovém indexu DXU10 a akciovém indexu US30.
    Plním svůj slib daný v diskusi a doplňuji článek z 12.8.
  • O inflaci zisků
    Ano, o inflaci už toho bylo v poslední době napsáno hodně. Je zvýšení cen dočasné? Pomůže nějak zvýšení úrokových sazeb? Kdo za to může?! Proto se dnes pokusím být originální a podívat se, jak aktuální situaci využívají (a také zneužívají) společnosti.
  • O inflaci zisků (2. díl)
    V předchozím článku jsme si ukázali, že dnešní růst spotřebitelských cen pomáhá spíše vylepšit výsledovky společností, které se na trhu nacházejí ve správný moment na správném místě, než že by byl vynucený růstem nákladů/mezd. Prozatím.
  • O jedné z nejstarších spekulačních bublin, aneb co se tehdy stalo?
    Snad každý obchodník o ní už slyšel, ale většina nemá ponětí o tom, co se tehdy stalo. O čem je tu řeč? Přeci o tulipánové horečce. Tato krize se řadí mezi nejstarší spekulační bubliny novodobé historie.
  • Okamžik, na který bitcoin čekal! | Investiční Memento #53
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 53. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding