Je to spíše překvapivá stagnace maloobchodu i průmyslové výroby a mírné ochlazení trhu práce, které dodává holubicím naději na dřívější uvolnění měnové politiky.
Meziroční vývoj jádrové inflace v USA:
Pokud bychom přece jen chtěli hledat pozitivní záblesky v inflačním reportu, je třeba poukázat na vývoj amerického cenového subindexu pojištění motorových vozidel. Tato položka tvoří celých 3,6 % z jádrové složky CPI a několik měsíců po sobě byla inflačním tahounem. Pojištění aut v dubnu meziročně zdražilo o 22,6 % - za jeho vývojem stojí lehce přes 0,8 % jádrové inflace. Dává smysl předpokládat, že tento cenový výstřelek se časem uklidní a s ním výrazně poklesnou i cenové tlaky ve službách v největší světové ekonomice.
Výnosy amerických vládních dluhopisů v reakci na holubičí vyznění makrodat zamířily níže, aktuálně vynášejí 10leté bondy 4,38 % p.a. Tento vývoj standardně přilepšil americkým akciím, které posunuly svá historická maxima zase o něco výše, a poslal americký dolar na slabší úrovně, protože výnosy na ostatních majors měnách obecně neklesaly tak rychle.
Vývoj výnosu 10letého amerického bondu (v % p.a.):
Výjimkou však zůstává měnový pár USD/JPY. Spread mezi japonskými a americkými výnosy se zužuje, což by měla být dobrá zpráva pro japonský jen. Rozdíl se dostal pod 3,50 % p.a. na úrovně ze začátku letošního roku nebo léta 2023, kdy se měnový pár obchodoval v pásmu 140-145 jenů za dolar.
Vývoj spreadu mezi výnosy 10letých japonských a amerických dluhopisů (v bps):
Aktuálně se USD/JPY obchoduje nad 155,00 a na pokles amerických výnosů nereagoval. Další růst však nemá podporu v divergenci měnových politik USA a Japonska. Zatímco americký Fed by měl ze svého přísného kurzu pomalu upustit páru, Bank of Japan nemá kam měnovou politiku uvolňovat a svými intervencemi z minulých týdnů dala najevo, že další oslabování své měny nechce tolerovat.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, worldgovernmentbonds.com