Terminální úroková sazba, kterou již bude považovat ECB za dostatečně restriktivní k postupnému návratu inflace k cíli, zřejmě kulminuje v blízkosti 4 %, kam by se mohla dostat během jarních měsíců. První lednová inflační data ze Španělska dnes potvrdila, že obavy ECB ohledně zakořeněného růstu cen jsou na místě. Meziroční jádrová inflace v třetí největší ekonomice eurozóny vystoupila z 7,0 na 7,5 %.
Vývoj hlavní úrokové sazby v eurozóně (v %):
Trhy ale zůstávají na optimistické vlně a předpokládají, že vyšší úroky v eurozóně budou jen krátkou epizodou. 5leté německé dluhopisy vynášejí pouze 2,32 % p.a., tj. počítají s rychlým návratem k mírnější měnové politice. Akciový index DAX sice po předchozím zasedání ECB, kde se prezentoval právě plán neustálého růstu úroků, výrazně korigoval (modře v grafu), v následné lednové rally však přidal 9 %.
Aktuálně se německé akcie obchodují jen o 8 % níže pod historickým maximem z listopadu 2021. Mezitím musela spousta společností odepsat ruský i ukrajinský business a počítat s masivním účtem za energie (i přes nedávný pokles cen plynu a elektřiny).
Vývoj akciového indexu DAX (4hodinový graf – H4):
Pozitivní sentiment se neprojevuje jen na výnosech dluhopisů a cenách akcií, ale pochopitelně ovlivňuje i měnové páry s eurem. A právě v Česku snad nejsledovanější EUR/CZK je toho důkazem. Koruna posiluje proti euru na nevídané úrovně a nárůst úrokových sazeb v eurozóně (ve srovnání se stagnujícími českými) jako by vůbec nebrala v potaz.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Více indikátorů značí aktuálně překoupený trh. Zlepšující sentiment na finančních trzích však nehraje do karet ECB, protože zvýšená poptávka a investiční aktivita bude inflaci spíše dále rozdmýchávat než brzdit. Stejně tak zvýšené výdaje na zbrojení budou skrz rozpočtové deficity lít další miliardy eur do evropského průmyslu. Byť je ekonomika eurozóny zasažena válkou na Ukrajině spíše sekundárně, je standardem, že během války má tendenci růst spíše inflace než nezaměstnanost. Proto je očekávání brzkého návratu k nízkým úrokům spíše zbožným přáním trhu.
Z technického i fundamentálního pohledu si zaslouží evropské akcie korigovat, euro posílit, koruna oslabit a výnosy dluhopisů vzrůst.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ECB, tradingeconomics.com