Nad horní hranicí tohoto pásma se totiž v obrovském množství zvyšuje těžba z břidlic v USA a také se škrtí poptávka po ropě, proto v loňském roce se ceny amerického benchmarku WTI (evropský Brent se obchoduje zhruba o 10 USD výše) nikdy nad 70 USD za barel dlouho neohřály.
Na druhém konci spektra zase tahá za brzdu OPEC společně s Ruskem. Vývozci ropy vědí, že si vzhledem k napnutým státním rozpočtům nemohou dovolit delší dobu levné ropy, která navíc dle zkušenosti z let 2014-16 nedokáže americké producenty z trhu vyhnat. Proto nyní Saúdská Arábie ve velkém snižuje těžbu a snaží se dostat cenu ropy co nejvýše, protože k vyrovnanému rozpočtu potřebuje dle MMF cenu 84 USD za barel. Od listopadu do března by měli Saúdové stáhnout z trhu 1,2 milionů barelů ropy denně (mbd).
Přitom propad íránských exportů kvůli sankcím, imploze venezuelského ropného sektoru a problémy s dodávkami v Libyi také snižují nabídku o cca 1,6 mbd oproti loňskému létu. Ropný trh se tedy hodně vyčistil od přebytečných barelů a cena se mohla stabilizovat.
Vývoj těžby ropy v USA (v tis. barelů denně):
Bude nyní záležet na americké produkci, jak rychle si dokáže od členů OPEC vzít opuštěný tržní podíl a svět zase zaplavovat ropou. Zřejmě to nebude trvat dlouho, ale v krátkodobém horizontu několika týdnů či měsíců má ropa stále příležitost růst, ropa WTI tak zřejmě v nejbližší době překoná hranici 60 USD za barel, ale pokud máte nakoupeno, je třeba se zamyslet nad snížením dlouhé expozice vůči této komoditě. Pravděpodobnost dalšího růstu je totiž ve srovnání s vánočními 45 USD za barel mnohem nižší.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MMF, MT4, Energy Information Administration