Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. Ať se nám to líbí, nebo ne, náš trading je ovlivňován řadou faktorů, které mnohdy ani s tradingem nesouvisejí. Tato zpětná vazba funguje i opačně – když se nám v tradingu daří, jsme milí, a naopak, pokud se nám nedaří, ovlivní to naše chování i mimo obchodní platformu. Dnes se na tento fenomén podíváme z pohledu vnějších stimulů, tedy situací, kdy je náš trading ovlivňován vnějšími faktory.
Hlavně být v pohodě
Trading je bezpochyby velmi ovlivněn emocemi, a to i v případě, kdy si myslíme, že nás nic neovlivňuje. Za ty roky u platformy jsem zjistil, že to nejdůležitější, co může obchodník pro svůj trading udělat, je být v pohodě. Pokud totiž není, okamžitě se to projeví na obchodní výkonnosti, a to většinou negativním způsobem.
Být v pohodě ovšem znamená aktivně řešit svůj život. Například se odříznout od negativních přátel, nepřijímat cizí spekulativní názory, nedívat se na televizní zprávy, vyhýbat se neproduktivním debatám atd. Zkrátka si vědomě udržovat svou mysl a myšlenky čisté.
Také jsem se snažil svou dobrou náladu stimulovat hudbou. Když jsem na sobě cítil únavu nebo jsem byl nějak jinak rozhozený, poslouchal jsem hudbu. Ta má určitě vliv na naši náladu, ovšem jedná se pouze o krátkodobý efekt. Například u intradenního tradingu se lze takto krátkodobě stimulovat a pomocí agresivní hudby zvýšit svou agresivitu na trhu, nebo naopak pomocí klasické hudby udržovat nadhled.
Tato možnost stimulace je ovšem nefunkční při swing tradingu. I když obchodník udělá svou přípravu pod vlivem hudby, obchod se mu může otevřít v okamžiku, kdy se mu to nejvíc nehodí, a celá psychická pohoda je pryč. Z toho důvodu je potřeba se udržovat svěží prakticky neustále.
Univerzální řešení
V tradingu je paradoxní, že čím více se obchodník snaží, tím slabší bude jeho výkonnost. Možná to sami znáte – nejlepší obchod přišel ve chvíli, kdy jste zapomněli limitní příkaz v trhu, nebo když jste museli odejít od platformy a zapomněli například nastavit take profit. Tyto situace, kdy se trading „vypustí z hlavy“, jsou skvělé, ale nelze je provádět vědomě. Nebo alespoň já neumím vědomě na něco zapomenout. 🙂
Univerzální řešení je jednoduché – když se na trading necítím, prostě neobchoduji. Jeden špatný den totiž může smazat zisky z dobrých dní, a to jen kvůli tomu, že se obchodník neumí ovládat. Většina ztrát spíše plyne ze zbytečné přeobchodovanosti než z toho, že by obchodník neuměl obchodovat.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz