Koneckonců i Česká národní banka (ČNB) může být spokojená, že exit z intervenčního režimu nepřinesl vysokou volatilitu, která by zvýšila nejistotu a podkopala ekonomické oživení, i když jí vývoj kurzu zasekl pořádnou sekeru v účetnictví.
Mezičtvrtletní vývoj růstu HDP v ČR:
Výkon domácí ekonomiky korunu v rozletu nijak nebrzdí a prozatím by tomu nemělo být ani naopak. Úterní data ukázala na zrychlující dynamiku zahraničního obchodu. Vývoz rostl meziročně o výrazných 10,2 %, i když měl květen o jeden pracovní den méně než loni a koruna byla silnější o dvě procenta. Z toho důvodu se můžeme těšit také na silná čísla z průmyslu, která spolu se stavebnictvím a maloobchodem budou zveřejněna v pátek.
Důležitá bude i role ČNB, která stále ještě koruně zisky toleruje. Bankovní rada mluví o zvýšení úrokových sazeb již během léta, což by mělo pomoci kurzu koruny na silnější úrovně. V hledáčku ČNB je samozřejmě vývoj inflace, o které se dozvíme čerstvá data příští středu. Ceny pohonných hmot sice v důsledku levnější ropy i slabšího dolaru klesají, tento pokles však budou v rámci celkové inflace více než kompenzovat rychle rostoucí ceny potravin. Meziroční růst cen by proto měl přes léto zůstat nad dvěma procenty.
Meziroční vývoj inflace v ČR:
Že nejde u růstu tuzemské inflace jen o jednorázové faktory, potvrzuje její jádrová složka (tzv. korigovaná inflace bez pohonných hmot), která se v květnu vyšplhala na 2,5 %. Tato inflace by se měla i po odeznění efektu EET držet vysoko, protože spotřebitelská poptávka zůstává velice silná a růst mezd se drží okolo 5 %.
Z pohledu ČNB by tedy měl být mix měnové politiky a kurzu koruny správně namíchaný. Další posílení koruny by pravděpodobně zpomalilo diskuzi o růstu úrokových sazeb v budoucnu. Aktuálně je ale prostor pro posílení stále velice slušný.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconomics.com, ČSÚ