Sobota 21. prosince 2024 15:27
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap trade smarter

Po měsíční pauze zůstává poptávka po českých státních dluhopisech vysoká

26.08.2020 15:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po měsíční pauze se Ministerstvo financí vrátilo na primární trh s aukcí státních dluhopisů. V nabídce byl nově dluhopis se splatností devět let a letos oblíbený dvacetiletý dluhopis. Podle očekávání byl opět nejvyšší zájem o kratší splatnosti. Celkově Ministerstvo financí získalo pět miliard korun, což byl i původní plán. Investoři však poptávali zhruba 21 mld. Kč. I letní měsíce tak udržely vysoký zájem o české státní dluhopisy, který pozorujeme od vypuknutí současné krize.

Pokud bereme v potaz plánované čerpání rozpočtových rezerv a naší prognózu deficitu letošního státního rozpočtu ve výši 400 mld. Kč, vláda si od začátku roku již zajistila lehce přes 90 % všech výpůjčních potřeb. Zároveň dosavadní vývoj státního rozpočtu napovídá, že by výsledný deficit mohl být ještě nižší, což dává Ministerstvu financí velkou flexibilitu v další emisi státních dluhopisů. Podle nás tak bude jejich nabídka ve zbytku roku velmi omezená, což by mělo vést k jejich dalšímu zdražování. Pro příští rok však očekáváme v podstatě srovnatelnou nabídku jako letos díky vyššímu objemu splatných dluhopisů a stále vysokému deficitu státního rozpočtu.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pomalšie hospodárske oživenie
    Akciové indexy zaznamenali počas minulého týždňa pokles vďaka obavám týkajúcich sa druhej vlny šírenia koronavírusu. V súvislosti s postupným uvoľňovaním blokovacích opatrení (najmä v USA a v Európe) sa zvyšuje počet nových prípadov koronavírusu.
  • Pomalu, ale jistě se Češi osmělují k vyšší spotřebě. Tržby maloobchodu v červenci překonaly očekávání i přes nijak oslnivý vývoj mezd
    Češi v červenci utráceli více, než se čekalo. Tržby maloobchodu narostly výrazněji, než se předpokládalo, jak v porovnání s loňským červencem, tak ve srovnání s letošním červnem, tedy meziměsíčně. Meziročně nárůst činil 4,5 procenta, když se čekal nárůst 3,9 procenta. Meziměsíčně zase šlo o 0,7procentní vzestup, když mnozí analytici mínili, že nebude ani poloviční.
  • Pomalý růst mezd v Británii zatím zůstane největší brzdou signalizace přísnější měnové politiky
    Po včerejších výsledcích inflace dnes Británie zveřejnila dubnové statistiky z pracovního trhu a v tomto případě se zase o tak veselá čísla pro libru nejedná. Začneme ale dobrými zprávami. Počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti rostly v dubnu pouze o 7 tis. což byl lepší výsledek než tržní konsenzus, který počítal s růstem o 12 tis. Dobře je na tom také nezaměstnanost, která zůstává stabilní na velmi nízkých 4,6 %. Britský trh práce je tedy robustní a silný, což ale není nic, co bychom nevěděli už před zveřejněním dnešních výsledků.
  • Pomalý růst mezd vzal vítr z plachet libře, co na to Mark Carney? Analýza EUR/GBP
    Britská libra (GBP) od včera odpoledne výrazně posilovala vůči USD i EUR v naději, že dnes ji podpoří dobrá data ...
  • Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky
    Akcie v Evropě začínají velmi zvolna. Většina hlavních indexů se nachází mírně v plusu, ale najdou se i lehce klesající výjimky. Impulsy zatím nepřicházejí, ale během dne se do hry zapojí výsledky firem jako Coca-Cola nebo United Airlines.
  • Po masivní rally z minulého týdne věříme čínským akciím i nadále
    Tempo růstu čínské ekonomiky je na naše evropské poměry stále vysoce nadprůměrné, když by dle aktuálního analytického konsenzu agentury Bloomberg mělo čínské HDP letos vzrůst o 4,8 % a příští rok o 4,5 %. Na druhou stranu je ovšem také pravda, že se Čína v posledních letech potýká s významnými ekonomickými problémy. Tím největším je pravděpodobně obrovský nárůst dluhu v čínské ekonomice od globální finanční krize v letech 2007 až 2009, který byl daleko výraznější než v USA či eurozóně. Jedním z důsledků enormního nárůstu dluhu v čínské ekonomice byla bublina na trhu rezidenčních nemovitostí, která v poslední letech pomalu ale jistě splaskává.
  • Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
    Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.
  • Poměr cen zlata a stříbra klesl nejníže od října
    Jestliže páteční Brexit hrál jednoznačně do karet zlatu, tak ceny stříbra si rychle vydobyly zpět ztracené pozice. Uka...
  • Poměr mědi a zlata nám říká, že recese nehrozí
    UKAZATEL RECESE: Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším finančním aktivem, zatímco průmyslové využití mědi je tak široké, že se jí pro její "doktorát" z ekonomie všeobecně přezdívá „Dr. Copper“. Stabilní poměr mědi a zlata (viz graf) je dalším ukazatelem odolnosti vůči růstu, spolu s evropským zvýšením indexu PMI zpět na 50, zpevněním amerického HDP NOWCast za 4. čtvrtletí a znovuotevřením čínské ekonomiky.
  • Poměrně jestřábí komentáře Schnabelové z ECB
    Zprávy agentury Fitch naznačují, že prognózy Evropské komise zdůrazňují, že fiskální hrozby pro členy eurozóny vyplývající z energetické krize budou přetrvávat i v roce 2023.
  • ⚡Po Microsoftu je čas na výsledky Tesly. Překvapí Musk Wall Street?📊
    Společnost Tesla (TSLA.US) po dnešní seanci na Wall Street představí své výsledky za 4. čtvrtletí 2022, po nichž bude tradičně následovat konferenční hovor, kde budou vyjádření vedení pozorně sledovat analytici. Konec roku byl pro společnost Elona Muska náročný. Akcie drhly o dno, čínská politika Covid Zero zatížila sentiment a obavy o globální poptávku, zdraví spotřebitelů a recesi vedly analytiky k rozpoznání rizik, která na akcie společnosti doléhají. Wall Street očekává, že společnost vykáže nejpomalejší růst tržeb za posledních 10 čtvrtletí:
  • Po mírném růstu stagnace. Ceny realit v Česku čekají na lepší úrokové sazby, může jít o nejlepší příležitost tohoto roku
    Zatímco v létě se český realitní trh nadechoval k růstu, se začátkem podzimu to opět vypadá jinak. Do stagnace cen bytů z druhé ruky přešel nejzásadnější pražský trh, pokračují v ní i brněnské byty. Na jižní Moravě se navíc po rychlém vzedmutí snížily i průměrné ceny rodinných domů, které snižuje také nezájem o rekreační bydlení a druhé domovy. Nájemní bydlení naopak roste – nejvíce tradičně v hlavní městě, v Brně pak zřejmě narazilo na svůj dlouhodobý strop. Vyplývá to z nových dat Kvartálního monitoru realitních cen skupiny EHS, kam patří například digitální realitní služba Bezrealitky nebo realitní kancelář Maxima.
  • Po mírném růstu zřejmě čeká ekonomiku opět pokles
    Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 0,6 % a její meziroční pokles se zmírnil z -4,9 % na -4,7 %. Ve srovnání s prvním odhadem ze začátku února tak došlo k nepatrné revizi ve směru mírně vyššího růstu HDP (předchozí odhad hovořil o +0,3 % q/q a o -5,0 % y/y). Za celý loňský rok zaznamenalo tuzemské hospodářství vlivem koronavirové pandemie historicky nejhlubší pokles o 5,6 %.
  • Po mnoha týdnech se americký dolar probouzí
    Minulý týden americký dolar mírně oslabil na únorová minima, ale během páteční obchodní relace se sentiment změnil a globální rezervní měna výrazně posílila, čímž vyrovnala ztráty týdne. Toto oživení nakonec zastavilo 4týdenní klesající trend amerického dolaru.
  • Pomoc českým firmám je zcela nedostatečná
    Celkem 72 % firem považují opatření vlády na podporu ekonomiky za nedostatečná. Opatření jsou překotná a pro firmy zcela nedostačující. Náhrady mezd od státu snad trochu pomohou alespoň trochu udržet zaměstnanost a ekonomiku při životě.
  • Pomoc dostává reálné obrysy a drží na trzích pozitivní náladu. Eurodolar se však nehýbe
    Levnější akcie lákají a pomoc hospodářské politiky dostává reálnější obrysy - tak by se zhruba dal shrnout základ pozitivního vstupu hlavních trhů do nového týdne. Pár dní zpět to byla ECB, která naznačila, že chce v září překvapit rozsahem stimulu. O víkendu se přidala čínská centrální banka, která dílčí reformou zlevní přístup firem k úvěrům. Stále se čeká na Fed, zda zareaguje příslibem agresivnější reakce na výraznější rizika, ale mezitím jsme dostali i signály z Německa, které je podle svého ministra financí připraveno poskytnout churavějící ekonomice fiskální stimul.
  • Pomoc Evropě nebo sobě? Japonsko bude nakupovat evropské dluhopisy
    Japonsko použije své devizové rezervy k nákupu dluhopisů evropského záchranného fondu ESM, oznámil dnes japonský minis...
  • Pomoc Evropě nebo sobě? Japonsko bude nakupovat záchranné evropské dluhopisy
    Japonsko použije své devizové rezervy k nákupu dluhopisů evropského záchranného fondu ESM, oznámil dnes...
  • Pomoc Fedu na obzoru? Dobrá nálada se koncem týdne drží
    Na včerejší výrazný propad dluhopisových výnosů trhy navazují i dnes, ačkoli už jde o podstatně skromnější pohyb. Akcie se však dál drží slušných výkonů a klíčové evropské indexy přidávají asi 0,5 až 1,5 procenta. Nadto se na další solidní růst tváří i Wall Street, soudě podle zelených futures.
  • Pomoc Kypru podle Trojky nemusí bankám stačit. Země má prodat své zlato
    Kypr by mohl potřebovat další peníze na pomoc svému bankovnímu sektoru, do roku 2016 si tak musí obstarat 13 miliard eur. Vyplývá to podle agentur z podkladů Evropské komise a Evropské centrální banky k záchrannému programu pro Kypr. Země proto možná bude prodávat i část svých zlatých rezerv. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services dnes nicméně zlepšila výhled úvěrového ratingu Kypru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new