Žijeme v době informací, kdy se tato elementární jednotka všeho dostala do hlavního proudu lidské pozornosti a většina lidí si neumí den bez pořádného přívalu informací ani představit. I přes to, že jsme v běžném životě informacemi doslova zahlcováni, stále tak nějak máme tendenci se jim dobrovolně vystavovat. V čem spočívá negativní vliv velkého množství informací na běžný život a jak se přemíra informací projevuje při tradingu? To si popíšeme v tomto článku.
Informační ofenzíva
Jak tvrdí fyzici, informace je základní jednotkou všeho ve vesmíru. Z toho se dá usuzovat, že by se člověk bez informací jen těžko obešel, vlastně by ani neexistoval. Každá buňka v lidském těle je určitým druhem informace a zároveň má i svou vnitřní paměť, která může sloužit jako informační úložiště. Jenže toto úložiště není bezedné, a jak díky Planckově konstantě víme, když se do jednoho bodu ve vesmíru vměstná mnoho informací, dojde k jeho zhroucení a vytvoření singularity. Takže se v přeneseném smyslu dá tvrdit, že příliš mnoho informací má destruktivní charakter.
To je ovšem špatná zpráva pro každého informačního konzumenta. Samozřejmě se nestane, že když si přečtete zprávy, tak se vaše tělo zhroutí samo do sebe. Ovšem stres, který zprávy vyvolávají, už své dopady na organismus mít bude. Nechme nyní zdravotní aspekt přemíry informací stranou a podívejme se pouze na psychický aspekt. Informace jsou médii mnohdy předávány lidem pomocí duálního (dvojitého) spektra. Do éteru jsou vypuštěny informace, které se navzájem vylučují.
Někdo by mohl tvrdit, že se jedná pouze o svobodu slova, ale když se tato technika duální informace použije chytře, je možné pomocí navzájem se vylučujících informací dosáhnout davové paralýzy a její členové se dostanou do stavu, kdy je jim všechno naprosto jedno. Jinými slovy je nic nezajímá a takovýto člověk je velmi dobře tvarovatelný a také poslušný. Dualitu nabízených informací lze sledovat téměř všude. Klasickým příkladem je počasí (polojasno, místy déšť), strava (moc másla škodí, málo másla škodí), sport (při běhu se ničí kolena, bez pohybu se ničí pohybový aparát).
Informační paralýza, která vede k psychické rezignaci, existuje z jednoho prostého důvodu. Lidé mají tendenci si utvářet závěry a mít názory. Běda rosničce, která by nevěděla, jaké bude zítra počasí. Lidé raději slyší neurčité, nic neříkající informace, než pravdu v podobě prostého NEVÍM.
Informační paralýza v tradingu
Psychické paralýzy se v tradingu dosahuje obvykle v období, kdy trhy nevykazují jasný směr. Je to z toho důvodu, že když trh trenduje, analytici vždy najdou důvod, proč to tak je. Silný dolar posiluje, protože: dobré makro, více pracovních míst, vyšší sazby atd. Ovšem když se trh nachází v postranním trendu, tak je velmi složité najít důvod, proč se tak děje, což akorát nahrává tvorbě spekulací, protože běda tomu, kdo nebude mít názor.
Když se trader nachází pod vlivem informační paralýzy, je to z toho důvodu, že mu trh nabízí jak signály pro vstup do dlouhé pozice, tak signály pro vstup do krátké pozice. Pokud si trader této tržní vlastnosti není vědom a nechá na sebe působit velké množství těchto protichůdných informací, dochází v jeho mysli k paralýze. Tedy stavu odevzdání a letargie. V okamžiku, kdy však tyto signály začne obchodovat, se zároveň s tím začne i spouštět program s názvem likvidace účtu. Stav letargie je o to nebezpečnější, že traderovi je vlastně jedno, jaký je finanční zůstatek jeho účtu. Jde mu již jen o to, aby si potvrdil, že některá z nabízených informací (signál do longu) je pravdivá.
Obrana proti informační paralýze existuje pouze jedna, a to prevence. Paralýzu nemusíte řešit, pokud se do ní nedostanete. Prevence spočívá v uvědomělém vnímání informací, hledání skutečné podstaty toho, co se někdo snaží sdělit a hledání vazeb na své chování a svůj život. Pokud některé informace tyto parametry nesplňují, je lepší tyto informace ze svého života odstranit. Pro trading to znamená, že když vzniknou v krátkém časovém intervalu dva protichůdné obchodní signály, ukončím pro tento den či týden obchodování, protože se nejedná o prostředí, ve kterém by se dal vytvářet zisk.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass