Počátky tulipánové horečky
Od roku 1593, kdy byly tulipány „poprvé“ dovezeny z Turecka do Holandska, se z této komodity stalo za relativně krátkou dobu nejen vyhledávané, ale rovněž velmi žádané zboží. Čím více se tulipány těšily popularitě, tím více také jejich pěstitelé získávali na uznání. Velká obliba a omezené množství cibulí těchto rostlin v tehdejším Holandsku mělo za následek to, že jejich cena rostla nevídaným tempem.
Podle historických údajů vyšla v roce 1593 jedna tulipánová cibule na 1 gulden a o několik let později byla cena za „stejnou“ tulipánovou cibuli již tisíci násobně vyšší. I přesto, že byla cena tulipánové cibule tehdy již tak vysoká, tak postupem času byly některé tulipány napadeny určitým druhem viru, který dané rostliny nehubil, ale měnil jejich barevnost. To mělo nakonec za následek, že se z některých rostlin staly velmi vzácné kusy a cena některých druhů tulipánů proto opět začala velmi rychle růst.
Vrchol tulipánové horečky
Zatímco na počátku se cibule tulipánu prodávala za 1 gulden, tak v roce 1624 se už cena jedné cibule pohybovala okolo 1 200 guldenů a na vrcholu Tulipánové horečky (1634-1637) se dokonce některé druhy cibulí prodávaly i za 10 000 guldenů.
K čemu docházelo před prasknutím bubliny
Na vrcholu tulipánové horečky lidé věřili, že tulipány, které nakoupí (i za velmi draho), brzy prodají a vydělají tak na nich velké jmění. Z tohoto důvodu tehdy lidé nakupovali cibulky do zásob za jakoukoliv cenu (zastavovali půdu, zvířata, domy, půjčovali si, apod.), což mělo za následek, že se trh s tulipány velmi rychle prázdnil a cena, díky stále větší vzácnosti této komodity, začala extrémně rychle růst (cena se za jeden měsíc i zdvojnásobila).
Prasknutí bubliny a propuknutí krize
Ve chvíli, kdy si lidé začali uvědomovat, že prodávají své majetky za „bezcennou“ rostlinu, tak se strhlo davové šílenství, kdy mnoho lidí odmítlo dodržet uzavřené smlouvy a snažili se co nejrychleji prodat své tulipánové zásoby. Tímto způsobem pak došlo k raketovému propadu ceny a mnoho lidí často nakonec přišlo o úplně vše!
Ponaučení: K tomu, abychom správně stanovili cenu aktiva, nemůžeme spoléhat pouze na nabídku a poptávku, musíme vždy vzít také v potaz vzácnost aktiva (právě ta byla nakonec spouštěčem tulipánové krize).
Tulipánová horečka se sice odehrála témeř již před 400 lety, inspirací by však všem obchodníkům měla být i dnes. Díky moderní době a vyspělým technologiím v dnešní době mohou obchodníci vydělat jak na růstu různých aktiv, tak i na výprodejích a rychlých poklesech na finančních trzích.
Začněte objevovat příležitosti, které novodobý trading nabízí. Začněte sledovat cenový vývoj různých aktiv – od forexu, přes komodity, akciové indexy až po kryptoměny, na našem demo účtu, který si můžete zdarma a bez rizika založit na našich stránkách zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Váš tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 64,4 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. října 2017 po 30. září 2018). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.