Především srovnání se situací v Maďarsku by mělo korunu zneklidňovat. Tamní centrální banka totiž zvýšila úrokovou sazbu na 13,00 %, i přesto forint meziročně oslabuje k euru o 18 %. Nepsaný cíl Bankovní rady ČNB držet měnový kurz EUR/CZK pod 24,75 a zároveň nezvyšovat úrokové sazby se zdá být jako čím dál více ambiciózní cíl. Před rokem se totiž eurokoruna obchodovala za 25,40.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Koruně však dal nový impuls k posílení komentář guvernéra Michla, který připustil možnost zvyšování úrokových sazeb v případě, že se mzdy i schodek veřejných financí utrhnou ze řetězu. A tento scénář je vzhledem k posledním datům z ekonomiky i jednání vlády celkem pravděpodobný. Výnosy českých dluhopisů tak jdou nahoru v očekávání vyšších úrokových sazeb po delší dobu.
Vývoj spreadu mezi českými a německými vládními dluhopisy (v bps p.a.):
I tak se ale díky silně jestřábím krokům Evropské centrální banky (ECB) rozdíl mezi výnosy českých a německých dluhopisů utahuje. Jak je vidět z grafu, „bonus“ za držbu 3letého českého dluhu klesnul na letošní minima. Investorům aktuálně nabízíme relativně k německým papírům o 1,50 % méně než na začátku léta.
Prodejní tlak na českou korunu tak může znovu zesílit. S dominancí amerického dolaru, který nabízí investorům zhodnocení přes 4 %, se rizikovým měnám příliš nedaří. Kromě zmíněného maďarského forintu oslabují i polský zlotý, švédská koruna nebo novozélandský dolar.
Vývoj devizových rezerv ČNB (v mil. USD):
ČNB tak zřejmě bude muset i nadále vstupovat na trh a stahovat přebytečné koruny výměnou za své devizové rezervy. A ty určitě nejsou nevyčerpatelné. Kromě odlivu krátkodobého kapitálu totiž musí naše centrální banka skrz své devizové intervence řešit i prohlubující se schodek na běžném účtu. Kvůli velmi drahým dováženým energiím a stále silné spotřební i investorské poptávce je česká ekonomika za posledních 12 měsíců 220 mld. CZK v mínusu (viz graf).
Vývoj bilance běžného účtu v ČR (v mld. CZK):
Z krátkodobého pohledu bude nákup EUR/CZK zřejmě ztrátový, protože při stagnaci kurzu díky intervenující ČNB tato pozice bude tratná na swapových bodech. Pokud se ale makroekonomické nerovnováhy budou dále rozšiřovat, inflace v ČR zůstane vysoko a ECB bude prudce zvyšovat sazby, může ČNB částečně kapitulovat a nechat korunu oslabit. Koneckonců ve své aktuální prognóze očekává naše centrální banka kurz EUR/CZK 25,64 už v prvním čtvrtletí příštího roku.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, tradingeconomics.com, worldgovernmentbods.com