Dluhopisy s kratší splatností

Denní shrnutí: Americké trhy oslabují v reakci na oznámení Trumpových cel na automobily a ekonomická data
27.03.2025 Americké akciové indexy dnes oslabují v reakci na oznámení Donalda Trumpa o zavedení 25% cel na dovoz automobilů a autodílů, a také kvůli důležitým makroekonomickým údajům.

Britská centrální banka nechala úrokovou sazbu na 4,50 procenta
20.03.2025 Britská centrální banka na svém zasedání k měnové politice nechala základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě. Míra inflace podle ní ještě dostatečně neklesla a nelze automaticky očekávat, že sazby se budou snižovat i na dalších zasedáních. Britské akcie po oznámení začaly oslabovat a klesl i zájem o britské státní dluhopisy s kratší splatností.

Ranní okénko - Data z USA potvrzují únorový hike o 25bb
19.01.2023 Dnes v rámci eurozóny budou investory zajímat zápisky z prosincového zasedání ECB, kde již tradičně budou hledat nápovědy o podobě příštího hiku. Většinově je trhem očekáváno 50bodové zvýšení sazeb, byť některé komentáře členů Evropské centrální banky z posledních dnů lze interpretovat tak, že nelze vyloučit ani zpomalení tempa na 25bb. Prezidentka Lagarde sice na posledním zasedání velmi zřetelně naznačila, že další zpomalení se v únoru nechystá, na druhou stranu nebylo by to poprvé, co mezi zasedáními dojde ke změně názoru. To u Fedu je o 25bb hiku takřka rozhodnuto poté, co včerejší data ukázala razantnější zpomalování maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. To vše pak doplnil 0,5% meziměsíční pokles cen amerických výrobců.

Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance
15.10.2021 Nedostatek komponent dál brzdí automobilový průmysl, zatímco poptávka po nových autech alespoň podle průzkumů zůstává solidní. Omezené výrobní možnosti nicméně limitují nabídku nových vozů a prodlužují čekací doby, což se automaticky projevuje i na počtech registrací napříč celou EU.

Zájem o dluhopisy EU na řešení dopadů koronavirové krize trvá
10.11.2020 Evropská unie získá z prodeje speciálních dluhopisů dalších 14 miliard eur (přes 370 miliard Kč). Jde o druhé kolo nabídky dluhopisů, s jejichž pomocí chce unie řešit dopady koronavirové krize na zaměstnanost. Zájem o dluhopisy byl mimořádný, stejně jako v prvním kole v říjnu. Investoři nabídli 140 miliard eur, tedy desetkrát tolik, než kolik chce unie získat. S odkazem na manažery emise to dnes uvedla agentura Reuters.

Investoři i nadále preferují státní dluhopisy s kratší splatností
15.04.2020 Dnešní aukce státních dluhopisů se opět nesla v duchu posledních týdnů. Investoři poptávali celkem 156,3 mld. Kč, ministerstvo financí emitovalo však „jen“ 54,7 mld. Kč. Největší poptávka byla opět po nejkratších splatnostech, obdobně jako v minulých aukcích. V případě dvouletého státního dluhopisu investoři požadovali více než trojnásobek toho, co bylo ministerstvo ochotno emitovat, a to s průměrným výnosem 0,79 %. Po dluhopisech s delší splatností byla poptávka o něco nižší. Mezi hlavními důvody poptávky po kratších splatnostech vidíme poměr výnosu vůči podstupovanému riziku, které roste s delší splatností, čemuž v očích investorů neodpovídá dodatečný výnos. Ačkoli se výnosová křivka v posledních týdnech vrátila z inverzního tvaru k růstu, stále delší splatnosti nenabízí výrazně vyšší výnos. U kratší splatností hraje svou roli i agresivní očekávání finančních trhů, které počítají s dalším snížením úrokové sazby ČNB na 0,50 % už v horizontu jednoho měsíce. Ve srovnání s tím tak výnos 0,79 % stále vypadá jako lákavá příležitost.
Další články k tématu Dluhopisy s kratší splatností

Výnosy státních dluhopisů letos podle odhadů porostou
01.01.2019 Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce porostou. Týkat se to bude především dluhopisů s kratší splatností, zatímco výnosy u dluhopisů s delší splatností by měly spíše stagnovat. Vyplývá to z odhadů analytiků pro ČTK. Růst výnosů by měl zároveň zvyšovat náklady na obsluhu státního dluhu.

Měsíčník finančních trhů – Březen 2021
07.04.2021 Mezi klíčové události uplynulého měsíce patřily zasedání Evropské centrální banky a amerického Fedu. ECB zasedala 9. března a klíčovým výstupem bylo, že se evropská měnová autorita rozhodla výrazně akcelerovat nákupy vládních dluhopisů v příštích třech měsících tak, aby byly udrženy požadované výnosy do doby splatnosti vládních dluhopisů na historických minimech. Podle vyjádření představitelů ECB je cílem udržet co nejvíce uvolněné měnové podmínky, aby nebylo ohroženo křehké ekonomické oživení.

Poslední letošní aukce státních dluhopisů potvrdila přetrvávající zájem investorů
16.12.2020 V letošní poslední aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo 5 mld. Kč v souladu s předem zveřejněným plánem. Investoři již tradičně poptávali výrazně vyšší objem 16,8 mld. Kč. Vysoká poptávka byla umocněna i velmi nízkou nabídkou státních dluhopisů v posledních dvou měsících a zrušenou aukcí ze začátku prosince. Navíc nedávno nabyl splatnosti státní dluhopis v objemu 25 mld. Kč, jehož investorům mohla dnešní aukce nabídnout novou investici. Podle našich očekávání byl větší zájem o dluhopis s kratší splatností devět let, v jehož případě investoři požadovali čtyřnásobek nabízeného objemu. Ten byl prodán s výnosem 1,17 %. Více než dvojnásobný zájem ale byl i o dluhopis se splatností dvacet let s výnosem 1,57 %. Finanční trhy tak v závěru roku potvrdily vysoký zájem o český dluh. K tomu přispívá i aktuální zlevňování českých dluhopisů, resp. nárůst jejich výnosů a jejich atraktivity, způsobený vidinou rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ČNB.

První letošní aukce Ministerstva financí potvrdila hlad po českých státních dluhopisech
13.01.2021 Ministerstvo financí dnes získalo 13,1 mld. Kč, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. Po prosinci, kdy nižší deficit státního rozpočtu znamenal i nižší nabídku dluhopisů, tak finanční trhy opět potvrdily hlad po českých státních dluhopisech. Ty ve srovnání se státy eurozóny nabízejí zajímavý výnos, zvláště ve světle jejich nedávného nárůstu. I nadále je vidět výrazná poptávka po dluhopisech s kratší splatností pět a devět let. Na druhou stranu dnes nejdelší nabízený dluhopis se splatností dvacet let byl jediný, který nenaplnil ambiciózní plán ministerstva (1,4 vs. 5,0 mld. Kč). Průměrný výnos dnes prodaných dluhopisů se pohyboval od 0,88 % pro nejkratší splatnost do 1,64 % pro již zmíněný dvacetiletý cenný papír.

Měsíčník finančních trhů – Listopad 2019
02.12.2019 7. listopadu zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů své úrokové sazby nezměnila. Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z titulu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje. Další vývoj sazeb ČNB je v tuto chvíli velmi obtížné určit, protože se bude do velké míry odvíjet od vývoje v zahraničí. Pokud by světová ekonomika začala opět ožívat a přicházející čísla se začala otáčet k lepšímu, trh začne patrně brzy opět spekulovat o tom, zda ČNB sazby nezvýší. Uvedený scénář je vak prozatím předčasný a stabilita sazeb je patrně nyní nejpravděpodobnější scénář.

Měsíčních finančních trhů – Únor 2020
04.03.2020 Poslední únorový týden byl pro trhy rizikových aktiv nejhorším od globální finanční krize v roce 2008 kvůli rychlému rozšiřování epidemie koronaviru mimo Čínu. Ve výsledku globální akciové trhy únoru oslabily o 8,2 %. Naopak globální dluhopisové trhy potvrdily pověst bezpečného přístavu, když připsaly zisk 0,7 %. Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na historické minimum 1,07 %. Výrazně se nedařilo komoditám, jejichž globální index prodal o 8,4 %. Barel Brentu oslabil dokonce o 13,1 % na úroveň 51 dolarů za barel. Dolar oproti očekávání oslaboval. Rovněž koruna měla vůči euru tendenci oslaboval. Za celý měsíc byla slabší o 0,7 % a měsíc zakončila na úrovni 25,39 EUR/CZK. Podle posledních dostupných zpráv bude mít koronavirus enormní dopad na globální dynamiku HDP v aktuálním čtvrtletí, významný dopad bude pravděpodobně i ve čtvrtletí druhém. Nicméně například Goldman Sachs očekává, že v druhém pololetí by měla globální ekonomika dohnat, co v prvním pololetí podle očekávání ztratí. Přes mírně pozitivní globální výhled zůstáváme nicméně prozatím spíše opatrní a akciové pozice momentálně nenavyšujeme.

Měsíčník finančních trhů – říjen 2019
05.11.2019 8. října USA zavedly sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Stovky tisíc z nich vláda zavírá do takzvaných převýchovných táborů, dalším omezuje svobodu pohybu, kultury či odívání. Mezi sankcionovanými je i přední výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.

Po měsíční pauze zůstává poptávka po českých státních dluhopisech vysoká
26.08.2020 Po měsíční pauze se Ministerstvo financí vrátilo na primární trh s aukcí státních dluhopisů. V nabídce byl nově dluhopis se splatností devět let a letos oblíbený dvacetiletý dluhopis. Podle očekávání byl opět nejvyšší zájem o kratší splatnosti. Celkově Ministerstvo financí získalo pět miliard korun, což byl i původní plán. Investoři však poptávali zhruba 21 mld. Kč. I letní měsíce tak udržely vysoký zájem o české státní dluhopisy, který pozorujeme od vypuknutí současné krize.

S hrozbou recese se investoři stále více upínají k dluhopisům
14.01.2019 Navzdory oživení trhů v posledních dnech jsou si investoři stále více vědomi, že se posouváme směrem k recesi. Snaží se proto diverzifikovat. Dluhopisy mohou být jejich první volbou.

Měsíčník finančních trhů – září 2019
02.10.2019 12. září proběhlo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky. 1) ECB snížila hlavní depozitní sazbu o 0,1 % z -0,4 % na -0,5 %. 2) ECB od listopadu obnoví program kvantitativního uvolňování, nákupy dluhopisů, v objemu 20 miliard euro měsíčně. Program bude prozatím časově neomezený. 3) ECB zavedla tiering systém pro ukládání přebytečných bankovních rezerv. 4) ECB rovněž zmírnila náklady pro banky na dodávky dlouhodobé likvidity. Celkově můžeme říci, že někteří tržní účastníci čekali, že výstupy budou výraznější. Mluvilo se například o zavedení programu na nákup evropských akcií. Nakonec podle našeho názoru ECB dodala nezbytné minimum pro podporu relativně příznivé nálady na finančních trzích a pro podporu dynamiky HDP a inflace. Na druhou stranu je velice významné faktem skutečnost, že mimo časově neomezený program kvantitativního uvolňování byl změněn také výhled na úrokové sazby na neurčito. To implicitně znamená ještě uvolněnější měnovou politiku. Vše bude záviset na budoucím vývoji inflace a inflačních očekávání.
Související klíčová slova:
Dow Jones | Cenová hladina | USD/PLN | Delta varianta | Koronavirové krize | PLN | Nová cla | EUR | Britská libra | Citigroup | Administrativa amerického prezidenta | Zasedání ECB | Snížení úroků | Ethereum | Šéf Fedu Jerome Powell | Německý DAX | Státní dluhopisy s kratší splatností | Britské státní dluhopisy | Nákladní vozy | Směrnice | Burza | Vratislav Zámiš | Akcie General Motors | Americký akciový index | Oznámení | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Dovozní cla | Pandemie covidu-19 | Snížení úrokových sazeb | Výhled | Vysoké riziko | Výkon | CZK | Inflace | Podnikání | Vývoj měnového páru | Graf | Průmysl | Centrální banky | Momentum | Zvyšování sazeb | Britské akcie | Nerovnováhy | Futures | Nabídka | Aktuální hodnoty měny | Zájem o dluhopisy | Data z USA | Dnešní makroekonomické ukazatele | Ekonomiky | CL | Ranní okénko | Průmyslová produkce | Zaměstnanost | Peníze | Brent | Politika | Očekávání | Zvýšení sazeb | Dnešní aukce | Financovat | Růst | EUR/CZK | MiFID II | Výnosová křivka | Použití finanční páky | Výrobní inflace | Britská centrální banka | Hyundai | Ceny výrobců | Lira | Prezident Trump | Koruna | Vývoj měnového páru GBP/USD | Investujte zodpovědně | Trh s dluhopisy | Trh | Jednotlivé akcie | RBI | Rozdílové smlouvy | Index | Vice | Raiffeisenbank a.s. | Komise | Americká centrální banka | Historické maximum | Ropa Brent | Agentura Reuters | Společnosti | S&P | Unie | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Akciové indexy | Prodej dluhopisů | Invaze | Maloobchodní tržby | Aukce státních dluhopisů | MIFID | Akciový index | Pandemie covidu | Náklady | Globální finanční krize | Bitcoin | Počet žádostí o podporu | Gamble | Poptávka | Vysoké inflace | Nákup bitcoinu | Marketingová komunikace | Historická minima | Dluhopisy | Analytici | Aukce | Problémy | Členské státy | Pokles cen | Ropa | Firma | Komerční banka | Short pozice | MF | USA | 3М | Hike | Wegovy | Futures na zemní plyn | Pandemie | Úrokové sazby | Burze | Vývoj | Výnosy | Úroková sazba | Firemní zprávy | Plyn (NATGAS) | Konkurenceschopnost | Erdogan | P&G | Riziko ztráty | EUR/USD | Podnikání na kapitálovém trhu | Vydávání dluhopisů | Měnové politiky | Odvětví | Investiční doporučení | Sazby ČNB | Prezident Erdogan | Index FTSE 100 | Británie | Investiční strategie | AI | Dopady pandemie | Platební bilance | Sazby | Invaze ruských vojsk | Komise v přenesené pravomoci | Úrok | Zájem investorů | Odhad růstu HDP | Investování | Fed | NASDAQ 100 | Automobilový průmysl | Novo Nordisk | Akcie bank | Trhy | FTSE | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Bilance | Americké akciové indexy | Tesla | David Vagenknecht | Americké trhy | Cla na zboží | Komodity | Dluhopisy EU | Poradenství | General Motors | Společnost | Wells Fargo | Zahraniční forex | Riziko | Analytik | Emise | Bank of America | Šok | Turecká lira | GBP | Plyn | Ceny | Financování | Pokles | FTSE 100 | Impuls | Raiffeisenbank | Trh nemovitostí | Centrální banka | Novo | WTI | GameStop | Evropské centrální banky | Libra | Morgan Stanley | Výnos | 256/2004 | Minulá výkonnost | Miliardy USD | GBP/USD | ČNB | Bank of England | Středoevropské měny | Dovoz | Nasdaq Composite | Obchodování | Úroky | Prezident | Akciový index S&P 500 | Stellantis | Nasdaq | Trump | Zprávy | Tesla dnes | Předpověď | Eurodolar | Finanční krize | Běžný účet | ProCent | Zasedání k měnové politice | Zemní plyn | Společnost XTB | Situace | USD/CZK | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Tržby | NATGAS | FOREX | HDP | Investování je rizikové | Výprodej | JPMorgan | ČTK | Ztráty | Meziroční inflace | Úrokové sazby ČNB | Akcie | Pražská burza | Základní úroková sazba | Reuters | Rekordní maximum | AMD | Výsledky | Míra inflace | Investujte | Pokles inflace | Komunikace | Makrodata | Dražší energie | Delta | Šéf Fedu | Účet platební bilance | Fondy | Akcie klesají | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Měny | Thomson Reuters | Administrativa | Růst britské ekonomiky | Elon Musk | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Bondy | Eli Lilly | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Evropská unie | Míra | Výkonnost | Index S&P 500 | Short | Krize | HDP USA | Turecký prezident | S&P 500 | JDE | Dnešní aukce státních dluhopisů | MT4 | Prodeje domů | Makroekonomické ukazatele | Finanční prostředky | Ekonomická data | Jefferies | Co bude | DAX | Erste | Zlato | Odpovědnost | Finanční situace | Práce | Úspěch | Kryptoměny | Banky | Buy | Investiční společnosti | Netflix | Wall Street | Procter & Gamble | XTB | Pozice | Hedge | Denní objem | Hold | FX | Nové dluhopisy | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Kvartální výsledky | Investoři | Spotřebitelé | Auta | Základní úrok | Nařízení | IPO | Hospodářské výsledky | USD | Průraz | Propad | Dezinflace | Finanční ztráty | Dopady koronavirové krize | Nemovitosti | Nvidia | Indexy | Státní dluhopisy | Makro | Americká centrální banka (Fed) | ECB | Doporučení | Body | ROCE | Hodnoty měny | EU | Miliardy | Výnosy 10letých dluhopisů | Prodeje | Základní sazba | Jerome Powell | Ukazatele | Šíření koronaviru | Banka | Statistika
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX