Summit EU pohrozil dalšími sankcemi a vyzval k ukončení válečných zločinů
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes nad ránem pohrozili Rusku dalšími robustními sankcemi za agresi na Ukrajině, neshodli se však na diskutovaném embargu na dovoz ruských energií ani jiných konkrétních krocích. Rusko podle nich musí přestat páchat válečné zločiny a umožnit lidem z ostřelovaných měst odejít či do nich dostat humanitární pomoc. Lídři v závěrech prvního dne bruselského summitu také slíbili vytvoření fondu solidarity pro Ukrajinu a další podporu pro uprchlíky i země, které je přijímají.
Unijní summit ve čtvrtek večer navázal na vrcholné schůzky NATO a skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Mezi unijní lídry zavítal americký prezident Joe Biden, který chtěl svou návštěvou ukázat jednotu Západu vůči Moskvě.
"Rusko vede útoky proti civilnímu obyvatelstvu a míří na civilní objekty včetně nemocnic, zdravotnických zařízení, škol a krytů. Tyto válečné zločiny musí okamžitě přestat. Lidé za ně zodpovědní a jejich spolupachatelé budou pohnáni k odpovědnosti v souladu s mezinárodním právem," shodli se šéfové sedmadvacítky unijních zemí.
Evropský blok již proti Rusku zavedl v koordinaci se západními partnery v čele s USA a Británií čtyři balíky sankcí a zejména lídři pobaltských zemí či Polska mluvili před summitem o dalším přitvrzení, které by zasáhlo pro Moskvu klíčový vývoz ropy či plynu. Skupina států v čele s Německem však byla z ekonomických důvodů proti. Prezidenti a premiéři se nakonec shodli na tom, že je EU připravena "rychle přistoupit k dalším koordinovaným robustním sankcím proti Rusku a Bělorusku, aby účinně překazila ruské možnosti pokračovat v agresi".
Vrcholní politici sedmadvacítky vyzvali všechny země, aby se k sankcím přidaly. Zároveň konstatovali, že se EU zaměří na to, jak překazit obcházení sankcí a odstraní jejich slabá místa.
K evropským lídrům během večera promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vůdci unijních zemí zopakovali své prohlášení z nedávného neformálního summitu ve Versailles a podpořili snahu Ukrajiny o vstup do unie, kýžené podpory rychlého přijímacího procesu se však Kyjev od názorově rozdělených členských států nedočkal.
Jejich vůdci zato slíbili další finanční pomoc strádající zemi a vyzvali Evropskou komisi, aby připravila další návrhy, jak pomoci členským zemím financovat zvládání přílivu uprchlíků. Za měsíc od vypuknutí války odešlo z Ukrajiny na tři miliony lidí, většina z nich do států východního křídla EU.
Summit se také zavázal zajistit, aby na Ukrajinu proudily nepřerušované dodávky elektřiny a plynu. Má k tomu pomoci i nedávná synchronizace ukrajinské rozvodné sítě s tou unijní.
Biden se s EU domluvil na energetické spolupráci a pomoci Ukrajině
Spojené státy a Evropská unie podniknou konkrétní společné kroky ke snížení evropské závislosti na ruských energiích. Poskytnou také další humanitární pomoc napadené Ukrajině a budou dodávat více potravin oblastem světa, které jsou kvůli ruské invazi ohroženy jejich nedostatkem. Shodli se na tom v Bruselu Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve společném prohlášení po Bidenově jednání s evropskými lídry.
Obě strany se podle textu zasadí o to, aby Rusko nemohlo obcházet sankce, které proti režimu prezidenta Vladimira Putina od začátku války koordinovaně zavádějí.
"Jednotně odsuzujeme neospravedlnitelnou a nevyprovokovanou ruskou agresivní válku na Ukrajině. Stojíme solidárně za ukrajinským lidem, který odvážně brání svou vlast a vyzýváme Rusko, aby ukončilo brutální útok na svého souseda," shodli se lídři v prohlášení přijatém po zhruba devadesátiminutové Bidenově debatě s prezidenty a premiéry unijních zemí.
Šéf Bílého domu a von der Leyenová zdůraznili, že obě strany poskytnou další humanitární pomoc Ukrajině i lidem prchajícím před válkou. Novou americkou podporu vyčíslili na miliardu dolarů (22,5 miliardy korun), zatímco ta evropská dosáhne 550 milionů eur (13,5 miliardy korun). USA a EU budou podle nich koordinovat přijímání uprchlíků, z nichž část zamíří i za oceán.
Spojené státy a Evropa také dále rozvinou spolupráci v kybernetické bezpečnosti. Společně například podpoří odolnost Ukrajiny proti kybernetickým útokům, zaměří se ale také na koordinovaný boj proti zneužívání kryptoměn, s jejichž pomocí Rusko obchází západní sankce.
Summit EU prodloužil Michelovi mandát, vrcholné schůzky povede do listopadu 2024
Summit Evropské unie dnes zvolil Charlese Michela předsedou Evropské rady na další dva a půl roku. Oznámila to Rada EU v tiskové zprávě. Unijní vrcholné schůzky tak belgický expremiér povede do konce listopadu 2024. V čele unijního orgánu stojí od prosince 2019.
Liberální politik je v pořadí třetím předsedou Evropské rady od chvíle, kdy EU v roce 2009 tento post vytvořila. Jako první vedl orgán zaštiťující unijní summity další Belgičan Heman Van Rompuy, kterého v roce 2014 vystřídal bývalý předseda polské vlády Donald Tusk.
Úkolem šéfa ER je organizovat unijní summity a hledat na nich shodu mezi lídry členských států. Reprezentuje také EU při jednáních s mimounijními zeměmi.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Summit EU-Čína projedná obchodní vztahy a investice
Vrcholní představitelé Evropské unie a Číny dnes budou na summitu v Bruselu jednat o budoucí podobě partnerství dvou pro sebe navzájem velmi významných obchodních partnerů. Hlavními tématy jednání budou podmínky vzájemného obchodu a investic. -
Summit EU-Čína se bude věnovat hlavně ekonomickým vztahům
V Pekingu dnes začíná dvoudenní vrcholná schůzka EU-Čína. Předseda Evropské rady Donald Tusk, šéf... -
Summit EU dnes bude debatovat hlavně o obchodu a migraci
Summit Evropské unie bude dnes v Bruselu probírat migrační problematiku a vlekoucí se snahu EU reformovat vlastní azylový systém. Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky prodiskutují ale také ekonomická témata, včetně klíčové záležitosti týkající se pohledu unie na mezinárodní obchod. -
Summit EU jedná o velikosti budoucího rozpočtu eurozóny
O financování budoucího společného rozpočtu eurozóny dnes diskutují lídři unijních zemí na bruselském summitu. Šéf euroskupiny Mario Centeno novinářům řekl, že společný "rozpočtový nástroj" by měl posílit konkurenceschopnost a sbližování ekonomik zemí platících eurem. Jednání se účastní i lídři zemí stojících mimo společnou měnu, včetně českého premiéra Andreje Babiše. -
Summit EU má navrhnout oddělení rozpočtu eurozóny
Eurozóna by měla mít svůj vlastní rozpočet, který by byl oddělený od dlouhodobého rozpočtového rámce EU. -
Summit EU o další části pomoci Řecku nerozhodne
Šéfové států a vlád států Evropské unie nepřijmou na summitu 18. a 19. října žádné klíčové rozhodnutí... -
Summit EU o rozpočtu bude pokračovat v poledne
Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy přerušil do dnešního poledne summit o dlouhodobém rozpočtu EU... -
Summit EU podpořil dohodu o bankovní unii
Summit Evropské unie v noci na dnešek politicky podpořil dohodu o mechanismu na podporu... -
Summit EU podpořil větší soběstačnost unie
Evropská unie by měla posílit svou soběstačnost v produkci léků, komunikačních technologiích nebo v dalších strategických oblastech, aby předešla závislosti na zemích mimo unii. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři sedmadvacítky členských států, kteří na bruselském summitu jednali také o tom, jak zlepšit fungování jednotného unijního trhu. Schválili rovněž plán Evropské komise (EK), aby nejméně pětina chystaného fondu pokrizové obnovy ekonomik šla na projekty spojené s digitalizací. -
Summit EU podpořil vznik fondu EFSI
Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie ve čtvrtek na summitu v Bruselu vyzvali k co nejrychlejšímu... -
Summit EU pokračuje čtvrtý den do noci
Po více než třech dnech vyjednávání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie předložil dnes večer předseda Evropské rady Charles Michel nový kompromisní návrh fondu pokrizové obnovy ekonomik a příštího sedmiletého rozpočtu bloku. Omezením podílu grantů v balíku 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), což požadovaly takzvané šetrné státy, se údajně přiblížila možnost konečné dohody. Michel před večerním jednáním prohlásil, že dosažení dohody na protahujícím se summitu je možné. Krátce před 24:00 ale stále není jasný výsledek ani to, kdy plenární rokování končí. -
Summit EU potvrdil dohodu o dlouhodobém rozpočtu unie
Lídři zemí Evropské unie v noci na dnešek vyřešili neshody kolem sedmiletého rozpočtu EU, ke kterému... -
Summit EU probere americká cla i nervový útok v Británii
Evropská unie podporuje globální volný obchod i Británii v jejím nynějším sporu s Ruskem, zdůrazní dnes premiéři a prezidenti zemí EU, kteří se sjíždí na dvoudenní summit do Bruselu. Březnová vrcholná schůzka bloku má dnes na programu i řadu dalších témat, od reformy korporátního zdanění až po vztahy s Tureckem či pravděpodobně také nynější kauzu kolem kontroverzního využití dat z facebooku firmou Cambridge Analytica. -
Summit EU probere ekonomické oživení po covidové krizi
O hospodářském oživení po koronavirové krizi a schvalování národních plánů obnovy budou dnes debatovat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Během druhého dne summitu v Bruselu proberou i další postup měnové a bankovní unie. -
Summit EU probere možnosti dalšího zadlužování kvůli válce na Ukrajině
Vliv války na Ukrajině na zvažovanou reformu společných fiskálních pravidel Evropské unie bude hlavním tématem dnešního druhého dne neformálního jednání prezidentů a premiérů členských zemí. Bavit se budou o tom, zda se kvůli očekávanému posilování armád, odchodu od ruského plynu a dopadu protiruských sankcí společně zadlužit jako v případě krize způsobené covidem-19. -
Summit EU projedná evropskou ekonomiku
Složitá hospodářská situace v Evropě bude dnes dominovat diskusím závěrečného dne summitu... -
Summit EU projedná Ukrajinu a terorismus
Vývoj ukrajinské krize by měl podle předpokladů dominovat dnešnímu summitu Evropské unie v Bruselu... -
Summit EU prý vyřešil otázku dodržování principů právního státu
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie směřují po čtyřech dnech tvrdého vyjednávání k dohodě o vytvoření fondu pokrizové obnovy ekonomik a o příštím sedmiletém rozpočtu bloku. Poté, co předseda Evropské rady Charles Michel přišel v pondělí večer s novým kompromisem, se podle některých neoficiálních zdrojů státníci shodli na jednom z hlavních nevyřešených bodů, jímž byla podmíněnost čerpání peněz z fondu dodržováním principů právního státu. -
Summit EU přinesl dohodu o zavedení fiskálních pravidel
Lídři států evropské sedmadvacítky se dohodli na novém paktu o rozpočtové kázni. -
Summit EU recept na ceny energií nenašel, EK do konce léta navrhne reformu
Evropská komise do konce léta navrhne možné změny fungování trhu s energiemi včetně oddělení ceny plynu a dalších energií. Po dnešním jednání s prezidenty a premiéry členských zemí věnovaném vysokým cenám energií a omezeným dodávkám ruského plynu to prohlásila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Unijní lídři jsou v pohledu na reformu energetického trhu i po summitu rozdělení, ačkoli řada z nich volala po větší koordinaci, což se nakonec dostalo i do závěrů vrcholné schůzky.