Konkrétně jde o dvě fronty, na kterých učinilo Japonsko velký pokrok – opuštění deflace a prudký pozitivní obrat v zahraničním obchodě. V prvním případě jde o úspěšný mix politiky kvantitativního uvolňování (QE) a zvýšení DPH, které dostatečně zvýšilo inflační očekávání obyvatelstva. V prvním čtvrtletí rostly ceny v Japonsku vyjádřené deflátorem HDP dokonce o 3,4 % (viz graf), což je nejvíce za posledních 23 let. I spotřebitelské ceny nezůstávají pozadu, aktuální data z dubna ukazují na růst cen o 0,8 %, což je po letech deflace a prudkém poklesu cen pohonných hmot a ostatních energií obdivuhodný výkon.
Vývoj meziročního růstu cen v Japonsku vyjádřený deflátorem HDP (v %):
Ve výsledku se tedy zvyšuje pravděpodobnost, že japonská centrální banka Bank of Japan časem opustí svůj režim silného QE, protože bude s výší inflace spokojena. Růst cen blízko 2 % navíc pomůže amortizovat obrovský japonský veřejný dluh, který dosahuje 250 % HDP.
Na frontě zahraničního obchodu se konečně začalo projevovat oslabení JPY z posledních let a vysoká konkurenceschopnost Japonska v rámci východní Asie. Exporty rostou a doplňují tak pozitivní dopad poklesu cen komodit, kterých je Japonsko velkým dovozcem. Tato kombinace posílá japonský běžný účet do výrazně kladného teritoria (viz graf), za což domácí měna vždy sbírá plusové body.
Vývoj bilance běžného účtu v Japonsku (v mld. JPY):
Trend naznačuje, že po loňském přebytku 0,3 % HDP by měla japonská ekonomika vyprodukovat o 3-4 % HDP více, než spotřebuje. To jsou obrovské částky japonských jenů, které se na měnových trzích neobjeví, protože obchodní přebytek nenutí Japonce nakupovat zahraniční měnu. Tento efekt nejspíše bude dostatečně kompenzovat negativní dopad na JPY, který má kvantitativní uvolňování a směny těchto nově „natisknutých“ jenů do zahraničních měn.
Zpomalení americké ekonomiky, které oddaluje růst úrokových sazeb v USA, samozřejmě také bude tlačit měnový pár USD/JPY níže. O nynější překoupenosti USD/JPY hovoří i rezistence položená na 122,20, přes kterou se kurz již půl roku nemůže dostat. Do konce letošního roku bychom se tedy při dnešních podmínkách měli dostat i na 110 japonských jenů za dolar.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, forexfactory.com, MT4