Ticker Tape by TradingView
Měsíčník finančních trhů – říjen 2019
Pravidelné shrnutí dění na trzích Michala Stupavského, investičního stratéga Consequ.
Klíčové události ve světě
· 8. října USA zavedly sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Stovky tisíc z nich vláda zavírá do takzvaných převýchovných táborů, dalším omezuje svobodu pohybu, kultury či odívání. Mezi sankcionovanými je i přední výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.
· 8. října oznámil guvernér americké centrální banky Fed Jerome Powell, že americká měnová autorita začne v dohledné době opět navyšovat objem své bilance prostřednictvím nákupů aktiv. Podle Powella se nejedná o další kolo kvantitativního uvolňování (QE). Důvodem pro tyto operace jsou podle Powella problémy z posledních týdnů na peněžním trhu s repooperacemi, kdy krátkodobá úroková sazba vyskočila místa nezvykle vysoko. Pravděpodobně je celá záležitost spojena s nedostatkem krátkodobé likvidity v americkém peněžním systému. Do konce měsíce již Fed tyto operace začal provádět.
· 9. října vpadla turecká armáda do severní Sýrie s cílem vyčistit oblast od kurdských milicí YPG. Napětí na Blízkém východě tak znovu vzrostlo.
· USA a Čína uzavřely 11. října částečnou obchodní dohodu, která znamená příměří v obchodní válce mezi oběma zeměmi. Měla by vyřešit některé krátkodobé problémy. Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vstoupit v planost ještě v říjnu. Dohoda také klade základy pro širší obchodní dohodu, kterou by prezidenti Donald Trump a Si Ťin-pching mohli podepsat ještě v letošním roce.
· 24. října proběhlo zasedání Evropské centrální banky. Žádných změn v nastavení měnové politiky ani v hodnocení ekonomické situace jsme se tentokrát nedočkali. Významné toto zasedání nicméně bylo, protože šlo o poslední zasedání prezidenta ECB Maria Draghiho. Když se ho novináři na tiskové konferenci zeptali na jeho budoucnost, odpověděl vtipně: „Zeptejte se mojí ženy.“ Od listopadu přebírá řízení ECB Christine Lagardeová, donedávna šéfka Mezinárodního měnového fondu. Očekává se od ní hodně. Zaprvé ztlumit napětí mezi jestřáby a holubicemi uvnitř ECB, tedy zastánci utažené a naproti tomu uvolněné měnové politiky, a dále případě začít pracovat na přehodnocení nastavení inflačního cíle, resp. cenové stability, neboť jádrová inflace je již spoustu let hluboko pod 2% cílem.
· 30. října zasedala americká centrální banka Fed a v souladu s očekáváním investorů potřetí za sebou snížila základní úrokovou sazbu, fed funds rate, o čtvrt procentního bodu, tj. 0,25 %, na cílové pásmo 1,5-1,75 %. Investoři nyní očekávají, že si dá Fed v prosinci se snižováním úrokových sazeb pauzu, neboť americké akciové trhy jsou na historických maximech a napětí s Čínou, zdá se, trochu polevilo s tím, že nějaká forma obchodní dohody by mohla přijít relativně brzo. Navíc tempo růstu HDP za třetí čtvrtletí na úrovni 1,9 %, mezikvartálně a anualizovaně, bylo mírně lepší, než investoři očekávali. Na druhou stranu je také pravda, že americká ekonomika pokračuje v mírném zpomalování, které bude velice pravděpodobně pokračovat i nadále. Je to mimo jiné patrné z indexů nákupních manažerů ISM v průmyslu a ve službách. Investoři se proto domnívají, že k dalšímu snížení úrokových sazeb by mohlo dojít v prvním čtvrtletí příštího roku.
· Díky pokračování relativního klidu zbraní na poli obchodní války a ucházející výsledkové sezóně za třetí čtvrtletí byl sentiment na finančních trzích spíše příznivý. Ve výsledku tak akciové i dluhopisové trhy mírně rostly. Na druhou stranu nová přicházející makrodata opět potvrdila, že světová ekonomika pokračuje v mírném zpomalování. Recese z globálního pohledu nicméně rozhodně není na pořadu dne.
Vývoj na finančních trzích
· Dolar tentokrát v příznivém sentimentu oslaboval. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, oslabil o 2,0 %. Vůči euru dolar oslabil o 2,3 % na úroveň 1,115 dolaru za euro. Měny rozvíjejících se ekonomik pokračovaly vůči dolaru v posilování, když jejich index vůči dolaru posílil o 1,9 %.
· Pro korunu říjen představoval velice úspěšný měsíc. Vůči euru koruna posílila o 1,2 % a vůči dolaru o 3,5 %, a měsíc zakončila na úrovni 25,51 CZK/EUR, resp. 22,87 CZK/USD.
· Akciím se opět dařilo velice dobře. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 2,6 %. Z regionálního pohledu se více dařilo akciím rozvíjejících se zemí, jejichž index MSCI Emerging Markets posílil o 4,1 %. Akcie rozvinutých trhů připsaly dle indexu MSCI World zisk 2,5 %. Přitom od začátku roku globální akciové trhy posílily již o 17,3 %.
· Ze sledovaných trhů zaznamenaly největší zisk akcie v Rusku (RTSI +6,7 %), Japonsku (Nikkei 225 +5,4 %) a střední Evropě (CECEEUR +4,3 %). Naopak se nedařilo akciím v Turecku (BIST 100 -6,2 %) a Velké Británii (FTSE 100 -2,2 %).
· Pražská burza dle indexu PX opět připsala podprůměrné zhodnocení 0,9 % a index PX měsíc zakončil na úrovni 1051.
· Dluhopisy se vrátily k růstu, když globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připsal zisk 0,7 %. České vládní dluhopisy zaznamenaly nepatrnou ztrátu -0,1 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností nepatrně vzrostl o 0,01 % na úroveň 1,31 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností vzrostl o 0,03 % na úroveň 1,39 %. Česká výnosová křivka je tak i nadále zcela plochá.
· Polské vládní dluhopisy připsaly zhodnocení 0,3 % a maďarské vládní dluhopisy připsaly zisk taktéž 0,3 %. Turecké vládní dluhopisy zaznamenaly vysoký zisk 3,4 % a od začátku roku připisují vysoce nadstandardní zhodnocení 29 % v turecké liře a 21 % v koruně.
· Korporátní dluhopisy vykázaly minimální pohyby. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně poklesl o 0,2 % a eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) meziměsíčně nevykázal žádnou změnu.
· Cena ropy Brent poklesla o 0,9 % na 60 dolarů za barel. Cena zlata vzrostla o 3,3 % na 1515 dolarů za unci.
Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg
Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?
· V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu října žádné významné investiční akce neprováděli.
· Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) mírné nadvážení v akciích, podvážení v dluhopisech a nadvážení v alternativních investicích.
· V akciové složce máme výrazně podvážené USA a naopak nadvážené rozvíjející se trhy (emerging markets).
· U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace, tzn. že oproti benchmarku udržujeme průměrnou splatnost dluhopisů kratší.
Alokace aktiv | |
Akcie | Nadvážení |
Dluhopisy | Podvážení |
Alternativy | Nadvážení |
Jaký je náš investiční výhled na následující období?
· Naše očekávání pro zbytek roku 2019 a rok 2020 jsou v rámci našeho základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.
· Světová ekonomika dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu na konci roku 2017 a od začátku roku 2018 postupně mírně zpomaluje. Aktuální dynamika a výhled světové ekonomiky jsou tak spíše slabší. Současný růst světové ekonomiky je stále ještě relativně slušný, nicméně postupné zpomalování dynamiky jednoznačně pokračuje. Slabost začala v průmyslovém sektoru, nicméně nyní se již zdá, že i spotřebitelský sektor bude negativně přispívat k dalšímu zpomalování světové ekonomiky v následujících kvartálech. Skutečně to vypadá tak, že je odolnost spotřebitelů, z globálního hlediska, minulostí. Významným negativním faktorem je také dynamika mezinárodního obchodu. Ta totiž ve druhém čtvrtletí poklesla potřetí za sebou. Měkké indikátory, naznačující pravděpodobnou dynamiku do příštích kvartálů, jako indexy nákupních manažerů PMI, jednoznačně ukazují na slábnoucí hospodářskou dynamiku v posledním letošním čtvrtletí. Slabost je patrná jak v průmyslu, tak nyní už i ve službách. Rovněž jsou patrné náznaky, že trh práce už také nebude tak silný jako v předchozích čtvrtletích. Dalším negativem je skutečnost, že přes pokračování uvolňování měnových politik prakticky všech centrálních bank na světě monetární indikátory naznačují, že dynamika nových úvěrů rovněž zpomaluje.
· Aktuální konsenzus ekonomů na růst světové ekonomiky v letošním i příštím roce činí dle Focus Economics 2,7 %, takže to velice pravděpodobně žádná hrůza nebude, nicméně rizika prognóz jsou jednoznačně vychýlena směrem dolů, což konec konců na svých zasedáních potvrdily také ECB a Fed. Světovou hospodářskou recesi ekonomové zatím rozhodně nepředpokládají, mírné zpomalování bude nicméně velice pravděpodobně pokračovat. Hlavními tahouny globálního růstu přitom budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií. Česká ekonomika byla doposud vůči tomuto globálním a německému trendu docela imunní, výraznější zpomalení přijde nicméně i k nám, s pravděpodobností téměř 100 %. Uvidíme, jak na to zareaguje Česká národní banka, která se prozatím tváří tak, že se nic moc neděje a že úrokové sazby zůstanou stabilní ještě poměrně dlouho.
· Inflace je v USA a především v eurozóně o něco slabší, než by se centrálním bankéřům líbilo. Proto celkově inflační vývoj pro globální finanční trhy, a zejména dluhopisy, stále nepředstavuje zásadní problém. Inflace by se měla i nadále pohybovat mírně pod nebo na 2% inflačních cílech. Výrazný nárůst inflace, zdá se, rozhodně není na pořadu dne.
· Co se týče klíčových centrálních bank, ECB v září a Fed naposledy v říjnu měnovou politiku dále uvolnili. Fed úrokové sazby potřetí za sebou snížil a je možné, že další snížení budou příští rok následovat. ECB sazby snížila v září a ohlásila časově neomezené obnovení programu kvantitativního uvolňování od listopadu v objemu 20 miliard euro měsíčně. Naopak u japonské centrální banka jsme se v posledním období žádné změny nedočkali. Bank of Japan bude i nadále udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se v Japonsku stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem. Přitom platí, že zejména v eurozóně se v souvislosti s pravděpodobně slabou účinností měnové politiky začalo hovořit o tom, že k podpoře ekonomického růstu by měly být použity masivní fiskální stimuly. Mimo jiné se takto vyjádřil dosluhující prezident ECB Mario Draghi, i nastupující prezidentka Christine Lagargeová.
· Co se globálního akciového výhledu týče, globální akciové trhy jsou od začátku roku ke konci října o 17 % silnější. Výrazná změna rétoriky Fedu a ECB v posledních měsících pro ně představovala velice silný pozitivní impuls. Domníváme se také, že riziko dalšího zpomalování růstu světové ekonomiky je již v cenách akcií zaceněno. Platí to i pro klíčový faktor pro následující období, tedy obchodní válku mezi USA a Čínou, která bude velice pravděpodobně pokračovat ještě dlouho. Myslíme si nicméně, že tento faktor lze jen stěží predikovat. V dalším období očekáváme mírný akciový růst, neboť valuace jsou celkově relativně příznivé, navíc dynamika růstu korporátních zisků by se měla podle tržních odhadů v příštím roce dostat zpátky do plusu.
· Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) oproti USA. Tento postoj vychází zejména z valuačního hlediska, kdy se domníváme, že americké akcie jsou momentálně silně předražené, přibližně 26 % nad dlouhodobými průměry dle valuačních indikátorů jako P/E, P/B či P/S. Naopak rozvíjející se trhy se obchodují na valuacích přibližně na úrovni dlouhodobých průměrů.
· Na trh českých vládních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, resp. ceny vysoko.
· Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu od začátku roku již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů, kreditní marže, se totiž nyní pohybují na historických minimech.
· V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.
· Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří 1) další zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, případně EU, 2) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky v čele s Čínou, 3) tvrdý Brexit bez dohody a 4) krize na Blízkém východě.
Klíčová slova: Brexit | Čína | Akciový index | Inflace | Mario Draghi | USA | Koruna | HDP | Pražská burza | Americké akcie | Světová ekonomika | Recese | Americká ekonomika | Rizika | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | Sazby | Akcie | Alokace | Zhodnocení | Bank of Japan | Bloomberg | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Dolarový index | Durace | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Euro | Fed | Finanční trhy | High | Index PX | Indikátor | Indikátory | Marže | Měny | P/E | Riziko | Sentiment | Splatnost | Výkonnost | Výnos | Yield | Česká národní banka | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Barclays | Dluhopisy | Index MSCI | Cena zlata | Cena ropy | FTSE | Indexy | Úroková sazba | Investoři | EU | Zisk | Dluhopisové trhy | CZK/EUR | CZK/USD | Makrodata | Donald Trump | Rozvíjející se trhy | Index | Americká centrální banka | Americká centrální banka FED | Banka | Brent | Cena | Cena ropy brent | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Investiční | ISM | Jádrová inflace | Korporátní dluhopisy | Markets | Míra inflace | Nikkei 225 | Ropy | Trh | Fed Funds Rate | DXY | Dluhopisový index | P/S | ROCE | Spojené státy | QE | Světové ekonomiky | MSCI | Nastavení měnové politiky | Výnosová křivka | Globální akciové trhy | Christine Lagardeová | Prezident ECB | Měnová autorita | Globální ekonomiky | Vládní dluhopisy | Globální finanční trhy | Guvernér | Tempo růstu | FTSE 100 | Výhled | Investiční výhled | Americké akciové trhy | Krize | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Konsenzus | Fiskální stimuly | Očekávání | Alokace aktiv | Jerome Powell | Obchodní války | Události ve světě | Vývoj na finančních trzích | Dolarový index DXY | Měny rozvíjejících se ekonomik | Tvrdý brexit | Globální akciový index | Index MSCI All Country World | MSCI All Country World | Zpomalování světové ekonomiky | Inflační vývoj | Zpomalování růstu světové ekonomiky | MSCI Emerging Markets | Brexit bez dohody | Asset alokace | Klíčové události ve světě | Akciový růst | Akciové alokace | Uvolňování měnových politik | Dění na trzích | Měsíčník finančních trhů | Prezident Donald Trump | Objem | Akcie rozvinutých trhů | Klíčová rizika |
Čtěte více
-
Měsíčník finančních trhů – Březen 2021
Mezi klíčové události uplynulého měsíce patřily zasedání Evropské centrální banky a amerického Fedu. ECB zasedala 9. března a klíčovým výstupem bylo, že se evropská měnová autorita rozhodla výrazně akcelerovat nákupy vládních dluhopisů v příštích třech měsících tak, aby byly udrženy požadované výnosy do doby splatnosti vládních dluhopisů na historických minimech. Podle vyjádření představitelů ECB je cílem udržet co nejvíce uvolněné měnové podmínky, aby nebylo ohroženo křehké ekonomické oživení. -
Měsíčník finančních trhů – Červenec 2020
Přestože to minimálně v USA momentálně vypadá na druhou velkou vlnu pandemie koronaviru a dynamika globálního ekonomického oživení na začátku třetího kvartálu zpomaluje, na globálních finančních trzích se udržela velice pozitivní nálada. Hlavní příčinou jsou pravděpodobně pokračující masivní monetární stimuly klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 5,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již pouze 2,4 %. Výrazně se dařilo také globálním dluhopisovým trhům, jejichž nejširší index Bloomberg Barclays zaznamenal zhodnocení 3,2 %. Od začátku roku přitom globální dluhopisové trhy připisují zhodnocení již 6,3 %. -
Měsíčník finančních trhů – Červen 2020
Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 3,0 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ 7,1 %. -
Měsíčník finančních trhů – Duben 2020
Globální akciové trhy dosáhly lokálního minima kolem 23. března. V tomto okamžiku z historických maxim z 19. února ztratily přibližně 35 %. Americký Fed nicméně na konci března oznámil masivní program kvantitativního uvolňování, objemově násobně větší než při poslední globální finanční krizi 2008-2009. Fed se rozhodl nakupovat prakticky všechny dluhové cenné papíry a v polovině dubna dokonce ohlásil, že začne nakupovat také korporátní dluhopisy s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Také Evropská centrální banka svůj program nákupů aktiv také výrazně rozšířila. Ve výsledku se díky masivním monetárním stimulům centrálních bank podařilo situaci stabilizovat a posléze dokonce začaly globální akciové trhy velice silně růst. V dubnu si tak ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 11 % a od začátku roku je v mínusu už „pouze“ 14 %. -
Měsíčník finančních trhů – Květen 2020
Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 4,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ přibližně 10 %. -
Měsíčník finančních trhů – Leden 2020
Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %. -
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2019
7. listopadu zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů své úrokové sazby nezměnila. Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z titulu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje. Další vývoj sazeb ČNB je v tuto chvíli velmi obtížné určit, protože se bude do velké míry odvíjet od vývoje v zahraničí. Pokud by světová ekonomika začala opět ožívat a přicházející čísla se začala otáčet k lepšímu, trh začne patrně brzy opět spekulovat o tom, zda ČNB sazby nezvýší. Uvedený scénář je vak prozatím předčasný a stabilita sazeb je patrně nyní nejpravděpodobnější scénář. -
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2020
Globální akciové trhy zažily v listopadu jeden z nejlepších měsíců v historii. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž připsal fenomenální zisk 12,2 %. Tržní optimismus byl hnán především pozitivními zprávami o úspěšných testech vakcín proti koronaviru od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Investoři také ocenili poměrně jasný výsledek amerických prezidentských voleb a indikace, že předání moci proběhne v USA relativně v poklidu. Rovněž globální dluhopisové trhy zažily vynikající měsíc, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal zisk 1,8 %. -
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2019
Zemřel bývalý guvernér amerického Fedu Paul Volcker, bylo mu 92 let a proslavil se tím, že v 80. letech zavedl jako nový guvernér Fedu přísně restriktivní měnovou politiku velmi vysokých úrokových sazeb, aby skoncoval s nadměrnou inflací. Jeho boj byl úspěšný a tím se velice proslavil. Při globální finanční krizi před 10 lety stál rovněž po boku tehdejšího prezidenta Baracka Obamy jako hlavní finanční poradce pro sanaci bankovního sektoru. -
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2020
Globální akciové trhy pokračovaly v prosinci v růstu s tím, jak se po světě pomalu začaly v masovém měřítku aplikovat vakcíny proti koronaviru. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 4,5 %. Dařilo se také globálním dluhopisovým trhů, které dle nejširšího globálního dluhopisového indexu Bloomberg Barclays připsaly zisk 1,3 %. Celý uplynulý rok 2020 byl pro globální finanční trhy velice úspěšný a to především díky bezprecedentnímu objemu kvantitativního uvolňování centrálních bank. Celkový objem nově natištěných peněz centrálními bankami v roce 2020 činil bezprecedentních 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek ve srovnání s krizovým rokem 2008. Ve výsledku za celý rok 2020 připsaly globální akciové trhy zhodnocení 14,3 % a globální dluhopisové trhy 9,2 %. -
Měsíčník finančních trhů – Říjen 2020
Globální akciové trhy v říjnu pokračovaly v propadu, který se koncentroval především do posledního týdne v měsíci, a to v důsledku prudce rostoucích čísel nově nakažených na obou stranách Atlantiku a nových protikrizových opatřeních ve spoustě zemí Evropy, které budou mít na HDP v letošním posledním čtvrtletí opět silně negativní dopad. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 2,5 %. Globální dluhopisové trhy dokázaly vykompenzovat akciové ztráty pouze omezeně, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připsal nepatrný zisk 0,1 %. -
Měsíčník finančních trhů – Srpen 2020
Na globálních akciových trzích se v srpnu bez zásadních nových kurzotvorných zpráv udržela velice pozitivní nálada z července, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 6,0 %. Přitom od začátku roku je tento index již v plusu 3,5 %. Na druhou stranu se tentokrát příliš nedařilo globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal nepatrnou ztrátu -0,2 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 6,1 %. -
Měsíčník finančních trhů – Únor 2021
V únoru jsme zaznamenali poměrně výraznou korekci na globálních dluhopisových trzích. Důvodem byl silný nárůst inflačních očekávání kvůli silnému předpokládanému globálnímu ekonomickému růstu v průběhu letošního roku. Globální ekonomický růst by měl být podpořen jednak rychlou vakcinací populace, a jednak stále bezprecedentně uvolněnou měnovou politikou klíčových centrálních bank a velice uvolněnými fiskálními politikami. To by mělo ve výsledku výrazně podpořit právě inflaci. Ve výsledku nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 1,7 %. Na druhou stranu akciovým trhům se dařilo poměrně dobře, když nejširší globální dluhopisový index MSCI All Country World připsal zisk 2,2 %. -
Měsíčník finančních trhů – září 2019
12. září proběhlo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky. 1) ECB snížila hlavní depozitní sazbu o 0,1 % z -0,4 % na -0,5 %. 2) ECB od listopadu obnoví program kvantitativního uvolňování, nákupy dluhopisů, v objemu 20 miliard euro měsíčně. Program bude prozatím časově neomezený. 3) ECB zavedla tiering systém pro ukládání přebytečných bankovních rezerv. 4) ECB rovněž zmírnila náklady pro banky na dodávky dlouhodobé likvidity. Celkově můžeme říci, že někteří tržní účastníci čekali, že výstupy budou výraznější. Mluvilo se například o zavedení programu na nákup evropských akcií. Nakonec podle našeho názoru ECB dodala nezbytné minimum pro podporu relativně příznivé nálady na finančních trzích a pro podporu dynamiky HDP a inflace. Na druhou stranu je velice významné faktem skutečnost, že mimo časově neomezený program kvantitativního uvolňování byl změněn také výhled na úrokové sazby na neurčito. To implicitně znamená ještě uvolněnější měnovou politiku. Vše bude záviset na budoucím vývoji inflace a inflačních očekávání. -
Měsíčník finančních trhů – Září 2020
Globální akciové trhy v září korigovaly enormně silné zisky z předchozích pěti měsíců, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 3,4 %. Přitom jsme nebyly svědky žádného významného katalyzátoru, který by měl výprodeje spustit. Jednalo se tak pravděpodobně o prosté vybírání předchozích zisků. Přitom od začátku roku je index MSCI All Country přesně na nule. Příliš se v září nedařilo ani globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays odepsal 0,4 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 5,7 %. -
Měsíční makroekonomické vyhlídky: Nesmyslná ekonomie Národní fronty
Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Nejistota s hospodářskou pol... -
Měsíční počet uživatelů sítě X podle Muska dosáhl nového maxima
Měsíční počet uživatelů sociální sítě X, dříve známé jako Twitter, dosáhl nového maxima. Uvedl to dnes majitel X Elon Musk na svém účtu na síti a sdílel graf, který ukazuje, že počet uživatelů přesáhl 540 milionů. -
Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí a inflace roste
Odhadujeme další zpomalení ekonomiky na konci minulého roku způsobené zejména oslabeným průmyslem. Naopak inflace zrychluje a na začátku roku vyskočí v meziročním srovnání na 3,4 %. Česká národní banka bude pod vlivem zvýšené inflace silně uvažovat, zda přece jen úrokové sazby nezvýšit, nakonec ale převládnou hlasy pro jejich stabilitu. -
Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí, inflace nikoliv
Inflace se sáhne na 3 %. Průmyslová výroba vykáže pokles. Maloobchodní tržby naopak dál porostou i když uberou na tempu. Česká národní banka navzdory vyšší inflaci ponechá úrokové sazby bez změny. -
Měsíční předpovědi: Ekonomika v rozpuku, inflace hledá strop
Data zveřejněná v červnu potvrdí mírný pokles české ekonomiky na počátku roku a zmírnění růstu průměrné mzdy. Současně měsíční údaje za duben ukáží rychle rostoucí ekonomiku v důsledku rozvolňování protipandemických opatření. Znovuotevření služeb se pravděpodobně odrazí i na dalším zrychlení inflace za květen. Od České národní banky čekáme zvýšení úrokových sazeb na zasedání v srpnu. Nicméně finanční trh počítá s jejich zvýšením už na červnovém zasedání.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
Od starověkého šekelu k moderní měně. Podívejte se na příběh izraelského platidla
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2025! ⭐️🎄
Trading v praxi: Jak úspěšně obchodovat více časových rámců (1. část)
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
Od starověkého šekelu k moderní měně. Podívejte se na příběh izraelského platidla
FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2025! ⭐️🎄
Trading v praxi: Jak úspěšně obchodovat více časových rámců (1. část)
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Denní kalendář událostí
V USA zásoby zemního plynu
V USA výrobní ceny PMI – ISM
V USA výrobní index PMI – ISM
V Německu míra nezaměstnanosti
V USA týdenní změna zásob ropy
V USA výrobní index PMI
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V USA státní svátek
V Kanadě státní svátek
V Británii státní svátek
V USA zásoby zemního plynu
V USA výrobní ceny PMI – ISM
V USA výrobní index PMI – ISM
V Německu míra nezaměstnanosti
V USA týdenní změna zásob ropy
V USA výrobní index PMI
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V USA státní svátek
V Kanadě státní svátek
V Británii státní svátek
Tradingové analýzy a zprávy
Komodity: Ceny ropy mírně rostou, objem obchodů je ale v závěru roku malý
Akciím na pražské burze se letos dařilo, index PX stoupl o 24,5 procenta
Forex: Dolar posiluje, nachází se nedaleko dvouletého maxima vůči koši měn
Pražská burza poslední obchodní den v tomto roce mírně klesla
Forex: Koruna na začátku týdne posílila vůči euru a ztratila k dolaru
Forex sentiment 30.12.2024
Swingové obchodování AUD/USD 30.12.2024
Swingové obchodování EUR/USD 30.12.2024
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Komodity: Ceny ropy mírně rostou, objem obchodů je ale v závěru roku malý
Akciím na pražské burze se letos dařilo, index PX stoupl o 24,5 procenta
Forex: Dolar posiluje, nachází se nedaleko dvouletého maxima vůči koši měn
Pražská burza poslední obchodní den v tomto roce mírně klesla
Forex: Koruna na začátku týdne posílila vůči euru a ztratila k dolaru
Forex sentiment 30.12.2024
Swingové obchodování AUD/USD 30.12.2024
Swingové obchodování EUR/USD 30.12.2024
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Blogy uživatelů
Praktická ukázka: Proč je dobré někdy neobchodovat?
Realita tradingu 14 – Plnění výzev je vlastně super
RebelsFunding: Výjimečná nabídka na závěr roku – získejte 30% slevu na obchodní programy
Santa se snažil, více než mírný vzestup indexu S&P 500 ve vánočním týdnu ale nezvládl
Nejhorší měna letošního roku
Multitimeframe analýza: 27.12.2024 kakao (COCOA)
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Na co se těším v roce 2025
Praktické okénko – roční výkonnost světových měn a výhled na dolarový index pro rok 2025
Moje cesta prop tradingem – první fáze challenge splněna
Praktická ukázka: Proč je dobré někdy neobchodovat?
Realita tradingu 14 – Plnění výzev je vlastně super
RebelsFunding: Výjimečná nabídka na závěr roku – získejte 30% slevu na obchodní programy
Santa se snažil, více než mírný vzestup indexu S&P 500 ve vánočním týdnu ale nezvládl
Nejhorší měna letošního roku
Multitimeframe analýza: 27.12.2024 kakao (COCOA)
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Na co se těším v roce 2025
Praktické okénko – roční výkonnost světových měn a výhled na dolarový index pro rok 2025
Moje cesta prop tradingem – první fáze challenge splněna
Forexové online zpravodajství
Americké burzy budou 9. ledna uzavřeny v den státního smutku
Akcie Axsome Therapeutics klesly o 11 % po smíšených výsledcích klinických studií
Makroekonomický výhled na tento týden: HDP (ČR), Index PMI ve výrobě napříč regiony
Pražská burza poslední obchodní den v roce klesala
USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v prosinci na 3,4 b. při očekávání -3,0 b.
Nvidia dokončuje akvizici Run:ai za 700 milionů dolarů po regulační kontrole
USA: Pokračující prodeje domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 2,2 % při očekávání 0,8% růstu
Americké akcie v úvodu týdne oslabují, Boeing klesá po havárii letadla v Jižní Koreji
Frankfurtská burza uzavřela poslední obchodní seanci roku 2024 poklesem
Americké futures v červených číslech, technologický index Nasdaq 100 ztrácí přes 1,4 %
Americké burzy budou 9. ledna uzavřeny v den státního smutku
Akcie Axsome Therapeutics klesly o 11 % po smíšených výsledcích klinických studií
Makroekonomický výhled na tento týden: HDP (ČR), Index PMI ve výrobě napříč regiony
Pražská burza poslední obchodní den v roce klesala
USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v prosinci na 3,4 b. při očekávání -3,0 b.
Nvidia dokončuje akvizici Run:ai za 700 milionů dolarů po regulační kontrole
USA: Pokračující prodeje domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 2,2 % při očekávání 0,8% růstu
Americké akcie v úvodu týdne oslabují, Boeing klesá po havárii letadla v Jižní Koreji
Frankfurtská burza uzavřela poslední obchodní seanci roku 2024 poklesem
Americké futures v červených číslech, technologický index Nasdaq 100 ztrácí přes 1,4 %
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Makro: Strojní objednávky soukromého sektoru Japonska v březnu poklesly
Nvidia dokončuje akvizici Run:ai za 700 milionů dolarů po regulační kontrole
Loňský lockdown vylepšil statistiku zahraničního obchodu
Kryptoměny ustupují kvůli pochmurnému makro výhledu
EURUSD
Analýza zlata na 14. září 2022 – první cíl poklesu dosažen, možný další pokles
V červnu průmysl mírně rostl, většina odvětví je ale v poklesu
Automobilce Renault podle ministra hrozí zánik, musí se adaptovat
Ranní komentář: Slabší dolar pomohl zlatu nad 1 340 USD, dnes minutes ze zasedání Fedu
Graf dňa - AUDJPY (14.06.2022)
Makro: Strojní objednávky soukromého sektoru Japonska v březnu poklesly
Nvidia dokončuje akvizici Run:ai za 700 milionů dolarů po regulační kontrole
Loňský lockdown vylepšil statistiku zahraničního obchodu
Kryptoměny ustupují kvůli pochmurnému makro výhledu
EURUSD
Analýza zlata na 14. září 2022 – první cíl poklesu dosažen, možný další pokles
V červnu průmysl mírně rostl, většina odvětví je ale v poklesu
Automobilce Renault podle ministra hrozí zánik, musí se adaptovat
Ranní komentář: Slabší dolar pomohl zlatu nad 1 340 USD, dnes minutes ze zasedání Fedu
Graf dňa - AUDJPY (14.06.2022)
Blogy uživatelů
Trading analýza indexu S&P 500, EUR/USD, GBP/USD a ropy WTI
Jak se neutopit v grafu
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Multitimeframe analýza: 27.12.2024 kakao (COCOA)
Veselého Silvestra, Šťastný Nový rok a...
Horizon Robotics: IPO roku ukazuje rostoucí poptávku po autonomní dopravě
Může Nvidia rozšířit klub bilionových společností?
Realita tradingu 14 – Plnění výzev je vlastně super
Výběr z nedělní přípravy: EUR/USD, GBP/USD, AUD/NZD a NZD/JPY
Pohled do budoucnosti – politické a regulační změny (6. díl)
Trading analýza indexu S&P 500, EUR/USD, GBP/USD a ropy WTI
Jak se neutopit v grafu
Může na forexu a finančních trzích uspět každý? Jak je to doopravdy
Multitimeframe analýza: 27.12.2024 kakao (COCOA)
Veselého Silvestra, Šťastný Nový rok a...
Horizon Robotics: IPO roku ukazuje rostoucí poptávku po autonomní dopravě
Může Nvidia rozšířit klub bilionových společností?
Realita tradingu 14 – Plnění výzev je vlastně super
Výběr z nedělní přípravy: EUR/USD, GBP/USD, AUD/NZD a NZD/JPY
Pohled do budoucnosti – politické a regulační změny (6. díl)
Vzdělávací články
Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Purple Cup – mistrovství ČR a SR v tradingu začíná už v lednu 2022!
Stop-Loss hunt: Když se brokerovi nelíbí, že vyděláváte
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
Investiční výhled pro rok 2019
8 nejlepších obchodních strategií - swingové obchodování (8. díl)
Technická analýza - silná zbraň v ruce forex tradera
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Podívejte se na historii švýcarského franku. Alpské měny, která vypekla i s eurem
Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Purple Cup – mistrovství ČR a SR v tradingu začíná už v lednu 2022!
Stop-Loss hunt: Když se brokerovi nelíbí, že vyděláváte
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
Investiční výhled pro rok 2019
8 nejlepších obchodních strategií - swingové obchodování (8. díl)
Technická analýza - silná zbraň v ruce forex tradera
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Podívejte se na historii švýcarského franku. Alpské měny, která vypekla i s eurem
Tradingové analýzy a zprávy
Dow Jones zažil největší návrat od roku 1933
USD/CAD - Intradenní výhled 8.10.2018
EUR/GBP - Intradenní výhled 27.6.2023
Forex: Koruna na začátku týdne posílila vůči euru a ztratila k dolaru
Na ruském plynu jsou v EU nejvíc závislé Česká republika a Lotyšsko
USD/CAD - Intradenní výhled 8.11.2016
Kyjev dostal miliardu dolarů z výnosů ruských aktiv
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní Price Action patterny na bitcoinu 30.12.2024
USD/CAD - Intradenní výhled 8.12.2016
Dow Jones zažil největší návrat od roku 1933
USD/CAD - Intradenní výhled 8.10.2018
EUR/GBP - Intradenní výhled 27.6.2023
Forex: Koruna na začátku týdne posílila vůči euru a ztratila k dolaru
Na ruském plynu jsou v EU nejvíc závislé Česká republika a Lotyšsko
USD/CAD - Intradenní výhled 8.11.2016
Kyjev dostal miliardu dolarů z výnosů ruských aktiv
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Intradenní Price Action patterny na bitcoinu 30.12.2024
USD/CAD - Intradenní výhled 8.12.2016
Témata v diskusním fóru
Posilování USD může dále pokračovat
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 2. část
Obchoduje se i v Olomouci?
EUR/USD
Burzovní grafy: Čekání na výraznější pohyb indexu S&P 500
Jak je možné investovat 10 000 USD?
Makroekonomický výhled na druhou polovinu roku 2018
Trading příležitosti: Zemní plyn, EUR/NZD a EUR/CZK
Elliottova vlnová teorie pro měnový pár USD/JPY a akcie Walt Disney a Johnson & Johnson
Litecoin má větší prostor k růstu
Posilování USD může dále pokračovat
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 2. část
Obchoduje se i v Olomouci?
EUR/USD
Burzovní grafy: Čekání na výraznější pohyb indexu S&P 500
Jak je možné investovat 10 000 USD?
Makroekonomický výhled na druhou polovinu roku 2018
Trading příležitosti: Zemní plyn, EUR/NZD a EUR/CZK
Elliottova vlnová teorie pro měnový pár USD/JPY a akcie Walt Disney a Johnson & Johnson
Litecoin má větší prostor k růstu
Odborná literatura
Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře
Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře
Forex brokeři