Státní dluhopisy s kratší splatností
Investoři i nadále preferují státní dluhopisy s kratší splatností
15.04.2020 Dnešní aukce státních dluhopisů se opět nesla v duchu posledních týdnů. Investoři poptávali celkem 156,3 mld. Kč, ministerstvo financí emitovalo však „jen“ 54,7 mld. Kč. Největší poptávka byla opět po nejkratších splatnostech, obdobně jako v minulých aukcích. V případě dvouletého státního dluhopisu investoři požadovali více než trojnásobek toho, co bylo ministerstvo ochotno emitovat, a to s průměrným výnosem 0,79 %. Po dluhopisech s delší splatností byla poptávka o něco nižší. Mezi hlavními důvody poptávky po kratších splatnostech vidíme poměr výnosu vůči podstupovanému riziku, které roste s delší splatností, čemuž v očích investorů neodpovídá dodatečný výnos. Ačkoli se výnosová křivka v posledních týdnech vrátila z inverzního tvaru k růstu, stále delší splatnosti nenabízí výrazně vyšší výnos. U kratší splatností hraje svou roli i agresivní očekávání finančních trhů, které počítají s dalším snížením úrokové sazby ČNB na 0,50 % už v horizontu jednoho měsíce. Ve srovnání s tím tak výnos 0,79 % stále vypadá jako lákavá příležitost.
Další články k tématu Státní dluhopisy s kratší splatností
Poslední letošní aukce státních dluhopisů potvrdila přetrvávající zájem investorů
16.12.2020 V letošní poslední aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo 5 mld. Kč v souladu s předem zveřejněným plánem. Investoři již tradičně poptávali výrazně vyšší objem 16,8 mld. Kč. Vysoká poptávka byla umocněna i velmi nízkou nabídkou státních dluhopisů v posledních dvou měsících a zrušenou aukcí ze začátku prosince. Navíc nedávno nabyl splatnosti státní dluhopis v objemu 25 mld. Kč, jehož investorům mohla dnešní aukce nabídnout novou investici. Podle našich očekávání byl větší zájem o dluhopis s kratší splatností devět let, v jehož případě investoři požadovali čtyřnásobek nabízeného objemu. Ten byl prodán s výnosem 1,17 %. Více než dvojnásobný zájem ale byl i o dluhopis se splatností dvacet let s výnosem 1,57 %. Finanční trhy tak v závěru roku potvrdily vysoký zájem o český dluh. K tomu přispívá i aktuální zlevňování českých dluhopisů, resp. nárůst jejich výnosů a jejich atraktivity, způsobený vidinou rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ČNB.
Měsíčních finančních trhů – Únor 2020
04.03.2020 Poslední únorový týden byl pro trhy rizikových aktiv nejhorším od globální finanční krize v roce 2008 kvůli rychlému rozšiřování epidemie koronaviru mimo Čínu. Ve výsledku globální akciové trhy únoru oslabily o 8,2 %. Naopak globální dluhopisové trhy potvrdily pověst bezpečného přístavu, když připsaly zisk 0,7 %. Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na historické minimum 1,07 %. Výrazně se nedařilo komoditám, jejichž globální index prodal o 8,4 %. Barel Brentu oslabil dokonce o 13,1 % na úroveň 51 dolarů za barel. Dolar oproti očekávání oslaboval. Rovněž koruna měla vůči euru tendenci oslaboval. Za celý měsíc byla slabší o 0,7 % a měsíc zakončila na úrovni 25,39 EUR/CZK. Podle posledních dostupných zpráv bude mít koronavirus enormní dopad na globální dynamiku HDP v aktuálním čtvrtletí, významný dopad bude pravděpodobně i ve čtvrtletí druhém. Nicméně například Goldman Sachs očekává, že v druhém pololetí by měla globální ekonomika dohnat, co v prvním pololetí podle očekávání ztratí. Přes mírně pozitivní globální výhled zůstáváme nicméně prozatím spíše opatrní a akciové pozice momentálně nenavyšujeme.
Po měsíční pauze zůstává poptávka po českých státních dluhopisech vysoká
26.08.2020 Po měsíční pauze se Ministerstvo financí vrátilo na primární trh s aukcí státních dluhopisů. V nabídce byl nově dluhopis se splatností devět let a letos oblíbený dvacetiletý dluhopis. Podle očekávání byl opět nejvyšší zájem o kratší splatnosti. Celkově Ministerstvo financí získalo pět miliard korun, což byl i původní plán. Investoři však poptávali zhruba 21 mld. Kč. I letní měsíce tak udržely vysoký zájem o české státní dluhopisy, který pozorujeme od vypuknutí současné krize.
Měsíčních finančních trhů – Březen 2020
01.04.2020 Březen byl pro riziková aktiva nejhorším měsícem za poměrně dlouhou dobu. Na vině samozřejmě bylo masivní šíření epidemie koronaviru po celém světě. Ekonomiky se doslova zastavily. HDP výrazně poklesne a patrně půjde o nesilnější recesi od druhé světové války. Naštěstí klíčové centrální banky v čele s Fedem a ECB přispěchaly na pomoc tím, že se zavázaly k prakticky neomezeným nákupům dluhových cenných papírů. Na konci měsíce se tak investiční sentiment podařilo stabilizovat. I tak ve výsledku globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 %. Nedařilo se přitom zejména akciím ve střední Evropě, jejichž index CECEEUR ztratil dokonce 24 %. Globální dluhopisový index ztratil 2 %, přičemž se nedařilo zejména korporátním dluhopisům s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield), které ztratily 14 %. Velice patně na tom byly rovněž komodity, jejichž globální index ztratil 29 % a ropa dokonce propadla o celých 55 %. Barel severomořského Brentu se tak na konci měsíce obchodoval za 23 dolarů. Výrazně vzrostla volatilita neboli kolísavost rizikových aktiv, když index strachu VIX vzrostl o 34 % na 54 bodů. Masivní výprodeje jsme využili k přikoupení akciových pozic, neboť ocenění neboli valuace globálních akciových trhů se dostaly na velice atraktivní úrovně, které pro střednědobý až dlouhodobý horizont slibují vysoce nadstandardní zhodnocení. V krátkodobém horizontu bude nicméně obchodování i nadále velice volatilní.
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký
30.09.2020 Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 5,1 mld. CZK, nicméně investoři poptávali až 12,5 mld. Kč. Poslední aukce napovídají, že zájem investorů postupně klesá, stále ale zůstává vysoký. Svou roli hraje nedávný opětovný pokles výnosů státních dluhopisů na trhu i jejich zdražení vůči úrokovým swapům. Již tradičně byl vyšší zájem o kratší dluhopis se splatností devět let s průměrným výnosem 0,76 %. Zájem ale byl i o dluhopis se splatností dvacet let, který nabídl zajímavější výnos 1,28 %.
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2020
01.12.2020 Globální akciové trhy zažily v listopadu jeden z nejlepších měsíců v historii. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž připsal fenomenální zisk 12,2 %. Tržní optimismus byl hnán především pozitivními zprávami o úspěšných testech vakcín proti koronaviru od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Investoři také ocenili poměrně jasný výsledek amerických prezidentských voleb a indikace, že předání moci proběhne v USA relativně v poklidu. Rovněž globální dluhopisové trhy zažily vynikající měsíc, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal zisk 1,8 %.
Měsíčník finančních trhů – Leden 2020
04.02.2020 Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %.
Rating Kypru v částečné platební neschopnosti
29.06.2013 Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zařadila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru do...
Německo, Británie a ČR lákají investory. V aukci prodávaly za vyšší poptávky i při slabším výnosu
01.02.2012 Dnešní aukce dluhopisů přinesly další peníze do statní kasy České republiky, Něm...
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2020
06.01.2021 Globální akciové trhy pokračovaly v prosinci v růstu s tím, jak se po světě pomalu začaly v masovém měřítku aplikovat vakcíny proti koronaviru. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 4,5 %. Dařilo se také globálním dluhopisovým trhů, které dle nejširšího globálního dluhopisového indexu Bloomberg Barclays připsaly zisk 1,3 %. Celý uplynulý rok 2020 byl pro globální finanční trhy velice úspěšný a to především díky bezprecedentnímu objemu kvantitativního uvolňování centrálních bank. Celkový objem nově natištěných peněz centrálními bankami v roce 2020 činil bezprecedentních 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek ve srovnání s krizovým rokem 2008. Ve výsledku za celý rok 2020 připsaly globální akciové trhy zhodnocení 14,3 % a globální dluhopisové trhy 9,2 %.
Související klíčová slova:
Poptávka | Sazby | Výnos | ČNB | Úrokové sazby | Dluhopisy | Komerční banka | Investoři | Aukce | Financování | Banka | Státní dluhopisy | Ministerstvo financí | Výnosová křivka | Dnešní aukce | Očekávání | Úrokové sazby ČNB | Sazby ČNB | Aukce státních dluhopisů | Dnešní aukce státních dluhopisů | Dluhopisy s kratší splatností
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot