Invaze ruských vojsk
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úroky beze změny
20.12.2024 Ruská centrální banka dnes překvapivě ponechala svou základní úrokovou sazbu na 21 procentech. Analytici očekávali, že ji o dva procentní body zvýší. Centrální banka se domnívá, že dosavadní opatření povedou ke zmírnění inflace, uvedla v dnešním sdělení. Inflaci prohlubují také vládní výdaje na válku proti Ukrajině. Rozhodnutí přichází v době, kdy centrální bankéře za zvyšování sazeb kritizuje řada vlivných podnikatelů, včetně magnátů blízkých Kremlu, uvedla agentura Reuters.
Ruská centrální banka chce začít příští rok snižovat úroky
19.11.2024 Ruská centrální banka plánuje začít příští rok snižovat základní úrokovou sazbu, která je na 20letém maximu 21 procent. Podmínkou je, že ekonomiku nepostihnou nové šoky. Podle agentury Reuters to dnes uvedla guvernérka Elvira Nabiullinová.
Shell nemusí drasticky snižovat emise, soud v Haagu odmítl stížnost aktivistů
12.11.2024 Britská ropná společnost Shell nemusí drasticky snižovat emise oxidu uhličitého (CO2), rozhodl dnes odvolací soud v Haagu. Odmítl tak stížnost ekologických aktivistů a dalších nevládních organizací. Soud v Nizozemsku před třemi lety Shellu nařídil, aby do roku 2030 snížil emise skleníkových plynů o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Šlo tehdy o přelomový verdikt. Shell po dnešním oznámení soudu uvedl, že je spokojen. Naopak aktivisté chtějí dát bojovat proti znečišťovatelům.
Ruská centrální banka zvýšila úroky na 21 procent
25.10.2024 Ruská centrální banka na dnešním zasedání k měnové politice zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu z 19 na 21 procent. To je nejvyšší úroveň od roku 2013, kdy byla tato sazba zavedena. Ve svém oznámení centrální banka dále uvedla, že inflace v září stoupla ze 7,5 na 9,8 procenta.
Bloomberg: Ruský kryptoměnový magnát vítá obrat Kremlu v pohledu na kryptoměny
30.09.2024 Ruský podnikatel Igor Runěc v roce 2017 získal titul MBA na Stanfordově univerzitě ve Spojených státech a ve stejném roce začal budovat na Sibiři datové centrum pro těžbu kryptoměn. Byla to odvážná sázka na to, že chladné zimy a levná elektřina z vodních elektráren v tomto regionu mu jednoho dne vydělají miliony. Nyní hodnotu majetku tohoto 38letého podnikatele, na kterého se vztahují americké sankce, agentura Bloomberg ve svém indexu miliardářů odhadla na 230 milionů USD (5,2 miliardy Kč).
Ruská centrální banka zvýšila základní úrok o jeden procentní bod
13.09.2024 Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 19 procent. Ve svém dnešním oznámení mimo jiné uvedla, že inflační tlaky zůstávají v Rusku vysoké. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že banka ponechá sazbu beze změny, vzhledem k prvním známkám ochlazení ekonomiky. Část expertů ale předpovídala zvýšení.
Ruská centrální banka zvýšila základní úrok na 18 procent
26.07.2024 Ruská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 18 procent, tedy na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Ve své tiskové zprávě poukázala na zrychlení růstu spotřebitelských cen. Předpověděla, že v celém letošním roce bude inflace v Rusku činit 6,5 až 7,0 procent.
Ruský ropný průmysl přichází o pracovní sílu kvůli válečné ekonomice
06.05.2024 Ruský ropný a plynárenský průmysl je důležitý pro financování ruské invaze na Ukrajinu a poskytuje Kremlu finanční prostředky na pokračování bojů. Tento průmysl se však potýká s nedostatkem pracovních sil kvůli plné mobilizaci ruské ekonomiky pro válečné úsilí, což zhoršuje dlouhodobou demografickou krizi, uvedla agentura Bloomberg.
V čele MMF bude nadále Kristalina Georgievová
14.04.2024 Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v pátek do funkce generální ředitelky zvolila na druhé pětileté období Kristalinu Georgievovou (70). Byla jediným kandidátem. Její první funkční období končí 30. září.
Jedinou kandidátkou do čela MMF je šéfka Georgievová
05.04.2024 Jedinou kandidátkou na post výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) je jeho současná šéfka Kristalina Georgievová (70). Oznámil to včera MMF. Současné pětileté období Georgievové končí 30. září.
Georgievová bude v čele MMF ve svém druhém funkčním období
12.03.2024 Ministři financí zemí Evropské unie dnes na schůzce v Bruselu schválili Kristalině Georgievové druhé funkční období v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Informovala o tom agentura Reuters. Současné pětileté funkční období Georgievové končí 30. září. V čele MMF bývá tradičně Evropan, v čele sesterské Světové banky (SB) pak Američan.
Ruská centrální banka zastavila zvyšování úroků na 16 procentech
16.02.2024 Ruská centrální banka dnes ponechala základní úrokovou sazbu na 16 procentech. Současné inflační tlaky se podle ní ve srovnání s podzimními měsíci zmírnily, stále ale zůstávají vysoké. Domácí poptávka také stále převyšuje základní kapacity, uvedla ve svém sdělení banka. Od loňského léta základní sazbu pětkrát za sebou zvýšila.
Ruská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrok na 16 procent
15.12.2023 Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 16 procent. Inflační tlaky podle dnešního sdělení banky zůstávají vysoké. Rozhodnutí je v souladu s očekáváním analytiků, kteří počítali, že inflační tlaky umocněné nedostatkem pracovních sil, vysokým objemem úvěrů a slabým rublem donutí centrální banku prodloužit nynější zpřísňování měnové politiky.
Ruská centrální banka zvýšila úroky výrazněji, než se očekávalo
27.10.2023 Ruská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent. Pokračujícím zpřísňováním měnové politiky reaguje na slabý kurz domácí měny a vzestup inflačních tlaků. Většina analytiků v anketě agentury Reuters předpovídala, že banka základní sazbu zvýší pouze o jeden procentní bod.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
22.09.2023 1) Rusko od počátku října zavede nové vývozní clo vázané na vývoj směnného kurzu rublu vůči dolaru. Oznámila to dnes ruská vláda. Opatření potrvá do konce příštího roku. Státní rozpočet by mohl z dodatečné daně na vývoz hnojiv, některých kovů a dalších komodit získat ročně navíc 600 miliard rublů.
Analýza: Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci
22.09.2023 Válka na Ukrajině snížila hospodářský růst v Evropě a výrazně také na kontinentě zvýšila inflaci. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy švýcarské centrální banky. Horší dopady války podle této studie teprve přijdou. Evropa od invaze ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru zaznamenala prudký nárůst cen energií a otřesy na finančních trzích. Výrazně se také snížil výkon ruské a ukrajinské ekonomiky.
Škoda Auto zvýšila pololetní zisk více než o třetinu na 911 milionů eur
27.07.2023 Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk více než o třetinu na 911 milionů eur (téměř 22 miliard Kč) z 676 milionů eur před rokem. Ve své výsledkové zprávě to oznámil mateřský automobilový koncern Volkswagen. Za růstem zisku stál příznivý vývoj objemu prodeje a cen. Negativní vliv měl naopak vývoj měnových kurzů a výrobních nákladů, nepříznivě se projevil rovněž odchod skupiny Volkswagen z Ruska.
Odbyt Škody Auto se v prvním čtvrtletí zvýšil téměř o 13 procent
21.04.2023 Odbyt automobilky Škoda Auto v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,6 procenta na 209.600 vozů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil mateřský koncern Volkswagen. V samotném březnu se odbyt meziročně zvýšil o 29,9 procenta na 82.200 vozů. Tempo růstu tak prudce zrychlilo z únorových 6,8 procenta.
Bloomberg: Klíčoví spojenci Ukrajiny zvažují téměř úplný zákaz vývozu do Ruska
20.04.2023 Někteří klíčoví spojenci Ukrajiny, včetně Spojených států, zvažují téměř úplný zákaz vývozu do Ruska. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Znamenalo by to další silný tlak na prezidenta Vladimira Putina ve snaze ještě více mu zkomplikovat financování invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
26.01.2023 1) Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes setkal s guvernérem České národní banky (ČNB) Alešem Michlem. Jednali o společné snaze snížit inflaci, uvedli oba na twitteru. Tempo růstu cen loni dosáhlo 15,1 procenta, inflace tak byla druhá nejvyšší od roku 1993. V letošním roce se očekává postupné snížení inflace, podle dnes zveřejněné prognózy ministerstva financí by měla celoročně činit 10,4 procenta.
Růst globální ekonomiky letos zpomalí na 1,9 procenta, odhaduje OSN
26.01.2023 Růst globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z odhadovaných tří procent loni. Bude tak patřit mezi nejnižší za poslední desetiletí. Ve zprávě nazvané World Economic Situation and Prospects to včera uvedla Organizace spojených národů. Slabší růst způsobí pandemie nemoci covid-19, invaze ruských vojsk na Ukrajinu, vysoká inflace a klimatická krize.
Minimální mzda v Turecku stoupne o více než polovinu
22.12.2022 Minimální měsíční mzda v Turecku se od začátku příštího roku zvýší o 55 procent na 8500 lir (zhruba 10.400 Kč). Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Opatření má lidem pomoci čelit rostoucím životním nákladům, ekonomové se však podle serveru CNBC obávají, že povede k dalšímu růstu turecké inflace. Ta se nyní nachází nad 80 procenty.
Firma Whoosh uskutečnila letošní jedinou primární nabídku akcií v Rusku
14.12.2022 Ruský provozovatel sdílených elektrických koloběžek Whoosh uskutečnil jedinou letošní primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Rusku. Firma z nabídky na moskevském trhu, který je od invaze ruských vojsk na Ukrajinu ochuzen o zahraniční investory, získala 2,1 miliardy rublů (755,3 milionu Kč). To je méně než polovina původního cíle, uvedla dnes agentura Reuters.
Von der Leyenová: Energetická krize vyžaduje další kroky, včetně nových investic
12.12.2022 Evropská unie je díky dosavadním krizovým opatřením na začínající zimu energeticky zabezpečená, musí se ovšem připravovat na tu příští. Řekla to předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, která vyzvala k dotažení aktuálně projednávaných plánů, jako je spuštění společných nákupů plynu. Zároveň hovořila o potřebě dalších investic do odklonu od fosilních paliv a nastínila nový fond na rozvoj takzvaných čistých technologií.
Inflace v Turecku v listopadu poprvé za rok a půl klesla, činí 84,4 procenta
05.12.2022 Míra inflace v Turecku v listopadu podle očekávání poprvé zhruba za rok a půl klesla, činila 84,4 procenta po říjnové hodnotě 85,5 procenta. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Polevil růst cen v dopravě a pomaleji se zvyšoval i růst cen bydlení a energií. Meziměsíčně ceny vzrostly o 2,9 procenta po růstu o 3,5 procenta v říjnu.
Čerpadláři opět „čarují“ s maržemi. Naftu naceňují o 10 korun na litr dráže než v předvečer invaze, přestože je dnes cena ropy v přepočtu do korun srovnatelná jako tehdy
18.11.2022 Cena pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu citelně klesla. Benzín se včera prodával celorepublikově průměrně za 41,38 koruny za litr, tedy o 62 haléřů na litr levněji než před týdnem. Nafta zlevnila dokonce o 1,50 koruny na litr, na 44,49 koruny za litr. Benzín i nafta jsou nyní nejlevnější za poslední více než měsíc.
Allianz: Celosvětový majetek domácností letos poprvé od roku 2008 výrazně klesne
12.10.2022 Celosvětový objem majetku domácností v letošním roce zřejmě zaznamená první výrazný pokles od finanční krize v roce 2008. Po třech letech rekordního růstu hodnoty finančních aktiv se objem majetku letos patrně sníží o více než dvě procenta a zatím je jen málo známek toho, že bude následovat výrazný zvrat. Ve zprávě o vývoji hodnoty majetku to uvádí německá pojišťovací společnost Allianz.
Ukrajina letos kvůli invazi sklidila o 40 procent méně pšenice a ječmene
07.10.2022 Ukrajinští zemědělci dokončili sklizeň pšenice a ječmene za letošní rok. Sklidili 19,2 milionu tun pšenice a 5,5 milionu tun ječmene, oznámilo dnes ukrajinské ministerstvo zemědělství. V obou případech je to o 40 procent méně než loni. Za poklesem je podle resortu invaze ruských vojsk do východních, severních a jižních oblastí země. Ukrajina je významným vývozcem obilí na světový trh.
Ukrajinská ekonomika letos klesne o 35 procent, očekává Světová banka
04.10.2022 Ukrajinská ekonomika, kterou zdevastovala invaze ruských vojsk, v letošním roce klesne o 35 procent. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Nový odhad nicméně představuje zlepšení proti červnové prognóze, kdy SB propad odhadovala na 45,1 procenta. Válka zničila ukrajinské továrny i zemědělskou půdu, z domovů pak vyhnala miliony Ukrajinců. SB odhaduje, že obnova země bude stát minimálně 349 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu Kč).
Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
27.09.2022 Hospodářský růst ve východní Asii a Tichomoří letos kvůli zpomalení růstu v Číně prudce oslabí. V příštím roce ale znovu nabere na tempu, uvedla v tiskové zprávě Světová banka (SB). Letos očekává zpomalení růstu v regionu na 3,2 procenta, zatímco v dubnu odhadovala tempo růstu na pět procent. Loni hospodářství regionu vykázalo růst o 7,2 procenta.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
26.09.2022 1) Britská libra se při dnešním obchodování v Asii propadla na rekordní minimum vůči dolaru. Obchodníci prodávají libru kvůli obavám, jaký dopad bude mít nový ekonomický plán vlády na britské finance. Pokles kurzu libry pomohl americkému dolaru, považovanému za bezpečnou investici, dostat se na další dvacetileté maximum vůči koši hlavních světových měn.
Hlavní index ruských akcií klesl nejníže od začátku invaze na Ukrajinu
26.09.2022 Ruské akcie po zahájení dnešního obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval až deset procent. Nacházel se tak nejníže od únorového zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. K propadu cen podle analytiků přispívá napětí v mnoha ruských regionech kvůli částečné mobilizaci.
OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
26.09.2022 Růst globální ekonomiky zpomaluje více, než se čekalo ještě před několika měsíci, zejména v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Hrozí také, že energetická a inflační krize ve velkých ekonomikách přerostou v recesi. Ve svém výhledu to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V letošním roce stále očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o tři procenta, v roce příštím už ale počítá se zpomalením tempa na 2,2 procenta. V červnu OECD čekala zpomalení růstu na 2,8 procenta.
Ruské akcie po vyhlášení částečné mobilizace prudce klesly, slabší je i rubl
21.09.2022 Ruské akcie po zahájení obchodování prudce klesly, hlavní index odepisoval kolem deseti procent. Ruský rubl pak vůči dolaru spadl nejníže za více než dva měsíce. Trhy tím podle analytiků reagují na oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci. Později akcie podstatnou část ztrát smazaly.
Hlavní ekonom SB se obává období nízkého růstu a vysoké inflace
15.09.2022 Nový hlavní ekonom Světové banky (SB) Indermit Gill se obává všeobecné stagflace v globální ekonomice, tedy období nízkého hospodářského růstu doprovázeného vysokou inflací. Válka na Ukrajině a její dopady výrazně změnily výhled globální ekonomiky a SB již snížila své prognózy pro tři čtvrtiny zemí.
Norsko bude s EU spolupracovat na zajištění stability v dodávkách plynu
15.09.2022 Norsko bude spolupracovat se zeměmi Evropské unie na zajištění větší stability v dodávkách plynu. Řekl to dnes předseda norské vlády Jonas Gahr Störe, který jednal se zástupci největších těžebních firem v Norsku o krizi na energetickém trhu v Evropě. Prudké výkyvy v cenách plynu podle premiéra nejsou v zájmu Norska.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
24.08.2022 1) Kubánská vláda začala skrze své oficiální směnárny prodávat obyvatelům americké dolary. Při směně při tom uplatňuje kurz 123,60 pesa za dolar, což je čtyřikrát více než oficiální kurz pro podnikatelský sektor. Kurz se ale přibližuje poměrům vládnoucím na černém trhu, uvedla agentura AP. Každý Kubánec však může koupit maximálně 100 dolarů za den.
Dovoz z Ruska do Británie klesl na minimum, poprvé se nedovezlo žádné palivo
24.08.2022 Dovoz z Ruska do Británie se v červnu propadl na rekordní minimum. Snížil se na 33 milionů liber (967 milionů Kč), což je nejméně za posledních 25 let, co se tyto údaje sledují, uvedl dnes britský statistický úřad (ONS). Na vině jsou podle něj dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu a související protiruské sankce. Poprvé se z Ruska do Británie nedovezlo žádné palivo a na minimu je i vývoz z Británie do Ruska.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
19.08.2022 1) Bitcoin se dnes prudce propadl na třítýdenní minimum, klesl pod 21.500 USD (přes 525.000 Kč). Později část ztrát smazal. Důvod poklesu bitcoinu a dalších kryptoměn na počátku evropského obchodování není bezprostředně jasný, napsala agentura Reuters.
Plyn pro evropský trh uzavřel na rekordních 241 eurech za megawatthodinu
19.08.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh včera překonala rekord ze začátku března, tedy z doby těsně po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila o 6,7 procenta a uzavřela na 241 eurech (asi 5930 Kč) za megawatthodinu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
16.08.2022 1) Australská těžařská společnost BHP Group v uplynulém finančním roce zvýšila očištěný zisk o 26 % na 21,32 miliardy USD (513,5 miliardy Kč). Je to nejvíce od roku 2011 a za výsledkem jsou vysoké ceny komodit spolu s rekordními tržbami z těžby železné rudy v západní Austrálii. Firma za finanční rok 2022, který skončil v červnu, zároveň vyplatí rekordní dividendu. Ve svém dnešním sdělení však současně varovala, že letošní zisk ohrožuje růst nákladů kvůli napjatému pracovnímu trhu.
CNBC: Ekonomové se rozcházejí v názoru na dlouhodobý vývoj ruské ekonomiky
16.08.2022 Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže dlouhodobě čelit náporu mezinárodních sankcí, upozornil zpravodajský server CNBC. Druhé čtvrtletí bylo prvním celým čtvrtletím, kdy se do vývoje ekonomiky už plně promítl dopad invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
AP: McDonald's postupně otevře restaurace na Ukrajině, začne v Kyjevě
11.08.2022 Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v nadcházejících měsících plánuje znovu otevřít své provozovny na Ukrajině. S odkazem na interní sdělení firmy to uvedla agentura AP. Je to podle ní symbol alespoň částečného návratu k normalitě v jinak válkou zasažené zemi, a také ukázka podpory od americké firmy, která se stáhla z ruského trhu.
Komodity: Ceny ropy se před zasedáním skupiny těžebních zemí OPEC+ mírně zvyšují
02.08.2022 Ceny ropy se dnes na světových trzích mírně zvyšují. Obchodníci očekávají, že producenti ze skupiny OPEC+ tento týden zřejmě nezvýší dodávky ropy na trh kvůli obavám z globální recese, která by mohla změnit poptávku po energiích.
IEA: Poptávka po uhlí kvůli drahému plynu vyrovná letos rekord z roku 2013
28.07.2022 Celosvětová poptávka po uhlí se letos vrátí na maximum, kterého dosáhla v roce 2013, a příští rok se patrně vyšplhá na rekord. Ve své zprávě to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Za obnoveným zájmem o uhlí podle ní stojí vysoké ceny zemního plynu, kde růst nyní podporuje také invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
Ceny pšenice prudce vzrostly, reagují na raketový útok na Oděsu
25.07.2022 Ceny pšenice dnes prudce vzrostly, na obchodní burze v Chicagu se jeden bušl (27,2 kg) prodává zhruba za 7,86 USD, v přepočtu asi 6930 Kč za tunu. Proti pátku je to nárůst skoro o čtyři procenta. Sobotní raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa vyvolává obavy, zda bude možné z Ukrajiny vyvážet obilí na základě dohody uzavřené minulý týden s Ruskem. Pšenice tak smazala většinu ztrát z pátku, kdy její cena po podpisu zmíněné smlouvy klesla téměř o šest procent.
Ruská centrální banka překvapivě snížila základní úrok na osm procent
22.07.2022 Ruská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na osm procent. To je výraznější snížení, než se předpokládalo. Snaží se tak podpořit ekonomiku, na kterou mají negativní dopady západní sankce. Banka zároveň předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o čtyři až šest procent. Koncem dubna počítala s propadem o osm až deset procent.
Evropa po šesti letech překonala Asii a je největším odběratelem ropy z USA
15.07.2022 Evropa po šesti letech překonala Asii a stala se největším odběratelem americké ropy. Od ledna do května letošního roku odebrala v průměru 213,1 milionu barelů ropy, zatímco Asie 191,1 milionu barelů. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, na které upozornila agentura Bloomberg. Naposledy byl dovoz americké ropy do Asie nižší než do Evropy v roce 2016, kdy Spojené státy zrušily zákaz vývozu.
Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
04.07.2022 Německý kancléř Olaf Scholz spolu s dalšími členy vlády, zástupci centrální banky, zaměstnavateli, odbory a ekonomy ustavili grémium, ve kterém hledají řešení rychle rostoucí inflace. Jednání, která začala dnes, by měla do podzimu nabídnout konkrétní řešení, uvedl na tiskové konferenci kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit. To odpoledne zmínil i Scholz, podle kterého bude úkolem příštích týdnů najít nástroje a cesty, jak na nynější dramatickou situaci reagovat.
Hlavní ekonomka Světové banky pochybuje, že se lze vyhnout globální recesi
29.06.2022 Hlavní ekonomka Světové banky (SB) Carmen Reinhartová pochybuje, že se americké a světové ekonomice podaří vyhnout recesi, vzhledem k prudkému růstu inflace a úrokových sazeb a také vzhledem ke zpomalení tempa růstu v Číně. Snížit inflaci a zároveň zajistit ekonomice takzvané hladké přistání je z historického hlediska těžký úkol a riziko recese je v současné době jednoznačně žhavým tématem. Reinhartová to řekla v rozhovoru s agenturou Reuters.
Světová banka schválila Ukrajině finanční pomoc za 1,5 miliardy USD
08.06.2022 Výkonná rada Světové banky (SB) schválila další finanční pomoc Ukrajině, tentokrát za 1,49 miliardy dolarů (34,5 miliardy Kč). Peníze jsou určeny na vyplácení mezd vládním a sociálním pracovníkům. S odvoláním na oznámení banky o tom v úterý informovala agentura Reuters. Celkem SB Ukrajině přislíbila pomoc za čtyři miliardy dolarů.
Dun & Bradstreet: Ve většině zemí světa loni ubylo bankrotů firem
01.06.2022 Navzdory pandemii covidu-19 loni většina zemí světa zaznamenala pokles počtu firemních bankrotů. Nejlépe se dařilo podnikům v Nizozemsku, kde se počet bankrotů snížil o 42 procent. Naopak na Ukrajině o 306 procent vzrostl, vyplývá z analýzy společnosti Dun & Bradstreet. V České republice se počet krachů firem zvýšil o devět procent.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
26.05.2022 1) Ve zcela rozdílné pozici jsou před nadcházejícím mimořádným summitem Evropské unie dvě země, které řadu let spojoval spor jejich vlád s unijními institucemi o právní stát. Zatímco Maďarsko stále blokuje ostatními podporované embargo na dovoz ruské ropy a požadované peníze na ropnou infrastrukturu podle unijních činitelů patrně ještě dlouho neuvidí, polský premiér Mateusz Morawiecki se v Bruselu může dočkat odblokování mimořádných miliard pro svou zemi. Někteří diplomaté přitom soudí, že jedinou nadějí na rychlou shodu na ropném embargu je vyjít vstříc jinému maďarskému požadavku a vyjmout z něj ropu tekoucí potrubím.
Ruská centrální banka snížila základní úrok o tři procentní body na 11 procent
26.05.2022 Ruská centrální banka dnes na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 11 procent. Inflační tlaky se podle ní díky posílení rublu zmírňují a podobně klesají inflační očekávání domácností a podniků, oznámila banka. Ekonomiku navíc čeká pokles, který bude z velké části výsledkem válečného tažení ruských vojsk na Ukrajinu.
Prezident Světové banky: Válka na Ukrajině může vyvolat globální recesi
26.05.2022 Invaze ruských vojsk na Ukrajinu a její dopady na ceny potravin a energií a na dostupnost hnojiv by mohly vyvolat globální recesi. Uvedl to prezident Světové banky (SB) David Malpass. Upozornil, že růst německé ekonomiky, která je čtvrtou největší na světě, kvůli vyšším cenám energií už výrazně zpomalil. Snížená produkce hnojiv by pak mohla zhoršit situaci i jinde.
Ruskou státní firmu Rosněfť nejvíce zasáhl pokles těžby ropy v Rusku
24.05.2022 Ruská státní ropná společnost Rosněfť, kterou řídí blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, zaznamenala od invaze ruských vojsk na Ukrajinu největší pokles produkce ve srovnání s ostatními těžaři. Na celkovém snížení těžby v zemi od invaze se Rosněfť spolu se svými dceřinými společnostmi podílela dvěma třetinami, ukazují podle agentury Bloomberg údaje ruského ministerstva energetiky. Je to zhruba dvojnásobek podílu firmy na celkové těžbě, což znamená, že Rosněfť byla zasažena neúměrně.
ILO: Kvůli ruské invazi už na Ukrajině zanikla skoro třetina pracovních míst
11.05.2022 Kvůli ruské invazi už na Ukrajině zaniklo asi 4,8 milionu pracovní míst, což je skoro třetina. Informovala o tom dnes Mezinárodní organizace práce (ILO). V závislosti na vývoji vojenských operací vypracovala několik scénářů vývoje ukrajinského pracovního trhu. Organizace například chválí úsilí ukrajinské vlády o zachování funkčnosti systémů sociálního zabezpečení.
Netflix poprvé připustil, že může nabídnout levnější předplatné s reklamou
20.04.2022 Americká internetová televize Netflix poprvé připustila, že by mohla začít nabízet i levnější předplatné podpořené příjmy z reklamy. V úterý to řekl spoluředitel firmy Reed Hastings. Netflix reklamě na své streamovací platformě dlouho odolával, nyní ji ale zvažuje, aby zastavil úbytek předplatitelů. Podle Hastingse dává taková možnost nyní smysl.
G20 kvůli přítomnosti ruského zástupce podle zdroje nevydá společné komuniké
19.04.2022 Skupina největších ekonomik G20 ve středu po schůzce ve Washingtonu nevydá závěrečné komuniké se společnými cíli. Řekl to dnes zdroj z německé vlády, podle kterého je důvodem očekávaná přítomnost ruského zástupce. Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G20 budou jednat na okraj jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB).
MMF zveřejní jarní výhled globální ekonomiky, čeká se jeho zhoršení
19.04.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zveřejní jarní výhled globální ekonomiky. Šéfka MMF Kristalina Georgievová už minulý týden uvedla, že fond kvůli negativním dopadům války na Ukrajině zhorší odhad růstu ekonomiky na letošní i příští rok.
Světová banka snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta
18.04.2022 Světová banka (SB) snížila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 4,1 procenta. Zdůvodnila to negativními hospodářskými dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu. S odkazem na prezidenta banky Davida Malpasse to dnes uvedla agentura Reuters.
Rusko podle šéfky centrální banky nemůže žít z rezerv, čeká ho transformace
18.04.2022 Ruská ekonomika nemůže donekonečna žít ze svých finančních rezerv a bude muset projít transformací, aby se vypořádala s důsledky mezinárodních sankcí. Uvedla to dnes guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. Předpověděla také, že míra inflace v Rusku se vrátí na čtyřprocentní cílovou úroveň centrální banky až v roce 2024. Podle agentury Reuters přitom signalizovala další snižování úrokových sazeb.
Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (28.3.2022)
28.03.2022 V minulém týdnu nebyl aktivován žádný obchod podle mého týdenního komentáře a trh zůstal v relativně úzkém pásmu při překvapivě nižší volatilitě. Možné jen ticho před další bouří. Obchodní nastavení pro nový týden tak zůstává beze změny.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
25.03.2022 1) Ruské akcie druhý den po obnovení obchodování na moskevské burze po čtvrtečním růstu oslabují. Hlavní akciový index MOEX kolem 08:30 SEČ ztrácel 1,4 % na 2542,6 bodu. Rubl se stabilizuje. Burza byla zavřená od invaze ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád.
Ruské akcie druhý den po obnovení obchodování oslabují, rubl se stabilizuje
25.03.2022 Ruské akcie druhý den po obnovení obchodování na moskevské burze po čtvrtečním růstu oslabují. Hlavní akciový index MOEX kolem 08:30 SEČ ztrácel 1,4 procenta na 2542,6 bodu. Rubl se stabilizuje. Burza byla zavřená od invaze ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád.
Útok na Ukrajinu podle šéfa společnosti BlackRock znamená konec globalizace
24.03.2022 Invaze ruských vojsk na Ukrajinu znamená konec trendu globalizace z posledních desetiletí. V dnešním dopise akcionářům to uvedl šéf společnosti BlackRock Larry Fink. Upozornil také, že firma pozastavila nákupy ruských cenných papírů. BlackRock je světově největší podnik pro správu majetku.
Výrobní ceny v Německu v únoru meziročně vzrostly o rekordních 25,9 procenta
21.03.2022 Výrobní ceny v Německu v únoru meziročně vzrostly o rekordních 25,9 procenta. Rekord prolomily už třetí měsíc po sobě, v lednu jejich růst činil 25 procent. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Nejvíce se zvýšily ceny energií, meziročně o 68 procent. Růst výrobních cen se později zpravidla promítá i do růstu cen pro spotřebitele.
Invaze ruských vojsk na Ukrajině přerušila asi třetinu ekonomické aktivity
20.03.2022 Invaze ruských vojsk si na Ukrajině vyžádala přerušení zhruba 30 procent ekonomické aktivity. V televizním rozhovoru to dnes řekl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Upozornil také, že daňové příjmy jsou nyní nedostatečné, takže vláda peníze získává hlavně prostřednictvím půjček. Informuje o tom agentura Reuters.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh za týden klesla o 70 procent
18.03.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh od začátku minulého týdne klesla zhruba o 70 procent. Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Z maxima kolem 345 eur (8550 Kč) za megawatthodinu cena do poloviny tohoto týdne klesla zhruba na 102 eur/MWh. Cena prudce kolísá kvůli nejistotě ohledně plynulosti dodávek z Ruska. EU také nyní Rusku platí za plyn výrazně více než před válkou na Ukrajině.
Forex: Shrnutí obchodování 10.3.2022
10.03.2022 Americké akcie včera výrazně posílily. Technologický index Nasdaq zaznamenal nejvyšší procentní růst od loňského března a S&P 500 od června 2020. Růst akciového trhu podpořil pokles cen ropy, investoři také posuzovali vývoj ukrajinské krize. Nejlépe si vedly technologické a finanční společnosti.
Forex: Klidnější situace na trzích v souvislosti s Ukrajinou podpořila kurz eura
09.03.2022 Jednotná evropská měna euro dnes posiluje, vůči dolaru odpoledne přidávala více než jedno procento. Na finanční trhy se částečně vrátila chuť riskovat, například ceny komodit díky tomu sestoupily z mnohaletých rekordů, na které se vyšplhaly kvůli dopadům invaze ruských vojsk na Ukrajinu.
Analytik: Ukrajinská krize může zhatit Muskův sen o levnějších elektromobilech
07.03.2022 Růst cen surovin, který ještě umocnila invaze ruských vojsk na Ukrajinu, by mohl zhatit sen šéfa společnosti Tesla Elona Muska i ředitelů dalších automobilek o cenově dostupnějších elektromobilech. Nárůst ceny lithia, niklu a dalších surovin by mohl zpomalit či dokonce zvrátit dlouhodobý trend poklesu nákladů na baterie, které jsou nejdražší částí elektromobilů. To by mohlo zabránit rozšíření této technologie, upozornil analytik Gregory Miller ze společnosti Benchmark Mineral Intelligence.
Krize na Ukrajině: Do jakých akcií investovat?
28.02.2022 Invaze ruských vojsk na Ukrajinu pokračuje již pátým dnem. Přestože se dnes uskuteční jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací, nikdo nedokáže odhadnout, jakého výsledku bude dosaženo. Rusko se také ocitá čím dál tím více v mezinárodní izolaci a dopadají na něj četné sankce.
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | George Soros | Bitcoin | Intervence | Price Action | Čína | Japonsko | Video | Finance | Peníze | Akciový index | Inflace | OECD | EUR/USD | USD/JPY | Nasdaq | Dow Jones | EUR/JPY | Světová banka | Rusko | USA | NFP report | Británie | Britská libra | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | G20 | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Bezpečný přístav | Měnová politika | Kanada | Německo | Francie | Pražská burza | Polsko | Turecko | Španělsko | Apple | Polský zlotý | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Ropa Brent | Americké akcie | ETF | Investiční fondy | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Ekonomové | Ekonomika eurozóny | Maloobchodní tržby | USD/RUB | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Důvěra investorů | Cenné papíry | Hospodářství | Sazby | Akcie | Akciový trh | Americký dolar | Analýza | Asset management | Bank of England | Benchmark | Bloomberg | Bod | Breakout | Burza | Burza cenných papírů | CFD | Centrální banka | Centrální banky | Devizový trh | Dolarový index | EBIT | ECB | Ekonomika | Emise | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Finančník | Forex trader | Futures | G7 | IPO | ISIN | Inflační cíl | Intradenní obchodník | Investice | Investor | Investování | Komodity | Kurz | Long | MMF | MT4 | Makléř | Marže | Měna | Finanční instituce | Měny | Nabídka | Obchodní bilance | Obchodní systém | Obchodník | Opce | Portfolio | Pozice | Riziko | Ropa | S&P 500 | SNB | Short | Stagflace | Standard & Poor's 500 | Trader | Trend | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Výkonnost | Výnos | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Jednotná evropská měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | Alcoa | Obchodování | JPMorgan | Evropa | Finanční krize | Cena ropy | Hospodářský růst | Investiční příležitosti | XTB | Úroková sazba | OSN | Investoři | Fundamenty | Fond | Exxon Mobil | Stimulační opatření | EU | Ministři financí | Vývoj ceny | Ekonom | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Zisk | Breakout strategie | Těžba ropy | Sázka | Ceny komodit | Kurz eura | Zkušenosti | Výsledky | Obchodní příležitosti | IEA | Oanda | Partners | Deloitte | Obchodovat | Ondřej Hartman | Obchodování s akciemi | Deutsche Bank | Financování | Investiční banky | Investiční společnosti | Investovat | USDX | Výrobní ceny | Index CPI | EUR/HUF | LYNX | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Time-Frame | Zásoby ropy | ADP report | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Vzdělávání | Centrální bankéři | Index | Akcie Deutsche Bank | Akcie Microsoft | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Brent | Britské libry | Cena | Cena barelu ropy | Cena ropy brent | Čínská ekonomika | Conference Board | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Elektřina | Eura | Euro dnes | Evropská měna | Evropské měny | Exchange | Finanční prostředky | Fondy | Frank | FXstreet.com | FXstreet.cz | Graf | Hrubý domácí produkt | Index Dow Jones | Index Nasdaq | Index PMI | Instrumenty | Investiční | Investiční doporučení | Investing | Investování do zlata | Irsko | ISM | Jádrová inflace | Jak investovat | Kapitálové trhy | Komoditní | Kurz eura k dolaru | Kurz rublu | Libra | Lira | Maďarsko | Makroekonomické ukazatele | Management | Měna euro | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Minimální mzda | Míra inflace | Pražská burza cenných papírů | Prodej dluhopisů | Prognóza | Převodník měn | Pšenice | Reuters | Ropy | RUB | Rubl | Rubl k dolaru | Ruská ekonomika | Ruská měna | Růst HDP | Směnárny | Spekulace na pokles | Státní rozpočet | Trh | Ukrajinská ekonomika | Volkswagen | Výprodej | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj kurzu | Vývoj kurzu rublu | Webinář | Webináře | WTI | Zemní plyn | Zpráva | Zpravodajství | Zprávy | Předpověď | Zisky | EUR/PLN | CNBC | ZEW | Benzín | Indie | Měď | Ministerstvo financí | ROCE | Itálie | Spojené státy | Finanční společnosti | Vybírání zisků | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Světové ekonomiky | Miliardář | Komise | Kontrakt | Volby | S/R zóny | Vzdělání | Poradenská společnost | Burze | Currency | Capital Economics | Energy Aspects | Institut ZEW | Microsoft | ANZ | Investing.com | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Agentura AP | BBC | Reporty | Zvyšování sazeb | Obchodní nastavení | Zasedání centrální banky | Magnát | Podnikatel | Podnikání | Euro vůči dolaru | Ministr financí | Diamanty | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Podnikatelé | BlackRock | Podnikatelská důvěra | Přehled | Rosněfť | Agentura Reuters | Bezpečné přístavy | Referendum | Vývoj ceny ropy WTI | Americké firmy | Zpravodajský server | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Vývoj měnového páru USD/JPY | Vývoj dolarového indexu | Standard & Poor's | Economic | Inflační tlaky | Ekonomické dopady | Měnová autorita | Otřesy na finančních trzích | Globální finanční krize | JPMorgan Chase | Daňové příjmy | Vladimir Putin | S&P Global | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Index technologického trhu Nasdaq | Nervozita | Obchodování v Asii | Zpřísňováním měnové politiky | Alibaba | Dnešní obchodování | Propad | Kurz domácí měny | Akcie v Británii | Kryptoměny | Ropná společnost | S&P | Guvernér | Ztráty | Euro vůči americkému dolaru | Zvýšení úrokových sazeb | Historická maxima | Evropský trh | Nejistota | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | Akcionáři | Zajištění | Výrobní index PMI | Šéf společnosti | Tesla | Vývoj měnového páru EUR/JPY | Agentura AFP | Odhodlání | Kapitalizace | Výhled | Bankéři | Poplatky | Rekordní minima | Exxon | Chevron | Propad kurzu britské libry | Mzdy | Úspěšné obchodování | Akcie na burze | Ekonomická situace | Průzkum | Krize | Odliv zahraničního kapitálu | Vývoj indexu S&P 500 | Snížení úrokových sazeb | Zpomalení čínské ekonomiky | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Výnosy | Růst čínské ekonomiky | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Odliv kapitálu | Příjmy | Dun & Bradstreet | ExxonMobil | ČTK | Skupina G20 | Skupina G7 | Guvernéři centrálních bank | Rada MMF | Belgie | Zpomalení ekonomiky | Hlavní ekonom | Norsko | Dánsko | Očekávání | Index ekonomické nálady | Mercedes | Audi | Akcie firem | Rystad Energy | J.P. Morgan | Ruské akcie | BlueBay Asset Management | Ceny pšenice | Aleš Michl | Protiruské sankce | BlueBay | Vývoj ceny pšenice | European Energy Exchange (EEX) | Štěpán Hájek | Těžba kryptoměn | Lithium | Ceny lithia | Index MOEX | EUR/RUB | Kryptoměnové burzy | Bitcoiny | Lockheed Martin | Northrop Grumman | PANW | OPEC+ | Rozvojové ekonomiky | Podniky | Globální růst | Long signál | Akcie společnosti | Forint | Index RTS | Turecké liry | Posílení rublu | Hlavní akciový index | Zasedání OPEC | Ruská centrální banka | Drahé komodity | Dodávky ropy | Cena plynu | Signál na akcie | Pokles cen ropy | IG | Zvyšování úroků | Zpomalení hospodářského růstu | EK | Náklady na úvěry | Evropská komise | Základní úroková sazba | Hodnota indexu | Zpomalení ekonomického růstu | Zpřísňování měnové politiky | Majetek | Velké riziko | Ceny zemního plynu | Zvýšení sazeb | Inflace v ČR | Plánované obchody | Statistický úřad | Podnikatelská nálada | Podnikatelská nálada v Německu | Inflační očekávání | Cena pohonných hmot | Růst cen ropy | Pokles kurzu | Odhad růstu ekonomiky | Riziko recese | Volný čas | Ceny niklu | Akcie Netflixu | Společnost Gazprom | Gazprom | Capital Partners | Pokles cen | Situace na trzích | Poskytování úvěrů | Obavy z recese | Bohatí | Oživení ekonomiky | Ekonomické problémy | Pohonné hmoty | Shrnutí obchodování | Kristalina Georgievová | Televize CNBC | Globální recese | Hospodářský výhled | Energetické firmy | Státní ropná společnost | Vývoz ropy | MMF Kristalina Georgievová | Šéfka MMF | Obchodujte | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | S&P 500 Index | Automobilky | Čistý zisk | Rozpočet | Mediální společnosti | Ceny benzínu | Německá vláda | Kryptoměnová burza | Ropné firmy | Trinity | LNG | Výkon amerického dolaru | Objem | Obchod | Hospodářský růst v Evropě | Statistické údaje | Růst spotřebitelských cen | Snižování úroků | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | ČSÚ | Primární nabídky | Americký dolar k japonskému jenu | Firma | Technologický index Nasdaq | Technologický index | Ekonomiky eurozóny | Aktuální obchodní příležitosti | Růst cen | Server BBC | Maďarská centrální banka | Studie | Server CNBC | Dolar k japonskému jenu | Bilance | Index DOW | Vývoj trhu | Generální ředitel | Růst světové ekonomiky | Odhad růstu světové ekonomiky | Statistici | Největší pokles | Ukrajina | Nízké úrokové sazby | Úrok | Vysoké ceny ropy | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Domácí měny | AFP | Švýcarská ekonomika | Domácí poptávka | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Financovat | Napětí mezi USA a Čínou | Průmysl | ADP | Růst eurozóny | HUF | PLN | Na burze | Tržní kapitalizace firmy | Impuls | Rostoucí náklady | Výrazný pokles | Světové ceny potravin | Ceny potravin | Rozvoj | Export z Německa | Zdražování | Problémy | Tempo růstu čínské ekonomiky | NAFTA | Vládní výdaje | Člen bankovní rady | Člen bankovní rady ČNB | Prognózy | Nejistoty | Státy EU | Těžba ropy v Rusku | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Moskva | Prezident Světové banky | David Malpass | Centrální banky USA | Nord Stream | Zahájení obchodování | Porsche | Škoda Auto | Míra | Úroky | Měnové politiky | Předseda | Americké centrální banky | Výkonná ředitelka | Ředitelka | Disney | Andrew Bailey | Bydlení | Úbytek | SPD | Vývoj měnového páru EUR/HUF | Růst hrubého domácího produktu | Hospodaření | United Airlines Holdings | Zbrojovky | Předpokládaný vývoj | Netflix | Americké dolary | Apache | Hlavní rizika | Miliardy eur | Ministr zahraničí | Světová banka (SB) | Von der Leyenová | Ifo | Zemědělství | Předběžné výsledky | Výsledky hospodaření | Mercedes-Benz | Růst globální ekonomiky | Podnik | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Růst cen potravin | Analytička | Ukazatele | Počet bankrotů firem | Počet bankrotů | Americké ministerstvo financí | Růst německé ekonomiky | Meziroční růst spotřebitelských cen | Růst cen výrobců | Inflace v Rusku | Americké ministerstvo | Ceny energií | Akciový index MOEX | MOEX | Mezinárodní organizace práce (ILO) | Mezinárodní organizace práce | ILO | Prezident | Nejnovější údaje | Průměrná úroková sazba | Trhy | Ursula von der Leyenová | Filantrop | Impérium | Jüan | Negativní dopad | Pokles | Situace | Důchody | Odhad letošního růstu | Provozní zisk | Meziroční růst | Pandemie | Vysoká inflace | Ceny Bitcoinu | Akcie na burze v Hongkongu | Zpomalení růstu | Pochybnosti | Zlepšení | Úsilí | Obchody | Výdaje | BP | Prodeje aut | Převody peněz | Zrychlení růstu | SEC | NFP | Rozhodování | Britský statistický úřad | Organizace zemí vyvážejících ropu | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Bentley | Craig Erlam | Akcie na evropských trzích | Střední podniky | Český hrubý domácí produkt | Jižní Korea | Cestovní ruch | Vývoj | Snížení těžby | Mzda | Opatření proti šíření nemoci | Výkyvy | Aktuální Price Action | Aerolinky | Akcie včera | Short-selling | Spekulace na pokles cen | Olaf Scholz | Prudké výkyvy | Profitovat | Další vývoj | Evropské země | Brusel | Záchranné balíčky | Pokles HDP | Energetické společnosti | Zrychlení inflace | Inflace v EU | Měnové podmínky | Svěřenský fond | Viceprezident | Spotřebitelé | Automobilka | Čerpací stanice | Aktuální situace | Nový výhled | Německý hospodářský institut | Žádosti o podporu | Snížení základní úrokové sazby | Šíření nemoci COVID-19 | Šíření nemoci | Americké ministerstvo energetiky | Zásobníky | Přísná opatření | MF | Německá automobilka | Skupina Volkswagen | Seat | Škoda | Lamborghini | Domácnosti | Asociace | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Růst | United Airlines | Koronavirové krize | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Allianz | Německý statistický úřad | Ceny elektřiny | Podnikatelé a firmy | Ekonomiky | VW | Vzdělávací webináře | Luno | Války | Schodek | Organizace | Závislost | Práce | WFP | FAO | RBK | Údaje | Emise oxidu uhličitého | DPH | Mexiko | Ropný průmysl | Raketový útok | Spotřebitelské úvěry | Ministři EU | Prezident Vladimir Putin | Ministři | Vývoz komodit | Alexandr Novak | Cena benzínu | Nejvyšší soud | FANG | Představitelé G7 | Long signál na akcie | Vedoucí představitelé | Televize Netflix | Chuť riskovat | Ministři financí Evropské unie | USD za barel | Potravinové krize | Trade | Průměrný výnos | Ropný a plynárenský průmysl | Plynárenský průmysl | Finanční pomoc | Ázerbájdžán | Nizozemsko | ODS | Mimořádná situace | Posílení | Omezení pohybu | Omezení pohybu kapitálu | Zisk automobilky | Tempo růstu spotřebitelských cen | Americká centrální banka (Fed) | Pracovní síly | Shell | Společnost Shell | Zaměstnanci | Blízký východ | Soud | Greenpeace | Koncern Volkswagen | Dovoz | Vývoz | Dlouhodobý trend | Zadlužení | Expanze | Bezpečnost | Šéfka EK | Pokles dovozů | Dluhy | Ben Broadbent | Členské státy | Členské země | Světové hospodářství | Plynovod Nord Stream | Jukos | Prezident SB | Čínská automobilka | Důvěra spotřebitelů | Podnikatelské aktivity | Pokles podnikatelské aktivity | Předsedkyně Evropské komise | Spoluzakladatel | Inflace v Turecku | JDE | Unie | ČR | Salesforce | Koronavirové pandemie | Hospodářský institut | Novatek | Lukoil | Gazprom Něfť | Měsíční mzda | Jiří Kovařík | Zbrojovka | Zvyšování mezd | Počet nových žádostí o podporu | Oracle | Polský premiér | Mateusz Morawiecki | Britská ropná společnost | Zpomalení inflace | APA | Globální poptávka | Covid | ARD | ONS | Ziskové marže | Ukrajinský prezident | Volodymyr Zelenskyj | Ukrajinská vláda | Zasedání MMF | Zasedání MMF a SB | Zasedání Mezinárodního měnového fondu | Chorvatsko | Trend v obchodování | Ceny | Praha | Kolaps | Odbyt automobilky | Odbyt automobilky Škoda Auto | Spotřební daně | Životní úroveň | Následky pandemie | Supervelmoci | Čínská společnost | Důvěra | Bruegel | Erdogan | Turecký prezident | Recep Tayyip Erdogan | Společnost Rosněfť | Oživení poptávky | BHP Group | Setkání zemí OPEC | Analytik XTB | Wedbush | Rystad | Kryptoměnový trh | Ruská vláda | Výrobní index | Růst eura | Kubánská vláda | Odborníci | Obchodování s ropou | Mezinárodní agentura pro energii | Snížení emisí | Carmen Reinhartová | Hlavní ekonomka Světové banky | Ekonomka Světové banky | Dnes na světových trzích | Elektromobily | Vývoj měnového páru EUR/PLN | Vývoj měnového páru EUR/RUB | Východní Asie | Marathon | Pracovní místa | Odvolací soud | Centrální banky USA (Fed) | Energetický sektor | Měnový fond | Libye | Koncern | Embargo | Nařízení | Elvira Nabiullinová | Bed Bath & Beyond | XOM | Státy Evropské unie | Ruské společnosti | Palo Alto Networks | Spotřebitelská poptávka | Ministerstvo energetiky | Zadlužování | Předsednictví EU | Odvětví kryptoměn | Carnival | Pokles zásob | Zvýšení těžby | Joseph Trevisani | Zoom Video | Evropské centrální banky | Larry Fink | Streamovací služby | Nárůst ceny | ADP report zaměstnanosti | Platby v bitcoinech | FTX | Těžařské firmy | Fosilní paliva | Růst produktivity | Rizika a příležitosti | Přísná měnová politika | Celosvětová poptávka | Silný růst | Nominální mzda | CrowdStrike Holdings | CRWD | Výrazný růst | Dlouhodobý investor | Těžby kryptoměn | Týdenní shrnutí | LMT | Prezident Světové banky (SB) | Organizace OSN pro výživu a zemědělství | Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) | Prudký růst cen | Cathie Wood | AA | Ceny ropy Brent | Ceny surovin | Emise skleníkových plynů | Ekonomický plán | Rostoucí ceny | Nárůst objemů | Meziroční růst cen | Čínský internetový prodejce | Největší čínský internetový prodejce | EEX | Palo Alto | Těžaři | Obavy z inflace | Oslabení | ZS | Zscaler Inc | Zscaler | Guvernérka ruské centrální banky | Akcie Deutsche Bank (DBK) | Ruský ministr | KOL | Plány | Cíle | Příležitosti | Dodávky plynu | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | SAIC | XPeng | Prodej | McDonald's | CrowdStrike | CO2 | Thajsko | Cenové stability | Technologie | Nabídky akcií | Vývoj měnového páru USD/RUB | Spojené arabské emiráty | Pojišťovací společnost | Výkonná rada MMF | Zvýšení produkce | Rada guvernérů | Odbyt Škody Auto | Odbyt Škody | Odvětví | Nedostatek potravin | BHP | Společnost BHP | Ministři financí zemí Evropské unie | Omezené dodávky | Rekord | Příjmy z reklamy | HDP ve Spojených státech | Německý automobilový koncern | Automobilový koncern | Provozní náklady | Vnější prostředí | Růst výrobních cen | Devon Energy | Occidental Petroleum | OXY | Diamondback Energy | Diamondback Energy Inc | Rekordní minimum | Základní sazby | Drahota | Pioneer Natural Resources | Bonusy | Výrobní inflace | Funkční období | Společnosti | Aktualizovaný výhled | Opatření | Dna | Uhlí | Ceny plynu | Pracovní den | CDU/CSU | FDP | Konzervativní unie | Zemní plyn (LNG) | Title Transfer Facility (TTF) | Title Transfer Facility | TTF | Energetická krize | Globální hrubý domácí produkt | Zvýšení základní úrokové sazby | Inflace v září | Těžby Bitcoinu | Strategie Ondřeje Hartmana | Breakout strategie Ondřeje Hartmana | Úspěšnost strategie | Zdražování potravin | Polský zlotý a maďarský forint | Dmitrij Peskov | Vysoké ceny | AlixPartners | Nedostatek polovodičů | Zdravotnictví | Obilí | Nová historická maxima | Pozornost | Ruská společnost | Christian Lindner | Dodávky z Ruska | Ruský prezident | Vývoj měnových kurzů | Metaverse | IG Metall | Zvýšení minimální mzdy | Soud v Haagu | Společnost | Míra inflace v Rusku | Společnost Allianz | TIM | Ruský trh | RTS | Index technologického trhu | Změny klimatu | Těžařská společnost | 3М | Kazachstán | Vietnam | Etiopie | Nižší náklady na úvěry | Zlotý | Míra inflace v Turecku | Rozšíření | Rostoucí inflace | Zemědělci | Podnikání v Číně | Mluvčí Kremlu | Základní sazba | Miliardy USD | EOG Resources | Organizace spojených národů | Těžby bitcoinů | Válka na Ukrajině | Analytik trhů | Internetová televize | Instituce | Nový týden | Benchmark Mineral Intelligence | Základní úrok | Finanční rok | Datové centrum | Luxusní zboží | Marathon Oil | MRO | Útok na Ukrajinu | Ruský útok na Ukrajinu | Invaze na Ukrajinu | Plynárenské firmy | Ropné a plynárenské firmy | Podnikatelský sektor | Separatisté | Ruské invaze na Ukrajinu | Vojenský konflikt | Index PCE | Cenový index | Cenový index PCE | Sankce | Ruský prezident Vladimir Putin | Konflikt na Ukrajině | Uvalené sankce | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ukrajinská krize | Cena plynu pro evropský trh | Ruský útok | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Ruská armáda | Bluebay Asset Management | Kyjev | Studená válka | Ministr dopravy | Ruská vojska | MWh | EUR/MWh | Oleg Děripaska | Krize na Ukrajině | EN+ Group | Velkoobchodní cena plynu | Zkapalněný zemní plyn | Turecký statistický úřad | Intervence České národní banky | Zpřísnění sankcí | Fundamenty z USA | Telegram | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Zahájení invaze | Invaze | Producenti na Blízkém východě | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | XTB Štěpán Hájek | Mezinárodní sankce | Zákaz dovozu ruské ropy | Snížení spotřební daně | Cox | Cena elektromobilů | Gregory Miller | Růst cen surovin | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Michelle Krebsová | Řetězec | Řetězce | Financování výdajů | Odchod z Ruska | Západní sankce | Ruská společnost Gazprom | Plynárenský gigant | Gigant Gazprom | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | Výroby elektromobilů | Představitelé MMF | Rostec | Dopady války na Ukrajině | Invaze ruských vojsk na Ukrajině | Cenové změny | Aktivisté | BlackRock Larry Fink | Konec globalizace | Nákupy ruských cenných papírů | Dodávky LNG | Závislost na Rusku | Německý kancléř | Německý kancléř Olaf Scholz | Kancléř Olaf Scholz | Plynárenská společnost | Růst cen energií | Petr Fiala | Ruští výrobci | Zelenskyj | Výhled globální ekonomiky | Embargo na dovoz ruské ropy | Dovoz ruské ropy | Pokles produkce | Reed Hastings | Spoluředitel firmy | Spoluředitel | Rostoucí ceny energií | Přijetí | Pěstování obilovin | Snížení inflace | Výroba v továrnách | Řešení vysoké inflace | Znehodnocení | European Energy Exchange | Centrum | Zákaz dovozu | Řetězec restaurací | Současná situace | Premiér Petr Fiala | Plyn pro evropský trh | Akcie společnosti Bed Bath & Beyond | Dovoz z Ruska | Dovoz z Ruska do Británie | Společnost S&P Global | Jonas Gahr Störe | Předseda norské vlády | Öyvind Eriksen | Aker Öyvind Eriksen | Aker BP | Aker | Objem majetku | Ruské ropy | Členské státy Evropské unie | Mobilizace | Vyhlášení mobilizace | Vyhlášení mobilizace v Rusku | Mobilizace v Rusku | Hlavní index ruských akcií | Index ruských akcií | Celosvětový majetek domácností | Majetek domácností | Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny | Zmírnění inflace | Konkurent | Tržní ekonomiky | Rafinerie | Problémy v Číně | Příliv migrantů | Národní bezpečnost | Whoosh | Firma Whoosh | Nabídka firmy Whoosh | Nabídka firmy | Minimální mzda v Turecku | Mzda v Turecku | Timothy Ash | Právo | Zkapalněný zemní plyn (LNG) | Digital Currency Group | DCG | Digital Currency Group (DCG) | Kryptoměnová burza Luno | Burza Luno | Krátkodobý hospodářský výhled | Americká ekonomika podle MMF | Počet obyvatel | Válka | Vývoj objemu | Americké sankce | Překážky | Elektrická vozidla | Partnerství | BYD | Klíčoví spojenci | Spojenci Ukrajiny | Úplný zákaz vývozu | Úplný zákaz vývozu do Ruska | Zákaz vývozu do Ruska | Členové G7 | Trade Data Monitor | Embargo na vývoz | Zákaz vývozu | Odbyt automobilky Škoda | Odbyt celé skupiny Volkswagen | Výrobní závody | Výrobní závody v České republice | Automobilka Mercedes-Benz | Vice | Finanční cíle | Nárůst cen energií | Vývozní clo | Sergej Čemezov | Návrat inflace | Západní státy | ProCent | Zasedání k měnové politice | Platformy | Těžební sektor | Mluvčí | Dosažení zisku | Vlády | Výhody | Oznámení | Služby | Odpovědnost | Historický okamžik | Soudní spory | Body | Kryptoměnový magnát | Igor Runěc | Ruský podnikatel | BitRiver | Firma BitRiver | Těžba kryptoměn v Rusku | Luxor Technologies | Lauren Linová
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot