Tradeři na trhu s úrokovými futures očekávají nyní jako hlavní scénář 5 standardních zvýšení do pásma 1,25-1,50 %, zatímco ještě před měsícem na přelomu roku to byly jen 3 zvýšení na hladinu 0,75-1,00 %, viz tabulka.
Pravděpodobnosti nastavení úrokových sazeb po rozhodnutí Fedu v prosinci 2022 odvozené od úrokových futures:
Olej do ohně přilil i prezident atlantského Fedu Raphael Bostic, který v rozhovoru následně nevyloučil ani březnové zvýšení úrokových sazeb (hike) o 0,50 %. Tak rychle šly v USA úroky nahoru naposledy v roce 2000 na vrcholu internetové horečky.
Takový scénář mimořádného zvýšení sazeb by zajisté zchladil akciové trhy, je však spíše nereálný. Fed se nemusí vydávat cestou České národní banky z více důvodů. Inflace ve Spojených státech není tak utržená ze řetězu jako v Česku a bude spíše zpomalovat, americký dolar už dostatečně posílil, v USA přichází fiskální brzda a ekonomika již zpomaluje.
Dalším dílem skládanky je navíc fakt, že onen prezident atlantského Fedu o sazbách v roce 2022 ani 2023 nehlasuje. Systém rozhodování o nastavení měnové politiky v Radě guvernérů (FOMC) totiž sestává ze 7 tzv. guvernérů se stálými hlasy a 5 prezidentů poboček Fedu, kteří se každý rok mění. Ve schématu nejsou centrální bankéři, kterým v nejbližší době končí mandát.
Schéma rozhodování o nastavení měnové politiky Fedu a rozdělení centrálních bankéřů mezi jestřáby (červeně) a holubice (modře):
Tento týden bude zveřejněna řada důležitých statistik, především pak zítřejší ISM index v průmyslu a páteční zpráva z amerického trhu práce. Pokud by se potvrdil náznak zpomalování poptávky a zároveň uvolnění v dodavatelských řetězcích, nemusela by být rétorika Fedu dále tak vyhrocená. To by bylo v překladu dobře pro zlato a akcie, zvlášť ty technologické zaměřené na růst, a špatně pro dolar.
Vývoj ceny zlata (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, BofA, Zerohedge, CME