Vývoj meziročního růstu maloobchodních tržeb v Číně, nominálně:
Zaprvé kurz čínského jüanu je i přes přicházející recesi relativně stabilní. K americkému dolaru sice za poslední měsíc oslabil o 6 %, k ostatním světovým měnám však kvůli naprosté dominanci USD poslední doby dále posiluje. Meziročně je jüan silnější o 9 % k euru a dokonce o 12 % k japonskému jenu, největším konkurentům na globálním průmyslově-vývozním poli.
Vývoj měnového páru USD/CNY:
Čínskou centrální banku navíc nic netlačí do zvyšování úrokových sazeb. Meziroční inflace je na stále snesitelných 2,1 %, ceny nemovitostí zpomalily růst na 1,5 % meziročně. A především ekonomika míří do recese – lidé, kteří nemohou kvůli uzávěrám pracovat, dostávají v rámci nefungující sociální sítě minimální kompenzaci, takže jejich spotřeba zřetelně propadne. Prodej čínského jüanu vůči euru (long EUR/CNY) tak díky očekávanému obratu v měnové politice Evropské centrální banky vypadá jako slibný obchod do druhého pololetí letošního roku.
Dopad plošné uzávěry bude mít i na zboží, které Čína dováží. A to není dobrá zpráva pro komoditní býky. Železná ruda a měď, na které dopadá zpomalení stavebního sektoru delší dobu, už zamířily výrazně níže.
S otazníkem zůstávají energetické komodity ropa a uhlí. Spotřeba ropy totiž aktuálně v Číně klesla cca o 2 miliony barelů denně, což více než kompenzuje ruské vynucené odstávky. Cena ropy okolo 110 USD za barel je při silném americkém dolaru pro celý svět velice drahá. Tradeři tak musejí držet cenu ropy vyšponovanou kvůli riziku odstřižení veškerých ruských vývozů. Pokud se tak ale nestane, tak bude ropy dostatek a její cena by se měla dostat pod 100 USD za barel.
Podobný příběh je i u uhlí, kde Čína zvyšuje těžbu, zatímco s propadem průmyslové výroby snižuje spotřebu. Tento hlavní hráč by měl mít zásadní podíl na vyrovnání globálního uhelného deficitu. Cena této předražené špinavé komodity by se tak měla vrátit do snesitelného rozpětí 150-250 USD za tunu.
Vývoj ceny uhlí v USD za tunu:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, tradingeconomics.com