Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:53
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner
reklama
SAB Finance

Dočkáme se posílení koruny?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Největším překvapením čtvrtečního ukončení intervencí byla takřka minimální volatilita měnového páru EUR/CZK bezprostředně po odchodu České národní banky (ČNB) z trhu. Posílení koruny o 1,5 % bez prudkých pohybů na jakoukoliv stranu je v naprostém kontrastu s panickým švýcarským výprodejem EUR/CHF ze stejné situace, kdy kurz franku létal o desítky procent během několika minut.

Nevím, jestli šlo o bravurně zvládnutou diskuzi ČNB s veřejností, nebo spíš o štěstí, při kterém se neaktivoval žádný stop-loss/margin call většího objemu, který by přepnul trh do módu „zachraň se, kdo můžeš“. Možností je i setrvání centrální banky na trhu, což ale vzhledem k extrémní transparentnosti ze strany vedení ČNB není příliš pravděpodobné, zvlášť ne v takto úzkém pásmu.

Výsledkem je tedy (prozatím) klidná koruna, která by neměla být hrozbou vývoje české ekonomiky. Méně šťastní jsou však tradeři, kteří plánovali zobchodovat prudké výkyvy na EUR/CZK. Otázkou však je, jestli je v následujících týdnech či měsících skutečně dočkáme oné silné a ještě silnější koruny.

Nedávno jsem zde v článku počítal a uvažoval, že díky reálné konvergenci by se i přes vyšší inflaci měla koruna zastavit v pásmu 24,00 – 24,50. Vzhledem k obrovskému kvantu několika stamiliard, kterými ČNB během prvního čtvrtletí zvýšila nabídku korun, to však ke zmíněnému kurzu bude ještě pěkně dlouhá cesta. Měla by to být ale cesta zisková. Dlouhodobá držba koruny by se totiž měla vyplatit už díky rozdílu v úrokových sazbách. Už teď nese koruna o 0,40 % více než euro a díky pozitivnímu vývoji v české ekonomice si můžeme být téměř jistí, že v následujících letech se tento rozdíl spíše rozšíří, než ztenčí.

Meziroční vývoj inflace v eurozóně (1. graf) a v České republice (2. graf):



Pomoci by nám měl i pohled na inflaci. V eurozóně se v březnu růst cen vrátil zpět výrazně pod cíl Evropské centrální banky (ECB), když meziročně klesl z 2 % na 1,5 %. Jádrová inflace bez započtení volatilních potravin a energií se dokonce snížila na 0,7 %, což je nejnižší hodnota za poslední dva roky.

Za to v České republice se už obchodníci díky rekordně nízké nezaměstnanosti a slušnému růstu mezd zdražovat nebojí. Březnová čísla se sice dozvíme až dnes, únorových 2,5 % již ale každopádně hovoří po potřebě silnější měny, zvlášť když jádrová inflace vzrostla na 2,0 %. Veřejnost díky zvýšenému růstu spotřebitelských cen (o nemovitostech nemluvě) už v komunikaci ČNB vyhlíží náznaky na zvýšení úrokových sazeb.

Odpověď na otázku z titulku je tedy ano, silnější koruny se dočkáme. Cesta k ní ale bude dlouhá a vzhledem k čerstvě ukončeným intervencím také pěkně trnitá.

Vývoj měnového páru EUR/CZK (1hodinový graf – H1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: tradingeconomics.com, Bloomberg, investing.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dno všude
    Tento rok je to na trzích opět horská dráha, ale jak jsme minulý rok vyjeli nahoru, tak letos máme velký pád pokud vezmu akciový trh. Bohužel můj kapitál tento trend kopíruje a jak se spekuluje jestli akciové trhy našly své dno, tak můj účet své dno našel.
  • Doba červená
    V prvním svém článku jsem popisoval své první 2 roky působení na trhu. Teď bych se spíš zaměřil na trh a na moje poznatky o trhu.
  • Dobíháš tramvaj? Nechoď na burzu!
    Poznatky a zkušenosti z běžného života mohou mnohdy sloužit obchodníkovy jako předloha možných vzorců chování, díky které má možnost zapracovat sám na sobě. Návody v čem a jak se zlepšit, je možné nalézt i v takových maličkostech jako je rozdíl mezi čekáním na tramvaj nebo jejím dobíháním.
  • Dobrá špekulatívna pozícia?
    Pri zhodnocovaní toho či je na investovanie do AI už neskoro alebo sa ešte nájde príležitosť ktorá by dávala nejaký zmysel som natrafil na zaujímavý obchod ktorý nemusí byť na zahodenie. Po vyhodnotení všetkých pre a proti som túto pozíciu označil za špekulatívnu z potenciálom zhodnotenia okolo 30 % ročne.
  • Dobrý den, naučíte mě vydělávat peníze na forexu?
    Vidina teoreticky neomezených zisků a flexibilní pracovní doba lákají do světa tradingu kde koho. A v dnešní době, kdy k přístupu k trhu potřebujete pouze občanku a pár stovek na obchodní účet, může s obchodováním začít opravdu kdokoliv, kdykoliv.
  • Dobrý interpret měnové politiky Fedu: Nick Timiraos
    Pro mnohé bylo možná překvapivé, že Fed snížil své sazby rovnou o 50 bazických bodů. Čistě z přísně makroekonomického pohledu dávalo větší smysl snížení o 25 bazických bodů. Názory na to, o kolik Fed sníží sazby, se několikrát během měsíce změnily. Vyznat se v rozhodnutích a projevech jednotlivých centrálních bankéřů a celkové makroekonomické situaci není zrovna jednoduché. Avšak objevil se jeden specialista, který se trefil. Tím někým byl novinář z Wall Street Journal, Nick Timiraos.
  • Doctor Doom věští malou korekci
    Nouriel Roubini patří mezi finanční komentátory, kteří neustále předpovídají krach. Roubini to přesně předpověděl v roce 2008, a od té doby předpovídá jeden krach za druhým. Není tedy nic neobvyklého, že předpovídá v příštích měsících korekci na finančních trzích. Co mě však překvapuje, je, že tentokrát jde pouze o relativně malou korekci. Trhy by měly spadnout jen o 10 % podle Roubiniho.
  • Do čeho investují centrální banky?
    Změny v chování centrálních bank a v alokaci jejich devizových rezerv mohou zahýbat finančními trhy. Nová zpráva Banky pro mezinárodní platby (BIS) se snaží zesumarizovat a nahlédnout pod pokličku dlouhodobých trendů. Pojďme se podívat, jaké informace nám BIS za rok 2018 dává.
  • Dočkáme se ceny za unci stříbra ve výši 8 dolarů?
    Cena stříbra podobně jako cena zlata, ale i ostatních vzácných kovů platiny a paladia čelí prodejnímu tlaku, který zesílil koncem loňského roku. Situaci na poli komodit nejlépe vystihuje souhrnný index komodit, tzv. Thomson Reuters CRB index, který se propadl pod klíčovou dlouhodobou hodnotu podpory 200 bodů (minima z roku 2009 a 2003). Výsledkem prolomení této silné podpůrné úrovně jsou očekávání pokračování cenového poklesu komodit.
  • Dočkáme se ještě letos ATH na indexech?
    Zatím vše nasvědčuje tomu, že se můžeme těšit na Santa Claus rally. Někteří obchodníci jsou dokonce v očekávání all-time-high. Přitom potvrzení může přijít už tento týden v podobě dat o inflaci v USA. Jak to tedy skutečně je? Pojďte se na to s námi podívat podrobněji na technickou a fundamentální analýzu.
  • Dodatečný výnos 1 000 Kč za minutu svého času měsíčně? I na toto existují osvědčené metody
    Investování zažilo v posledních letech ohromný boom. Investiční fondy, brokerské domy i investiční platformy hlásily rekordní nárůsty prakticky veškerých ukazatelů. Nyní ale přichází očista. Mnoho horkých peněz přišlo do trhu a během posledních nelehkých měsíců také z trhu odešlo a velmi často s citelnou ztrátou. Pak tu zbývají dlouhodobější investoři, kteří mají svůj horizont na několik let a pokud do trhu nastoupili v nedávné době, tak pravděpodobně také čelí nějaké průběžné ztrátě. V následujícím textu se podíváme, jak lze jednoduše svoji průběžnou ztrátu snížit až o 20 %, nebo své potenciální průběžné zisky až o 20 % navýšit.
  • Dogecoin vs. Shiba Inu, zásadní detaily, které je třeba znát
    „Meme“ krypta se v posledních pár měsících dostaly do světla reflektorů díky Elonu Muskovi. Ten se stal hlasitým zastáncem Dogecoinu, což vedlo k obrovskému nárůstu jeho ceny. Výrazně z toho těžily i další coiny a mezi nimi je jednou z nejpopulárnějších Shiba Inu. Stylizuje se jako „Dogeův zabiják“ a prošla zásadním vzrůstem ceny i spoustou volatility.
  • Dohoda o brexitu je na spadnutí
    Británie a Evropská unie odsouhlasily návrh politické deklarace o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z unijního bloku. Donald Tusk dnes novinku oznámil na twitteru s tím, že od něj členské státy unie dostaly zmíněný návrh. Vyjednávací týmy Británie a unie návrh textu odsouhlasily, podle Tuska panuje shoda i na politické úrovni a na mimořádném summitu v Bruselu zbývá text odsouhlasit lídrům zbylých 27 zemí. Na zprávy pochopitelně reaguje britská libra spolu s dalšími měnami a také britský akciový trh.
  • Dochádza už dolarojenu para?
    V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na USD/JPY, EUR/CHF a GBP/AUD cez denné časové rámce.
  • Dojde o obratu na měnovém páru GBP/USD?
    Britská libra atakuje úrovně, na kterých byla naposledy v dubnu 2018. Z čistě technického náhledu zde aktuálně není žádný signál reverze býčího trendu. Pokud se na vývoj měnového páru GBPUSD podíváme z dynamického hlediska, jsou zde náznaky možného obratu. Na níže uvedeném grafu RRG weekly (JdK RS-Momentum vs. JdK RS-Ratio podle StockCharts.com) libra ztrácí dynamiku a začíná otáčet z Leading do Weakening sektoru, podobně jako další měnové páry, kotované s dolarem.
  • Dokáže Bitcoin prekonať 20 000 USD do konca roka?
    Dnes sa opäť zameriame len na Bitcoin a jeho graf.
  • Dokáže japonský jen udržet dosavadní tempo?
    Japonský jen se po několikanásobném testování, podíval na páru USDJPY pod dolní hranu dlouhodobé konsolidace a zatím se tam i nadále drží. Spekulace o případné falešném breakoutu vyvrací i fakt, že i přes silnější americký dolar minulý týden, dokázal japonský jen na páru USDJPY zkorigovat téměř většinu ztrát. Posilování japonského jenu však není nijak podloženo fundamentem a proto se může zdát jeho vývoj nejistý. Silný japonský jen není ani nic co by uvítala japonská centrální banka, kterou trápí nižší inflace a silnější jen nijak nepomáhá k jejímu růstu.
  • Dokáže něco zastavit ropnou rally?
    V právě probíhající energetické tsunami v Evropě a v Asii se netradičně dostala cena ropy mimo hlavní témata diskuze. Plyn, uhlí, elektřina a jejich volatilita jsou to, co nyní hýbe trhy. Přitom ropa funguje často jako náhrada zmíněných komodit až už při výrobě elektřiny, jako palivo do automobilů, nebo jako zdroj energie v průmyslu.
  • Dokáže Palantir se poprat s nepříznivým makroekonomickým prostředím?
    Akcie Palantiru jsou pro dlouhodobé investory zklamáním. Palantir po dvaceti letech své existence vstoupil na burzu v říjnu 2020 za velké pozornosti veřejnosti a médii. Úpisní cena se pohybovala na 10 dolarech. Cena za tři měsíce dosáhla svého vrcholu 35 dolarů a následně se propadla na hranici 6 až 8 dolarů. Jedním z hlavních viníků tohoto pádu byl bohatý opční program, který neúměrně navyšoval počet akcií. Mnoho akcionářů nad Palantirem zlomilo hůl. Jistý obrat znamenaly výsledky za čtvrté čtvrtletí 2022.
  • Dokáže Trumpova inaugurace znovu posílit dolar?
    Dolarový index (DXY) posílil od prezidentských voleb v USA do konce roku o 3,8 %. Dolar podával během tohoto období nejlepší výkon. Byl to výsledek ocenění trhů s vírou, že Trumpova potenciální politika zvýší inflaci a povede k dalším navýšením sazeb. Dolarový index se po 4. lednu po vydání oficiální zprávy FOMC vrátil zpět ze svého 14letého maxima 103,81.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
PEPPERSTONE
Dukascopy
reklama
Investingfox Nastroje