O komoditách jako celku se nedá mluvit jako cenově přestřelených. Naopak se mezi nimi dá vybrat několik, jejichž cena je stále velice atraktivní k nákupu. Mezi komoditami jsou výrazné rozdíly a jejich vzájemná korelace není tak vysoká jako v případě porovnání vývoje amerických a evropských akcií.
Například zemědělské suroviny se stále drží ve srovnání s dlouhodobým průměrem nízko. Cukr, kukuřice i pšenice zůstávají levné. Navíc s přicházející sklizní mohou nastat nečekané problémy, jako jsme zažili v letech 2008 a 2010, kdy černé labutě v podobě sucha a požárů poslaly pšenici na dvojnásobné hodnoty. Rizika směrem dolů jsou aktuálně omezená, farmářům spíše rostou náklady, které budou muset promítnout v konečných cenách.
Zpět ale k tématu z titulku. Ropa jako nejlikvidnější komodita je stále v hledáčku médií. Díky kolapsu těžby ve Venezuele a znovuzavedení sankcí na Írán se čeká její nedostatek, který šroubuje ceny vzhůru. Ropa Brent se dostala nad 80 USD za barel a od února 2016 se její cena již ztrojnásobila. Americký typ WTI trochu zaostává, protože díky břidlicovému boomu je ropy v USA dostatek, ale spread mezi WTI a Brent se nedostává přes 8 USD za barel. Otázkou tedy je, jestli se v blízké době znovu dočkáme trojciferné ceny ropy.
Vývoj ceny americké ropy WTI:
Z mého pohledu je tento scénář spíše nepravděpodobný, a pokud by nastal, šlo by pouze o krátkodobý výstřelek způsobený panikou nakupujících obchodníků. Hlavní proměnnou indikující konec ropné rally je americký dolar. Jeho korelace s cenou ropy je vysoce negativní (viz graf) a ceny přes 100 USD za barel jsme historicky museli trpět pouze v období, kdy byl dolar na velmi slabých úrovních. Naopak nyní je USD králem forexu - pro přední dovozce z EU, Číny a Japonska ropu silně prodražuje a těžaře z Kanady, Brazílie a Ruska zase zvýhodňuje.
Novou balanci, při které se růst poptávky zpomalí a nabídka v čele s USA bude hrnout nové barely na trh, proto najdeme vcelku brzy a to i při nynějších cenách ropy. Otevírání dlouhých pozic na ropě tedy nyní dává mnohem menší smysl než loni touto dobou, kdy se barel obchodoval v pásmu 40-50 USD.
Porovnání vývoje ceny americké ropy WTI (modře, pravá osa) a USD indexu (červeně, levá osa):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, oilprice.com, Federal Reserve Economic Database