Sobota 02. listopadu 2024 15:14
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap trade smarter

Proč Bitcoin zanikne...

Napsal:   Sekce: 

Nedávno jsem narazil na dle mého velice fundovaný názor na BTC, dovolím si vám jej přetlumočit a přidat jak já si představuji ideální měnu:
  1. Za hlavni problém (a je to problém typu "přes to vlak nejede") té měny považuji její deflační tendenci. Ideální měna by měla podléhat mírné inflaci (pokud možno libovolně blízké nule), protože pokud podléhá deflaci, lide ji akumuluji místo toho, aby za ni nakupovali skutečné investice. Je třeba si uvědomit, ze jak inflace tak deflace jsou pro někoho nespravedlivé - inflace pro ty, co drží peníze a půjčují někomu, deflace pro ty, co investuji a půjčují si. Když teď pomineme otázku dluhu, tak výhodnější samozřejmě je to druhé - když lide investují do reálné ekonomické aktivity než když získávají tím, že doma drží peníze.
  2. Druhý velký problém je, že objem té měny je konstantní. Prostě, tohle evidentně navrhl někdo, kdo věří ve zlatý standard. Ideální měna by měla rozsahem reagovat na rozsah reálné ekonomiky. Tzn. pokud někdo vyrobí nějakou reálnou hodnotu (třeba najde nový přírodní zdroj nebo vymyslí, jak lépe zužitkovat ty stávající), měl by se objem měny zvýšit o to, kolik se zvýšila ta reálná produkovaná hodnota. Pokud se zvýší méně, dojde k deflaci (stejný objem měny bude teď pokrývat větší reálnou hodnotu), pokud se zvýší vice, dojde k inflaci. Takže tady můžu odkázat na bod 1.
  3. Důsledek 1 a 2 - deflační "měny" (jako zlato, nemovitosti, umění nebo tulipány) mají tendenci ke spekulativním bublinám, protože je každý (nebo dost lidi) nakupuje s vidinou většího zisku v budoucnu. Což už se u Bitcoinu stalo, a dalo se to snadno vidět. A je to IMHO hlavni důvod, proč do Bitcoinu lide jdou, než že by v tom viděli platidlo budoucnosti, viz bod 4.
  4. Neexistence centrální autority má také své problémy. Asi hlavni problém je, že pokud zavádíte novou měnu, potenciálně dochází k reorganizaci toho, kdo co vlastni. Z toho vyplývá, že vždycky bude rozhodovat nějaká moc. V případě Bitcoinu se řekne, jen tak mimochodem pod čarou - ti co začali dřív jsou teď bohatší. To ale mění majetkovou situaci. Proto to nakonec zabrání přijetí Bitcoinu jako platidla - je to jako dělat revoluci a současně zavádět novou menu - ne úplně dobrý nápad. Pokud je ta centrální autorita vydávající novou měnu založena na všeobecném demokratickém rozhodování občanů, přijde mi výsledek mnohem spravedlivější (ať už si to ti lide rozhodnou jakkoli) než když se zkrátka řekne - kdo přišel dřív a/nebo má větší počítač je od teďka bohatší. Takže IMHO, při zavádění měny naopak musíte mít centrální autoritu, nebo alespoň její obecnější podobu, totiž společenskou dohodu o tom, co se stane. V konečném důsledku to totiž není o tom, zda je nebo není centrální autorita, ale o tom, zda takový systém vyhovuje občanům; a narozdíl od tohoto systému, demokratický systém proklamuje rovnost předem a tedy nemůže dojít k omylu ohledně mocenských představ o budoucnosti (což je například problém Bitcoinu nebo čistě tržní ekonomiky - neříkají jaký bude výsledek, přestože ho předem proklamuji za spravedlivý).
  5. Podobně jako i u těch ostatních proklamovaných výhod, i cashback a neanonymita současné měny mají i své výhody, které musíme vážit proti jejich nevýhodám. Třeba zrovna boj proti organizovanému zločinu mi přijde jako velká výhoda, a i když jsem to nijak zvlášť nestudoval, tak mám pocit, že to smysl má, když se podíváme na posledních 50 let vývoje zločinnosti v Evropě a USA. A ta představa, že to zkrátka lze nějak nahradit kryptografickou bezpečností je zcestná - máme kryptoanalýzu gumovou hadici, nebo, v jemnější podobě trojské koně.

S tímto názorem nemohu než souhlasit na 1000 %, napadá mě jak by tedy asi měla vypadat ideální měna?

1) Samozřejmě státní, protože stát je garantem. Když už nic jiného tak máte jistotu že s daným typem měny lze platit po celém území  státu který měnu vydal. Máte jistotu že danou měnu používá převážná většina národa, máte jistotu že ze dne na den nezanikne. BTC někde berou někde ne ale NIKDE nejsou povinováni ji brát! Samozřejmě že jsou obrovské rozdíly v tom, jak korektně a zodpovědně se který stát ke své měně chová. I proto spíš přijmete USD než nějaký konžský frank.

2) Více než množství zlata v trezorech vypovídají o rozvoji daného státu její přírůstky obyvatel, vždyť právě obyvatelé daného státu jsou ti kteří drží státní měnu při životě, kteří  ji dávají hodnotu svým umem, svou pracovitostí -či naopak :) Tak proč ne měna distribuovaná do oběhu na základě přírůstku obyvatel . Zapsáním nového občana do matriky program vygeneruje např. 1 000 000 000 identifikovatelných jednotek. Zní to jako nesmysl, ale co je národ? Jsou to ti lidé, oni mají hodnotu toho národa, bez nich by nebylo zlata, ropy, ničeho.

3) Jednotky mohou mít svou životnost - např. 90 let to proto aby byla naplněna funkce oběživa. po dosažení věku 80 let se jednotky při prvním kontaktu v síti automaticky vymění v rezervním  fondu za "mladé". Vyřadíte tím automaticky zcizené a ztracené jednotky. Do oběhu se dostávají jednotky nejdříve po dovršení  10 let, do té doby jsou ve fondu jako rezerva .Stát jako vlastník měny by mohl v době krize použít např. 1/3 fondu na snížení sociální zátěže s tím že do 5 let musí "úvěr" splatit - nashromáždit nové jednotky mladší 5 let. Tím splníme podmínku mírné inflace, dáme státu možnost reagovat v době krize ale nepoškozujeme měnu  nekontrolovatelným tiskem nových jednotek. Ano, samozřejmě je k tomu třeba opravdu zodpovědného přístupu bez zodpovědnosti ale kvalitní měnu nevytvoříte. 

4) Na systém vzniku a zániku jednotek je ideální třeba právě blockchain,  navíc elektronické peníze lze jednoduše kontrolovat a dosáhnout "nezcizitelnosti" protože jednou prokazatelně zcizené peníze prostě síť zablokuje. BTC se chlubí svou anonymitou, ale komu to nahrává, vám?

Vymyslet se dá cokoliv, pro někoho dobrý nápad, pro někoho nesmysl, tvrdím ale že BTC cesta není. Kdyby byla, pak lidé kteří si kupují BTC udělali hroznou chybu, a to tu, že za ně zaplatili dolarem, eurem, korunou... Proč si nevytiskli vlastní peníze, vždyť je to stejné?!

A jaká je vaše představa ideální měny?

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Prišiel znova čas investovať do kryptomien?
    Ceny kryptomien klesali od začiatku leta 2019 ale v priebehu posledného mesiaca sa vracajú znova nahor. Čo pomohlo BTCUSD dostať sa z menej ako 7000 v Decembri na vyše 9000 v Januári? V tomto článku sa pozrieme bližšie na niektoré veci, o ktorých sa až tak veľa nehovorí.
  • Privilegium amerického dolaru
    Obchodníci a lidé z prostředí finančního světa se dlouhodobě shodují na tom, že současný ekonomický systém poskytuje vládě USA až přehnaná privilegia. Dá se říci, že systém nezachází se všemi zeměmi stejně. Americký dolar je rezervní měnou světa, což poskytuje Spojeným státům nespravedlivou výhodu oproti ostatním.
  • Pro a proti koupi zlata
    Cena žlutého kovu se v letošním roce stabilizovala v blízkosti 1300 USD za unci. Otázka zní, zda je tato cena i po 30procentním poklesu z maxim roku 2011 stále vysoko, nebo již přišel čas zlato nakoupit a postavit se do zástupu býků. Dnes se proto v rámci fundamentální analýzy podíváme na dva hlavní ukazatele na trhu zlata – reálné úrokové sazby a poptávku.
  • Problematika výběru obchodní strategie
    Tradeři si během svého obchodního vývoje prochází mnohými etapami, které ve většině případů končí situací, kdy obchodník dlouhodobě nic nevydělá, ale ani neprodělá. Tento bod je zlomový a je potřeba začít nad trhy přemýšlet z pohledu řízení peněž více, než doposud.
  • Problémy Netflixu a Tesly?! | Investiční Memento #42
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 42. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Problémy s druhým kolem inflace budou i v Evropě
    Poslední čísla Eurostatu odhadů inflace za měsíc květen přinášejí smutné zjištění. Stejně jako v USA to na konec inflace nevypadá. Podle předběžných odhadů se meziroční míra inflace v eurozóně v květnu 2024 poprvé po pěti měsících zvýšila na 2,6 % z 2,4 %. Evropští politici a vedení ECB se radovali předčasně z vítězství nad inflací. Celá situace se komplikuje a evropské trhy podle očekávání reagují negativně.
  • Probrali se medvědi ze zimního spánku?
    Americké akcie mají za sebou velice živý týden. Index S&P 500 sice vylepšil historické maximum, v týdenním vyjádření ale odepsal 3,31 %.
  • Proč a jak korelují ceny ropy a kanadského dolaru (CAD)
    Existuje-li komodita, která změnila svět v němž žijeme, je to ropa. Od svého objevení ropa formovala průmysl, narušovala staré obchodní pořádky a byla zdrojem pokroku, který dnes považujeme za samozřejmý.
  • Proč americký dluh straší investory?
    Na témata jako inflace, recese a bankovní krize si pomalu zvykáme. K nim se pomalu přidá i zvětšení stropu amerického dluhu.
  • Proč AOS NE
    Mnoho traderů si myslí, že AOSy jsou spása, já tomu ale nevěřím.
  • Proč blog....
  • Proč bychom se neměli ve všem spoléhat na centrální banky v roce 2024?
    Od posledního poklesu akcií v říjnu se zdá, že trhy žijí v euforii z toho, že snížení úrokových sazeb se blíží. Centrální banky se zdají být zachránci celé ekonomické situace. Boj s inflací se zdá být vyhrán a teď nás čekají jen světlé zítřky. Tato interpretace má však spoustu trhlin. Pojďme si uvést několik argumentů, proč nepodléhat současné euforické vlně na trzích.
  • Proč bychom se v dnešní době měli zajímat o bezpečnost a soukromí?
    Díky internetu jsme získali svobodu slova, na druhou stranu je to vykoupeno ztrátou soukromí.
  • Proč by každý obchodník měl použít stop-loss objednávky
    Pokud to myslíte s obchodováním vážně, měli byste značnou část svého studia tradingu věnovat stop-loss příkazům. V tomto příspěvku si vysvětlíme, proč je potřeba je využívat a jak je začlenit do vaší obchodní strategie. Nestačí si uvědomit jejich existenci a umístit je na libovolné úrovně. V závislosti na tom, jak je používáte, z vás mohou stop-lossy udělat profi tradera nebo váš trading nadobro zhatit.
  • Proč by měl každý trader rozumět korelaci mezi trhy?
    Často se zamýšlím nad tím, jak i zdánlivě nesouvisející trhy mohou mít na sebe překvapivý vliv. Pokud rozumíme tomu, jak jsou trhy provázané, můžeme lépe odhadovat rizika a optimalizovat své obchodní rozhodnutí.
  • Proč by mohl snížit ve čtvrtek Mario Draghi úrokové sazby?
    Jednou z podmínek nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB) v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE) je minimální výše výnosů těchto aktiv.
  • Proč by obchodníci neměli ignorovat postupy centrálních bank
    V dnešní době již neexistuje moderní stát, který by neměl centrální banku, jež se svými zásahy snaží zajistit měnovou stabilitu dané země tak, aby se v co největší míře zabránilo neočekávaným a velkým výkyvům cen. Nestabilní měna může mít negativní vliv nejen na import a export zboží, ale také na samotný trading, jelikož pokud není měna stabilní a její kurz se rychle mění sem a tam, pak je pro podniky i obchodníky velmi obtížné, správně stanovovat hodnotu, což se může velmi negativně promítnout v konečné obchodní a účetní bilanci. A právě proto centrální banky zveřejňují důležité informace, které mají podnikům i obchodníkům pomoci v jejich budoucím oceňování.
  • Proč byste se měli řídit obchodním plánem?
    Trading na forexu dle obchodního plánu může navozovat dojem poněkud nudné činnosti. Je to namáhavé, zabere to moc času a oproti samotnému obchodování v tom není ani kapka vzrušení. Není divu, že mnoho začínajících obchodníků nemá potřebu jakýkoliv obchodní plán mít. V tomto článku si však ukážeme, že obchodníci, kteří to myslí s tradingem vážně, na svůj obchodní plán nedají dopustit.
  • Proč bývají ženy v tradingu obvykle úspěšnější než muži?
    Nacházíme se v moderním světě 21. století, ve kterém již opravdu neplatí, že se ženy nemohu v určitých profesích rovnat mužům. Upřímně řečeno, co se tradingu týče, tak právě toto odvětví je skvělým příkladem toho, kde může něžné pohlaví dosahovat stejných, ba i lepších výsledků, než kterých obvykle dosahují muži.
  • Proč dělat backtesty
    Na FOREXU jsou miliony lidí. Dá se celkem seriózně odhadnout, že tyto miliony obchodníků používají miliony strategií pro svoje obchodování. A ačkoliv jsou si mnohé tyto strategie podobné, tak pokud nedochází přímo ke kopírování, každá je svým způsobem originální.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
Z.com Trade
FXDD
reklama
Purple ebook obchodování ropy