Jaký mají tato čísla dopad na kurz amerického dolaru? Krátkodobě minimální, protože centrální banka na výkyvy v obchodní bilanci příliš nereaguje. Dlouhodobě je ale saldo zahraničního obchodu hlavním hybatelem směnného kurzu. Otázkou tedy je, jak dlouho ještě dokáže zůstat americký dolar oproti ostatním světovým měnám takto silný (viz graf), aniž by se USA výrazně navýšil obchodní schodek.
Dlouhodobý vývoj amerického dolarového indexu:
Podívejme se na roky 1998-2005, kdy se americký dolarový index v grafu držel nad 110 body. Výsledkem bylo prudké zhoršení zahraniční bilance (modrá křivka v grafu) a následovalo 9 let slabého dolaru. Je tedy na první pohled překvapivé, že se Spojené státy už 4 roky pod silným dolarem (zpět výrazně nad 110 body) drží v pásmu 40-50 miliardového deficitu, který je při dnešním nastavení finančně-kapitálových toků dlouhodobě udržitelný. A to i přesto, že ekonomika Spojených států se lehce přepaluje a nasává do sebe importy z celého světa. Především pak v době, kdy se Číňané bojí dalšího zvýšení cel a urychlují své exporty do USA.
Vývoj a rozpad obchodní bilance Spojených států na deficit s ropou a ostatními produkty (v mld. USD měsíčně):
Jak si už bystrý čtenář všiml, hlavním tahounem této párty silného dolaru je obchod s ropou (černá křivka). Díky břidlicové revoluci se Američané stali v obchodě s ropou soběstačnými a šetří tak 20-30 mld. USD měsíčně, které mohou použít na nákup jiných importů. Červená křivka zobrazující obchod s ostatním ne-ropným zbožím je skutečně odrazem síly/slabosti USD s jasně viditelnými trendy v letech 1998-2005, 2005-2014 a 2014 - dodnes.
Z dnešní krátké analýzy proto můžeme závěrem dodat, že americký dolar zůstane silný tak dlouho, dokud břidlicová revoluce bude táhnout těžbu v USA vzhůru a Američané budou moci platit za stále rostoucí objem dovozů spotřebního zboží vývozy ropy a zemního plynu. Asi neurčíme přesné období, kdy americké energetice dojde dech, z pohledu na dlouhodobý vývoj USD indexu v prvním grafu bych si ale vsadil spíše na pomalý pokles ke 120 bodům, než zdolávání dalších maxim a růst ke 140 bodům.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, calculatedriskblog.com, tradingeconomics.com