Jedním z mnoha obchodních nástrojů, který používají zkušenější a profesionální obchodníci, je automatizované obchodování.
Při automatizovaném obchodování dochází k převedení různých obchodních strategií a systémů do programového kódu, a tyto programy jsou dále označovány jako AOS (automatický obchodní systém).
Co je vlastně AOS?
Automatické obchodní systémy fungují tak, že na základě předem stanovených podmínek a za pomoci různých ukazatelů vyhledávají vstupní/výstupní místa, nebo jiné strategické hodnoty, a poté podle potřeby realizují obchodní příkazy (vstup do pozice, nastavení SL/TP, ukončení obchodu atd.).
Zmíněné obchodní příkazy jsou u AOS často zpracovávány bez potřeby lidské intervence, což traderům umožňuje, aby se mohli v danou chvíli věnovat jiným záležitostem, než je manuální nastavování různých příkazů a neustálé hlídání trhů.
Jednou z podstatných výhod těchto systémů totiž je, že obchodníci nemusejí trávit mnoho času tím, jak v obchodní platformě realizovat různé obchodní příkazy, což může být velmi užitečné jak pro začínající tak profesionální obchodníky.
Automatické obchodní systémy v porovnání s obchodníky neznají u žádného obchodu slovo „možná“, „snad“, „kdyby“, „nejspíš“ apod.
Na základě stanovených kritérií provádějí AOS veškeré analýzy pro to, aby se ujistily, že jsou všechny dostupné informace relevantní pro následující chování celého systému.
V případech, kdy se využívá automatizované obchodování na profesionální úrovni, se obchody běžně realizují s pomocí nejlepších a velmi dobře odzkoušených obchodních strategií, které se tak stávají dobrým podkladem pro stabilitu celého systému.
Automatizované obchodování umožňuje obchodníkům sledovat trh 24 hodin denně, což je u traderů, kteří nevyužívají AOS a vstupují do pozic pouze manuálně, zcela nemožné.
AOS a začínající obchodníci
Výše zmíněné výhody jsou samozřejmě skvělé pro většinu obchodníků, ať už se jedná o začínajícího, či trhem ostříleného, obchodníka.
Nicméně určitě by noví obchodníci neměli spoléhat pouze na automatizované obchodní systémy. Samozřejmostí je, že v zájmu všech obchodníků by mělo být i to, aby se dozvěděli co nejvíce o forexovém trhu, vysledovali jeho chování, a také získali zkušenosti v tom, jak správně a úspěšně obchodovat.
Na jednu stranu jsou AOS velice nápomocné, ale na stranu druhou často brání obchodníkům se jakkoliv dále vzdělávat v oblasti tradingu, pokud si tuto potřebu trader sám neuvědomí.
A když nemají obchodníci patřičné znalosti a dovednosti k tomu, aby mohli analyzovat trhy a následně realizovat obchody, pak nemohou mít představu ani o tom, co jejich AOS vlastně dělá a proč to dělá.
Často se pak stává, že se trhy krátkodobě začnou chovat v rozporu se strategií AOS a systém tak utrží řadu ztrát, kterou profesionální trader po vlastní analýze dokáže racionálně zdůvodnit, ale trader bez znalostí už nikoliv.
To je pak pro tyto obchodníky impuls k tomu, aby přestali takovému systému věřit, a následně začnou hledat nějaký jiný, v jejich očích, lepší systém, který ovšem dříve či později narazí na stejný problém.
Jak již bylo řečeno, AOS jsou velice přitažlivé pro začínající obchodníky. Obecně by však obchodníci, kteří tyto systémy využívají, nebo hodlají využívat, měli mít dostatečné zkušenosti s tradingem a v první řadě by si měl každý zjistit, jak celý obchodní systém funguje, na jakém typu strategie je založen, aby byl později schopen vyhodnotit, zda se systém chová podle předpokladů, či se změnily podmínky na trhu, což může vygenerovat značné ztráty.
I přes řadu výhod AOS, existují na finančních trzích obchodníci, kteří se chtějí v procesu realizace obchodu neustále angažovat a „nechtějí svěřit svůj osud pouze do rukou AOS“.
Případně někteří obchodníci mohou obchodovat z velké části na základě intuice, kterou pochopitelně nelze plně převést do programového kódu. V takovém případě mohou obchodníci využít poloautomatických AOS, kdy AOS pouze do trhu vstupuje nebo z něj pouze vystupuje, a o opačnou obchodní operaci se již postará sám trader.
Otázkou však zůstává, zda je správný obchodní přístup, v rámci kterého nelze definovat jasná pravidla vstupu a výstupu? Odpověď je již na zvážení každého tradera.
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.