Rekapitulace – Seznam varovných znamení
V minulém blogu jsem uváděla seznam varovných znamení, která „investice“ podle Ponziho schématu často vykazují. Pro jistotu všech 7 varovných znamení uvádím znovu, protože je to věc, kterou považuji za tak důležitou, že by se mohla opakovat donekonečna.
Pokud vás zajímá podrobnější popis všech varovných znamení, odkaz na článek je zde.
Jak se tedy ochránit a nenaletět?
Pojďme k dnešnímu tématu, co dělat, aby člověk minimalizoval riziko, že naletí? Rady jsou následující:
Pojďme si jednotlivé rady probrat podrobněji.
1. Vždy si klidu vše prostudujte
Nikdy se nenechte dotlačit k rychlému rozhodování. Nikdy! Dejte si svůj čas a vše si v klidu prostudujte, ne nadarmo se říká, že ráno je moudřejší večera. Existuje spousta výborných a profesionálních finančních poradců, bohužel existují i ti méně profesionální. Profesionál vás nechá v klidu vše prostudovat a promyslet, je vám k dispozici pro jakékoli otázky a netlačí vás do rozhodnutí, a už vůbec ne do rychlého rozhodnutí.
2. Ptejte se, tak dlouho, dokud to nepochopíte
Pokud vám cokoli není jasné, ptejte se. Tak dlouho, dokud to nepochopíte. Pokud se ptáte a daný člověk vám dává najevo, že se ptáte hloupě, pak hlupák je on, ne vy.
Mimochodem, jako právník bych vám řekla, že pokud je někdo tak hloupý, že danou investici a rizika s ní spojená není schopen pochopit, pak takovému člověku profesionální poradce nesmí investici vůbec nabídnout, ne ho do ní naopak nutit.
3. Nevěřte slepě odborníkům ani autoritám, i oni se mohou mýlit. Vždy se rozhodujte sami za sebe.
Rozhodně netvrdím, že odborníci a autority neříkají pravdu. Sama sleduji a obdivuji řadu lidí, kteří jsou zkušení, mají na trhu odžito a velmi je respektuji.
Zde mám na mysli to, že i odborníci a zkušení investoři se mohou někdy mýlit, mýlit se na trhu je běžnou součástí života každého investora a obchodníka. I investiční ikony jako již zmiňovaný Ray Dalio udělali při investování řadu chybných rozhodnutí a řadu věcí špatně odhadli. V mých očích to jsou borci, nebojí se to přiznat, protože z chyb se člověk učí.
Určitě je skvělé inspirovat se úspěšnými investory. Za své investiční rozhodnutí ale každý odpovídá sám. Proto než uděláte jakoukoli investici, vždy si udělejte malý průzkum, udělejte si vlastní názor, zeptejte se lidí, kterým věříte a podle toho se pak rozhodněte.
4. Nevypínejte radary, ne vždy je to podvod hned od začátku
Stává se, že investice, která je na začátku myšlená dobře, se v průběhu času zvrtne. Fond může peníze investovat špatně a prodělat. To je běžná součást světa investic. Může se ale stát, že fond ztráty nebo jejich velikost investorům zatajuje a tváří se, že je vše v pořádku. Proto si hlídejte transparentnost, s jakou fond komunikuje své průběžné výsledky a pokud vám cokoli začne být divné, zpozorněte a raději si vše prověřte. To nás dostává k dalšímu bodu:
5. Až se loď začne potápět, nemodlete se. Skočte.
Tuto radu jsem si vypůjčila ze svých oblíbených a nadčasových Curyšských axiomů. Jakmile zachytíte, že se něco kazí a začíná být divné, sbalte své peníze nebo to, co nich zbylo a utečte, než bude pozdě.
6. Nevěřte jenom tomu, co vidíte v médiích
Bohužel, stává se, že z miláčka médií se po čase vyklube podvodník. Česká republika není tak velká, z internetu snadno zjistíte, kdo dlouhodobě dělá poctivou práci a ví se, že je to zkušený, vzdělaný a férový investor. Nenaleťte pouze na image mladého dravého vlka z Wall Street, který má silné PR a slibuje vám nadprůměrné zhodnocení vašich peněz. Kdyby byl takové investiční eso, jistě byste o něm slyšeli už dříve a rozhodně z jiných zdrojů než z rozhovorů.
7. Počítejte s tím, že někdy můžete mít prostě smůlu a věci se pokazí
Někdy se stane, že má člověk smůlu a o peníze přijde. Mám na mysli případ Bernarda Madoffa, kterému naletělo mnoho zkušených a vzdělaných lidí včetně velkých institucí a který za zpronevěru více než 50 miliard dolarů dostal trest 150 let ve vězení. Raději počítejte s tím, že se věci mnohou pokazit a o své investice můžete přijít. Proto si hlídejte, kolik a kam investujete, ať nepřijdete o vše, pokud jedna investice nevyjde. Správný money management je základ každého investora, bez ohledu na to, kolik, do čeho a jak často investujete a bez ohledu na to, jestli začínáte nebo jste již ostřílený investor.
Dobrá zpráva: existují i dobré fondy a dobří finanční poradci
Na závěr bych ráda zmínila, že ne všechny fondy a investice jsou podvod. Je mraky fondů a výborných finančních poradců, kteří dělají svoji práci skvěle, poctivě a profesionálně. Jeden skandál a podvod neznamená, že podvodníci jsou všichni.
Jak ty dobré poznáte? Poznáte je spolehlivě podle toho, že rozhodně nesplňují znaky, které jsem popsala v seznamu varovných znamení.
A také je poznáte podle toho, že když se jich budete ptát, rádi vám odpoví a poskytnou vám informace, netlačí na vás, komunikují transparentně a slušně, mají dobré záznamy o své výkonnosti v minulých letech a nestydí se přiznat i špatnou výkonnost. Přiznání špatné výkonnosti, zejména pokud celý trh má špatný rok, není hanba a ostuda, ale v investičním světě je to v mých očích známka zralosti.
Přeji všem dobré rozhodování a úspěšné obchody.
Marika Čupa