Obchoduji převážně pomocí automatických obchodních strategií, tj. automatických obchodních systémů (AOS). Stavím přitom strategie, které mají tyto tři základní znaky:
(1) fixně nastavený stop loss (SL) a profit target (PT),
(2) obchodování na obě strany (short i long),
(3) uzavírání všech dosud otevřených obchodů v pátek před koncem obchodní seance.
Jednou z klíčových otázek před vývojem každé takové strategie je proto volba rozumného rozsahu SL a PT. V tomto blogu ukáži jednoduchou analýzu, kterou používám pro stanovení horní meze těchto parametrů. Stanovení jejich finálních hodnot je pak předmětem dalších kroků při vývoji strategií. Můj postup je přitom velmi podobný postupu, který popsal MiTrade ve svém blogu 11. 8. 2019 (link).
První obrázek ukazuje dvě křivky pro měnový pár EURUSD. Modrá křivka udává pro každý kalendářní týden rozdíl mezi cenovým maximem a minimem dosaženým v daném týdnu (dále budu pro stručnost používat termín cenový rozkmit). Nejedná se tedy o ATR, ale o prostý rozdíl mezi nejvyšší a nejnižšší dosaženou cenou v daném týdnu. Protože nedržím obchody přes víkend, je právě tento rozdíl důležitý pro mé úvahy o rozumném nastavení SL a PT. Hodnoty této modré křivky jsou vyneseny proti levé ose grafu. Černá křivka představuje týdenní close cenu a je vynesena proti pravé ose. Vykreslené období pokrývá interval 20. 11. 2006 až 11. 10. 2019.
Co mi tento jednoduchý obrázek říká. Nacházíme se v období nízké volatility, v některých týdnech nedosahuje celkový cenový rozkmit ani 100 pipů. Pohled do minulosti na obě křivky pak ukazuje, že zde není žádný přímočarý vztah mezi výší volatility a sílou Eura. Závěrem pro mne je, že je rozumnější zaměřit se na strategie se SL a PT do 100 pipů, a to alespoň do doby, než volatilita opět stoupne.
Modrá křivka na předchozím obrázku je poněkud nepřehledná. Další obrázek proto ukazuje 52-týdenní klouzavý průměr týdenních cenových rozkmitů. Modrá křivka je klouzavým průměrem modré křivky z předchozího obrázku a pro srovnání jsou přidány ještě analogické křivky pro měnové páry EURJPY a GBPJPY. Obrázek mi opět potvrzuje, že je rozumnější soustředit se na SL a PT do 100 pipů. Klouzavý průměr je sice aktuálně na hodnotě 140 pipů, ale strategie nemusí vyhmátnout ideální vstup do obchodu, a proto je potřeba určitá rezerva.
Dále je vidět, že křivka pro EURJPY má podobné chování jako pro EURUSD, nicméně celková volatilita EURJPY je vyšší. Z tohoto hlediska je tento měnový pár pro vývoj strategií možná perspektivnější. Na rozdíl od obou těchto měnových párů nevykazuje křivka GBPJPY v posledním období klesající trend. To je zřejmě způsobeno turbulencemi spojenými s Brexitem. Mám však obavu, že tyto politické vlivy jsou obtížně predikovatelné, a proto se tomuto měnovému páru zatím nevěnuji.
Zajímavou otázkou také je, zda velký cenový rozkmit na jednom měnovém páru obvykle znamená totéž i na příbuzných párech. To totiž trochu souvisí s tím, zda množství obchodních příležitostí pro strategie na jednom měnovém páru znamená v daném týdnu i obchodní příležitosti pro strategie na jiném páru. Následující obrázek dává určitou představu pro páry EURUSD a EURJPY. Pro každý kalendářní týden v období 20. 11. 2006 až 11. 10. 2019 je v grafu vynesen jeden bod. Jeho x-ová souřadnice představuje cenový rozkmit EURUSD v daném týdnu a y-ová souřadnice představuje cenový rozkmit EURJPY v daném týdnu. Na první pohled je patrná kladná korelovanost těchto veličin. Pro její lepší uchopení je v grafu vynesen klouzavý průměr cenových rozkmitů EURJPY v závislosti na cenovém rozkmitu EURUSD (červená křivka), který je navíc doplněn horním a dolním kvartilem (fialové křivky). V oblasti týdenního cenového rozkmitu EURUSD pod 240 pipů vidíme, že odpovídající týdenní rozkmit EURJPY je často stejně vysoký nebo vyšší (viz dolní fialová křivka versus tečkovaně znázorněná diagonála). Pak se červená křivka začíná ohýbat a pro rozkmitu EURUSD nad 320 pipů už vidíme, že se takto vysoká volatilita na EURJPY přenáší jen částečně.
Technická poznámka: Klouzavé průměry a dolní a horní kvartily byly počítány na klouzavých oknech o poloměru 25 pipů. Pro lepší názornost byly osy x a y oříznuty tak, aby pokryly vždy 95% pozorování daného měnového páru (v grafu proto chybí odlehlá pozorování, která však v reálu občas nastávají).