Nevím, jestli šlo o bravurně zvládnutou diskuzi ČNB s veřejností, nebo spíš o štěstí, při kterém se neaktivoval žádný stop-loss/margin call většího objemu, který by přepnul trh do módu „zachraň se, kdo můžeš“. Možností je i setrvání centrální banky na trhu, což ale vzhledem k extrémní transparentnosti ze strany vedení ČNB není příliš pravděpodobné, zvlášť ne v takto úzkém pásmu.
Výsledkem je tedy (prozatím) klidná koruna, která by neměla být hrozbou vývoje české ekonomiky. Méně šťastní jsou však tradeři, kteří plánovali zobchodovat prudké výkyvy na EUR/CZK. Otázkou však je, jestli je v následujících týdnech či měsících skutečně dočkáme oné silné a ještě silnější koruny.
Nedávno jsem zde v článku počítal a uvažoval, že díky reálné konvergenci by se i přes vyšší inflaci měla koruna zastavit v pásmu 24,00 – 24,50. Vzhledem k obrovskému kvantu několika stamiliard, kterými ČNB během prvního čtvrtletí zvýšila nabídku korun, to však ke zmíněnému kurzu bude ještě pěkně dlouhá cesta. Měla by to být ale cesta zisková. Dlouhodobá držba koruny by se totiž měla vyplatit už díky rozdílu v úrokových sazbách. Už teď nese koruna o 0,40 % více než euro a díky pozitivnímu vývoji v české ekonomice si můžeme být téměř jistí, že v následujících letech se tento rozdíl spíše rozšíří, než ztenčí.
Meziroční vývoj inflace v eurozóně (1. graf) a v České republice (2. graf):
Pomoci by nám měl i pohled na inflaci. V eurozóně se v březnu růst cen vrátil zpět výrazně pod cíl Evropské centrální banky (ECB), když meziročně klesl z 2 % na 1,5 %. Jádrová inflace bez započtení volatilních potravin a energií se dokonce snížila na 0,7 %, což je nejnižší hodnota za poslední dva roky.
Za to v České republice se už obchodníci díky rekordně nízké nezaměstnanosti a slušnému růstu mezd zdražovat nebojí. Březnová čísla se sice dozvíme až dnes, únorových 2,5 % již ale každopádně hovoří po potřebě silnější měny, zvlášť když jádrová inflace vzrostla na 2,0 %. Veřejnost díky zvýšenému růstu spotřebitelských cen (o nemovitostech nemluvě) už v komunikaci ČNB vyhlíží náznaky na zvýšení úrokových sazeb.
Odpověď na otázku z titulku je tedy ano, silnější koruny se dočkáme. Cesta k ní ale bude dlouhá a vzhledem k čerstvě ukončeným intervencím také pěkně trnitá.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, Bloomberg, investing.com