Sobota 21. prosince 2024 19:12
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje

Prezidenti USA v krizi snižovali daně, zvyšovali i státní výdaje

09.03.2021 19:00  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Výběr známých programů na podporu ekonomiky v historii USA (Sněmovna reprezentantů má po úpravách v Senátu na programu další hlasování o balíčku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů - asi 41 bilionů korun - na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19):

New Deal

- V roce 1929 způsobil hromadný výprodej akcií a strmý pád jejich cen krach na newyorské burze, který odstartoval do té doby nejhlubší světovou hospodářskou krizi. Její následky byly katastrofální. V letech 1929 až 1933 vzrostla ve Spojených státech nezaměstnanost z 1,6 na 12,8 milionu lidí, tedy až na 20 procent, na vrcholu krize bylo v USA 16 milionů nezaměstnaných. Tisíce podniků zbankrotovaly.

- Americká vláda zprvu zaujala ke krizi neutrální postoj a odmítala jakékoliv zásahy. Částečnou změnu postoje znamenal až nástup prezidenta Franklina Roosevelta v roce 1933 a jeho program New Deal (Nový úděl), jenž počítal mimo jiné se zaměstnáním více než dvou milionů osob ve veřejných programech. Rooseveltův program ale mnoho ekonomů dodnes kritizuje, protože zvýšil daně, státní výdaje a rozšířil regulace. Nákladné programy na podporu zaměstnanosti také podle kritiků moc nezabíraly a USA se definitivně dostaly z krize až v době války, kdy ekonomika a průmysl přešly na válečný režim.

Snižování daní za prezidentů Geralda Forda a Ronalda Reagana

- Republikán Gerald Ford byl u moci v letech 1974 až 1977, a jeho vládu tak zasáhl první ropný šok, jehož následkem byla celosvětová hospodářská recese a nárůst inflace. Ford snižoval daně, a tím i příjmy státního rozpočtu, ale jeho daňová politika dokázala částečně oživit ekonomiku. Daní za to však bylo také velké navýšení amerického dluhu.

- Ronald Reagan, který se nastěhoval do Bílého domu v roce 1981, hned nasadil tvrdý kurz - snížil sociální výdaje a seškrtal daň z příjmu a zrušil řadu regulačních opatření. Po počátečním šoku ale "reaganomika" přinesla ovoce, když hospodářství začalo stabilně růst. Pomohly tomu i výdaje na zbrojení. Na konci druhého Reaganova funkčního období ale hodnota amerického dluhu přesáhla 50 procent HDP. Na růst zadlužení měla vliv i vrcholící studená válka a závody ve zbrojení se Sovětským svazem.

Další snížení daní Georgem Bushem mladším

- George Bush mladší se prezidentské funkce ujal v lednu 2001 a hned v květnu dosáhl s Kongresem dohody ohledně snížení daní v celkovém rozsahu 1,35 bilionu dolarů. Další snížení daní prosadil v roce 2003. Daňové úlevy sice přispěly k hospodářskému oživení během prvního Bushova mandátu, ale vedly k razantnímu zvýšení rozpočtového deficitu a hospodářství nakonec rostlo pomaleji než byl průměr od roku 1949. Růst zadlužení způsobily ale i zvýšené bezpečnostní výdaje spojené s protiteroristickými programy po útocích na New York a Washington z 11. září 2001 a vyšší výdaje si vyžádaly i války v Afghánistánu a Iráku.

- Ke konci druhého Bushova funkčního období zasáhla Spojené státy nejhorší recese od druhé světové války, kterou odstartoval krach hypotečního trhu v USA, jehož kolaps postupně přerostl v globální krizi. Kvůli krizi Bushova administrativa přijala na podzim roku 2008 balíček na podporu ekonomiky v hodnotě 700 miliard dolarů.

Pokračující krize za Baracka Obamy

- Bushův nástupce ve funkci, demokrat Barack Obama, se ujal vedení své země v lednu 2009 v době vrcholící krize a rozšířil programy na podporu ekonomiky, které přijal už Bush. Obama prosadil podpůrná opatření v celkové výši kolem 800 miliard dolarů, včetně dalšího snižování daní, investic do infrastruktury, větších dávek v nezaměstnanosti a dalších nástrojů. Ve třetím čtvrtletí roku 2009 bylo sice oznámeno, že se USA technicky vymanily z recese, některým oborům a podnikům trvalo roky, než se z krize vzpamatovaly.

Pandemie covidu-19

- Loni v březnu schválil americký Kongres za vlády prezidenta Donalda Trumpa rekordní balík na podporu ekonomiky, na kterou tvrdě dolehla pandemie covidu-19, ve výši 2,2 bilionu dolarů (přes 50 bilionů korun). Balíček zahrnoval přímé platby domácnostem i podnikům, rozšířenou podporu v nezaměstnanosti, pro nemocnice a další zdravotnická zařízení. Součástí balíčku byl i kontroverzní program dotovaných půjček se zárukou, určených velkému průmyslu.

- Další podpůrný balíček v objemu 484 miliard dolarů (12,3 bilionu korun) přijal Kongres v dubnu. V prosinci Kongres odhlasoval další balíček v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,3 bilionu korun).

- Trumpův nástupce ve funkci prezidenta Joe Biden hned po inauguraci označil boj s následky pandemie za jednu ze svých priorit a tento víkend Senát schválil pozměněnou verzi dalšího souboru opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na podporu americké ekonomiky postižené pandemií. Ve středu bude o balíčku hlasovat Sněmovna reprezentantů. Očekává se, že kongresmani senátní verzi schválí a záhy jej podepíše Joe Biden.

Zdroj: ČTK, Reuters

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Premiéři V4 apelovali na vakcíny a očkování
    Jako apel na Evropskou unii, aby donutila farmaceutické firmy k splnění závazků ohledně dodávek vakcín proti covidu-19, vyzněla slova předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska po dnešním jednání v Krakově. "Urychlení dodávek vakcín je absolutní priorita, na které Evropská komise musí pracovat od rána do večera. Sdílím znepokojení premiérů Visegrádské skupiny (V4)," prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, který se summitu také zúčastnil. Na společné tiskové konferenci zazněla i slova, že na rychlosti očkování závisí i tempo zotavení středoevropských ekonomik.
  • PRE vyplatí akcionářům dividendu 439,96 Kč za akcii, stejně jako loni
    Společnost Pražská energetika (PRE) vyplatí letos svým akcionářům dividendu 439,96 Kč za akcii, tedy na stejné úrovni jako loni. Firma tak mezi akcionáře rozdělí přes 1,7 miliardy Kč. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti. Udělala také několik změn ve správních orgánech firmy, novými členy představenstva se stali David Vodrážka a Jaromír Beránek.
  • Prezident Argentiny slíbil, že rozpočet na příští rok bude bez deficitu
    Argentinský prezident Javier Milei v neděli slíbil, že rozpočet na rok 2025 bude zcela bez deficitu. Na projekty, které by tento záměr ohrozily, uplatní prezidentské veto. Mileiův projev k rozpočtu před oběma komorami argentinského parlamentu přenášela živě média. V Argentině s ním přitom každoročně tradičně vystupuje ministr financí, připomněl deník Financial Times (FT). Ultraliberálního ekonoma Mileie si Argentinci zvolili loni díky jeho programu "šokové terapie", s níž chce dostat ekonomiku z hluboké krize. Obratem oznámil stovky opatření měnících zákony v ekonomické či sociální oblasti. V zemi mezitím sílí tlak na růst výdajů a klesá důvěra v prezidenta.
  • Prezident Biden podepsal zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu
    Americký prezident Joe Biden včera podepsal zákon pozastavující platnost pravidel o dluhovém stropu do počátku roku 2025, informovaly světové agentury s odvoláním na Bílý dům. Federální vláda by bez tohoto kroku přestala být na počátku příštího týdne schopna splácet své závazky, USA by tak byly poprvé v historii v platební neschopnosti.
  • Prezident: Čína musí růst o 6,5 % ročně
    Čína potřebuje v příštích pěti letech růst minimálně o 6,5 procenta ročně, aby dosáhla svého cíle zdvojnásobit do...
  • Prezident dnes jmenuje do bankovní rady ČNB Jakuba Seidlera
    Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě jmenuje do bankovní rady České národní banky (ČNB) Jakuba Seidlera. Podle dřívějších informací Hradu by měl nastoupit do funkce 1. prosince. Mandát po šesti letech skončí Tomáši Holubovi. Seidler se stane prvním členem bankovní rady, kterého jmenuje současná hlava státu.
  • Prezident dnes jmenuje nové členy bankovní rady, jména dosud nezveřejnil
    Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenuje nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB). Jména nových centrálních bankéřů hlava státu dopředu neoznámila. Sedmičlenná bankovní rada určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních.
  • Prezident ECB: Euro není v nebezpečí
    Evropská měna (EUR) není v nebezpečí, přestože někteří analytici mají vypracované scénáře...
  • Prezident ECB posílá EUR/USD nad 1,2250
    Společná evropská měna (EUR) dnes posílila poté, co prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi...
  • Prezident EU předložil nový návrh rozpočtu
    Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy dnes ráno po celonočním vyjednávání evropské...
  • Prezident jmenoval nové členy rady ČNB
    Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka (63) a Marka Moru (45). V sedmičlenné radě nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala, kterým v únoru vyprší mandát.
  • Prezidentka ECB naznačila, že zasedání měnového výboru přijde se změnami
    Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová naznačila, že nadcházející červencové zasedání měnového výboru přijde s důležitými změnami. Měnovou politiku podle ní bude potřeba upravit kvůli právě schválené pozměněné strategii. Lagardeová to řekla televizi Bloomberg na okraji jednání skupiny G20 v rozhovoru vysílaném z neděle na dnešek. Naznačila také, že v příštím roce mohou být přijata nová opatření na podporu ekonomiky eurozóny po skončení současného programu nákupu vládních dluhopisů.
  • Prezident Kypru kritizoval podmínky pomoci eurozóny
    Kyperský prezident Nikos Anastasiadis ostře kritizoval podmínky mezinárodního záchranného programu...
  • Prezident Macron vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy
    K vytvoření vícerychlostní Evropy vyzval včera ve svém projevu na pařížské univerzitě Sorbonně francouzský prezident Emmanuel Macron. Členské země Evropské unie by podle jeho představ měly prohloubit spolupráci v zahraniční a migrační politice, bezpečnosti i obraně. Země platící společnou měnou euro by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí, řekl rovněž Macron.
  • Prezident Macron zahájil dialog o reformách ve Francii, opozice jej bojkotuje
    Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zahájil celostátní dialog o reformách s názvem Národní rada pro obnovu (CNR). Macron chce do debaty zapojit regionální politiky, státní správu, odbory, opozici, firmy i širokou veřejnost. Opozice projekt bojkotuje a debat se odmítá účastnit. Macron zdůrazňuje, že jde o novou metodu a nikoliv nový orgán, který by ze státní kasy odčerpával prostředky. O slavnostním zahájení v Marcoussis u Paříže informovala francouzská média.
  • Prezident Obama vyzval ke znovuotevření vládních úřadů
    Americký prezident Barack Obama včera znovu vyzval republikány v Kongresu, aby uvolnili peníze pro...
  • Prezident Obama vyzval vládu ke kompromisu
    Obama vyzval republikány ke kompromisu kvůli navýšení stropu pro státní dluh.
  • Prezident Pavel jmenuje do bankovní rady ČNB Jakuba Seidlera
    Prezident Petr Pavel se rozhodl k 1. prosinci jmenovat do bankovní rady České národní banky (ČNB) Jakuba Seidlera. Mandát po šesti letech skončí Tomáši Holubovi. V dnešní tiskové zprávě to oznámil odbor komunikace prezidentské kanceláře. Dnes hlava státu jednala s guvernérem ČNB Alešem Michlem. Kromě nominace hovořili o měnové politice banky a aktuální ekonomické situaci.
  • Prezident Pavel nepodporuje referendum o přijetí eura
    Prezident republiky Petr Pavel včera na debatě s občany v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě znovu řekl, že je příznivcem přijetí eura. Při zvažování této věci by ale podle něj měla rozhodovat fakta, nikoliv emoce. S uspořádáním referenda o přijetí eura by byl opatrný.
  • Prezident podepsal rozšíření okruhu regulovaných investičních nástrojů
    Do okruhu investičních nástrojů, které podléhají regulaci, budou nově se spadat i technologie související s kryptoměnami, které fungují na principu takzvané technologie distribuovaného registru (DLT). Jednou z možností využití této technologie ve financích jsou kryptoaktiva. Počítá s tím novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou prezident Petr Pavel podepsal. ČTK o tom dnes informoval Hrad.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new