Akciové indexy se otřepaly po americké šokové terapii prostřednictvím tarifů a postupně ukrajují ze ztrát. Stále ale klesají ceny ropy, a to díky obchodní válce mezi USA a Čínou. Z nejistoty, kterou vyvolaly americké tarify, těží kromě zlata také japonský jen, který patří mezi tzv. bezpečné přístavy.
Fundamentální analýza
V USA byla reportována sada dat, kdy některá dopadla lépe, než se očekávalo. Mezi ně patří PMI ve výrobě za duben. Ta dosáhla na hodnotu 50,7 (očekávání bylo 49 bodů). Ve čtvrtek překonaly očekávání také objednávky trvanlivého zboží, které v březnu rostly o 9,2 % oproti předchozímu měsíci. To je ovšem údaj ještě před zavedením tarifů, které byly oznámeny v dubnu.
Velmi negativní zprávou ale je vývoj důvěry spotřebitelů (CB consumer confidence). Tento ukazatel za duben dosáhl hodnoty 86 bodů, což je nejnižší hodnota od roku 2014. Značí to, že spotřebitelé budou ochotni méně utrácet, což by mělo vést ke zpomalení americké ekonomiky.
Zásadní budou data z trhu práce, tzv. NFP, která budou reportována tento týden v pátek. Očekává se, že americká ekonomika vytvořila v dubnu 129 tisíc nových pracovních míst, což by bylo výrazně méně než v předchozím měsíci. V březnu totiž USA vytvořily 228 tisíc nových míst. Uvidíme, zda se v dubnovém údaji již stihly projevit tarify. Podle vize Trumpa, který chce přivést výrobu zpět do USA, by to mělo znamenat zvýšení tohoto ukazatele, což by mohl být pro trhy pozitivní signál.
Zároveň probíhá výsledková sezóna. Ve středu po uzávěrce trhu budou reportovat technologičtí giganti jako je Microsoft nebo Meta Platforms. Tyto výsledky budou mít vliv na volatilitu trhu ve čtvrtek.
Upozornění: Čtvrteční obchodování bude specifické v tom, že některé evropské země slaví svátek práce, takže jejich burzy budou zavřeny (například Německo). Londýnská burza a New York však budou otevřeny jako obvykle.
Technická analýza
Pohyb indexů v měsíci dubnu ovlivňovaly výroky prezidenta Trumpa o tarifech. Po prvotním šoku, který způsobilo oznámení tarifů, kdy se indexy propadly o více než 20 %, což je signál pro medvědí trh, se indexy oklepaly a ztráty byly významně dorovnány. Aktuálně ztrácí americký index S&P 500 přibližně 10 % ke svému historickému maximu.
Pozitivně působí především zprávy, které naznačují odložení nebo dodatečné úpravy tarifů. To vyvolává naději k jednáním, které ve výsledku mohou přinést akceptovatelné řešení. Trump rovněž zmírnil útoky na šéfa Fedu Powella a uvedl, že jeho cílem není ho odvolat. I to podpořilo indexy v nedávném růstu.
Poslední pohyb na indexu S&P 500 vytvořil vyšší swingové low a break rezistence, která byla na hodnotě 5 500 bodů. To vyvolává možnost, že by index mohl ještě růst. Další rezistence je u hodnoty 5 780 bodů.
Graf č.1: Index S&P 500 na denním časovém rámci
Napětí, které vyvolává obchodní válka mezi Čínou a USA se projevuje významně na propadu ropy. Čína, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě, je již v problémech delší dobu, a obchodní válka situaci ještě zhoršuje. To potvrdil i čínský indikátor PMI ve výrobě za měsíc duben, který dosáhl hodnoty 49 bodů. Hodnota pod 50 naznačuje kontrakci ekonomiky.
Obrázek č.2: Ropa Brent na denním grafu
Ropa Brent je v klesajícím trendu a ukázkově provedla retest proraženého supportu, který je nyní rezistencí. Tato rezistence je na hodnotě 68,7 USD za barel. Prostor k poklesu je k poslednímu swingovému low, které je na hodnotě 58,7 USD za barel.
Podívejme se na japonský jen. Ten bývá spolu s americkým dolarem a švýcarským frankem považován za bezpečný přístav, což znamená, že v období nejistoty posiluje. Protože díky celní politice a nevyzpytatelnosti Donalda Trumpa je dolar pod tlakem, pokles na páru USD/JPY podtrhuje sílu japonského jenu.
Graf č.3: Měnový pár USD/JPY na denním časovém rámci
Centrální banka Japonska bude ve čvrtek ráno rozhodovat o úrokových sazbách, což může být provázeno vysokou volatilitou. Očekává se, že úroková sazba zůstane zachována na 0,50 %. Pokud v rámci této volatility vznikne rychlý swing k rezistenci, která je u hodnoty 144 jenů za dolar, mohla by zde být příležitost k obchodům ve směru short.
Kde hledat příležitosti v druhé polovině roku?
Připojte se zdarma k webináři Purple Trading a podívejte se na trhy očima expertů. Společně se zaměříme na akciové, komoditní, forexové i kryptoměnové trhy a představíme přístupy, jak na nich hledat příležitosti a volit vhodné strategie.
Exkluzivní webinář vysíláme 21.5.2025 od 17:30
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.5 % % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.