Akcie společnosti Nvidia zažily obří býčí trend v roce 2017, kdy vyrostly z 65 USD na 292 USD. Důvodem bylo šílenství kolem kryptoměn, které tehdy probíhalo. Když bublina digitálních aktiv praskla, spadly i akcie výrobce grafických karet. Od března se Nvidia ukazuje znovu v plné síle a v době psaní článku se obchoduje na 516 USD. Proč?
Akvizice Arm Holdings za 40 miliard dolarů
Pondělní oznámení o nákupu Arm Holdings se setkalo s nadšením investorů. Za několik hodin od akvizice udělala akcie NVDA 8 %. Tržní hodnota celé společnosti se navýšila o 25 miliard dolarů. Co to pro Nvidii znamená?
Design čipů a dalších součástek
Pokud vše projde skrze regulátory a Nvidia si ponechá duševní vlastnictví Arm, tak se z ní stane kromě předního výrobce hardware pro počítače také jeden z předních výrobců čipů, které se používají prakticky v každé elektronice, například v chytrých telefonech s operačním systémem Android.
Nemluvíme přitom o tisících ani milionech, ale o miliardách čipů, které najdeme téměř v každém chytrém telefonu. A pokud je tam nenajdeme, určitě se najde něco, na co má Arm patent.
Nutno dodat, že dnes nemá Nvidia téměř žádný zájem o budování značky v oblasti chytrých telefonů. V roce 2019 a 2020 se začaly na telefony přesouvat i mladí hráči. Dá se proto téměř s jistotou říct, že Nvidia udělala krok správným směrem.
Umělá inteligence
Nvidia si již nějakou dobu brousí zuby na Internet věcí. Propojení všeho v domácnosti, od ledničky po automobil. Arm má v této oblasti solidní licenční strukturu, kterou může její nový vlastník uvést do pohybu. Ačkoliv to nebude tak jednoduché, Internet věcí zatím působí jako budoucnost domácnosti. Nicméně vzpomeňme si, jakým hitem byly světla na dálkové ovládání. Pak lidem došlo, že většinou ztratí ovladač.
Využije Nvidia špinavých triků?
Pokud bude mít společnost plné práva k veškerému duševnímu vlastnictví Arm Holdings, mohla by je využít k šikaně těch, kteří technologie od nové akvizice používají. Například Samsung, Huawei a Qualcomm. Pokud by Nvidia porušila neutralitu a využila licence ve svůj prospěch, má nakročeno k jasnému vítězství nad AMD a dalšími, kteří s ní léta svádí boj.
Ovšem stále je potřeba dávat pozor na Damoklův meč v podobě úředníků z antimonopolních úřadů.
Další společnost do klubu bilionových společností?
Tržní kapitalizace bilionu amerických dolarů zatím překonalo několik společností, mezi kterými najdeme Amazon, Microsoft a Apple. Nvidia má zatím 320 miliard. Je to ambiciózní cíl, který ale v dnešní dynamické době není vůbec nereálný.
Pokud se jí podaří vepsat své jméno do Internetu věcí a tvrdě tlačit své licenční impérium, může brzy získat oproti své nynější konkurenci navrch. Stačí si vzpomenout na to, že před týdnem reagovala AMD na novou kartu od Nvidie kolem. Ano, silničním kolem.
Jiří Makovský