Příliš mnoho podmiňovacího způsobu
Roubini prohlásil pro Bloomberg TV během ekonomického fóra v Itálii, že jestli světová ekonomika bude zpomalovat a inflace se bude držet vysoko, tak centrální banky budou muset znovu zvyšovat sazby. A v tomto případě Roubini nebude překvapen, že finanční trhy projdou korekcí 10 % ve druhé polovině roku. To je opravdu překvapivě málo, protože Doctor Doom většinou předpovídá burzovní krach o 50 % a více. Stejně tak v jeho vyjádření bylo mnoho podmiňovacích způsobů. Není totiž jisté, že světová ekonomika rychle zpomalí. Stejně tak není jisté, že inflace se nezpomalí. A stejně tak není jisté, že centrální banky budou své sazby zvedat dál. Navíc korekce o 10 % by asi v dnešní situaci nikoho nepřekvapila.
Čína až po krk ve svých strukturálních problémech
Známý ekonom se vyjádřil i k současné situaci v Číně. Nejedná se konec o hospodářského cyklu, ale o strukturální čínské problémy pramenící z nemovitostní krize, stárnutí populace a zadlužení kantonů. I v tom má slavný ekonom pravdu. Problém je však v tom, že stárnutí populace a zadlužení jsou dnes problémy celého světa, nikoliv jen Číny. U Číny jdou vidět až v poslední době, protože Čína prozatím odmítá snížit svoje úrokové sazby na nulu nebo do záporných hodnot. Pokud k tomu dojde, tak Čína si prodlouží dobu ekonomického růstu o pár let, tak jak to udělaly západní ekonomiky. Ve skutečnosti zpomalení Číny není až tak velký problém. Jestli přijde korekce na trhy, tak to nebude kvůli Číně.
Proč jen mála korekce?
Asi nejzajímavější otázka, kterou si můžeme položit, je ta, proč Doctor Doom věští jen tak malou korekci? V první polovině roku 2023 v dlouhém rozhovoru pro YouTube kanál Thinkerview vykreslil ponurý stav světové ekonomiky, ve kterém rostou úrokové sazby a který musí nutně skončit velkým krachem. Nyní, o pár měsíců později, kdy sazby rostou ještě výše, tak najednou není tak pesimistický.
Jeden z možných důvodů je ten, že Roubini a s ním i ostatní si uvědomili obrovskou setrvačnost americké ekonomiky. Americká ekonomika drží, protože lidé se nechtějí omezovat. Dříve byli ekonomičtí agenti více racionální. Když se na obzoru objevila těžká doba, lidé automaticky začali šetřit. Dnes se nic takového neděje. Pokud poroste i v nadcházejícím období počet prodaných iPhonů, tak velký krach se ještě odkládá a čeká nás při nejlepším pouze malá korekce.
Matěj Široký