Růst zadlužení
MF letos čeká deficit veřejných financí 2,8 pct HDP
06.11.2024 Deficit veřejných financí by letos měl klesnout na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,8 procenta HDP. Dnes to v makroekonomické predikci uvedlo ministerstvo financí. Proti srpnovému odhadu se letošní předpokládaný deficit zhoršil o 0,3 procenta HDP, podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) za zhoršením stojí dopady zářijových povodní. Ministerstvo zároveň očekává, že dluh sektoru veřejných institucí v letošním roce vzroste na 43,9 procenta HDP z loňských 42,4 procenta HDP.
Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP
22.07.2024 Zadlužení Evropské unie se v prvním čtvrtletí letošního roku přestalo snižovat. Zvýšilo se na 82 procent hrubého domácího produktu (HDP) z hodnoty 81,5 procenta HDP v posledním loňském čtvrtletí. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Nejvýrazněji se zadlužení zvýšilo na Slovensku, dál se ale zvyšuje i v České republice. Státní dluh Česka se dostal na další rekord.
ČNB květnová zadluženost českých domácností
28.06.2024 „Růst zadlužení postupuje vcelku stabilním tempem. V souvislosti s poklesem sazeb a oživením realitního trhu však v posledních měsících zesiluje růst hlavně na hypotékách a úvěrech na bydlení. Na spotřebitelských úvěrech vzrostlo zadlužení o 0,9 %, tedy podobně jako v loňském květnu, kdy byl růst 1 %. Přes léto čekáme nižší tempo, přeci jen i z hlediska poptávky po úvěrech se jedná o takzvaně okurkovou sezónu.“
ČNB: Dluhy českých domácností u bank vzrostly na 2,293 bilionu Kč
28.06.2024 Dluhy českých domácností u bank v květnu meziměsíčně vzrostly o 12,5 miliardy korun na 2,293 bilionu korun. Zadlužení firem kleslo o 7,2 miliardy korun na 1,396 bilionu korun. V meziročním srovnání byl objem úvěrů u domácností vyšší o 91,8 miliardy Kč a u nefinančních podniků o 105,4 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Co je důvodem pro růst zadlužení ve většině zemí?
03.06.2024 Je třeba pochopit jednu věc a sice to, že zadlužování se ekonomik není výběrem ale v podstatě nutností už. Před 100 lety situace byla na západě jiná a dařilo se mít vyrovnaný rozpočet a dokonce se považovalo za dobré mít mírný přebytek a některým zemím se to i dařilo (např USA). Ovšem nyní je západ v úplně jiné situaci: jsme již silně rozvinutí, přirozený růst je těžší, populace stárne (sociální účet narůstá), rozdíl v bohatství se prohlubuje (střední třída v reálných číslech nebohatne už velmi dlouho, naopak chudne) a v důsledku toho roste populismus, voliči jsou zklamaní z reality a z toho, že ty komodity (byty, akcie apod.) rostou rychleji, než jejich příjmy a tlačí politiky k tomu, aby více zadlužovali zemi a ulevili svým voličům.
Proč je reklama při Super Bowlu tak drahá a stále dražší? A proč vůbec fotbal, nejen americký přitahuje tolik peněz?
21.02.2024 Cena půlminutového reklamního spotu při letošním finále ligy amerického fotbalu Super Bowl dorovnala loňský historický rekord, když druhý rok v řadě činila sedm milionů dolarů. To odpovídá více než 163 milionům korun. Předloni vyšel ten samý reklamní prostor ještě jen na 6,5 milionu dolarů. Což značí jeho zdražení v porovnání s rokem 2022 o zhruba 7,7 procenta. Inflace v USA však mezi únorem 2022 a prosincem 2023 vykazuje hodnotu 8,1 procenta. Mezi únorem 2023 a prosincem 2023 pak činí zhruba dvě procenta. V reálném vyjádření – tedy v očištění o inflaci – tak byl reklamní čas při Super Bowlu letos levnější než loni i než předloni.
Cena reklamy při Super Bowlu letos reálně spadla na úroveň doby covidu, nominálně je ovšem opět rekordně drahá. Za posledních dvacet let zdražila reálně na dvojnásobek, Apple by dnes platil reálně pětkrát tolik, co roku 1984 za svůj legendární spot
12.02.2024 Cena půlminutového reklamního spotu při letošním finále ligy amerického fotbalu Super Bowl dorovnala loňský historický rekord, když druhý rok v řadě činila sedm milionů dolarů. To odpovídá více než 163 milionům korun. Předloni vyšel ten samý reklamní prostor ještě jen na 6,5 milionu dolarů. To značí jeho zdražení v porovnání s rokem 2022 o zhruba 7,7 procenta. Inflace v USA však mezi únorem 2022 a prosincem 2023 vykazuje hodnotu 8,1 procenta. Mezi únorem 2023 a prosincem 2023 pak činí zhruba dvě procenta. V reálném vyjádření – tedy v očištění o inflaci – tak byl reklamní čas při Super Bowlu letos levnější než loni i než předloni.
Dosáhly trhy svého vrcholu?! | Investiční Memento #65
02.02.2024 Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 65. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
Které “černé labutě” mohou ohrozit trhy v roce 2024?
27.12.2023 Postrach všech analytiků, který na trzích nenechává kámen na kameni. To jsou černé labutě - nepředvídatelné scénáře mnohdy až katastrofických rozměrů, avšak s nízkou pravděpodobností výskytu. V dnešním článku si zkusíme zavěštit a předpovědět si hned několik podobných událostí.
ČEZ: Výsledky překonaly odhady, zvýšení cíle na EBITDA
09.11.2023 Dnes ráno reportované výsledky za třetí kvartál překonaly konsensus na EBITDA o vysokých +13,5 % a upravený čistý zisk o +7,1 %. Meziročně vzrostla EBITDA o +8,7 % na 32,6 mld. CZK, zatímco čistý zisk klesl kvůli masivnímu nárůstu daňové sazby na 9,0 mld. CZK (-52 % y/y). Celoroční projekce na zisk EBITDA byla zvýšena o +6,8 %. Očekávání čistého zisku je nicméně kvůli daňové zátěži beze změny.
ČNB žářijová zadluženost českých domácností
31.10.2023 „Růst zadlužení domácností v září celkově zvolnil. Jak v úvěrech na bydlení, tak i na spotřebitelských úvěrech vidíme nižší tempo růstu než po většinu tohoto roku. I meziročně se tempo zadlužování snížilo. Pravděpodobně to souvisí s velmi nízkým indikátorem důvěry spotřebitelů v ekonomiku, která byla nedávno zveřejněna. Ani maloobchodní tržby se nevyvíjejí nijak příznivě čili lidé spíše šetří, méně utrácejí a pomaleji se zadlužují.“
Invesco: Válka mezi Izraelem a Hamásem přináší do popředí geopolitická rizika
12.10.2023 O víkendu Hamás překvapivě zaútočil na Izrael, zabil civilisty a vzal rukojmí, což se zdá být reakcí na připravovaný izraelsko-saúdský mírový plán. Izrael vyhlásil válku a zřejmě se připravuje na rozsáhlou invazi do Gazy. Součástí izraelsko-saúdské mírové dohody byla podmínka izraelských ústupků Palestincům. Zdá se, že v současné situaci k tomu pravděpodobně nedojde, což naznačuje, že mírová dohoda může být zmařena. Deník Wall Street Journal uvedl, že se na útoku Hamásu podílel Írán; pokud se tato informace potvrdí, hrozí, že do konfliktu budou zataženy další země.
Tím, že už příští rok se Česku podaří zkrotit inflaci i dluh, paradoxně klesne pravděpodobnost přijetí eura
01.08.2023 Zkrocení inflace i veřejného dluhu, k němuž v Česku především vlivem vývoje ve světě a statistických daností dojde v příštím roce, ve skutečnosti snižuje (nikoli zvyšuje) pravděpodobnost, že Česko přijme euro.
Největší hedge fond na světě udržuje svůj medvědí postoj k západním trhům
03.05.2023 „Velmi rychlé zvýšení úrokových sazeb začíná omezovat finanční systém a zpomalovat ekonomiku. To je nezbytné a bude třeba v tom pokračovat, aby se obnovily rovnovážné podmínky, myslí si v Bridgewater Associates, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
Vláda má za první dva měsíce letošního roku historicky rekordní schodek, vyšší než za covidu. Varovně tak navazuje na loňsky historicky rekordní růst zadlužení, odpovídající tomu z let 1993 až 2002
01.03.2023 Vláda ČR v rámci státního rozpočtu hospodařila ke konci letošního února s nejvyšším schodkem v historii České republiky, a to 119,7 miliardy korun. Ještě nikdy v historii ČR nebylo hospodaření státního rozpočtu po prvních dvou měsících roku v takto hlubokém deficitu.
Reklama při Super Bowlu je rekordně drahá, za posledních dvacet let zdražila reálně na dvojnásobek. A Apple by dnes platil reálně pětkrát tolik, co roku 1984 za svůj legendární spot
13.02.2023 Cena půlminutového reklamního spotu při letošním finále ligy amerického fotbalu Super Bowl se vyšplhala na rekordních sedm milionů dolarů. To odpovídá více než 155 milionům korun. Loni vyšel ten samý reklamní prostor ještě jen na 6,5 milionu dolarů. To značí jeho meziroční zdražení o zhruba 7,7 procenta. Pokud od této hodnoty ale odečteme inflaci, zdražení je výrazně mírnější.
Čeští drobní investoři jsou odolní, 93 % z nich drží investice nebo nakupuje při poklesu
11.07.2022 PRAHA – Drobní investoři po celém světě zůstávají navzdory výprodejům na akciových trzích a obavám z recese odolní a devět z deseti (92 %) si buď ponechává investice, nebo nakupuje při poklesu, vyplývá z nejnovějšího čtvrtletního průzkumu „Retail Investor Beat“, kterého se účastní 10 000 drobných investorů ze 14 zemí, a kteçý provádí sociální investiční síť eToro.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
14.01.2022 1) Argentina je druhým největším státem Jižní Ameriky. V minulosti již mnohokrát zbankrotovala. Do učebnic se zapsal hlavně bankrot z přelomu let 2001 a 2002, který je označován jako největší bankrot země v historii. Dvě dekády po této události se Argentina opět dostává do vážných problémů. Míra inflace v jihoamerické zemi vzrostla v loňském roce o 14,8 % na 50,9 %. Jedná se o druhou nejvyšší míru inflace v zemi za posledních 30 let. Prudký růst cen katapultoval Argentinu mezi země s nejvyšší inflací na světě, což tamní ekonomiku výrazně poškozuje.
Jižní Korea zvýšila základní úrok na úroveň z doby před pandemií
14.01.2022 Jihokorejská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta, a to ve snaze omezit inflaci a růst zadlužení domácností. Základní sazba se tak vrátila na úroveň, kde byla před začátkem pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.
O2 CR: Vysoká spotřeba mobilních dat, kvartální výsledky vzrostly a překonaly odhady trhu
19.11.2021 Dnešní kvartální výsledky operátora O2 CR za třetí čtvrtletí meziročně vzrostly a překonaly odhady trhu. EBITDA dosáhla 3,78 mld. CZK (+6,9 % y/y) při tržbách 10,01 mld. CZK (+0,7 % y/y). Nižší náklady spolu s mírně rostoucími výnosy znamenají růst EBITDA marže. Čistý zisk vzrostl meziročně o +15,0 % na 1,91 mld. CZK. EBITDA překonala konsensus trhu o 3,6 % a čistý zisk o 5,1 %. O2 CR prezentovalo tradičně silné výsledky, stabilní tržby a přísnou nákladovou disciplínu.
Jihokorejská centrální banka zvýšila úrokové sazby
26.08.2021 Jihokorejská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta z rekordního minima 0,5 procenta. Jižní Korea se tak stala první velkou asijskou ekonomikou, která v době po příchodu pandemie nemoci covid-19 ke zvýšení úroků přikročila, napsal server BBC.
Rozbřesk: Nový rozpočet se schodkem těsně pod 400 miliard. A Brent zpět nad 70 dolary
01.06.2021 Asi není pochyb o tom, že výsledek hospodaření státu bude letos rekordní. Tedy alespoň z pohledu deficitu, který má dosáhnout 500 mld. korun. Už vývoj v prvních čtyřech měsících ukázal, že k tomuto schodku má ČR docela dobře našlápnuto. Výdaje v tomto období byly už o téměř 200 mld. korun vyšší než příjmy, na kterých se podepsal především nižší daňový výběr způsobený útlumem spotřeby. Vedle toho se do vývoje rozpočtu začalo negativně propisovat i zrušení superhrubé mzdy na jedné straně, a prodlužování podpůrných programů na straně druhé. Dnes odpoledne budeme mít možnost podívat se, zda tyto negativní trendy pokračovaly i v květnu, kdy se podmínky v české ekonomice začaly konečně uvolňovat.
Prezidenti USA v krizi snižovali daně, zvyšovali i státní výdaje
09.03.2021 Výběr známých programů na podporu ekonomiky v historii USA (Sněmovna reprezentantů má po úpravách v Senátu na programu další hlasování o balíčku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů - asi 41 bilionů korun - na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19):
Rozbřesk: Nejrychlejší růst zadlužení od pádu Lehman Brothers…jaké mohou být problémy?
18.02.2021 V uplynulém roce vzrostly v Evropě úvěry podnikům nejrychlejším tempem od roku 2008. Je to logické. Řada odvětví musela překonat výpadky v tržbách a sáhnout si na úvěry garantované (alespoň z části) národními vládami. S tím, jak se pandemie prodlužuje, nicméně také roste riziko, že řada úvěrů nebude splacená.
Stát hospodařil v lednu se schodkem 31,5 mld. Kč
01.02.2021 Státní rozpočet skončil v lednu s deficitem 31,5 mld. Kč, což je nepřekvapivě nejhorší začátek roku v historii. Příjmy rozpočtu oproti schválenému plánu mírně zaostávají, nicméně velkou roli v tom hraje jejich splatnost. Na druhou stranu daň z příjmu fyzických osob zatím není zatížena daňovými změnami, které se projeví až od dalšího měsíce. Naopak vyšší byl výběr pojistného. Celkově tak státnímu rozpočtu chybí v rovnoměrném vyjádření 4 mld. Kč.
Benzín citelně zdražuje, letos čtyřikrát výrazněji než nafta. Pohonné hmoty zdraží i příští týden
21.01.2021 Ropa Brent se obchoduje za takřka 56 dolarů za barel, tedy za prakticky nejvíce za poslední takřka rok, za celé období od propuknutí koronavirové pandemie. Čeští řidiči se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot. Ty už v uplynulém týdnu poměrně citelně zdražovaly. Benzín Natural 95 stojí o dvacet haléřů více než před týdnem, když jeden jeho litr vyjde na 28,12 koruny, zatímco cena nafty stoupla o pět haléřů a činí nyní 27,28 koruny.
Biden v Bílém domě zdraží českým řidičům benzín i naftu. U nafty však bude zdražení mírnější, protože už se projevuje letošní snížení spotřební daně na ni
14.01.2021 Ropa Brent v tomto týdnu zdražila na své jedenáctiměsíční maximum, když se jeden její barel prodával za více než 57 dolarů. Tak drahá nebyla nikdy od propuknutí pandemie onemocnění covid-19. Čeští řidiči se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot. Ty v uplynulém týdnu cenově stagnovaly, ba zlevnily. Benzín Natural 95 stojí stejně jako přes týdnem, když jeden jeho litr vyjde na 27,92 koruny, zatímco cena nafty se snížila o devět haléřů a činí nyní 27,23 koruny.
Bitcoin dnes prvně v historii zdražil nad 41 tisíc dolarů za kus, veze se na „modré vlně“ v USA. Kryptoměně svědčí vítězství demokratů ve volbách do Senátu amerického Kongresu
08.01.2021 Tržní kapitalizace celého trhu s kryptoměnami včera poprvé v historii přesáhla úroveň jednoho bilionu dolarů. Bitcoin sám už se dnes poprvé v historii obchodoval za více než 41 tisíc dolarů, v korunovém vyjádření až takřka na 885 tisíc korun, jak plyne z údajů společností Morningstar a Coindesk. Přitom cena kryptoměny citelně rostla v době středečního útoku Trumpových příznivců na washingtonský Kapitol.
Bitcoin dnes večer prvně v historii zdražil nad 40 tisíc dolarů za kus, veze se na „modré vlně“ v USA. Kryptoměně svědčí vítězství demokratů ve volbách do Senátu amerického Kongresu
07.01.2021 Tržní kapitalizace celého trhu s kryptoměnami dnes poprvé v historii přesáhla úroveň jednoho bilionu dolarů. Bitcoin sám už se dnes v podvečer poprvé v historii obchodoval za více než 40 tisíc dolarů, v korunovém vyjádření až takřka za 860 tisíc korun, jak plyne z údajů společností Morningstar a Coindesk. Přitom cena kryptoměny citelně rostla v době včerejšího útoku Trumpových příznivců na washingtonský Kapitol.
Bitcoin vzrostl nad všechny myslitelné meze
07.01.2021 „Investory v kryptoměnovém světě lze připodobnit k hráčům v kasinu. Nikdy si nemohou být jistí, zda při odchodu budou boháči nebo žebráci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Bitcoin dnes prvně v historii zdražil nad 800 tisíc korun za kus. Jeho cena citelně rostla v době útoku Trumpových příznivců na washingtonský Kapitol
07.01.2021 Tržní kapitalizace celého trhu s kryptoměnami dnes poprvé v historii přesáhla úroveň jednoho bilionu dolarů. Bitcoin sám už se dnes obchodoval i za více než 800 tisíc korun, přičemž cena citelně rostla v době útoku Trumpových příznivců na washingtonský Kapitol.
Ropa zdražuje na jedenáctiměsíční maxima, čeští řidiči se musí připravit na dražší benzín i naftu. Útok Trumpových příznivců na Kapitol investoři „poměřují“ s demokratickým ovládnutím Senátu
07.01.2021 Ropa Brent dnes ráno zdražila na své jedenáctiměsíční maximum, když se nyní jeden její barel prodává za bezmála 55 dolarů. Tak drahá nebyla nikdy od propuknutí pandemie onemocnění covid-19. Čeští řidiči se tak musí v příštích týdnech připravit na zdražení pohonných hmot. Ty v uplynulém týdnu zlevnily. Benzín Natural 95 je levnější o 12 haléřů než před týdnem, když jeden jeho litr vyjde na 27,92 koruny, zatímco cena nafty se snížila o 17 haléřů a činí nyní 27,32 koruny.
Akcie Applu či Amazonu v USA padají, investoři se bojí, že demokraté po triumfu v Georgii ovládnou i Senát amerického Kongresu. Čechům díky tomu může zlevnit benzín či elektronika
06.01.2021 Technologické tituly v USA – tituly jako Amazon, Apple či Microsoft – dnes pravděpodobně čeká po otevření burz pád. Termínové kontrakty obchodované v rámci trhu NASDAQ, v němž jsou zhusta zastoupeny technologické a biotechnologické akcie, se propadají. Index NASDAQ 100 klesá o 1,8 procenta. Investoři se totiž v rostoucí míře obávají, že demokraté nakonec získají většinu, byť nejtěsnější možnou, i v Senátu amerického Kongresu.
Poslanci dnes zřejmě definitivně schválí daňový balíček, a tedy i další obrovské zadlužení. Snížení daní by však mělo usnadnit zotavení české ekonomiky v příštích dvou letech
22.12.2020 Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o konečné podobě vládního daňového balíčku, přičemž prezident Miloš Zeman uvedl, že jej vetovat nebude. Poté, co balíček v listopadu Sněmovna schválila zejména díky hlasům poslanců hnutí ANO a ODS, dočkal se poměrně mírného přepracování v Senátu. Senát zejména prosadil snížení sumy, o kterou se má navýšit základní sleva na dani na poplatníka. Zatímco ze Sněmovny šel do Senátu návrh na zvýšení této slevy z nynějších 24 840 korun na 34 125 korun, senátní návrh počítá jen s navýšením na 27 840 korun. To ve výsledku znamená, že zaměstnanci si stále výrazně polepší, ale přece jenom o něco méně, než pokud by prošla původní, sněmovní verze balíčku.
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
04.12.2020 Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na 200 bilionů USD (4,36 biliardy Kč). To bude představovat asi 265 procent hrubého domácího produktu (HDP) celého světa. Předpověděla to dnes mezinárodní ratingová agentura S&P Global. Žádnou krizi v souvislosti s nárůstem dluhu ale v dohledné době neočekává.
Šéfové britských firem se obávají dopadů nového lockdownu
01.11.2020 Šéfové britských firem se obávají, že druhá plošná uzávěra v Anglii bude mít na podnikání výrazně horší dopady než na jaře. Potenciální škody budou podle nich obrovské, řada firem už si nemůže dovolit přerušit činnost. Poukazují rovněž na rychlý růst zadlužení a také na to, že jak lidé přicházejí o práci a nevidí perspektivu, zhoršuje se i jejich duševní zdraví. Vláda o plošné uzávěře pro Anglii rozhodla v sobotu, platit má měsíc. Není ale vyloučeno, že platnost nařízení se podle situace prodlouží.
Dluh eurozóny byl letos v polovině roku vůči dluhu České republiky nejvyšší v tomto tisíciletí. Česko bylo loni druhou nejprůmyslovější ekonomikou v EU, vyplývá z nových dat Eurostatu.
28.10.2020 Letos v prvním pololetí došlo k citelnému růstu zadlužení napříč Evropou. Vyžádala si jej protipandemická opatření, resp. nutnost boje s jejich ekonomickým dopadem. V České republice narostl veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu z úrovně 30,2 procenta na začátku roku na 39,9 procenta k 30. červnu. To představuje nárůst o 9,7 procentního bodu.
Česko se kvůli koronaviru zadlužilo měně výrazně než v průměru země EU. Reakce trhů na poslední debatu Trump–Biden je omezená: Trump se prý sice zlepšil, Bidenův náskok ale nedotáhne
23.10.2020 Česko se v letošním prvním pololetí, v době vrcholící koronavirové krize, zadlužilo méně než země EU v průměru. Veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu narostla mezi druhým čtvrtletým roku 2019 a druhým čtvrtletím roku letošního z 32,6 na 39,9 procenta, tedy o 7,3 procentního bodu. Průměrně v EU přitom v témže období došlo k nárůstu o 8,1 procentního bodu.
Reuters: Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur
18.09.2020 Německá vláda si hodlá v příštím roce půjčit v čistém vyjádření téměř 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč), aby mohla pokračovat v boji proti pandemii nemoci covid-19. Agentuře Reuters to včera řekly čtyři zdroje obeznámené se situací. Ministr financí Olaf Scholz by o záměru mohl informovat příští týden.
Český stát „sekal historické dluhy“ už v prvním letošním čtvrtletí, kdy koronavirová krize teprve propukala. „Sekera“ za druhé čtvrtletí bude ještě závažnější
01.07.2020 Český stát „sekal historické dluhy“ už v prvním letošním čtvrtletí, kdy koronavirová krize teprve propukala. „Sekera“ za druhé čtvrtletí bude ještě závažnější. Hospodaření českého státu, neboli jeho sektoru vládních institucí, skončilo v letošním prvním čtvrtletí schodkem 4,83 procenta HDP. Ve čtvrtletním sledování se jedná se o nejvýraznější deficit v poměru k HDP od posledního čtvrtletí roku 2012. V roce 2012 se tuzemské veřejné finance potýkaly s dopady světové finanční krize a vlastním útlumem české ekonomiky.
Kritika půlbilionového schodku ze strany Národní rozpočtové rady je pochopitelná, celková vládní pomoc ekonomice je totiž o řád níže než uvažovaný schodek rozpočtu
11.06.2020 Národní rozpočtová rada považuje zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za předčasné, nadměrné a neopodstatněné. Podle ní by bylo lepší vyčkat na předběžné údaje o vývoji ekonomiky za druhé čtvrtletí a další ukazatele. Tato data přitom budou k dispozici již na přelomu července a srpna.
Dluhy domácností u bank v dubnu stouply o 4,35 miliardy
29.05.2020 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v dubnu v porovnání s březnem vzrostly o 4,35 miliardy korun na více než 1,77 bilionu Kč. Meziročně byly vyšší o 101,9 miliardy korun. Více si v dubnu půjčovaly také firmy. Zadlužení nefinančních podniků vzrostlo meziměsíčně o 6,93 miliardy na přibližně 1,18 bilionu korun. Oproti loňskému dubnu stouplo o 69,6 miliardy Kč.
Koho finanční trhy potrestají příště?
11.05.2020 Existuje rčení, které říká, že trh půjde vždy tím směrem, kde způsobí nejvíce bolesti. Restriktivní opatření kvůli koronaviru způsobila prudký pokles ekonomické aktivity, což je reflektováno v dluhopisových výnosech, které se v mnoha zemích pohybují na historických minimech. Tento fakt spolu s rekordním propadem ceny ropy způsobil, že se znovu začíná mluvit o rizicích plynoucích z poklesu cen, tedy z deflace. Na opačném konci názorového spektra se nachází velká skupina analytiků, kteří poukazují na to, že současné bezprecedentní monetární a fiskální programy spolu s kvantitativním uvolňováním prakticky všech nejdůležitějších centrálních bank naopak způsobí devalvaci měn a přinesou vysokou inflaci. Je možné, že trh si vybere třetí cestu a způsobí tak bolest oběma táborům?
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Bitcoin | Intervence | Kvantitativní uvolňování | Řecko | Patrik Urban | Čína | Japonsko | Video | Finance | Peníze | Inflace | Deflace | USD/JPY | Nasdaq | Rusko | USA | Nezaměstnanost | OPEC | Koruna | HDP | Divergence | Monetární politika | Měnová politika | Německo | Francie | Polsko | Španělsko | Apple | Kypr | Analytik | New York | Ceny ropy | Ropa Brent | Ropa WTI | Česká koruna | Americké akcie | Dividendy | Světová ekonomika | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Hyperinflace | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Maloobchodní tržby | EUR/CZK | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Alokace | Americký dolar | Bank of Japan | Bloomberg | Bod | CAPEX | CEO | CFD | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | Devalvace | Distribuce | Nesoulad | ECB | Easing | Ekonomika | Emise | Euro | Eurozóna | FOMC | Fed | Finanční trhy | Fiskální politika | Fondy peněžního trhu | Foreign Exchange | Futures | Hedge | Investice | Investor | Komodity | Korekce | Kurz | Marže | MetaTrader | Měny | Pakt stability | Pasiva | Pozice | Prémie | Rally | Rating | Ratingová agentura | Riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Splatnost | Spot | Stagflace | Trading | Trend | Tržní kapitalizace | Volatilita | Výnos | Wall Street | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | CHF | ČEZ | Obchodování | Evropa | Finanční krize | Cena zlata | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Komerční banka | Bank of America | Barack Obama | Indexy | Úroková sazba | OSN | Globální ekonomika | Investoři | Produkce ropy | Fond | EU | Zasedání Fedu | Ekonom | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Makroekonomické události | Zisk | Ceny komodit | Zkušenosti | Výsledky | Strach | Emoce | Investiční příležitost | Obchodní příležitosti | Hedge fond | Bohatství | Obchodovat | Regulace | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Eurostat | Portugalsko | Facebook | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Wall Street Journal | Bankrot | Obchodníci | Aktivum | Index | Podpora | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Barel ropy | BH Securities | Brent | Cena | Ceny zlata | Čínská ekonomika | CZK | Černá labuť | Česká ekonomika | Dolar | Dolary | Ekonomický cyklus | Ekonomický růst | Etoro | Eura | Evropské měny | Exchange | Finanční služby | Fondy | Frank | FXstreet.cz | Graf | HDP Číny | HDP v Evropě | Hrubý domácí produkt | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investiční | Investiční poradenství | Investing | Irsko | Jiří Rusnok | Komodita | Krach na newyorské burze | E15 | Management | Minimální mzda | Míra inflace | Naučte se obchodovat | Nemovitosti | Obchodování s CFD | Oslabení koruny | Oslabení měny | PayPal | Portfolia | Prezidentské volby | Pro investory | Reuters | Roboti | Ropy | Řízení rizika | Sázky | Státní dluh | Státní rozpočet | Trh | Volatility | Výprodej | WTI | Země EU | Zkušenost | Zpráva | Zprávy | Zisky | Benzín | Andrej Babiš | Báze | Čistý dluh | EBITDA | EBITDA marže | Intermediate | Ministerstvo financí | ROCE | Vláda ČR | Itálie | Spojené státy | Tržby | Výsledek hospodaření | QE | Světové ekonomiky | Boháč | Komise | Federální rezervní systém | Volby | Know-how | Retail | Vzdělání | Burze | Investment | Dow Jonesův index | Microsoft | Investing.com | BBC | Destatis | Snižování sazeb | Expanzivní měnová politika | Finanční systém | Podnikání | Automobilový průmysl | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Finanční aktiva | Globální trhy | Velcí investoři | Výnosová křivka | Energie | Podnikatelé | Zkušení investoři | Volby v USA | Agentura Reuters | Bezpečné přístavy | Index amerického dolaru | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru | Vývoj měnového páru USD/JPY | Inflační tlaky | Cenné kovy | S&P Global | Globální ekonomiky | Vládní dluhopisy | Propad | Světové akciové trhy | Kryptoměny | S&P | Mezinárodní ratingová agentura | Agentura S&P | Guvernér | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Oslabení dolaru | Finanční injekce | Ekonomická data | Americké indexy | Historická minima | Světové finanční krize | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | CySEC | Zajištění | Ethereum | Kapitalizace | Výhled | Britská vláda | Konsensus | Mzdy | Americký trh práce | Makléřské společnosti | Odhady trhu | Predikce | Průzkum | Krize | Inflace v Německu | Opatření na podporu ekonomiky | Světové trhy | Vývoj indexu S&P 500 | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Americká vláda | Ekonomické údaje | Americký index S&P 500 | Příjmy | Oslabování dolaru | Volatilita trhů | ČTK | Belgie | Zasedání americké centrální banky | Zpomalení ekonomiky | Bilance Fedu | Hlavní ekonom | Švédsko | Očekávání | Morningstar | Bridgewater | Purple Trading | Bridgewater Associates | Zahraniční forex | CoinDesk | BHS | Obchodování s cizími měnami | Největší hedge fond na světě | Jerome Powell | Invesco | Investice do kryptoměn | Drobní investoři | Cena bitcoinu | Geopolitická rizika | Globální akcie | Virtuální měny | OPEC+ | Obchodní válka | Vývoj na finančních trzích | Přijetí eura | Podniky | L.F. Investment Limited | Akcie Applu | Diverzifikovaná portfolia | Americké dluhopisy | Czech Fund | Růst výnosů dluhopisů | Spotřebitelská inflace | Reakce trhu | Výprodej akcií | Daňové úlevy | Daňové reformy | Zvyšování úroků | Výkyvy na trzích | Financování vlády | Základní úroková sazba | Vstup do eurozóny | Veřejný dluh | Zadluženost | Zpřísňování měnové politiky | Majetek | Globální dluh | Zvýšení sazeb | Rekordní růst | Rozdílové smlouvy | Kvartální výsledky | Statistický úřad | Inflační očekávání | Slabší dolar | Růst cen ropy | Nejznámější kryptoměny | Ceny pohonných hmot | Propad ropy | Riziko recese | Americké společnosti | Snížení sazeb | Ferrari | Biotechnologické akcie | NASDAQ 100 | Výprodeje na akciovém trhu | Německé HDP | Štěpán Křeček | Bohatí | Pohonné hmoty | Výnosy amerických státních dluhopisů | Čeští investoři | Hospodářská recese | Sazby ECB | Úrokové sazby ECB | PPF | Dot plot | Růst ceny ropy | Snížení daní | Bankovní statistika | Jihokorejská centrální banka | Formule 1 | Makroekonomický výhled | Informace z trhu | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | Devalvaci měn | New Deal | Nový úděl | Čistý zisk | Rozpočet | Deficit | HDP v USA | Německá vláda | Trinity | Objem | Bílý dům | Ekonom BHS | BHS Štěpán Křeček | Obchod | Trh práce | Myšlenka | FRED | Inflace v USA | Ceny pohonných hmot v ČR | Statistický úřad Eurostat | Reálné ekonomiky | Hlavní události | BAT | Růst cen | Server BBC | Vysoké riziko | Bilance | Rozvoj umělé inteligence | Amazon | Úrok | Miliardy | Vyhlídky | Americká data | Poptávka po úvěrech | Financovat | Hospodaření státního rozpočtu | Hospodaření státu | Omezení těžby | Statistika | Průmysl | ADP | Poslanecká sněmovna | Drahý kov | Impuls | Formule | Čínské zboží | Rozvoj | Data z průmyslu | Sociální sítě | Problémy | NAFTA | Prognózy | Nejistoty | Výsledek voleb | Termínové kontrakty | Kontrakty | Prohlášení | Míra | Úroky | Měnové politiky | Americké centrální banky | Vánoce | Boháči | Bydlení | Oživení inflace | Ztráta | NERV | Stratég | Miliardy korun | Demokratické strany | Výnosy státních dluhopisů | Průmyslové podniky | Americký index | Halving | Napětí na Blízkém východě | Ziskovost | Hospodaření | Světová válka | Růst poptávky | Výrazný růst cen ropy | Černé labutě | Eskalace konfliktu | Eskalace napětí | Odškodné | Washington | Rizika na Blízkém východě | O2 | Miliardy eur | Írán | Budoucnost | Zemědělství | Poradenství | Rozpočtový přebytek | Zadlužení České republiky | Veřejné finance | Ukazatele | Cenové tlaky | Nižší růst | Krach | Trump | Prezident | Koronavirus | Trhy | Virus | Negativní dopad | Pokles | Situace | Americký kongres | Zisk EBITDA | Meziroční růst | Zdravotní pojištění | Pandemie koronaviru | Pandemie | Ceny Bitcoinu | L.F. Investment | Pochybnosti | Úsilí | Tempo růstu hrubého domácího produktu | Americká administrativa | Obchody | Výdaje | Daň z příjmu | Taleb | Americké ekonomiky | West Texas Intermediate | Medvědi | Politika centrálních bank | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Údaje z USA | Střední podniky | Průměrná mzda | Jižní Korea | Vývoj | Hospodářská politika | Nová data | Šok | Mzda | České mzdy | Výkyvy | Příležitost k nákupu | Pomoc ekonomice | Restrikce | Prudký pokles | Olaf Scholz | Restriktivní opatření | Stimuly | Evropské země | Brusel | Fiskální politiky | Spotřebitelé | Index NASDAQ 100 | Dopady pandemie | Pandemie COVID-19 | Historie | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Texas | Valné hromady | Koronavirová krize | MF | OSVČ | Kongres | Manufacturing | Republikáni | Demokraté | Domácnosti | Hotovost | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Nákupu státních dluhopisů | Alena Schillerová | Ministryně financí | Sněmovna reprezentantů | Podpůrný balíček | Další růst | Růst | Balík na podporu ekonomiky | Koronavirové krize | Poslanci | Ratingová agentura S&P | Repo sazby | Biliony | Potenciál | Boj s koronavirem | České vlády | Ministryně financí Alena Schillerová | Živobytí | Bulharsko | Izrael | Sberbank | Ekonomiky | Slovensko | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Deficit veřejných financí | Umělá inteligence | Sláva | Práce | Podíl na trhu | Údaje | Novela zákona | Spotřebitelské úvěry | Hluboké recese | Dopady koronavirové krize | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Výpadky | Vývoj HDP | Úspory | Statistiky | Schodek 300 miliard | Oživit ekonomiku | Hlubší schodek | USD za barel | Obchodovat ropu | Finanční pomoc | Nizozemsko | ODS | Debata | Posílení | Náklady na obsluhu dluhu | Kristina Hooper | Joe Biden | Podpůrná opatření | Lucembursko | Bitcoin dnes | Americká centrální banka (Fed) | Zaměstnanci | Růst výnosů | Vývoj bilance Fedu | FOMO | Vývoz | Zdražení ropy | Dodání likvidity | Dodání likvidity komerčním bankám | Navýšení měnové báze | Měnové báze | Centrální banka Japonska | Restriktivní opatření kvůli koronaviru | Pokles ekonomické aktivity | Fiskální programy | Maloobchodní inflace | Tisknutí peněz | Propad japonského jenu | Obchodně vážený index | Bilance aktiv | Bilance aktiv držených amerických Fedem | Pád USD | Velikost celkové bilance | Neomezené QE | Kola kvantitativního uvolňování | Pád akciových trhů | Globální pád akciových trhů | Riziko deflace | Nejnižší výnosy státních dluhopisů | Historicky nejnižší výnosy | Nejnižší výnosy | Historicky nejnižší | Výnosová křivka v USA | TIPS dluhopisy | Americké dluhopisy očištěné o inflaci | Dlouholetý trend | Tlak na nižší cenu výrobků | Tlak na nižší cenu | Amazon efekt | Marže prodávajících | Minimální marže | Segment retail trhu | Just-in-time manufacturing | Prodat dluhopisy | Prodat USD | Výnosy na dluhopisech | Růst cen v době stagnace | Další obchodní válka | Antiglobalizační tlaky | Deflační tlaky | Silné deflační tlaky | Snižování cen | Hluboký propad ropy | Navyšování zadluženosti | Prudké navyšování zadluženosti | Křehký finanční systém | Americké repo sazby | Zadlužení | Obavy z insolvence | Expanze | Obavy o bezpečnost | Bezpečnost | Bezpečnost nejbezpečnějších investic | Rezervní měny | Bezpečí investic | Víra v bezpečí investic | Politická nestabilita | Kontrakce | Vládní deficit | Schopnost financovat vládní deficit | Financovat vládní deficit | Quantitative Easing | Devalvace amerického dolaru | Očekávaná devalvace | Zkušenosti z Japonska | Politika centrální banky | Stimulační procesy | Růst EBITDA | O2 CR | Dluhy | Průmyslové kovy | Protikoronavirová opatření | Sektor služeb | Fischer | Umělé inteligence | Argentina | Investovat peníze | Vládní pomoc | JDE | Unie | ČR | Balíček na podporu ekonomiky | Koronavirové pandemie | Vládní intervence | Bohumil Trampota | Dluhy domácností u bank | Dluhy domácností | Dluhy českých domácností | Zadlužení firem | Václav Klaus | Tržní situace | Antivirus | Statistiky z trhu práce | Květnová inflace | Národní rozpočtová rada | Arizona | Nevada | Hospodářský propad | Český investor | 100 procent HDP | Covid | Pomoc podnikům | Český stát | MAM | Šance | Ceny | Praha | Kolaps | Spotřební daně | Následky pandemie | Důvěra | Výzkumy | Slabý dolar | Pandemická situace | Zrušení superhrubé mzdy | Hospodaření vlády | Výrobní sektor | Zdanění | Prezidentské volby v USA | Carmen Reinhartová | Politici | Zadlužení země | Biden | Internetová společnost | Americká internetová společnost | Česká republika | Nejvýraznější růst | Zvolení Bidena | Lockdown | Množství peněz | Nařízení | Technologické tituly | Dluh eurozóny | Vítězství Donalda Trumpa | Snižování daní | FoMO efekt | Fear of Missing Out | Výdělky | Daňový balíček | Rozpočtové deficity | Zadlužování | Emise dluhopisů | Růst ceny | Modrá vlna | Jon Osnoff | DOT | Zvýšení ceny | Západní ekonomiky | Počet pracovních míst | Efekt na trhy | Macrotrends | Rozvolnění | Kov | Růst produktivity | Sentiment investorů | Investoři a obchodníci | Riziková prémie | Pokračující krize | Krize za Baracka Obamy | Pandemie covidu-19 | Státní výdaje | Výrazný růst | Prudký růst cen | Optimistická očekávání | Pakt stability a růstu | Konsensus trhu | Pandemie COVID | Riziko ztráty | Německé společnosti | Oslabení | První zvýšení sazeb | Cíle | Příležitosti | Technologie | Rekordní schodek | Americký trh | AI | Načasování | Rekord | Náhoda | Provozní náklady | Chování | Celoroční projekce | Projekce | Úvěry na bydlení | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Byty | SPOT | Společnosti | Opatření | Dna | Evergrande | China Evergrande | Rychlý růst | Hnutí ANO | ANO | Energetika | Solana | Vyšší hodnoty | ČSSD | Energetická krize | Fiskální pravidla | Češi | Čínské centrální banky | Zdravotnictví | Pozornost | Retail Investor Beat | Retail Investor | Meta | Meta Platforms | Fialova vláda | Česká národní banka (ČNB) | Společnost | TIM | Reportované výsledky | 3М | Postavení na trhu | Rozšíření | Rostoucí inflace | Základní sazba | Petr Lajsek | Organizace spojených národů (OSN) | Organizace spojených národů | Reality | Spotřební zboží | Daňová sazba | Provident Financial | Provident | Futures na S&P 500 | Sberbank CZ | Bankovní licence | Čínské trhy | Růst cen energií | Ben Laidler | Sociální investiční síť | Investiční síť | Realitní sektor | Přijetí | Skokové oslabení koruny | Skokové oslabení | Zkrocení inflace | Nominální růst | Objem úvěrů | Investiční cíle | Fenomén | Mary Dalyová | CFD (Rozdílové smlouvy) | Implikace | Pravidla Evropské unie | Války na Ukrajině | Vysoké inflace | CZ | Timur Barotov | BHS Timur Barotov | Západní země | Střední třída | Vysoké sazby | ChatGPT | OpenAI | Globalizace | Investiční Memento | OCI | Nejvyšší inflace | Vládní dluh | Super Bowl | Reklama při Super Bowlu | Výhled pro rok | Sport | Invesco Ltd. | Válka | Zvýšení cen ropy | Asie | Vysoké úrokové sazby | Silné emoce | Georgia | Dluhy českých domácností u bank | Odebrání bankovní licence | Ztráty peněz | Petr Javůrek | Největší hedge fond | Zvýšení dluhového stropu | Populismus | Vice | Nejvyšší rating | Zadlužení EU | Zadlužení v EU | Zadlužení Evropské unie | Horentní sumy | Hamás | Nové technologie | Bohuslav Sobotka | Eskalace | Pandemie covidu | Velký makroekonomický výhled | Makroekonomický výhled pro rok 2024 | Výhled pro rok 2024 | ProCent | Rok 2024 | World Bank | Nejhorší scénář | Vysoká nezaměstnanost | Chaos po volbách | Snížení ratingu USA | Snížení ratingu | Zadlužení státu | Úřad Eurostat | Portfólia | Talent | Vyrovnaný rozpočet | Chudí | Financial | Vlády | Nové podmínky | Kovy | Estonsko | Léto
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot