Poslední data Mezinárodního měnového fondu tento fenomén potvrzují, když ukazují na meziroční růst eurových rezerv o 5,5 % (ekvivalent 80 mld. USD), zatímco rezervy v amerických dolarech zůstávají zhruba na stejných hodnotách. Zdá se tedy, že tento významný tok prostředků směrem k euru (a ostatním měnám) stojí za nečekaně slabým kurzem amerického dolaru v poslední době.
Růst měnového páru EUR/USD během prvního čtvrtletí tohoto roku však již na nákupní apetit centrálních bank svést nemůžeme. Rezervy jak v dolarech, tak v eurech za toto období poklesly shodně o necelé procento (viz tabulka) a svůj podíl na globálních rezervách si ve srovnání s předchozím čtvrtletím udržely stejný.
Vývoj alokace globálních devizových rezerv podle měn (mil. USD):
Můžeme tedy říci, že alokace devizových rezerv centrálními bankami nehraje hlavní roli u střednědobých trendů měnových kurzů. Je „pouze“ jedním z mnoha faktorů, které kurz ovlivňují. Proto si v prvním čtvrtletí letošního roku mohla britská libra (GBP) užívat posílení svého kurzu i přes nepřízeň centrálních bank projevenou odčerpáním ekvivalentu 10 mld. USD z Británie. Přesný opak nastal u kanadského dolaru (CAD), do kterého alokují centrální banky (včetně ČNB) své rezervy stále více, oslabení CAD to ale nezabránilo.
V následujícím koláčovém grafu můžeme přehledně vidět rozklad známých (alokovaných) rezerv na jednotlivé měny. Americký dolar se drží těsně nad 60procentní hranicí, v euru je alokována zhruba čtvrtina rezerv, ostatní měny jsou pod 4 %.
Zastoupení jednotlivých měn v globálních devizových rezervách:
Co tedy z uvedeného vyplývá pro americký dolar v následujících měsících? Diverzifikace směrem od USD bude i nadále pokračovat v mírném tempu a vzhledem k jeho stále vysokému zastoupení v globálních rezervách nemusí jen tak hned přestat. I přes vysoké částky v desítkách miliard USD, za které centrální banky nakoupí neamerická aktiva, však nebudou mít správci devizových rezerv rozhodující slovo v trendech na měnovém trhu.
Odklon od USD tedy bude působit jako protivítr proti ziskům dolaru, to však nic nemění na našem býčím pohledu na USD. Fundamentální síla americké ekonomiky, které jsme se věnovali v několika předchozích článcích, totiž tento faktor převáží a v součtu by měl americký dolar zakončit druhé pololetí letošního roku v zisku.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, MMF, Bloomberg