Týdenní ztráta jde na vrub středečnímu a pátečnímu výraznému poklesu. Páteční zavírací hodnota je pod hladinou 3 756 z konce roku 2020, za leden tak index odepsal lehce přes procento.
Pokles se zastavil na supportu 3 700 a na 50denním klouzavém průměru. Denní graf zatím zůstává v býčím nastavení, sestupem byla zatím jen určena rezistence na úrovni 3 850 až 3 860. V případě proražení podpory na 3 700 by index zřejmě zamířil k důležitému supportu v zóně 3 600 až 3 550, teprve pokles pod něj by byl pro akcie jednoznačně negativním signálem.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Z týdenního grafu je patrné, že v dlouhodobějším časovém horizontu uplynulý týden znamená zatím jen nepatrný pokles.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) v druhé polovině týdne prudce vyrazil vzhůru a uzavřel týden o polovinu výše než předchozí pátek.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 korigoval předchozí výrazný růst. Kurz byl vysoko, a proto se pokles jeví jako přirozená reakce na překoupený stav. Divoký vývoj u akcií společností jako GameStop, Nokia a dalších mimo jiné vyvolává úvahy nad tím, zda trh opravdu není v cenové bublině. Výsledková sezóna pokračuje úspěšně, fundamenty šly ale v posledních dnech opět stranou, ačkoli tentokrát byly spíše pozitivní.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz