Zkušenost s rokem 2008
Od krize 2008 uplynulo již patnáct let. To je v profesním životě velmi dlouhá doba. Velká část traderů a investorů, kteří nyní obchodují, vstoupila na trhy až po roce 2008. Bohužel tito investoři vše vnímají skrze paradigma tohoto krizového roku. V roce 2008 centrální banky, především Fed a ECB, svými kroky podpořily finanční trhy. Pokles finančních trhů byl zastaven přílivem nových peněz do finančního systému.
Od té doby si investoři zvykli, že jakmile něco přestane fungovat na finančních trzích, tak za nimi stojí hodný centrální bankéř, který všechny problémy vyřeší tak, že zaplaví trhy novou hotovostí. Tato skutečnost pak vede k velkému růstu rizikových aktiv, protože investoři vždy vědí, že budou zachránění. To je však historický omyl. Když se podíváme do historie před rokem 2008, zjistíme, že to bylo spíš naopak. Centrální banky nezachraňovaly trhy a spíš volily zdravou kapitalistickou variantu, že ten, kdo problémy způsobil, musel za ně i zaplatit. Investoři by si tak měli dávat pozor. Nikde totiž není napsáno, že centrální banky musí vždy v případě problému finanční trhy podržet.
Malý manévrovací prostor centrálních bank
Druhým důvodem, proč být dnes obezřetný, je malý manévrovací prostor centrálních bank. Sazby v USA jsou již hodně vysoko. V případě, že by se něco pokazilo, jako například návrat inflace, tak Fed nemůže jít se sazbami již výše. Kosmeticky zvednout sazby o 25 bazických bodů může, ale to je maximum. Sazeb na úrovni 6 % nebo 7 % se nedočkáme. Tak vysoké sazby by automaticky spustily velkou dluhovou krizi. I bez toho nejsme daleko do propasti.
Centrální banky pomalu snižují svou obchodní bilanci. Což je další nástroj, jak snižovat inflaci a vrátit pomalu celou situaci do normálu. Jedná se o složitý technický nástroj. Centrální banky se na něj spoléhají ve chvíli, kdy oznámí oficiálně konec zvedání úrokových sazeb. Snižování bilance centrální banky znovu působí silně protiinflačně. Odsávání hotovosti z finančních trhů se negativně projeví na ceně akcií. Rok 2024 tak nemusí být vůbec rokem monetární expanze, i když se sazby sníží. A na to by si investor měl nyní dávat pozor.
Závěr
Investorům bych doporučil, aby se nenechali unést euforickou vlnou na trzích. Centrální banky sice mohou pomoci s řešením některých problémů, ale nemají neomezený manévrovací prostor. Je důležité mít na paměti, že centrální banky jsou instituce, které slouží k ochraně stability finančního systému, nikoliv k tomu, aby dělaly z investorů boháče.
Matěj Široký