Timiraos totiž správně netrefil pouze rozsah snížení sazeb, ale hlavně dobře odhadl důvod tohoto kroku. Hlavním důvodem, proč měl Fed snížit sazby rovnou o 50 bazických bodů, byla skutečnost, že inflace je už pod kontrolou. I když podle oficiálních statistik má americká ekonomika stále daleko k dosažení dvouprocentního cíle, při použití sběru dat v reálném čase a odlišné metodiky výpočtu již inflace nepředstavuje takový problém. Není tedy důvod držet sazby na tak vysokých restriktivních úrovních. Timiraosovo uvažování se tedy ukázalo jako správné. Jaký má tedy výhled do budoucna?
Kde bude normální úroková sazba?
Podle Timiraose snížení sazeb o 50 bazických bodů hlavně uvolnilo ruce americké centrální bance. Powell neslíbil, že další snížení bude nutně ve stejné výši, ale ani to nevyloučil. Fed tak může upravovat své sazby podle potřeby, aby vyvážil boj s inflací a podporu zaměstnanosti v USA. Právě pracovní trh bude v následujících měsících rozhodující. Míra nezaměstnanosti bude především určovat tempo snižování sazeb.
Tempo snižování sazeb je však druhotnou otázkou. Daleko důležitější je vědět, kam Fed míří při snižování sazeb – tedy kde bude „normální“ úroková sazba. To je taková sazba, která nepovede k růstu inflace, ale zároveň nebude dusit ekonomiku. Před covidem většina ekonomů odhadovala tuto sazbu na úrovni 2,5 % a níže. Důvodem, proč americká ekonomika dlouhodobě nevydrží příliš vysoké sazby, je míra jejího zadlužení. Státní dluh od covidu ještě více vzrostl, a přesto Jerome Powell záhadně tvrdí, že nová normální úroková sazba bude o něco vyšší, než jsme si mysleli před covidem. Právě stanovení této nové normální sazby bude klíčová informace pro ty, kdo zamýšlejí investovat do amerických akcií nebo dluhopisů.
Vývoj úrokových sazeb na americkém dolaru za posledních deset let:
Závěr: Otázka úspěšnosti predikcí
Rozluštit a interpretovat všechny události kolem Fedu není nic snadného. Články od Nicka Timiraose vám mohou pomoci proniknout do myšlení americké centrální banky. Jeho názory nebo odhady nemusí být vždy správné, ale můžete si být jisti, že jeho názory čte většina profesionálních investorů. Jeho články mají vliv. A to je důvod, proč je číst.
Osobně se držím zásady bedlivě sledovat krátkodobé cíle Fedu. Dlouhodobé předpovědi na rok nebo dva se snažím spíše ignorovat. Všichni si přece vzpomeneme, jak nás Powell přesvědčoval, že inflace je přechodná.
Matěj Široký