Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:19
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new

Ponziho schéma – jak ho poznat a nenechat se obrat o peníze

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Uplynul sotva rok a českou finanční scénu rozvířila další kauza, ve které se skloňuje Ponziho schéma. Jestli Xixoio bylo nebo nebylo Ponziho schéma, mi nepřísluší hodnotit, to je téma pro orgány činné v trestním řízení. Tato kauza mě ale inspirovala k úvahám, jestli se „investice“ založená na Ponziho schématu dá poznat včas, tedy dříve, než vše praskne a peníze investorů zmizí v nenávratnu. Mám za to, že ANO, poznat se dá, a to je téma dnešního blogu.



Ne každá příležitost je investice

Slovo „investice“ záměrně dávám do uvozovek, protože je všem asi jasné, že u Ponziho schéma se o žádnou investici nejedná, byť tak může být prezentována.


Co je Ponziho schéma

Základní Ponziho schéma je založené na jednoduchém modelu:

  • zakladatel založí zpravidla fond nebo jinou „investiční“ příležitost, kam láká investory na velmi výhodné, často nadprůměrné zhodnocení, může se jednat i o desítky procent ročně, kvartálně nebo dokonce i měsíčně.
  • peníze investorů se velmi často vůbec neinvestují, ale používají se na výplatu průběžných zisků těm investorům, kteří naskočili do systému dříve.
  • díky výplatám zisků systém získává na popularitě a ti „investoři“, kteří inkasují zisky, často navyšují své vklady a doporučují „investici“ dalším lidem.
  • dokud do fondu přitékají čerstvé peníze a je na výplatu nadprůměrných zisků, vše vypadá dobře. Dříve či později čerstvé peníze dojdou a celý systém se jednoduše zhroutí.

Ponziho schéma vynalezl na počátku 20. let 20. století Charles Ponzi, podvodník italského původu, který vybral od tehdejších „investorů“ asi 20 milionů tehdejších dolarů. Ponzimu za podvody hrozilo doživotí, protože však spolupracoval s policií, soud ho odsoudil jen k pětiletému trestu.


Proč se to děje stále znovu a znovu?

Je zajímavé, kolik lidí od té doby Charles Ponzi „inspiroval“ a jeho model úspěšně opakují. Přemýšlela jsem také, proč tolik lidí znovu a znovu naletí a nechají se obrat o peníze. A napadají mě tyto možné důvody.

1. Neznalost

Někteří lidé naletí na Ponziho schéma pouze z neznalosti. Řada lidí vůbec nezná Ponziho schéma nebo o něm už někdy slyšeli, ale vlastně nevědí, jak v praxi vypadá. Takže „investici“ založenou na Ponziho schématu nepoznají a nechají se obyčejně napálit.

2. Chamtivost

Dalším důvodem je jeden ze starých známých fenoménů psychologie investování: chamtivost. Chamtivost při investování vede k neuváženým krokům, ignorování nebo podcenění rizika nebo k přehnaným očekáváním zisků. Chamtivost dovede vypojit zdravý selský rozum a intuici i velmi inteligentním a vzdělaným lidem.

3. Důvěra v autority

Někdy je těžké Ponziho schéma poznat. Zejména v situacích, kdy za investicí stojí nebo je s ní spojován někdo, kdo má velkou veřejnou nebo odbornou autoritu. To byl případ Bernarda Madoffa, což byl ve své době investiční guru na Wall Street. Jeho firma na Ponziho schématu fungovala dlouhé roky a nikdo dlouho neměl sebemenší tušení, že se děje něco, co nemá. Tohle je velmi těžké prokouknout, zejména ve spojení s body, kterým se budu věnovat dále.

4. Nedůvěra ve vlastní úsudek

Svět investic je obestřený zvláštní aurou a budí dojem, že aby člověk mohl investovat, musí mít obrovské vzdělání a zkušenosti. To rozhodně platí, pokud se chcete pustit do aktivního investování, kdy si chcete své portfolio poskládat a spravovat sami nebo si přejete mít nadprůměrné výsledky.

Pro pasivní investování, a tedy průměrný výnos, ale diplom z financí nepotřebujete. Domnívám se, že někteří lidé naletí na „investice“ založené na Ponziho schématu z důvodu, že dané příležitosti přesně nerozumí, nerozumí, co je její podstata a do čeho se mají investované peníze dát. Ale protože se cítí hloupě za to, že tomu nerozumí, nechají se přesvědčit, protože ti druzí, tedy zakladatel nebo finanční poradce tomu přeci určitě rozumí lépe. Toto je nebezpečný fenomén zejména ve spojení s předchozím bodem – důvěrou v autority. Zde musím zmínit zlaté pravidlo investování:

Nikdy nepodceňujte váš selský rozum a zdravý úsudek. A hlavně, pokud nějaké investici nerozumíte, buďte velmi opatrní! Já osobně do investic, kterým nerozumím, peníze nedávám, i kdyby byly sebevýhodnější. Tečka.

Dá se Ponziho schéma včas poznat?

Věřím, že ve většině případů ano. Jaké jsou znaky „investice“ podle Ponziho schématu? Zde je seznam varovných znamení, podrobněji je popisuji dále.


Důležité je zmínit, že v žádném případě netvrdím, že každý bod znamená, že se jedná o Ponziho schéma, aneb jak říká známé přísloví, jedna vlaštovka jaro nedělá.

Pokud vám ale někdo nabízí „investici“, která splňuje hned několik znaků, velmi zpozorněte a poděkujte vesmíru za varování.

Pojďme si varovná znamení popsat podrobněji.

1. Slibují vám nadprůměrný výnos

Slib nadprůměrného výnosu je podle mého názoru první a největší varovné znamení. Na trhu je velmi složité dosáhnout nadprůměrných výnosů, můžete porazit trh jeden rok, možná dva, když jsou trhy ve vynikající kondici. Ale dosahovat nadprůměrných výnosů stabilně a dlouhodobě je téměř nemožné. Naopak je velmi běžné, že někdy je dobrý rok, někdy se trhu nedaří a investice mají špatný, klidně i minusový rok.

Takže pokud nějaká „investice“ slibuje zhodnocení:

  • v desítkách procent ročně,
  • pravidelně a dlouhodobě,
  • a není to investiční ikona typu Warren Buffet nebo Ray Dalio,

berte to jako velké varování. Mimochodem investiční ikony současné doby Warren Buffet či Ray Dalio by nikdy nadprůměrný výnos neslíbili, protože moc dobře vědí, že když máte jednou skvělý rok, vůbec to neznamená, že i další rok bude dobrý.

Pokud potřebujete porovnání, co je průměrný a co nadprůměrný roční výnos, pomůžeme si s výnosem amerického akciového indexu S&P 500:

  • historický průměrný roční výnos za období od roku 1928 do 2021 je necelých 8 %
  • průměrný roční výnos za posledních 10 let od roku 2012 do 2021 je necelých 15 %
  • průměrný roční výnos za posledních 20 let od roku 2002 do 2021 je necelých 9 %.

Asi tušíte, že když vám někdo nabízí výnos 25 % měsíčně, je to zcela mimo realitu.


2.
Netušíte, co je podstata „investice“

Každý fond musí mít ze zákona prospekt, ve kterém musí fond uvést, jakou má investiční strategii, jaká aktiva bude nakupovat, jaká je výše poplatků atd. Třeba: že strategie fondu je kopírovat výkon amerického indexu S&P 500, pouze long pozice (fond tedy bude akcie pouze nakupovat, nikoli shortovat), takže investování bude bez použití páky.

Prospekt fondu vždy schvaluje orgán dohledu (v Čechách je to Česká národní banka) a prospekt musí být snadno přístupný investorům, třeba na webu. Pokud vám někdo prospekt nechce dát nebo vám nechce říci, do jakých aktiv vaše peníze půjdou, je to další varovné znamení.


3.
Slabá nebo žádná historie minulých výsledků

Výkonnost fondu je snadné si ověřit podle jeho výkonů v minulých letech. Každý fond by vám měl ukázat své minulé výsledky, podle toho snadno odhadnete, jestli to, co vám slibuje, je vůbec reálné nebo ne. Nenechte se oklamat, že výsledky za minulé roky nejsou, protože je fond nový. Nemám nic proti novým fondům, ale v kombinaci s dalšími body to berte jako další varovné znamení.


4.
Příliš lehká právní struktura

V západním světě fondy podléhají velmi přísné právní regulaci. V Čechách, ale i jiných zemích, existují i fondy, které mají právní regulaci mírnější, tyto fondy jsou ale určené pouze pro úzký okruh osob a rozhodně nesmí být nabízené veřejnosti. V Čechách fungují tyto „malé“ fondy podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech. Vždy se zeptejte na právní formu a pokud uvidíte fond podle § 15, zpozorněte, zejména – v kombinaci s dalšími body.

Čímž se dostáváme k dalšímu varovnému znamení:


5.
Investice je prezentována jako „exkluzivní“, skoro podpultovka

Veřejné nabízení investic má svá přísná pravidla. Pokud vám někdo nabízí „investici“, kterou vám prezentuje jako exkluzivní, skoro jako podpultovku, berte to jako další jasné varovné znamení, zejména jak jinak než ve spojení s ostatními body.


6.
Systém pyramidy a odměna za získání nových „investorů“

Pokud vám finanční poradce nebo někdo jiný, kdo vám nabízí „investici“, zároveň nabízí, že pokud získáte nebo doporučíte nové „investory“, dostanete provizi, berte to jako další varovné znamení. Takto funguje systém pyramidy, a to v investičním světě nebývá dobré znamení.

7. Osobnost a způsob veřejné prezentace zakladatele

Stává se, že projekt nebo „investice“ je silně spojena s otcem zakladatelem, který se v médiích či na sociálních sítích prezentuje bohužel ne svoji expertní znalostí a zkušeností, ale nákladným životním stylem. I náš český rybníček zažil, a to poměrně nedávno, jak vypadá takový otec zakladatel, který se fotí se svým luxusním vozovým parkem, v soukromých letadlech a na různých luxusních místech. Hádejte, kdo to financuje? Ano, „investoři“ z jejich peněz.

Závěrem - jak se ochránit a nenaletět?

Dá se před podobnými „investicemi“ ochránit a nenaletět? Věřím, že z velké části ano. Co tedy dělat? To se dozvíte v příštím blogu.

Doufám, že vám dnešní blog pomohl zorientovat se v tom, jak poznat „investici“, která může být založená na Ponziho schématu.

A mimochodem, kdo má rád silné vizuální příběhy, pak rozhodně doporučuji film Čaroděj ze země lží, který popisuje snad největší Ponziho schéma v historii, kterého se dopustil Bernard Madoff.

Přeji všem dobré rozhodování a úspěšné obchody.

Marika Čupa

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pomocník na mobilu - aneb jak dodržovat pravidla
    Ja mi může mobil s androidem pomoci při dodržování pravidel? Ukazuje mi jak dlouho jsem už žádné neporušil a kolik bych měl ještě vydržet. Jednoduché a maximálně praktické.
  • Pomohla najít skrytý potenciál stovkám traderů - nyní si můžete poslechnout přednášku této výkonnostní koučky i vy!
    Služeb výkonnostních koučů v současné době využívá stále více profesionálních i poloprofesionálních traderů. Není se čemu divit, psychologická stránka obchodování je jednou z nejobtížněji zvládnutelných a pomoc školeného profesionála se tak může opravdu hodit. Zvláště pak pokud se chcete neustále zlepšovat a s tradingem to myslíte opravdu vážně. Proto vám nabízíme možnost poslechnout si zdarma přednášku a potkat se naživo s jedním z profesionálních koučů. Zajímá vás kde? Čtěte dál…
  • Pomôže kauza Tether rastu kryptomien?
    Kryptomenový trh sa po niekoľkých týždňoch ponoril do červených čísel. Tie sme v takomto rozsahu nevideli už istý čas a tak sa všetci začínajú pozerať na to, čo prepad na kryptomenovom trhu spôsobilo alebo to, kam až môže ísť. Dokonca sa začínajú ozývať aj hlasy, ktoré hovoria o tom, že sa skončil bull market a nastáva bearish obdobie, čo je však trošku urýchlené konštatovanie. Aj keď sa aktuálne v kryptomenách asi nehovorí o ničom inom, ako o tomto prepade, dnes uzrela svetlo sveta aj jedna veľmi zaujímavá správa, ktorá sa týkala najväčšieho stablecoinu, Tether, a jeho takmer dvojročného súdneho sporu, ktorý sa dnes oficiálne skončil.
  • Pomůže Barbie akciím Birkenstock?
    Německá obuvnická společnost Birkenstock se chystá vstoupit na americkou burzu a toto IPO, neboli veřejná nabídka akcií, je v letošním roce jedno z nejsledovanějších. K obrovské popularitě značky Birkenstock pomohla Barbie, která ve stejnojmenném filmu nosí sandály právě od značky Birkenstock.
  • Ponákupní racionalizace - Způsob, jakým omlouváme své chyby
    Investování pod vlivem emocí je velkým nepřítelem ziskovosti. Co se ovšem odehrává v investorově mysli poté, co provede nepromyšlený nákup akcie? Na to se podíváme v tomto článku.
  • Ponaučenie z negatívnych skúsenosti
    Život nás neustále konfrontuje s rôznorodými skúsenosťami a nie vždy sú tie, ktoré k nám prichádzajú, pozitívne. Negatívne skúsenosti, či už v osobnom alebo profesionálnom živote, sa často javia ako náročné prekážky. Avšak, práve v týchto momentoch sa nám otvára príležitosť pozrieť sa na vlastné chyby, zlepšiť svoje schopnosti a dosiahnuť osobný rast. V tomto článku si povieme, ako možno obrátiť negatívne skúsenosti v náš prospech, ako sa poučiť z neúspechov a ako celkovo využiť každú nepríjemnú skúsenosť na ceste k vlastnému rozvoju.
  • Pondělní nedočkavost
    Těšit se na nový obchodní týden je jistě příjemné, víme co nás baví, ale přehnané natěšení může přinést i bolestivé vystřízlivění, hlavně v pondělí.
  • Pondělní povánoční rally zajistila důrazné proražení rezistence, americké akcie uzavřely rok poblíž maxim
    Uplynulý týden začal růstem indexu S&P 500 o bezmála procento a půl, další dny se pak trh při nízkém objemu obchodů držel na dohled rekordních hodnot. Celkově uzavřel rok týdenním vzestupem o 0,85 %.
  • Po Nowotném přichází Draghi. ECB polila trhy živou vodou
    Mario Draghi včera odstartoval nákupní horečku na akciích a dluhopisech když na adresu zhoršující se situace v Evropě poznamenal, že ECB udělá cokoli bude zapotřebí k tomu, aby se situace v Evropě uklidnila.
  • Ponziho schéma – co dělat, aby člověk nenaletěl
    V minulém blogu jsem rozebírala, co vede k tomu, že lidé se znovu a znovu nechají oklamat a dají své peníze do „investic“, které jsou založené na podvodném Ponziho schématu. Dá se před podobnými „investicemi“ ochránit a nenaletět? Věřím, že z velké části ano. A co pro to můžete konkrétně udělat, je tématem dnešního blogu.
  • Popáté na (historickém) vrcholu nad 4 700 indexu S&P 500 aneb Santa Claus nakonec dorazil
    Americký akciový index S&P 500 se ve zkráceném obchodním týdnu po nepovedeném pondělí vzepjal k silné předvánoční rally a celkem přidal 2,28 %.
  • Poptávka po americkém dolaru může ještě růst
    Americký dolar opět využívá své nálepky bezpečného přístavu a rostoucí poptávka v prostředí geopolitických rizik mu jen prospívá. Dolar by tedy mohl zopakovat scénář z minulého roku, kdy byl na devizových trzích suverénně nejsilnější měnou. Za nejaktuálnějším růstem poptávky stojí zveřejněná data z Číny, která poukazují na zpomalení růstu druhé největší ekonomiky spolu s dalším zhoršením výhledu Mezinárodního měnového fondu pro růst globální ekonomiky. Za dolarem však nebude v letošním roce pravděpodobně stát FED, který ustoupil ze svého původního záměru dále zvyšovat úrokové sazby.
  • Poptávka po ropě může dále klesat
    Poptávka od dvou největší asijských importéru, Číny a Indie roste výrazně pomaleji, než jaké bylo očekávání. To odhaluje slabší růst tamních ekonomik a narušuje jeden z hlavních pilířů držící ceny ropy vysoko uprostřed eskalující situace kolem obchodních válek. Obě země dohromady tvoří poptávku po 12% světové nabídky ropy a jejich růst byl motorem pro trh s ropou.
  • Poptávková recese dorazila do eurozóny
    Dnešní data z německého průmyslu za listopad negativně překvapily, když místo růstu o 0,4 % došlo k poklesu o 0,7 %. Kumulativní pokles od března už činí 6,5 % a tato lokomotiva evropského hospodářství táhne s sebou dolů celou ekonomiku eurozóny.
  • Poroste letos kanadský dolar? - Analýza USD/CAD
    USD /CAD je jedním z nejžádanějších měnových párů v mezinárodním obchodování. V tomto článku prozkoumáme klíčové faktory ovlivňující směnný kurz páru, analyzujeme dynamiku cenových změn v roce 2023 a prozkoumáme krátkodobé a střednědobé prognózy poskytnuté odborníky.
  • Porozumění základním obchodním jednotkám: Body, Pipy a Ticky
    Pro nováčky ve světě obchodování může být orientace v odborných termínech, které popisují změny cen, značně náročná. Termíny jako body, pipy a ticky jsou klíčové v každodenním obchodování, avšak jejich správné používání není vždy samozřejmostí. Tento článek vám pomůže pochopit rozdíly mezi těmito jednotkami a jak je správně používat ve vašich obchodních strategiích.
  • Pořadí měn podle rizikovosti
    Sentiment na finančních trzích se s přicházejícími daty zhoršuje den ode dne. Dnes si proto ukážeme, které měny by s případným krachem nabraly zisky a které naopak posune trh ještě níže.
  • Pořád mi ty kWh nedávají smysl
    Nedávno se mi dostal před oči článek, který bez velké pompy informoval o tom, že byla v České republice otevřena největší dobíjecí stanice pro elektromobily. A to jsem si musel přečíst.
  • Posílení indexu S&P 500 nic podstatného neřeší
    Americký akciový index zahájil uplynulý týden silným růstem a i přes páteční ztrátu bezmála procenta uzavřel za pět obchodních dnů silnější o 1,52 %. Po čtyřech červených týdenních svíčkách za sebou tak na grafech svítí konečně jedna zelená.
  • Posilování USD může dále pokračovat
    Americký dolar se jistě vyznačuje krásnými dlouhodobými trendy.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy