Nutno podotknout, že ECB by použila tento nástroj 6 let po vypuknutí finanční krize a měla podobně dlouhý časový horizont na to, aby se přesvědčila, že QE v USA i ve Velké Británii funguje v rámci oživení ekonomiky a také nepřináší tolik očekávanou hyperinflaci. Přichází tedy pozdě, ale přece.
Desetileté výnosy vládních dluhopisů pro evropské země:
Z více zdrojů však slýcháváme, že účinnost tohoto programu bude mít na reálnou ekonomickou aktivitu malý dopad. Pro porovnání - americké centrální bance šlo při spuštění QE především o stabilizaci trhů a snížení dlouhodobých výnosů, obě tyto veličiny však v eurozóně již jsou. Úrokové sazby německých 10letých dluhopisů leží pod půl procentem a i rizikové Španělsko s Itálií nemusí platit více než 2 procenta.
Čtenáře však zajímá dopad na měnové trhy, který podle mého názoru bude také omezený. S velkou pravděpodobností totiž nepůjde o žádnou „bazuku“ japonského typu, která by dále výrazně znehodnotila euro, protože tento přístup by si prezident ECB Mario Draghi před německými kolegy neobhájil.
Kurz měnového páru EUR/USD navíc oslabil od maxim z května loňského roku již o 17 %, a to z pohledu Evropy doposud k žádnému velkému uvolnění měnové politiky nedošlo. Očekávání trhu jsou proto nastavena hodně vysoko. V dlouhodobém horizontu sice čekáme přiblížení se hodnoty eura a dolaru až k paritě díky výborné fundamentální kondici americké ekonomiky, v reakci na spuštění evropského QE ale není důvod spekulovat na okamžitý výrazný propad EUR/USD až k 1,1000.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Pokud je historie alespoň částečným návodem, může naopak dojít k mírné korekci v trendu EUR/USD. Co se týče druhé vlny amerického QE, tak v grafu můžeme vidět oslabování amerického dolaru ve fázi před oficiálním zavedením, kdy byla velká očekávání na oslabování USD (vymezené zvýrazněnými lokálními vrcholy). Samotné spuštění pak ale přineslo posílení USD, a to o celých 1 300 pipů během tří měsíců! Trh byl zkrátka nastaven příliš jednostranně a omezený tok prostředků od centrální banky nechal více traderů přehodnotit své otevřené pozice.
Vyhlídky ekonomiky eurozóny navíc aktuálně nejsou tak špatné, jak by se zdálo. Dopad levných cen surovin se již projevuje lepším sentimentem podnikatelů. Předstihový ukazatel německé ekonomiky ZEW během posledních tří měsíců strmě vzrostl a i další indikátory dávají šanci na lepší než očekávaný růst v Evropě v tomto roce.
Když uvedené informace shrneme, tak v delším horizontu má stále americký dolar vůči euru navrch. Korekce v klesajícím trendu z důvodu krátkodobě předprodaného eura však nelze vyloučit, a to zvláště v případě, pokud zítra Mario Draghi nesplní vysoká očekávání trhů ohledně výrazného uvolnění měnové politiky skrz zavedení kvantitativního uvolňování.
Vývoj indexu ZEW pro Německo:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz