USD posiluje v reakci na zvolení Donalda Trumpa prezidentem na hladiny z dubna 2024. Nadšení trhu se opírá hlavně o fakt, že Trump je vnímán jako podstatně více probusinessový než jeho soupeřka z demokratické strany a trhy doufají, že kombinace snížení daní, redukce regulace a aktivní odstraňování obchodních bariér a případného vytváření nových bariér na straně USA bude znamenat pozitivní posun v ekonomice USA.
USD posilují také vyhlídky na přesun zisků ze zahraničí do USA, motivovaný nižšími daněmi.
Posledním a nijak slabým argumentem pro posilování USD je pak výhled na sazby. Trhy počítají s tím, že Trumpova administrativa bude chtít posunout schodky rozpočtu z aktuálních cca 6 % k 7 %, což znamená solidní objem peněz, vypuštěný do ekonomiky, který nutně bude působit proinflačně. Na to bude muset FED reagovat vyššími sazbami, aby udržel ceny na uzdě a vyšší sazby budou znamenat silnější USD, alespoň na nějakou dobu.
Tyto argumenty známe a jsou obecně brány jako důvod k úprku do USD.
Prvním rizikem je konflikt Trumpa s guvernérem FEDu Powellem. Powella Trump nemá zrovna v oblibě kvůli jeho postupu za covidu, kdy vyššími sazbami v očích Trumpa škodil americké ekonomice. Spekulovalo se o tom, jestli by Trump mohl zkusit Powella vyzvat k odchodu, ale Powell na přímou otázku ohledně ochoty vyhovět takové výzvě odpověděl, že odcházet na Trumpovu výzvu nehodlá. Je tak zásadní otázkou, jestli si Trump, vědom si svého velmi silného mandátu od voličů, nechá zajít chuť nebo bude riskovat roztržku s FEDem. Pokud by se do ní pustil, nebude to pro USD dobrá zpráva. Powell je si zřejmě vědom škod, které by takové jeho rozhodnutí způsobilo vytvořením precedentu pro ostatní prezidenty USA.
Druhým rizikem je tektonický posun, probíhající v evropské politice. V Německu minulý týden padla vláda a tradiční strany se bojí s volbami otálet s vědomím, že čas pracuje jak pro AfD, tak pro BSW Sahry Wagenknecht. Německo tak půjde k předčasným volbám 28/2/2025 a pokud dojde k posunu koalice od environmentálních progresivistických stran k tradičnějším stranám, které, budou-li chtít uspět, budou nuceny zmírnit tlak na Green deal a naopak podporovat obnovení průmyslové výroby, Německo může začít živit naděje na obrat.
Pokud by se to povedlo, a předseda CDU/CSU Merz by získal důvěru trhu, že je schopen otočit kormidlo, může se do eura začít vracet život. Pokud bychom tou dobou byli kolem 1,050 nebo dokonce mírně pod ní, může se stát, že trhy zkusí vsadit na oživení a do levného eura zkusí naskočit. Merz se nechal slyšet, že chce s Trumpem jednat i o clech. A pokud by se ukázalo, že USA nebudou tak ostré, jako Trumpova rétorika před volbami, může se stát, že se tuto zatáčku Německu podaří vybrat. Dost možná bude stačit nabídnout Trumpovi něco, co se mu bude líbit. O jeho transakční diplomacii bylo napsáno už hodně.
Euro by tak mohlo začít získávat půdu pod nohama, protože pesimismu se do Evropy už výrazně více nevejde. Pokud by se to povedlo, USD může po testu 1,050 otočit a vrátit se zpět na 1,100. Stačit by k tomu klidně mohly průzkumy veřejného mínění v Německu, které by umožnily sestavit CDU/CSU vládu bez AfD a BSW.
Tomáš Kudela
SAB Finance