Sobota 21. prosince 2024 16:49
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader

Co je důvodem pro růst zadlužení ve většině zemí?

03.06.2024 10:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Je třeba pochopit jednu věc a sice to, že zadlužování se ekonomik není výběrem ale v podstatě nutností už. Před 100 lety situace byla na západě jiná a dařilo se mít vyrovnaný rozpočet a dokonce se považovalo za dobré mít mírný přebytek a některým zemím se to i dařilo (např USA). Ovšem nyní je západ v úplně jiné situaci: jsme již silně rozvinutí, přirozený růst je těžší, populace stárne (sociální účet narůstá), rozdíl v bohatství se prohlubuje (střední třída v reálných číslech nebohatne už velmi dlouho, naopak chudne) a v důsledku toho roste populismus, voliči jsou zklamaní z reality a z toho, že ty komodity (byty, akcie apod.) rostou rychleji, než jejich příjmy a tlačí politiky k tomu, aby více zadlužovali zemi a ulevili svým voličům. Jinými slovy existuje mnoho strukturálních důvodů, proč populace západních zemí již není schopna přirozeným způsobem růst. Takže západ měl na výběr: nerůst vůbec, nebo dokonce sledovat jak se naše ekonomiky zmenšují, nebo ten růst vynutit dluhem (jako Japonsko). Samozřejmě politici si nikdy nevyberou "nerůst", protože to by se voličům nelíbilo, rostla by nezaměstnanost, mzdy by nerostly, ekonomika by stagnovala. Takže sáhnou po dluhu, čímž krátkodobě - střednědobě ten růst nakopnou a tím se celý problém posune v čase o kousek dopředu. Proto předpovídám, že státní dluh bude růst i v další dekádě a to rychlejším tempem, než nyní. Problém s dluhem je také v tom, že se musí splácet a čím víc ho je, tím větší jsou splátky. Takže je to spirála, ze které je téměř nemožné se vymanit. Vše to směřuje k jednomu bodu v čase, kdy dojde k obrovské reformě ve finančním systému, protože se ten dluh už nebude dařit nabalovat a lidé ztratí důvěru ve finanční systém a to bude hodně bolestivé. Ten moment ovšem může přijít za 5 let, za 10 let za 20 let, nikdo neví.

Proč je vlastně vysoké zadlužení problém?

Takže je to špatně? Samozřejmě, je to umělý růst na úkor životnosti finančního systému. Je to problém krátkodobě? Dokud dluh u všech zemí roste podobným tempem tak ne (pokud například začne dluh ČR růst extra rychlým tempem, lidé přestanou věřit v ekonomiku a vládu ČR a v naší měnu a to bude znamenat, že nás opustí kapitál a budeme zemí 3tího světa). Přestaneme s tím? Ne. Vždy vybereme růst i za cenu zkrácení životnosti fin. systému. Je potřeba si uvědomit, že díky rostoucímu dluhu mimo jiné jsme pořád schopni udržet dominanci západu proti východu. Naše pozice by se významně zhoršila, kdyby naše ekonomiky přestaly růst. Jedinou naději vidím v bolestivé reformě, nebo v rozvinutí umělé inteligence na takovou úroveň, že už se nebudeme muset zadlužovat, ale veškerý růst za nás odtáhne AI. Ale to je daleko si myslím, tenhle scénář je od nás tak 10 - 20 let vzdálený.

Jak byste řešil rostoucí zadlužení?

Politici tenhle problém nemohou významným způsobem řešit. Jak vyřešíte stárnoucí populaci? Uděláte finanční pobídky mladým, aby se zvýšila porodnost, ale to znamená více zadlužit zemi. Abychom se vyhrabali z této spirály, musíme "zkvalitnit" to samotné jádro našich ekonomik. Jedním způsobem by mohlo být vyhnat z našich zemí staré lidi a sociálně slabé. Pak budeme moci růst i bez dluhu a dokonce ho můžeme trochu zmenšovat časem. Ale to je samozřejmě extrém a politicky nemožné. Nebo jak jsem zmiňoval vytvořit umělou inteligenci a robotizovat co nejvíce ekonomiky ať to ti roboti "odmakají za nás". Oni pracují ve dne i v noci, často rychleji a efektivněji, takže to by nás z toho maléru dostalo, ale to už je jiný svět a nemyslím si, že je nám blízko zatím. Takže jediné co politici mohou dělat je nezadlužovat tu zem rychle a držet tempo zadlužování v rozumné výši.

Velmi významně se zvýšilo zadlužení Japonska, jaké jsou důvody pro růst dluhu v této zemi?

Japonsko je v mnoha ohledech tam, kam směřuje zbytek západu, jakoby nás předběhli v čase. Oni jsou ale na tom ještě hůře demograficky a ekonomicky. Japonsko je známo kulturou workoholiků, ale ani to jim nepomáhá ekonomicky růst, proč? Průměrný věk japonců je asi 48 let a porodnost je záporná jinými slovy oni vymírají. Čím dál méně lidí musí pracovat na to, aby udrželo čím dál více neproduktivních lidí a v tom je zásadní problém. Asi nejstarší populaci v Evropě má Itálie, zadluženost Itálie patří k největším v EU, náhoda?

Dluh se snížil u Belgie, Islandu a Izraele. Jsou tyto země z hlediska fiskální politiky něčím výjimečné?

U těchto zemí se v posledních letech poměr dluhu k HDP zmenšuje, ale pozor neznamená to, že jejich dluh padá. Je to poměr, jinými slovy, pokud HDP najednou z jakéhokoliv důvodu roste rychle, poměr se začne zmenšovat i když se dluh zvětšuje. V případě Izraele to může být například proto, že dostali spoustu finanční pomoci od USA, popř. Evropy a hodně zbrojí. Všimněte si, že HDP Izraele v letech 2021 a 20222 (kdy klesal ten poměr) byl výrazně vyšší, než v předchozích letech. Ve světě kde každý rabuje, je hlupákem ten, kdo to nedělá, takže bych nečekal, že bude mnoho zemí, jež se budou skutečně snažit zbavovat dluhu.

Jak si stojí Česko z hlediska dluhu? Předpokládáte, že je Česko na udržitelné cestě a podaří se dluh snižovat? Je pro naši zemi vlastně rostoucí dluh nebezpečný?

Jak jsem zmínil, dluh se nebude zmenšovat, bude růst. Přebytek státního rozpočtu je již pouhou iluzí. Jediné co můžeme dělat je snažit se ten dluh nezvyšovat příliš rychle. Ačkoli to pro voliče může být krátkodobě příjemné, pro jejich děti to bude velká útrapa. Problém se starou populací je také v tom, že tyto lidi budoucnost silně nezajímá. Zeptejte se sama sebe, kdyby vám bylo 70 let, bude vás zajímat udržitelná budoucnost, nebo to abyste si mohla vícekrát zajít na dovolenou třeba díky štědřejším vládním programům pro důchodce, které zadlužují stát? Politika potřebuje zoufale mladší lidi, ale jelikož hlavní voličskou základnu tvoří starší lidé, jejich zájmy budou vždy v popředí a to je možná to neštěstí.

Jak hodnotíte vývoj na finančních trzích v posledních letech?

Mám pocit, že se po pandemií svět strukturálně změnil. Staré způsoby analýzy nefungují a investoři se musí adaptovat na nové podmínky, aby nyní mohli správně chápat a předvídat makroekonomické události.

V čem spočívá tato změna?

V intenzivní vládní intervenci. Nepodceňoval bych množství peněz, které se natisklo a napůjčovalo v roce 2020 (obzvlášť v USA). Tyto peníze dodnes proudí v ekonomice a drží západní trhy a ekonomiky nad vodou. Vládní a monetární autority se bály, že pandemie může přerůst v něco srovnatelného s velkou hospodářskou depresí z roku 1929. Proto se západní svět dočkal bezprecedentní stimulace, zpětně ale lze říct, že se to s tím trochu přehnalo, a proto ta inflace.

Inflace ale již klesá a blíží se k 2% cíli centrálních bank, je tedy důvod k obavám?

Ta stimulace byla mnohem intenzivnější ve Spojených státech než v Evropě. Tudíž i důsledky budou jiné ve státech než u nás. Zatímco například v ČR inflace již dosedla na 2 % v USA je problém, že ona se může nyní dlouhodobě držet nad 2 %, třeba kolem 3 %. To bude bránit americkému Fedu, aby snížil úrokovou sazbu v letošním roce. Ale i v Evropě může být problém s odolnou inflací nad 2 %.

Je takto mírně zvýšená inflace opravdu problém?

Centrální banky musejí usilovat o 2% inflaci, jinak ztratí veškerou důvěru trhů, takže problém je to v tom, že ony nemohou teď výrazně se sazbami dolů. Věřím, že v následujících letech bude inflace strukturálně vyšší a bude bránit 0% úrokovým sazbám, které jsme měli před pandemií. To je samozřejmě špatnou zprávou pro silně zadlužené a citlivé na úroky segmenty trhu. Jejich obnova nebude rychlá a je reálné, že jsme ještě neviděli všechny krachy.

Krachy v expandující ekonomice jako je ta americká, není to zvláštní?

Po pandemií tady máme mnoho zvláštních jevů. Například Německá ekonomika je fakticky v recesi, mají to teď velmi těžké, úrokové sazby ECB jsou na 4,5 %, ale nezaměstnanost je tam na rekordních minimech a akciové trhy na maximech. Takže taková recese-nerecese. Ve zkratce, vysoké úrokové sazby dopadají na určité segmenty trhu více než na jiné (výrobní sektor a průmysl je více citlivý na sazby), naopak sektor služeb není moc citlivý na sazby a reaguje pozitivně na všechny ty stimuly. Německá ekonomika je nakloněna více průmyslu než například USA, a proto je zde obrovské rozpětí v ekonomické aktivitě. Mimochodem to je také důvod proč v česku máme jeden z nejpomalejších růstu HDP v Evropě, jsme nejvíce průmyslová ekonomika.

Máte pravdu, že vidět ekonomiku v recesi a akciové trhy na rekordních maximech je nezvyk.

Nalijme si čistého vína, nebýt veškeré té vládní intervence je nyní prakticky celý západ v hluboké a opravdové recesi. Nebyl by tu žádný ekonomický růst, jsme zkrátka již příliš rozvinutí a stárneme. Další růst je pro nás možný jen za pomoci dluhu, bez dluhu nebude ekonomického růstu. A já se obávám, že po pandemií ten vládní dluh každoročně bude trvale vyšší, nemá cenu z toho vinit politiky je to strukturální problém. Vyvážený státní rozpočet je již pouhou fantasií. Kdybychom byli méně zadlužení a měli mladší a rostoucí populaci, byli bychom v úplně jiné pozici. Ale prakticky žádný evropský stát není v této pozici.

Pokud budeme trvale čelit vyššímu dluhu a potažmo vyšší inflaci, jaké to má implikace?

Vládní dluhopisy jsou rizikovější, než se původně zdálo, kupoval bych je pouze s velkou slevou. Peníze se budou v další dekádě rychleji znehodnocovat, je potřeba mít je zainvestované v aktivech. Historicky aktiva rostou rychleji než inflace a vlastně i příjem lidu. Proto se říká, že bohatí bohatnou a chudí chudnou. Aktiva jako jsou akcie, nemovitosti, cenné kovy apod. zkrátka poráží inflaci a bude to tak i v budoucnu, je jedno kolik se natiskne peněz, tato aktiva (pokud zůstanou cenná) vždy udrží krok s inflací.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Coinbase oznamuje ztráty
    V úterý společnost Coinbase Global Inc (COIN.O) oznámila více než očekávanou čtvrtletní ztrátu. Investoři znepokojení letošním poklesem rizikových aktiv se vyhnuli obchodování s kryptoměnami, což způsobilo pokles akcií o 6 %.
  • Coinbase po výsledcích rose o více než 9 % 🔔
    Coinbase (COIN.US) posiluje o více než 9,0 % po pozoruhodných výsledcích za čtvrté čtvrtletí, které překonaly očekávání Wall Street. Zprostředkovatel kryptoměn vykázal zisk 1,04 USD na akcii při tržbách 954 milionů USD, čímž výrazně překonal odhady analytiků, kteří předpokládali 2 centy na akcii při tržbách 826 milionů USD. Tato pozitivní zpráva o výsledcích vedla k růstu akcií Coinbase, přestože akcie letos klesly o téměř 5 %. Za posledních šest měsíců se však více než zdvojnásobila, čímž překonala zisky Bitcoinu a dalších digitálních aktiv.
  • Coinbase propustí 18 % zaměstnanců před „kryptozimou“
    Akcie Coinbase (COIN.US) dnes klesají o více než 4,5 % kvůli informacím o plánovaném propouštění 18 % zaměstnanců, protože manažeři očekávají recesi a dlouhodobý kolaps na trhu s kryptoměnami.
  • Coinbase roste o 12 % po vypořádání s newyorským regulátorem
    Americká kryptoměnová burza Coinbase (COIN.US) dosáhla urovnání s newyorským ministerstvem finančních služeb, v jehož rámci je nucena zaplatit pokutu ve výši 50 milionů dolarů za to, že umožnila zákazníkům otevřít si účty, aniž by dodržovala příslušné postupy KYC/AML. Kromě toho společnost vynaloží 50 milionů dolarů na zlepšení dodržování předpisů a podporu systémů zajišťujících dodržování předpisů. Investoři tuto zprávu uvítali, protože dohoda odstraňuje určitý regulační tlak ze strany veřejně obchodovaných společností z kryptografického sektoru. V důsledku toho cena akcií Coinbase během dnešní seance vyskočila o téměř 12 %.
  • Coinbase roste o 6 %, protože společnost plánuje další kolo propouštění
    Akcie společnosti Coinbase (COIN.US) v úterý vyskočily o více než 6 % poté, co tato kryptoměnová burza oznámila, že v rámci restrukturalizačního plánu plánuje propustit 950 zaměstnanců, tedy 20,0 % své pracovní síly. Společnost v červnu propustila 18 % svých zaměstnanců, protože výprodej na trhu s kryptoměnami zatížil její akcie.
  • Coinbase roste po oznámení partnerství s BlackRock
    Akcie Coinbase (COIN.US) během dnešní seance získaly více než 14 % poté, co kryptoměnová směnárna ohlásila partnerství s největším správcem aktiv na světě - společností BlackRock (BLK.US). Partnerství má podpořit institucionální investory v práci s BTC. Divize insitucionálního obchodování společnosti Coinbase, Coinbase Prime, nabídne klientům BlackRock, kteří jsou zároveň klienty Coinbase, správcovské a zpravodajské služby.
  • Coinbase vstupuje na burzu za 250 dolarů za akcii
    Dnes vstupuje na burzu Coinbase, největší kryptoměnová burza ve Spojených státech a po Binance druhá největší na světě. Jde o jeden z nejočekávanějších úpisů začátku roku 2021, a to už jen kvůli ohromnému nárůstu zájmu o kryptoměny. Nejde však o tradiční primární úpis akcií (IPO), ale takzvaný direct listing. Ten umožňuje privátním akcionářům jednoduše začít s podíly obchodovat na veřejné burze. Coinbase se tak vyhne vyšším poplatkům, které by museli zaplatit investičním bankám za jejich přístup na burzu.
  • Coinmate spouští vlastní funkci pravidelného nákupu kryptoměn. Bitcoin a ethereum umožní nakupovat automaticky a bez zbytečných emocí
    Coinmate, nejstarší kryptoměnová burza v Česku, spouští vlastní nástroj pro DCA investování, metodu investiční strategie, která pracuje s pravidelností. Nástroj umožní automaticky a pravidelně nakupovat bitcoin a ethereum. Tímto způsobem pomáhá svým uživatelům, potenciálním zájemcům, ale třeba i prvoinvestorům, překonat rizika spojená s investicemi do kryptoměn. Mezi ně se řadí například výkyvy cen nebo impulzivní nákupy ovlivněné emocemi. Strategie DCA totiž znamená, že investor posílá pravidelně jakoukoli částku, za niž burza kryptoměny nakoupí bez ohledu na cenu. Samotné nastavení funkce je intuitivní a zabere pouze několik minut. Ovládne ho i člověk, který s investicemi nemá žádné zkušenosti, navíc si lze libovolně nastavit interval investování a částku, jež může činit i několik stokorun měsíčně.
  • Co jde nahoru, musí jít dolů: Divoká jízda kakaa
    Kakao začátkem tohoto měsíce vystoupalo na rekordní úroveň a překonalo hranici 10 000 dolarů za tunu. V jednu chvíli stála jeho tuna více než měď, což je vita pro globální růst a přechod na zelenou energii.
  • Co je akcie?
    V tomto článku si krátce představíme akcie a akciové burzy. Dozvíte se, jaký význam mají pro společnosti, investory, spekulanty i brokery, projdeme spolu seznam 5 nejvýznamnějších akciových burz světa a 6 hlavních akciových indexů.
  • Co je Kurzarbeit?
    Kurzarbeit je termín, který se používá pro dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát, který tak nemusí hradit podpory v nezaměstnanost. Firma totiž nikoho kvůli omezení produkce nepropustí.
  • Co je lepší nakoupit do vašeho kryptoportfolia?
    Co je dnes pro investory lepší volbou? Bitcoin nebo Ethereum? Mezi těmito možnostmi se rozhoduje mnoho investorů a tyto dvě kryptoměny přitahujístále více pozornosti. Pro většinu investorů je ale nejlepší vlastnit část Etherea i část Bitcoinu.
  • Co je lepší, zlato nebo bitcoin?
    Debata o tom, kam investovat v roce 2022, zda do bitcoinu nebo zlata, se stále stupňuje. Komoditní tým Goldman Sachs naznačuje, že cenný kov bude mít větší výhodu.
  • Co je pro vás nutné vědět, pokud bude Kreml přijímat BTC?
    Investoři se chystají na další nabitý týden na trhu s digitálními měnami obrací pozornost k posledním zprávám o kryptoměnách v Rusku. Země se připravuje na konečné spuštění vlastní krypto infrastruktury. Jeden ruský zpravodajský server momentálně investorům sděluje, jakou podobu bude legislativa nejspíše mít. Řada investorů a expertů proto zvažuje, co bude znamenat legalizace kryptoměn v Rusku pro svět.
  • Co je příčinou náhlého růstu libry?
    Britská libra včera vůči americkému dolaru výrazně posílila, ačkoli britská ekonomika prochází nejvážnější krizí životních nákladů za několik generací. Přesto, jak se ukázalo, zvládá věci lépe, než ekonomové a politika Bank of England předpokládali, což zvyšuje pravděpodobnost, že země unikne recesi.
  • Co je Solana a jak funguje? 
    Solana je vysoce funkční open source projekt, který implementuje nový, bezdovolený a vysokorychlostní blockchain layer-1. V roce 2017 ho vytvořil Anatolij Jakovenko, bývalý výkonný ředitel Qualcommu, Solana si klade za cíl zmenšit propustnost nad rámec toho, čeho obvykle dosahují populární blockchainy, a přitom udržet nízké náklady.
  • Co je strašák
    Zajímá vás, co je největším strašákem mužů ve zralém věku? Pokud k nim také patříte, jistě víte, že je to zvětšená p...
  • Co je to Bitcoin?
    Bitcoin je digitální měna neboli kryptoměna. Stejný název ale také nese P2P (Peer-to-peer) platební síť, ve které je tato měna používána.
  • Co je to blockchain fork?
    Pokud sledujete poslední dění okolo bitcoinu, asi jste toho slyšeli hodně o 'forks'. Zde vysvětlíme, co znamenají a jak mohou ovlivnit jejich danou kryptoměnu.
  • Co je to likvidita, a proč na ni při nákupu dluhopisů myslet?
    Likvidita je jedním z hlavních pojmů, které byste měli vzít v úvahu, pokud investujete do cenných papírů – např. dluhopisů. Zjednodušeně řečeno, pokud je dluhopis, který kupujete, likvidní, nebudete mít problém ho, v případě nutnosti, prodat někomu jinému a získat svoje peníze zpět ještě před uplynutím doby splatnosti. To je možné např. u dluhopisů, které jsou obchodovatelné na burze. Kdykoliv v obchodních hodinách burzy je můžete prodat nebo nakoupit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex