Ticker Tape by TradingView
Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než jak snižují sazby na hypotékách? Ždímají klienty?
Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořících účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního bodu, zatímco průměrná sazba hypoték dle Hypoindexu jen o 0,83 procentního bodu, tedy zhruba třikrát pomaleji...
Jak to tedy je?
Jenže základní úroková sazba ČNB nemá žádnou těsnou, bezprostřední vazbu na průměrnou sazbu hypoték, ač to tak média někdy podávají. Mnohem důležitější je pro vývoj sazeb hypoték sazba úrokového swapu či výnos vládních dluhopisů ČR.
Proč? Swapy představují cenu zdrojů, jimiž banky poskytnuté hypotéky kryjí. A dluhopis zase představuje z hlediska užití zdrojů banky klíčovou konkurenční alternativu k hypotéce.
Zjednodušeně, banka se rozhoduje, zda půjčí Frantovi Vomáčkovi na jeho byt, nebo Zbyňku Stanjurovi a jeho úřadu; a půjčka ministerstvu financí na chod státu (či výplatu důchodů,...) je vždy bezpečnější než poskytnutí jakékoli hypotéky; banka se proto spokojí s nižším výnosem na dluhopisu, než jakou sazbu bude žádat na hypotéce.
Co z toho plyne? Výnos (tříletého, pětiletého,...) dluhopisu bude zpravidla nižší než sazba hypotéky (tříleté, pětileté fixace,...). A hlavně: sazba takové hypotéky také těžko může výrazněji klesnout, pokud zároveň neklesne výnos srovnatelného dluhopisu.
Jak si právě teď stojí výnos na pětiletém dluhopisu? Činí 3,8 procenta. Jaký byl před rokem? Také 3,8 procenta (viz graf Bloombergu níže).
A co dělá pětiletý úrokový swap? Jeho sazba je 3,7. Přesně jako před rokem (viz graf Patrie níže).
Sečteno, podtrženo, zdroje jsou pro banky stejně drahé jako před rokem a alternativní užití – alternativní vůči hypotékám – stále stejně výnosné, bez poklesu.
Proč by tedy měla výrazněji klesat sazba hypoték? Banky snižují sazby hypoték jen pomalu z objektivních, tržních příčin, nikoli z vlastního rozmaru.
Dlouhodobý pohled odhaluje, že sazba úrokového swapu se pohybuje v jakémsi tandemu – volnějším, ale přece – s výnosem vládního dluhopisu odpovídající doby splatnosti (viz fialová a žlutá křivka na grafu Bloombergu níže). Tandem to v uplynulých patnácti letech opravdu viditelně a trvaleji nebyl snad jen roku 2017. Tehdy byly ovšem náklady českého půjčování – tedy výnosy vládních dluhopisů, včetně pětiletých – uměle sníženy spekulacemi mezinárodních investorů na výrazné posílení koruny po skončení probíhajícího kursového závazku ČNB. V rámci spekulací investoři nakupovali korunová aktiva – dluhopisy české vlády –, aby se mohli na vyhlíženém citelném posílení koruny svézt. Tehdejší nízké náklady půjčování české vlády tedy řadoví Češi platili například v podobě dražších dovolených nebo vyšších cen zboží z dovozu. Výnos pětiletých dluhopisů tak byl dokonce i výrazněji a trvaleji nižší než sazba pětiletého úrokového swapu. Swapový trh tehdy předjímal vyhlížené ukončení závazku, k němuž došlo v dubnu 2017, méně deformovaně než trh dluhopisový, tedy už ve druhé polovině roku 2016. Dluhopisový trh byl v té době mimořádně silně deformován zmíněnými spekulacemi mezinárodních investorů, kteří si dluhopisy pořizovali často jen oportunisticky, jako „vehikl“, jak se na vlně očekávaného prudkého posílení koruny svézt. Jak známo, s růstem poptávky po dluhopisech roste jejich cen, přičemž současně klesá výnos.
Dlouhodobě však o tandem jde. Přitom ovšem se ale tento tandem občas i výrazně odchýlí od vývoje základní úrokové sazby ČNB (červená křivka na zmíněném grafu výše). Což byl zejména případ let 2022 a 2023, kdy nastal historicky mimořádný převis základní sazby ČNB nad sazbou úrokového swapu v korunách – v tomto případě pětiletého – a výnosem taktéž pětiletého vládního dluhopisu ČR.
Sazba daných swapů, ani výnosu dluhopisů ovšem nikdy nevystoupala až tak vysoko jako základní sazba ČNB, byť po většinu uplynulého desetiletí byla sazba ČNB dokonce níže než obě tržní veličiny. Proč?
Protože vývoj tržních veličin odrážel víru v to, že se centrální bance podaří inflaci – fundamentální příčinu nárůstu všech uvedených křivek – zkrotit. A že v horizontů pěti let bude nižší. Což se naplňuje. Základní sazba ČNB je sazbou krátkodobou, nezapomeňme. Její oficiální název je čtrnáctidenní repo sazba. Představuje maximální úrokovou sazbu, za niž si jednotlivé banky mohou u banky centrální ukládat své volné peněžní zdroje. Na dva týdny, ne na roky.
Na rozdíl od základní sazby ČNB jsou – jak název napovídá – pětiletý swap či pětiletý dluhopis dlouhodobější povahy. Pět let místo dvou týdnů. Proto prvotní pokles pětiletého swapu i výnosu dluhopisu nastal už ve druhé polovině roku 2022, kdy zbýval ještě více než rok do zahájení redukce základní sazby ČNB. Tržní aktéři tehdy nabyli přesvědčení, že inflace bude v horizontu pěti let nižší i díky vysoce restriktivní, sedmiprocentní základní sazbě ČNB, takže nežádali ještě vyšší sazbu swapu či ještě vyšší výnos dluhopisu. Naopak, spokojili se s postupně nižší a nižší sazbou, resp. výnosem, a to i přesto, že sazba ČNB zůstávala ještě nějaký čas nehnutě vysoko, na úrovni sedmi procent.
Průměrná sazba hypoték v Česku, jak známo, také nikdy v uplynulých letech nevystoupala až na úroveň sedmi procent. Průměrná sazba nových hypotečních úvěrů činila nejvýše, v létě 2023, zhruba 5,5 procenta, plyne z dat ČNB. Z téhož důvodu. Poskytuje-li banka hypotéku například s pětiletou fixací, zahrnuje do výsledné úrokové sazby i inflační očekávání pro dalších pět let.
V současnosti teprve dochází ke sblížení všech těch ukazatelů, jak je opět patrné z grafu níže. Výrazný pokles základní úrokové sazby ČNB v loňském roce – o zmíněné takřka tři procentní body – tak v jistém smyslu potvrzuje to, co trh „věděl předem“. Že se inflaci podaří zkrotit. Ovšem pokud by ČNB nedržela svoji sazbu vysoko, na sedmi procentech, dostatečně dlouho, přísun nových peněz do ekonomiky by dostatečně nevyschl, což by nakonec zase tržní sazby mohlo zvednout, přičemž reputace ČNB jakožto bojovnice s inflací by byla fatálně poškozena. A takové poškození by učinilo další boj s inflací obtížnějším. Proto centrální banka musela držet dvoutýdenní sazbu nahoře ještě v době, kdy už trh – sazba swapů a výnos dluhopisů – šel dávno dolů. Ale on šel dolů právě proto, že věřil, že ČNB dostatečně dlouhým udržováním vysoké základní sazby inflaci zkrotí nadobro. A i poskytovatelé hypoték tomu věřili.
Nyní je situace obtížnější. I na půdě ČNB, stejně jako ve světě, se vede odborná debata o „novém normálu“ tržních úrokových sazeb. Protože i tyto sazby se ve své podstatě odvíjejí od určité úrokové míry. Ta se označuje jako přirozená nebo neutrální úroková míra. Není pozorovatelná, tím méně „nastavitelná“. Lze ji jen odhadovat. Jde o krátkodobou úrokovou míru, která by se v dané ekonomice ustavila při plné zaměstnanosti a stabilní inflaci. A to je právě to. Řada ekonomů nyní sdílí podezření, že inflační tlaky budoucích let budou silnější než třeba v uplynulém desetiletí.
A to z několika příčin.
Zaprvé, kvůli demografickému stárnutí populace, jež bude tlačit nahoru mzdy, neboť se nebude dostávat lidí v produktivním věku. Růst mezd je inflační. Zadruhé, kvůli geopolitickému napětí ve světě a útlumu globalizace, kteréžto tendence vedou k přesouvání výroby zpět – třeba z Asie do Ameriky –, což je inflační z důvodu nutnosti platit vyšší mzdy nebo snášet vyšší cenu jiných výrobních vstupů. Zatřetí, kvůli výraznému nárůstu zadlužení, zejména toho veřejného, a to i v zemích, jakou jsou Spojené státy. Růst zadlužení zvyšuje pravděpodobnost platební neschopnosti, takže nutí věřitele žádat vyšší úrokovou sazbu, což je inflační, třeba skrze dražší investice, stejně jako nárůst deficitů, které jsou potřeba k pokrytí dále větších dluhů. Začtvrté, kvůli zelené agendě, která snahou zahrnovat negativní externality fosilních energií a odrazovat od jejich využívání tyto energie zdražuje, což je samozřejmě opět inflační.
Tyto čtyři zásadní faktory mají být podle řady ekonomů, byť ne všech, natolik silné, že jejich inflační dopad bude silnější, než jaký bude protiinflační – čili dezinflační – dopad zase jiných dějů, jakým je třeba technologický rozvoj a růst produktivity, třeba i díky digitalizaci či stále širšímu uplatňování umělé inteligence.
S růstem inflační tlaků v Česku i ve světě – kvůli stárnutí, geopolitice, dluhu či ozeleňování – stoupne i zmíněná přirozená úroková míra. Protože inflace bude stabilně vyšší než v uplynulém desetiletí. „Nový normál“ se tak bude vyznačovat i vyššími tržními úrokovými sazbami. Tedy i vyšší sazbou pětiletého swapu v korunách či pětiletého dluhopisu vlády ČR. Což je klíčový důvod, proč v posledním roce nepozorujeme pokles těchto ukazatelů – od nichž se odvíjí, jak víme, průměrná sazba hypoték.
Navíc, mezitím vstoupily do situace nové inflační hrozby, typu bezprecedentní „trumpovské“ celní války mezi USA a Čínou či mezi USA a EU. Tyto obchodní války by zásadně přispěly k dalšímu nárůstu deglobalizačních tendencí, tedy i inflačních tlaků. I proto je tudíž nyní trh v jakémsi vyčkávacím režimu, což se projevuje právě i tím, že sazba swapů nebo výnos dluhopisů jsou v Česku stejné jako před rokem. Navzdory poklesu základní úrokové sazby ČNB. I když ani ta už letos nebude klesat zdaleka tak rychle jako loni – ano, opět kvůli zmíněnému možnému „novému normálu“.
Což vše ve výsledku znamená, že ani letos, ani v příštím roce nelze čekat výraznější pokles sazeb hypoték v Česku. Průměrná sazba nových hypoték tak klidně ještě i za dva roky může být stále nad úrovní čtyř procent.
Někteří lidé ale navíc ještě mají pocit, že banky nejen pomalu snižují sazby hypoték, ale ještě k tomu příliš rychle redukují úrokové sazby vkladů. To, že banky jdou s úroky na hypotékách dolů pomalu primárně nikoli z důvodu nějaké vlastní svévole, ale z objektivních, tržních příčin, jsme nyní rozebrali. Ale co ty vklady?
Předně je třeba říci, že průměrná sazba na běžných či spořících účtech vskutku klesá rychleji než průměrná sazba hypoteční, ale ne nijak výrazně. Vždyť ze svého mnohaletého maxima 5,51 procenta, dosaženého v září 2023, sestoupila průměrná sazba nových hypoték do listopadu 2024 na úroveň 4,78 procenta, tedy o 0,73 procentního bodu, plyne z dat ČNB. Podle téže instituce ve stejné sobě klesla sazba běžných a spořících účtů z 2,93 na 2,19 procenta, čili o 0,74 procentního bodu. Z tohoto pohledu úročení vkladů klesá zcela srovnatelným tempem jako úročení hypoték.
Jenže průměrná úroková sazba na vkladech dosáhla svého mnohaletého maxima později než průměrná sazba hypoték, a sice až v únoru 2024, kdy činila 3,13 procenta. Takže během převážné části loňska skutečně se výrazněji snížily úrokové sazby na vkladech, od února do listopadu o 0,94 procentního bodu. Zato na hypotékách činil za stejnou dobu pokles pouze 0,44 procentního bodu, byl tedy o půl procentního bodu slabší.
Nicméně i tento vývoj má své objektivní vysvětlení.
Vývoj sazeb vkladů je totiž těsněji spjat s vývojem základní sazby ČNB než vývoj sazeb hypoték. Ostatně, u sazeb běžných či spořících účtů žádná tří- či pětiletá fixace neexistuje. Sazby vkladů jsou krátkodobé povahy, na rozdíl od fixovaných sazeb hypotéky. Sazby běžných či spořících účtů se mohou změnit okamžitě, „přes noc“, často právě v reakci na momentální vývoj taktéž krátkodobé, totiž dvoutýdenní základní sazby ČNB.
Jen některé banky, zvláště ty menší, navíc šly s úročením vkladů opravdu vysoko, na úrovně kolem šesti procent. Pro větší banky je každé zvýšení úročení vkladů nákladnější než pro banky menší, neboť spravují mnohem větší objem prostředků mnohem většímu počtu klientů. Pokud klienti relativně nízkou sazbu velké banky tolerují, například z důvodu neochoty měnit číslo účtu a zaběhané platební styky, ta tak nemá příliš motiv jít se sazbou výše. I proto ani sazba na vkladech nevystoupala do takové výšky jako sazba hypoték. A neměla pak také, odkud tolik klesat.
Přesto lidé, kteří si stěžují, že hypotéky teď zůstávají drahé, zatímco úročení běžných či spořících účtů jde rychle dolů, mohou zavzpomínat třeba na srpen 2008. Průměrná sazba hypoték tehdy činila 5,6 procenta, zatímco průměrné úročení běžných a spořících účtů jen 0,16 procenta. Připomeňme, že podle nejnovějších dat ČNB to v současnosti je 4,78 procenta na hypotékách a 2,19 procenta na vkladech. Rozdíl obou průměrných úrokových sazeb zachycuje graf níže. Už více než třináct let se tento rozdíl celkem stabilně pohybuje v pásmu přibližně od dvou do tří procentních bodů.
Nic mimořádného se tedy nyní neděje, z pohledu klienta banky bývalo mnohem hůře v letech před rokem 2011, kdy byly hypotéky vskutku z dlouhodobého hlediska poměrně drahé a vklady současně úročené mizivě.
Lukáš Kovanda
Trinity Bank
Klíčová slova: Inflace | USA | Dluhopisový trh | Daně | Sazby | Aktiva | Centrální banka | Dluhopis | Investice | Repo sazba | Swap | Výnos | ČNB | Úroková míra | Úrokové sazby | Banky | Dluhopisy | Úroková sazba | Investoři | EU | Pravděpodobnost | Lukáš Kovanda | Banka | Graf | Trh | Úrokový swap | Redukce | ROCE | Spojené státy | Převis | Energie | Swapy | Základní úrokové sazby | Inflační tlaky | Velké banky | Posílení koruny | Mzdy | Výnosy | Očekávání | Obchodní války | Základní úroková sazba | Úrokové sazby ČNB | Sazby ČNB | Inflační očekávání | Pokles sazeb | Vyšší mzdy | Výnos dluhopisů | Růst mezd | Trinity Bank | Trinity | Objem | Výrazný pokles | Rozvoj | Půjčka | Míra | Úroky | Hypotéky | Tržní sazby | Pokles sazeb hypoték | Průměrná úroková sazba | Pokles | Situace | Patrie | Vývoj | Sazby hypoték | Banky snižují úroky | Růst | Platební neschopnosti | České vlády | Ekonomiky | Války | Výraznější pokles | Úročení vkladů | Debata | Posílení | Růst zadlužení | Zadlužení | Umělé inteligence | JDE | ČR | Reputace | Úroky na hypotékách | Sazba hypoték | Průměrná sazba hypoték | Celní války | Růst produktivity | Základní úrokové sazby ČNB | Základní sazby | ANO | Úročení | Češi | TIM | 3М | Základní sazba | Instituce | Objem prostředků | Boj s inflací | Sazba ČNB | Globalizace | Vývoj sazeb | Média | Dlouhodobý pohled | Vklady | Asie | Vice | Sazby na hypotékách | ProCent | Technologický rozvoj | Vlády | Aktéři | Úrokové míry | Stárnutí populace | Body | Náklady |
Čtěte více
-
Procter & Gamble
Zisk a tržby amerického výrobce spotřebního zboží ve druhém finančním čtvrtletí roku vzrostly a překonaly odhady analytiků. Ke zlepšení dopomohla zejména zvýšená poptávka po zdravotnickém zboží. Čistý zisk výrobce pracích prášků Tide nebo plenek Pampers vzrostly na 7,9 miliardy dolarů o rok dříve. -
Procter & Gamble je pod tlakem po smíšených čtvrtletních výsledcích
Akcie společnosti Procter & Gamble (PG.US) se obchodují o 1,0 % níže poté, co gigant v oblasti spotřebního zboží zveřejnil smíšené čtvrtletní výsledky za 2Q 2023. -
Procter & Gamble modernizuje, budoucnost společnosti vypadá růžově
Společnost Procter & Gamble působí v 10 kategoriích zboží denní potřeby se spotřebitelskými značkami, jako jsou prací prostředky Ariel, pleny Pampers a šampony Head & Shoulders. Je lídrem na trhu (s ročními tržbami 72 miliard USD v roce 2020). Společnost je však rozhodnuta inovovat a digitalizovat. Jelikož od začátku koronakrize lidé zůstali doma a předzásobili se produkty osobní péče a péče o domácnost, PG zaznamenala jedny z nejlepších čtvrtletí za mnoho let. -
Procter & Gamble reportoval výsledky za 1Q a potvrdil výhled na fiskální rok 2025
Americký nadnárodní koncern prodávající drogistické zboží Procter & Gamble zveřejnil výsledky svého hospodaření za první kvartál fiskálního roku 2025, který skončil 30. září 2024. Společnost předčila očekávání v jádrovém zisku na akcii a potvrdila výhled na fiskální rok 2025. -
Proč altcoiny rostly ve středu? Byla to jen reakce na volby?
Politická scéna v USA se připravuje na velké změny, a digitální měny se z tohoto pohybu mohou těšit. Kryptoměnový trh ve středu zaznamenal výrazné zisky, přičemž altcoiny jako Cardano (ADA), Bitcoin Cash (BCH), Aptos (APT) a Chainlink (LINK) byly na vzestupu. Tento růst lze přičíst nejen politickým událostem, jako je návrat Donalda Trumpa, ale i makroekonomickému prostředí, které je příznivé pro digitální aktiva. -
Proč Amazon prohrává s JD.com a Wal-Martem?
Online retail kolos Amazon.com Inc. je považován za nesporného leadra ve své oblasti průmyslu, ale čínský e-commerce gigant, JD.com Inc. je už nyní napřed ve hře spojování virtuálních obchodů s těmi reálnými. Má strategickou alianci s největším „brick-and-mortar“ obchodníkem na světě – Wal-Mart Stores Inc. -
Proč americká výroba sotva roste, zatímco si služby prochází silným boomem?
Jednu rychlou poznámku ke včerejším výsledkům z USA. Včera jsme se dočkali zveřejnění amerického ISM pro sektor služeb... -
Proč Amerika nemůže růst, firmy udržet zisky a analogie v Evropě
Ekonomický útlum ve Spojených státech i Evropě se s novou intenzitou hlásí ke sl... -
Proč Apple ztratil 200 miliard dolarů ze své hodnoty během dvou dnů? 🍎
Akcie společnosti Apple v posledních dnech ztrácejí přibližně 7 %. Z Číny přicházejí informace, které mohou podnikání společnosti zkomplikovat. Místní konkurent navíc ukázal svůj nový prémiový smartphone, který má konkurovat iPhonu od Applu. Více se dozvíte v našem videu. -
Proč Bank of England ponechala úrokové sazby beze změny?
Bank of England nečekaně ponechala úrokovou sazbu beze změny, poprvé za téměř dva roky. Dřívější prognózy předpokládaly zvýšení o 0,25 %, což by zvýšilo sazby z 5,25 % na 5,50 %. To se však nestalo. -
Proč bude americký dolar pokračovat v růstu
Euro a libra včera vůči americkému dolaru rychle klesly, když předseda Fedu Jerome Powell potvrdil obavy obchodníků, že nedávná data dávají centrální bance prostor k opatrnému snižování úrokových sazeb. -
Proč bude Fed možná nucen zvýšit sazby
Konsenzus trhu je nyní takový, že Fed pravděpodobně úrokové sazby nezvýší na jednání v tomto týdnu a možná dokonce ani na svém... -
Proč budí QE kontroverzi a nepochopení?
Čtyři významné centrální banky (Bank of Japan, Fed, Bank of England a Swiss National Bank) v současné době silně nafuk... -
Proč burzy kvůli koronaviru tolik padaly právě včera? Infekce dorazila do symbolické „ústředny“ globalizovaného kapitalismu
Mor nebo španělská chřipka kosily lidi po milionech. Jsou však bezpečně zamčeny v učebnicích dějepisu. Koronavirová nákaza však zamčena není, naopak se šíří. Výrazněji už i mimo Čínu a další jí blízké asijské země. Trhy po celém světě se obávají, že může představovat první ničivou pandemii éry moderní globalizace. -
Proč by BTC mohl dominovat institucionální poptávce po kryptoměnách?
Sedm dní poté, co investiční produkty kryptoměn zaznamenaly největší týdenní příliv poprvé od července 2022 ve výši 160 milionů dolarů, se podle nejnovější zprávy Digital Asset Fund Flows tempo přílivu téměř zastavilo. -
Proč by investoři do BTC měli věnovat pozornost makroprostředí
Nemůžeme popřít, že cenu BTC výrazně ovlivňuje makroprostředí. Korelace akciového trhu dosáhla na začátku roku nového historického maxima a trh s kryptoměnami se od ní teprve oddělil. Investoři do bitcoinu by udělali dobře, kdyby odpovídajícím způsobem reagovali a věnovali pozornost akciovému trhu pro možnou předpověď, kam může cena primární kryptoměny směřovat. Volání po institucionálním přijetí bylo v posledních několika letech hlasité a tito velcí hráči se skutečně začali pohybovat na trhu. I když to pro BTC přineslo mnoho pozitiv, jako je zvýšená poptávka, také to nechtěně svázalo cenu bitcoinu s akciovým trhem. -
Proč by měli obchodníci využít obchodní kampaň Snížené spready
Vážení obchodníci,snížené spready mohou být pro obchodníky velmi vzrušující věcí. Vidina zisku "zadarmo" s dobrou stra... -
Proč by pondělí mohlo být pro XRP zásadní? Ripple slaví částečné vítězství
Právní bitva mezi Ripple a Komisí pro cenné papíry (SEC), která se táhne již 20 měsíců, se blíží ke konci. Pondělí by mohlo být extrémně důležitým dnem pro výsledek soudního sporu. -
Proč by pondělí mohlo být pro XRP zásadn? Ripple slaví částečné vítězství
Právní bitva mezi Ripple a Komisí pro cenné papíry (SEC), která se táhne již 20 měsíců, se blíží ke konci. Pondělí by mohlo být extrémně důležitým dnem pro výsledek soudního sporu. -
Proč by Rusko a Čína neměly chybět na vašem akciovém seznamu
Už nějakou chvíli používáme pro stanovení relativního ocenění dané země v rámci vyspělých a rozvíjejících se trhů níže...
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Investování do REIT: Kdo vydělal více - REITs nebo index S&P 500? (5. díl)
Dukascopy: Recenze, poplatky a hodnocení
Euforie z kryptoměn končí, Trump poslal trhy daleko od maxim
Smart Money Trading: Denní cyklus - London blow-up (22. díl)
FTMO kupuje globálního brokera OANDA
Centrální banka, první bankovky a finanční podvody. To všechno díky švédské koruně
Leden 2025 ve VIP zóně: Nový rok začal vysokým ziskem pro klienty FXstreet.cz
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (leden 2025)
Richard Dennis: Jak trader naučil obchodovat obyčejné lidi, kteří díky tomu neuvěřitelně zbohatli?
Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
Investování do REIT: Kdo vydělal více - REITs nebo index S&P 500? (5. díl)
Dukascopy: Recenze, poplatky a hodnocení
Euforie z kryptoměn končí, Trump poslal trhy daleko od maxim
Smart Money Trading: Denní cyklus - London blow-up (22. díl)
FTMO kupuje globálního brokera OANDA
Centrální banka, první bankovky a finanční podvody. To všechno díky švédské koruně
Leden 2025 ve VIP zóně: Nový rok začal vysokým ziskem pro klienty FXstreet.cz
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (leden 2025)
Richard Dennis: Jak trader naučil obchodovat obyčejné lidi, kteří díky tomu neuvěřitelně zbohatli?
Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
Denní kalendář událostí
V USA průmyslová produkce
V USA maloobchodní tržby
V eurozóně hrubý domácí produkt (HDP)
Ve Švýcarsku index PPI
V Německu index WPI
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V USA index PPI
Ve Švýcarsku index CPI
V Británii hrubý domácí produkt (HDP)
Na Novém Zélandu inflační očekávání
V USA průmyslová produkce
V USA maloobchodní tržby
V eurozóně hrubý domácí produkt (HDP)
Ve Švýcarsku index PPI
V Německu index WPI
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V USA index PPI
Ve Švýcarsku index CPI
V Británii hrubý domácí produkt (HDP)
Na Novém Zélandu inflační očekávání
Tradingové analýzy a zprávy
Zisk ruského těžaře Nornickel výrazně klesl kvůli sankcím a nízkým cenám kovů
Forex: Americký dolar posiluje a kanadský klesá kvůli hrozbě cel na hliník a ocel
Komodity: Ropa zdražuje navzdory obavám z globální obchodní války
Pražská burza dál vylepšuje mnohaletá maxima, aktivita na trhu byla dnes vysoká
Forex: Koruna dnes posílila k euru a oslabila vůči dolaru
Cla na dovoz oceli do USA by mohla zvýšit tlak na vývoz do EU
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny vzrostla
Forex sentiment 10.2.2025
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 10.2.2025
Akcie amerických oceláren po avizovaném zavedení cel rostou
Zisk ruského těžaře Nornickel výrazně klesl kvůli sankcím a nízkým cenám kovů
Forex: Americký dolar posiluje a kanadský klesá kvůli hrozbě cel na hliník a ocel
Komodity: Ropa zdražuje navzdory obavám z globální obchodní války
Pražská burza dál vylepšuje mnohaletá maxima, aktivita na trhu byla dnes vysoká
Forex: Koruna dnes posílila k euru a oslabila vůči dolaru
Cla na dovoz oceli do USA by mohla zvýšit tlak na vývoz do EU
Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny vzrostla
Forex sentiment 10.2.2025
Intradenní Price Action patterny na USD/JPY 10.2.2025
Akcie amerických oceláren po avizovaném zavedení cel rostou
Blogy uživatelů
INVESTIČNÍ GLOSA: Chaos a vysoká volatilita. Trumpův první mandát ukázal, co přijde teď
Berete v úvahu základní riziko při výběru společnosti poskytující fundované účty?
Nikdy sa nevzdávaj
Prop Trading v roku 2025 (časť 2.)
Výběr z nedělní přípravy: Americký index S&P 500 a vybrané měnové páry
Index S&P 500 se zatím udržel nad hladinou 6 000
Kam se vydá koruna po ČNB?
Jak obchoduje skutečný Wolf of Wall Street? | Investiční Memento
Palantir září, AMD a Alphabet zklamaly: Největší překvapení výsledkové sezóny
Praktické okénko - stála při mě štěstěna
INVESTIČNÍ GLOSA: Chaos a vysoká volatilita. Trumpův první mandát ukázal, co přijde teď
Berete v úvahu základní riziko při výběru společnosti poskytující fundované účty?
Nikdy sa nevzdávaj
Prop Trading v roku 2025 (časť 2.)
Výběr z nedělní přípravy: Americký index S&P 500 a vybrané měnové páry
Index S&P 500 se zatím udržel nad hladinou 6 000
Kam se vydá koruna po ČNB?
Jak obchoduje skutečný Wolf of Wall Street? | Investiční Memento
Palantir září, AMD a Alphabet zklamaly: Největší překvapení výsledkové sezóny
Praktické okénko - stála při mě štěstěna
Forexové online zpravodajství
Výhledy měn
Výhledy úrokových sazeb
Denní shrnutí: Riziko obchodní války nebrzdí růst na Wall Street 📈
Springworks Therapeutics roste o 36 % uprostřed spekulací o akvizici ze strany Mercku 🔎📈
Experti: Investice penzijních fondů do bydlení by mohly zlepšit jeho dostupnost
Frankfurtská burza dnes rostla, podle Bloombergu chce Merck koupit SpringWorks Therapeutics
Forex: Koruna zažila krušný týden
Makroekonomický výhled na tento týden: Index CPI napříč regiony, HDP za 4Q v eurozóně,..
Pražská burza s mírným ziskem
Akciové trhy: Začátek týdne na pozitivní vlně, Evropa na novém maximu
Výhledy měn
Výhledy úrokových sazeb
Denní shrnutí: Riziko obchodní války nebrzdí růst na Wall Street 📈
Springworks Therapeutics roste o 36 % uprostřed spekulací o akvizici ze strany Mercku 🔎📈
Experti: Investice penzijních fondů do bydlení by mohly zlepšit jeho dostupnost
Frankfurtská burza dnes rostla, podle Bloombergu chce Merck koupit SpringWorks Therapeutics
Forex: Koruna zažila krušný týden
Makroekonomický výhled na tento týden: Index CPI napříč regiony, HDP za 4Q v eurozóně,..
Pražská burza s mírným ziskem
Akciové trhy: Začátek týdne na pozitivní vlně, Evropa na novém maximu
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Makro: Inflace eurozóny v červnu zůstane beze změny na 2,4 pct, rychlý odhad
USD/CAD: Pár dosahuje několikaletého maxima
USDCAD opäť atakuje silnú rezistenciu (TA,D1)
Češi dokážou bohatství vytvořit, ale ne udržet. Peníze nechávají mizet do zahraničí a čekají, kdo to za ně vyřeší
Interactive Brokers Central Europe expanduje ve střední a jihovýchodní Evropě
Signály pro obchodování ZLATA (XAU/USD) na 24.–25. října 2024: nakupujte při odrazu na 2 720 – 2 728 USD (61,8 % – 21 SMA)
Swissquote Research: DENNÍ TECHNICKÁ ANALÝZA 17.5.2019
Graf dňa - GBPJPY (06.02.2023)
Tesla klesla pod rostoucí trendovou čáru na cenu 180
🔴EURUSD ztrácí 0,3 % před rozhodnutím Fedu
Makro: Inflace eurozóny v červnu zůstane beze změny na 2,4 pct, rychlý odhad
USD/CAD: Pár dosahuje několikaletého maxima
USDCAD opäť atakuje silnú rezistenciu (TA,D1)
Češi dokážou bohatství vytvořit, ale ne udržet. Peníze nechávají mizet do zahraničí a čekají, kdo to za ně vyřeší
Interactive Brokers Central Europe expanduje ve střední a jihovýchodní Evropě
Signály pro obchodování ZLATA (XAU/USD) na 24.–25. října 2024: nakupujte při odrazu na 2 720 – 2 728 USD (61,8 % – 21 SMA)
Swissquote Research: DENNÍ TECHNICKÁ ANALÝZA 17.5.2019
Graf dňa - GBPJPY (06.02.2023)
Tesla klesla pod rostoucí trendovou čáru na cenu 180
🔴EURUSD ztrácí 0,3 % před rozhodnutím Fedu
Blogy uživatelů
XTB vs. Saxo bank: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování akcií
7 mýtů o investování u XTB
Zlato za 3000 dolarů?! | Investiční Memento #88
Zmačkat, hodit do koše a začít znovu
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
X-TRADE BROKERS DOM MAKLERSKI S.A. VSTOUPIL NA VARŠAVSKOU BURZU CENNÝCH PAPÍRŮ
Forex ve výprodeji: Poslední šance k nákupu levných měn
Zápisky tradera – Přeobchodování – jakou roli v něm hraje dopamin?
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 5.5.2014
USD/JPY: Kombinovaná analýza denního grafu (D1)
XTB vs. Saxo bank: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování akcií
7 mýtů o investování u XTB
Zlato za 3000 dolarů?! | Investiční Memento #88
Zmačkat, hodit do koše a začít znovu
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
X-TRADE BROKERS DOM MAKLERSKI S.A. VSTOUPIL NA VARŠAVSKOU BURZU CENNÝCH PAPÍRŮ
Forex ve výprodeji: Poslední šance k nákupu levných měn
Zápisky tradera – Přeobchodování – jakou roli v něm hraje dopamin?
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 5.5.2014
USD/JPY: Kombinovaná analýza denního grafu (D1)
Vzdělávací články
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
Daně z tradingu a investic - jak danit zisky jako trader a investor
Pro koho je a pro koho není vhodný Prop Trading?
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Nastal konečně čas na nákup akcií?
Investování do REIT: Kdo vydělal více - REITs nebo index S&P 500? (5. díl)
Psychologie v Prop Tradingu a jak moc se liší od klasického obchodování?
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
Daně z tradingu a investic - jak danit zisky jako trader a investor
Pro koho je a pro koho není vhodný Prop Trading?
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Nastal konečně čas na nákup akcií?
Investování do REIT: Kdo vydělal více - REITs nebo index S&P 500? (5. díl)
Psychologie v Prop Tradingu a jak moc se liší od klasického obchodování?
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
Tradingové analýzy a zprávy
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní Price Action patterny na zlatě 6.2.2025
NZD/USD - Intradenní výhled 4.6.2018
Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 3,5 procenta
Nejsilnější a nejslabší měny 2.10.2020
Analýza USD/JPY, GBP/JPY a USD/CAD
Upozornění na dnešní zasedání FEDu
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
VIDEO: Japonsko intervenuje na USD/JPY 💥 | Politická nejistota v Británii 💣 | Americké akcie zpevňují 📈
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní Price Action patterny na zlatě 6.2.2025
NZD/USD - Intradenní výhled 4.6.2018
Růst ruské ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 3,5 procenta
Nejsilnější a nejslabší měny 2.10.2020
Analýza USD/JPY, GBP/JPY a USD/CAD
Upozornění na dnešní zasedání FEDu
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
VIDEO: Japonsko intervenuje na USD/JPY 💥 | Politická nejistota v Británii 💣 | Americké akcie zpevňují 📈
Témata v diskusním fóru
INVESTIČNÍ GLOSA: Mají trhy raději demokraty, nebo republikány? Odpověď překvapí
Moje cesta k úspěchu v tradingu
Eurodolar - Chat
Šílený rok 2020: analytické shrnutí
Praktická ukázka: Mikulášská „nadílka“
Absolutně nejlepší obchodní strategie MACD pro vysoce ziskové výsledky
Technická analýza Ethereum a Litecoin
Multitimeframe analýza: 30.5.2024 Měď
Výběr z nedělní přípravy: Index S&P 500 a vybrané měnové páry
O počasí v tradingu
INVESTIČNÍ GLOSA: Mají trhy raději demokraty, nebo republikány? Odpověď překvapí
Moje cesta k úspěchu v tradingu
Eurodolar - Chat
Šílený rok 2020: analytické shrnutí
Praktická ukázka: Mikulášská „nadílka“
Absolutně nejlepší obchodní strategie MACD pro vysoce ziskové výsledky
Technická analýza Ethereum a Litecoin
Multitimeframe analýza: 30.5.2024 Měď
Výběr z nedělní přípravy: Index S&P 500 a vybrané měnové páry
O počasí v tradingu
Odborná literatura
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Forex brokeři