Ve svém posledním tweetu naznačil americký prezident Trump velký pokrok ve vyjednávání s Čínou ohledně nové obchodní dohody, na základě kterého se cla od 1. března nezvýší. Mírný optimismus by měl pomoci euru odpoutat se od 19měsíčních minim vůči americkému dolaru. Číňané sice na základě několikaměsíčního odkladu nezačnou znovu ve velkém nakupovat německé investiční zboží, ale alespoň nedochází k černému scénáři, ve kterém by v Německu kvůli poklesu vývozu do Číny dále výrazně klesala průmyslová výroba.
Meziroční změna průmyslové výroby v Německu (v %):
Možné odložení brexitu na rok 2021, o kterém se začíná reálně uvažovat i v kruzích EU, by pro Německo a potažmo i pro eurodolar znamenalo podobný impuls. Nálada podnikatelů v eurozóně může na tomto základě obrátit svůj vytrvalý pokles a skrz navýšení investic a výroby se vyhnout hojně očekávanému ochlazení.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Podobný či dokonce pákový efekt by měl odklad brexitu na samotnou britskou libru. Výrobní ukazatele v Británii se doposud držely v pozitivním teritoriu především kvůli předzásobení obchodních partnerů, kteří se obávali o dostupnost pobrexitových dodávek z Británie. Tento jednorázový a těžko opakovatelný poptávkový impuls by ještě prohloubil recesi v případě tvrdého brexitu. Pokud by došlo k příměří mezi Británií a EU, můžeme na Ostrovech čekat „pouze“ stagnaci.
Naopak japonský jen jakožto bezpečný přístav si v případě zlepšení globálního sentimentu dá také pauzu a byť jej dlouhodobě považuji za podhodnocený, tak se nemusí v následujících týdnech výrazně vzdálit od nynějších 110 jenů za americký dolar.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg, tradingeconomics.com