Váženého čtenáře, který neví souvislosti největšího útoku v historii, odkážu sem. Ač s panem Kraľovanským v něčem nesouhlasím, dobře vše shrnuje. Sám se budu věnovat pouze tezi nastíněné v titulku.
Neustávající trable kryptoměny. Bude to její konec?
Zneužití kryptoměny je pro komunitu velkou ránou. Je to další špatná reklama, před kterou varoval v jednom ze svých posledních příspěvků i Satoshi Nakamoto. Ten v roce 2010 komentoval využívání Bitcoinu k financování aktivit WikiLeaks.
„Bylo by hezké, kdybychom dostali pozornost v jakémkoliv jiném kontextu. WikiLeaks kopli do vosího hnízda a roj se teď řítí na nás.“
Mohl by hack Twitteru představovat další obrazné kopnutí do vosího hnízda? Věnujme se nyní politikům a odležme chvíli stranou média.
Jako jeden z prvních zareagoval otevřeným dopisem senátor Josh Hawley, který zastupuje na půdě kongresu stát Missouri. Ve svém textu se ptá na řadu dobře mířených otázek, které spekulují o zabezpečení dat, zpráv a účtů vysokých politiků. Sic nezmiňuje přímo kryptoměnu, odhaluje „božské“ možnosti, které hackeři snažící se kapitalizovat na kryptoměně, měli.
Z některých komentářů se mi zdá, že si mnozí neuvědomují možné dopady tohoto incidentu. Hackeři pohánění zájmem získat kryptoměnu mohli poslat tweet že vybuchují iPhony, autopilot Tesly přejíždí děti nebo prezident Donald Trump přemýšlí o další obchodní válce. Twitter je dnes nejen nástrojem komunikace s přáteli, ale také s investory, zákazníky, občany státu nebo zahraničními diplomaty.
Kryptoměna nemusí mít hlavní roli, ale její vlastnosti se staly motivem. Bitcoin ohrozil celý svět. Ekonomicky i politicky. Uvidíme, jak na to zareagují další osobnosti.
Rozporuplné mediální pokrytí
Média událost pokrývají značně schizofrenně. Například jeden z největších poskytovatelů obsahu CNN nezmiňuje ve svém prvním příspěvku na Twitter žádný „hack Twitteru“, avšak mluví o „kryptoměnovém podvodu“.
Populární analytik PlanB shrnoval i další titulky.
To, že nepoklesla cena, bych určitě neoznačil za důsledek titulků na informačních webech. Důvodem je jednoduše to, že je na stejné podvody komunita zvyklá. Existují tisíce robotů, které kopírují Twitter slavných osobností a zkouší úplně stejný trik. Na Facebooku se někdy objeví reklama, kde Kellner, Václav Klaus ml. nebo jiná významná osobnost propaguje totožný podvod.
V neposlední řadě se hackerům podařilo odcizit desítky YouTube účtů. Například slavného českého youtubera Rotha Weldena. Dále stojí za zmínění CTO společnosti Ripple David Schwartz, který o svůj účet přišel taky. Kradené účty opět propagovaly ten samý podvod.
Komunita je na ně jednoduše zvyklá.
Slovo závěrem: Může být Bitcoin zakázán?
Z technického hlediska být vymazán z existence nemůže. Nicméně z technického hlediska nelze vymazat z existence ani tvrdé drogy. Bitcoin je tak rozšířeným produktem, že přežije vše.
Otázkou je, zda jeho zneužívání nepovede k velké nelibosti politiků. V Číně je tolerována pouze těžba, což zajisté ponižuje možný přísun kapitálu. Jiné státy by čínský model mohly převzít. Blockhain ano, Bitcoin ne.
Avšak technologie blockchain má v Evropské unii i Spojených státech Amerických silné zastánce. V prvně jmenované organizaci jde o PayPal a v druhé o Ripple. Doufejme proto, že se lobbing ukáže jako účinný a silným regulacím či zákazu se vyhneme.
Jiří Makovský