Pondělí 30. prosince 2024 19:38
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Ranní okénko - Tento týden vychází americká inflace a výsledek maloobchodu

13.11.2023 09:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,57

0,10%

4,1%

 

 

 

S&P 500

4415,2

1,56%

6,2%




USD/CZK

22,97

0,15%

5,9%

 

 


NASDAQ

13798,1

2,05%

10,4%




EUR/USD

 

1,069

0,11%

-1,7%

 

 

 

DAX

15234,4

-0,77%

-4,5%

 

 

 

USD/PLN

4,138

-0,08%

0,2%




PX

1365,03

-0,38%

1,9%




Ropa Brent

USD/barel

80,77

-1,03%

5,5%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1938

0,05%

-3,6%











Aktualizováno

8:52

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento týden patří zejména ekonomickým datům z USA, kdy v úterý vyjde výsledek říjnové inflace, který by po pauze měl ukázat pokračující desinflační proces a pokles blíže směrem ke 3 %. Dorazí také údaj o cenách amerických výrobců nebo vývoji tržeb v maloobchodu. To vše může více dopadat na vývoj na finančním trhu, vzhledem k určité nejistotě ohledně prosincového zasedání Fedu. Většinově sice trh sází na stabilitu sazeb (85% šance), v případě výraznějšího překvapení u čísel z tohoto týdne ale může trh ještě znejistět.

Dnes bude na trzích panovat ještě relativně klid a dorazí tak pouze údaj o vývoji běžného účtu platební bilance z tuzemské ekonomiky. Medián trhu očekává zmírnění ale setrvání v záporu, okolo -15 mld. Kč.

V úterý nejdříve na evropský trh dorazí výsledek německého ZEW indexu naznačujícího další vývoj v ekonomice, pro investory zajímavější ale bude odpolední výsledek americké inflace, kde je u meziročního srovnání očekáván pokles z 3,7 % na 3,3 %. Pohnout by se ale neměla jádrová inflace (4,1 %), což je pro Fed zásadnější údaj. Některé odhady naopak naznačují možný mírný nárůst.

Ve středu sílu americké poptávky posoudí údaj o říjnových maloobchodních tržbách. Analytici očekávají poměrně neobvyklý meziměsíční pokles o 0,3 %, po očištění o prodeje aut a pohonných hmot by ale měly tržby opět růst. V případě cen výrobců zveřejňovaných ve stejný čas pak analytici předpokládají mírný meziměsíční nárůst udržující meziroční růst v okolí 2 %.

Ve čtvrtek dorazí tuzemská statistika cen výrobců, kde v případě průmyslových výrobců očekáváme meziměsíční růst o 0,6 %, který by výrazněji neměl posunout meziroční hodnotu, která se bude držet okolo +1 %.

V pátek pak dorazí již jen spíše méně významná data, a zatímco v Česku bude obchodování vzhledem ke státnímu svátku utlumeno, v Evropě může trhy zaujmout finální výsledek říjnové inflace. Ten by ale vzhledem k dosavadním datům neměl vést ke korekci a pravděpodobně potvrdí meziroční růst cen o 2,9 %.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V pátek zveřejněná říjnová inflace v Česku vzrostla na 8,5 %, což je vyšší hodnota, než očekávala naše i tržní prognóza. Pokud by ale do výpočtu nebyl promítnut pro poslední čtvrtletí minulého roku platný tzv. úsporný tarif, inflace by činila 5,8 %. Meziměsíčně cenová hladina stoupla o 0,1 % zejména díky růstu cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Česká národní banka odhadovala ve své nejaktuálnější makroekonomické prognóze říjnovou inflaci ve výši 8,3 %.

V závěru týdne nabral americký index S&P 500 tempo, a i přes vyšší výsledek inflačních očekávání posílil o 1,5 %. Podobný zisk si tak připsal i za celý týden (+1,3 %) a navázal na úspěšný předcházející týden. Německý DAX v pátek o 0,8 % klesal, za celý týden skončil ale v černých číslech (+0,3 %). O 0,4 % pak v pátek poklesla i pražská burza a za celý týden ztratila více jak 1,2 %. Koruna pondělí startuje mírným oslabováním a obchoduje se poblíž 24,60 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PO: ČR běžný účet PB
ÚT: SRN ZEW index; USA inflace
ST: EUR průmysl; USA maloobchodní tržby, PPI
ČT: ČR PPI; USA týdenní data z trhu práce, průmyslová produkce
PÁ: EUR finální inflace; USA nová výstavba

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Tento týden nabídne data o maloobchodu či průmyslové výrobě v USA
    Jediným tuzemským údajem v tomto týdnu bude statistika cen výrobců, kde očekáváme další potvrzení ztlumení inflačních tlaků na straně nabídky. Ani ze světa v tomto týdnu nepřijde velké množství ekonomických dat, ale některé z nich rozhodně stojí za znamenání. V Německu bude zveřejněn nejnovější průzkum ZEW ohledně vnímání současné ekonomické situace a rovněž budoucích očekávání, na konci týdne pak dorazí data o cenách výrobců. Eurostat vydá finální čísla o inflaci a není vyloučeno, že dojde k překvapení, jako tomu bylo naposled. Z USA kromě tradičních týdenních dat o trhu práce dorazí ještě vývoj maloobchodních tržeb a průmyslové výroby.
  • Ranní okénko - Tento týden nabídne data zejména o inflaci
    V tomto týdnu se dozvíme především údaje o inflaci, a to napříč světem. Již dnes bude publikován výsledek tuzemské inflace za měsíc duben. Po dvou měsících, kdy inflace spadla až na 2% cíl ČNB, očekáváme její mírné zvýšení na 2,4 % v souvislosti s pokračujícím růstem cen v oblasti služeb či vyššími cenami za pohonné hmoty. Ve středu bude zveřejněn ostře sledovaný výsledek inflace ve Spojených státech amerických, kde od začátku roku docházelo k nárůstu. Nyní trh očekává mírné zpomalení z 3,5 % na 3,4 %, nicméně v letošním roce trh pokaždé podstřelil výši skutečné inflace. V průběhu týdne dorazí také konečné výsledky inflace z Německa i celé eurozóny.
  • Ranní okénko - Tento týden nabídne průzkumy ZEW či University of Michigan
    Tento týden nabídne pouze jediný tuzemský údaj, a to ve středu ceny výrobců, kde by měl pokračovat trend ustupujících inflačních tlaků. Patrně nejzajímavějším údajem z Evropy bude v úterý zveřejněný průzkum ZEW v Německu, který více napoví, zda pokračuje pozitivní vnímání budoucího vývoje největší evropské ekonomiky. Tentýž den se dozvíme, jak se vyvíjejí inflační očekávání v eurozóně. Ve středu bude publikován finální údaj prosincové inflace v eurozóně a o den dříve i v Německu. Ze Spojených států amerických dorazí uprostřed týdne nejnovější údaje z maloobchodu a průmyslu a v pátek výsledky průzkumu University of Michigan.
  • Ranní okénko - Tento týden ovládnou data o inflaci
    Druhý lednový týden přinese obvyklou nálož tuzemských dat, kdy dnes vychází čísla ohledně průmyslu a zahraničního obchodu, v průběhu týdne pak dorazí informace o nezaměstnanosti nebo maloobchodu, nejzásadnější informaci ovšem bude představovat čtvrteční výsledek inflace. Čtvrtek bude zásadní i pro vývoj na globálním trhu, kdy v odpoledních hodinách vyjde výsledek inflace i v USA. V obou případech jde ale o prosincové hodnoty, které trh sice bude reflektovat, patrně ale ne s takovou silou, jako ostře očekávané výsledky za leden.
  • Ranní okénko - Tento týden patří americkému trhu práce, zasedá polská centrální banka
    Tento týden bude patřit zejména číslům z amerického trhu práce, ve kterých investoři budou hledat nápovědu, jakým způsobem se na dalším měnověpolitickém zasedání rozhodne americká centrální banka. Názor je nyní nakloněný spíše ve směru stability sazeb, případná nečekaně silná čísla ale mohou očekávání změnit. Z dění blíže k Česku bude kromě dnešního výsledku indexu PMI a pátečních maloobchodních tržeb zajímavé i středeční zasedání Polské centrální banky. Ta naposledy nečekaně snížila základní sazbu o 75bb na 6,0 % a další snížení – byť méně razantní – je očekáváno i nyní. Vzhledem k tomu, že jde o poslední zasedání před parlamentními volbami (15. října), je míra nejistoty ohledně rozhodnutí relativně vysoká.
  • Ranní okénko - Tento týden poslední letošní zasedání ECB a inflační data
    Ekonomický svět nezpomaluje ani v předvánočním čase. Čeká nás další nabitý týden s vrcholem v podobě čtvrtečního zasedání ECB. Ze Spojených států amerických dorazí ve středu výsledek listopadové inflace. Její výsledek bude zveřejněn již v úterý v České republice a nelze vyloučit, že se poprvé v tomto roce inflace nevměstná do tolerančního pásma ČNB.
  • Ranní okénko - Tento týden především ve znamení dat z USA
    Včera oznámil současný prezident Spojených států amerických Joe Biden, že se nebude ucházet o Bílý dům na další čtyři roky. Demokraté budou muset urychleně hledat nového kandidáta, když největší favoritkou je současná viceprezidentka Kamala Harris. Tento vývoj hraje do karet Republikánům a Donaldu Trumpovi, jehož šance v podzimních volbách se opět zvýšily. Zároveň Trump i jeho strana apelují na Bidena, aby odstoupil již nyní. Tyto politické turbulence v USA mohou způsobit vyšší volatilitu na finančních trzích.
  • Ranní okénko - Tento týden rozhoduje Fed a ECB, vyjde americké HDP nebo německá inflace
    Finanční trhy před sebou mají vzrušující týden, kdy makroekonomický kalendář otevírá prostor zvýšené volatilitě. Vrcholem týdne bude středeční zasedání Fedu, v USA zároveň vyjde výsledek HDP za druhý kvartál, nebo také statistika osobních příjmů a výdajů. V eurozóně bude kromě čtvrtečního zasedání ECB budit pozornost německá inflace, část pohledů pak bude mířit do Španělska, k výsledku vyjednávání po parlamentních volbách. Těsný výsledek spíše zvyšuje nejistotu a může lehce ovlivňovat valuace na evropském dluhopisovém trhu. V Česku je ekonomický kalendář takřka prázdný, s výjimkou dnes zveřejňovaného konjukturálního průzkumu.
  • Ranní okénko - Tento týden vycházejí tuzemské mzdy, průmysl či maloobchod
    Tento týden patří především datům z české ekonomiky, kdy po dnešních mzdách dorazí v průběhu týdne také statistika průmyslu, zahraničního obchodu, maloobchodních tržeb a týden uzavře podíl nezaměstnaných. Dílčí data dorazí také z eurozóny a Německa, vesměs ale nepůjde o kurzotvorná data, s potenciálem pro větší výkyvy na finančních trzích. Investoři tak budou opatrní spíš na komentáře členů centrálních bank, vzhledem k postupně blížícím se zasedáním ECB (14. září) a Fedu (20. září).
  • Ranní okénko - Tento týden vycházejí zápisky ze zasedání Fedu a PMI
    Investoři vyhlížejí relativně poklidný týden, a to alespoň z pohledu přicházejících ekonomických dat. Z globálního pohledu má tento týden potenciál rozhýbat trhy zejména zápis z posledního zasedání Fedu, pro eurozónu budou zajímavá především „měkká data“ vycházející v závěru týdne. Z Česka tento týden dorazí pouze páteční konjukturální průzkum a určité uklidnění by tak mohl zaznamenat i kurz koruny.
  • Ranní okénko - Tento týden vychází česká a americká inflace, zasedá ECB a Fed
    Tento týden se nese na vlně důležitých ekonomických dat, kdy za několik málo minut dorazí informace o vývoji cen v české ekonomice. To bude představovat poslední zásadní informaci před zasedáním ČNB, které je naplánováno na příští čtvrtek. Globální trhy pak budou vyčkávat na úterní výsledek inflace z americké ekonomiky a středeční zasedání Fedu. Trhy v posledních týdnech začaly zaceňovat brzké a rychlé snižování sazeb, to v aktualizované prognóze ale Fed pravděpodobně nepodpoří, a i nadále bude naznačovat pouze opatrné tempo snižování v příštím roce. Podobné vyznění pak lze očekávat i od čtvrtečního zasedání ECB.
  • Ranní okénko - Tento týden vychází inflace v eurozóně, v Česku struktura HDP
    Poslední listopadový týden přinese zejména zahraniční ekonomická data, kdy patrně nejzajímavější bude čtvrteční údaj o vývoji cen v eurozóně. Nečekaně razantní pokles meziroční míry v říjnu odmazal zbylé sázky na zvýšení sazeb a další očekávaný listopadový pokles by měl tento narativ potvrdit. Z USA bude nejzajímavější čtvrteční údaj o osobních příjmech a výdajích v kombinaci s cenovým indexem PCE, který je preferovaným měřením cen ze strany Fedu. Z tuzemské ekonomiky přijde v pátek druhý odhad vývoje HDP, včetně struktury v rámci národních účtů.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde česká a americká inflace
    Tento týden je z pohledu globálních událostí odpočinkovější, snad jen s výjimkou čtvrtka, kdy vychází čísla o červencové americké inflaci. O ekonomické události se tak postará zejména tuzemský kalendář, počínaje dneškem, kdy vycházejí čísla o průmyslu a zahraničním obchodu.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde české PPI, americké tržby a průmysl
    Tento týden přinese jediný významnější zápis do tuzemského ekonomického kalendáře v podobě červnových cen ve výrobě. Zde by měl pokračovat desinflační proces, který se z výrobního řetězce bude dále přelévat do zpomalujícího růstu spotřebitelských cen. V USA bude kromě rozjíždějící se výsledkové sezóny k dispozici i více ekonomických dat, v čele s červnovými maloobchodními tržbami a průmyslovou výrobou. Postupně lze očekávat útlum maloobchodních tržeb v sektorech více citlivých na úrokové sazby, jako je například prodej automobilů. Z Evropy bude stát za pozornost vývoj spotřebitelské důvěry v eurozóně, z širšího pohledu pak může zaujmout i čtvrteční zasedání turecké centrální banky, která po personálních změnách znovuobnovila cyklus zvyšování sazeb.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v ČR a USA
    Tento týden bude patřit inflaci, kdy v úterý globální trhy rozhýbe informace o lednovém růstu cen ve Spojených státech, ve čtvrtek pak na tuzemský trh dopadne údaj o vývoji cen v Česku. Medián analytiků je paradoxně pro USA i Česko takřka stejný a v obou případech počítá s meziroční lednovou inflací okolo 3 %. Obzvlášť pro Česko tak díky srovnávací základně půjde o výrazný skok směrem dolů, byť meziměsíční růst cen patrně skončí v blízkosti 2 %. Z dalších dat bude stát za pozornost i středeční zpřesněný odhad ohledně růstu HDP v eurozóně, v závěru týdne pak přijdou zásadnější čísla ze Spojených států, včetně vývoje v průmyslu a maloobchodu.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v eurozóně a měsíční data z amerického trhu práce
    V tomto týdnu rozvíří dění na finančních trzích hned několik zásadních ekonomických událostí, kdy patrně nejzajímavější bude až v druhé polovině týdne výsledek inflace v eurozóně v kombinaci s měsíčními daty z amerického trhu práce. Z tuzemské ekonomiky bude v rámci tohoto týdne stát za pozornost druhý odhad vývoje HDP za Q2’23, v rámci kterého se dozvíme i rozklad jednotlivých složek.
  • Ranní okénko - Tento týden vyjde inflace v eurozóně a nezaměstnanost v USA
    Nouze o ekonomická data tento týden rozhodně nebude. Zatímco dnes je kalendář prakticky prázdný, v průběhu týdne dorazí informace ohledně květnového růstu cen v zemích eurozóny, v USA pak budou nejzajímavější zápis patrně představovat data z trhu práce. V předchozích týdnech trh začal nejnovějším číslům přikládat menší význam, jelikož se zdálo, že o další trajektorii úrokových sazeb je na nějaký čas rozhodnuto. Jenže jestřábí komentáře z úst některých představitelů Fedu postupně navýšily nejistotu a začátkem tohoto týdne již převažuje názor, že na červnovém zasedání Fed opět zvýší sazby. Ke změně došlo i v pohledu na snižování sazeb, kdy ke konci roku trh očekává, že sazby budou zhruba na stejné úrovni, jako kde se nacházejí nyní.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB a Fed, v eurozóně vyjde inflace
    Zatímco z pohledu domácího trhu je nejočekávanější událostí týdne zasedání ČNB, kde je ve hře možnost prvního snížení sazeb, globální trhy bude zajímat především zasedání Fedu. Ten sice sazby s jistotou nesníží, vyloučit ale nelze možnost ještě jednoho letošního navýšení. Na středečním zasedání se ale k tomuto kroku americká centrální banka s největší pravděpodobností neodhodlá a důležitý bude zejména nastíněný výhled.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, šance na snížení sazeb rostou
    Tento týden bude nejzajímavější událost představovat „předvánoční“ zasedání České národní banky. Po mírně holubičích vyjádřeních některých členů bankovní rady se zhruba tři čtvrtiny analytiků (dle dat agentury Bloomberg) přiklánějí k našemu odhadu, že ČNB ve čtvrtek sníží základní sazbu o 25bb. Část analytiků odhadujících stabilitu ale ukazuje, že rozhodnutí opět bude do poslední chvíle nejisté a bez ohledu na rozhodnutí lze očekávat na českém finančním trhu významnější volatilitu jedním či druhým směrem. Z pohledu globálních trhů bude nejdůležitější údaj patrně představovat páteční statistika osobních příjmů a výdajů vycházející ve Spojených státech.
  • Ranní okénko - Tento týden zasedá ČNB, v eurozóně vychází inflace
    Závěr měsíce bude ve velkém tempu, kdy z pohledu tuzemské ekonomiky bude vrcholem týdne středa, kdy zasedá Česká národní banka. Zajímavý bude ale i závěr týdne v eurozóně, kde již ve čtvrtek prvotní data ze zemí jako je Španělsko nebo Německo naznačí, jakým směrem se bude ubírat v pátek zveřejněná inflace. V USA bude pro trhy patrně nejzajímavější páteční statistika osobních výdajů a příjmů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy