„Jak se změnilo postavení Bitcoinu ve společnosti? Jak postupovala jeho akceptace napříč světovými investory a investičními fondy?“
Historie BTC
Historie vzniku Bitcoinu se datuje k roku 2008, konkrétně 31. října, kdy anonymní Satoshi Nakamoto zveřejnil důkladný popis Bitcoinu jako takového. Samotné spuštění Bitcoinu proběhlo v lednu roku 2009.
V roce 2011 vznikla první oficiální aplikace, na které se dal koupit Bitcoin, a to s sebou přineslo experimentování většího a většího množství lidí, kteří mohli uživatelsky snadněji provádět transakce. Stejně tak téhož roku přišel dnes už známý „Litecoin“ jako kopie Bitcoinu, který se udržel mezi největšími kryptoměnami dodnes. Následně vzniklo spoustu kryptoměn, z nichž některé zanikly a jiné jsou tady spolu s Bitcoinem dodnes.
Na samotném začátku se pohybovala cena Bitcoinu okolo 0,30 USD a v roce 2011 se vyšplhala na cenu 31 USD. Pokud se zaměříme na počet procentuálních zisků, tak kdybyste nakoupili za 0,30$, tak máte dnes více než 19 milionů% zisk. Ano i tisícovka investována do Bitcoinu před 11 lety z vás mohla dnes udělat multimilionáře.
První uplatnění si Bitcoin našel na dark webu, jako anonymní platidlo, na kterém se dalo koupit nelegální zboží a služby.
Za zmínku stojí taky vznik „Bitcoin foundation“ v roce 2012, která se stará o infrastrukturu a protokol Bitcoinu. V síti se však rozhoduje většina, a díky decentralizace sítě nemá Bitcoin foundation žádný vliv nebo pravomoc.
Pády Bitcoinu
MT.Gox, která obchodovala v té době se 70% veškerých vytěžených Bitcoinů, oznámila hackerský útok, který měl taky za následek pád ceny BTC, nicméně síť a funkčnost Bitcoinu byla stále bezproblémová.
V roce 2013 přišel první rozmach a cena Bitcoinu vyletěla z 13 USD na 1000 USD. I při tomto stoupání přišly první velké pády, a to z hodnoty 259 USD na 45 USD, tzn. pád téměř o 83%.
Nevýznamnější velký pád, který má hodně lidí v paměti dodnes, je pád z roku 2017, kdy Bitcoin spadl z hodnoty 20 410 USD na 4000 USD a zažil propad o 80%. V té době bylo kolem BTC velké „fomo“ a byli zde i investoři, kteří prodávali své majetky, nebo se zadlužovali s vidinou velkého zisku. Rok 2017 byl pro Bitcoin kritický a spousta analytiků a traderů si dnes dává pozor, kdy nebo jestli se tak velký propad bude opakovat.
Anonymní Satoshi Nakamoto
Už před Bitcoinem zde byly projekty jako je B-money a Bit gold. Bohužel tyhle projekty byly svým způsobem centralizované a kryté zlatem. Ve většině případů se u takových projektů vědělo o jejich tvůrcích, a to bylo právě zranitelné místo těchto křehkých infrastruktur. Výroba vlastních peněz je na území USA zakázána, a tak byly soudní cestou tyhle projekty zrušeny.
Proto se „Satoshi Nakamoto“ rozhodl zůstat v anonymitě. Tím Satoshi Nakamoto přinesl světu měnu, která je decentralizovaná na tak vysoké úrovni, že ani samotný tvůrce nemá na její chod vliv.
Satoshi Nakamoto je sice Japonské jméno, nicméně v tomto případě se kvůli anonymitě jedná o pseudonym. Dnes jsou dohledatelné jen drobné důkazy a lidé se snaží pátrat po tom, kdo je ve skutečnosti pravý Satoshi Nakamoto.
Konkrétní jméno nevíme. Pouze z historie, kde Satoshi vystupoval pod svým pseudonymem na fóru, jsme schopni zjistit některé informace. Informace např. v jakém časovém pásmu se Satoshi pohyboval. Stejně tak s použitím angličtiny, která odpovídá rodilému mluvčímu se s největší pravděpodobností jednalo o Američana, nebo člověka, který používal hovorovou angličtinu. To podporuje fakt, že i samotný „White-paper“ byl napsaný v angličtině.
Možní autoři
Je zde mnoho adeptů, kteří jsou dost možná pravý „Satoshi Nakamoto“, ať už se jedná o jednoho z nejlepších kryptografů „Nicka Szaba“ ,který se podílel na vývoji Bitcoinu, ale autorství okamžitě popřel, nebo Hal Finney?
Hal Finney se podílel na programování Bitcoinu, proto se spekuluje nad tím, že Hal je buď sám o sobě Satoshi, nebo minimálně znal pravého tvůrce Bitcoinu. Hal je vůbec první uživatel, který obdržel bitcoinovou transakci. Stejně tak jako Nick popřel, že je pravý autor Bitcoinu.
Jedno je jisté, že nikdo ze zmíněných nepotvrdil autorství, a tím pádem není možné zcela určit, kdo je pravý tvůrce. Fakt, že Satoshi nikdy neodhalil svou identitu, dává Bitcoinu něco, co jiné kryptoměny nemají a tím je unikátní anonymita jeho tvůrce. Tím že si Bitcoin našel na trhu vlastní hodnotu a hlavně důvěru, se stal BTC svým způsobem unikátním.
Bitcoin dnes
Aktuálně k dnešnímu datu 4.4.2021, se Bitcoin nachází na ceně 58 000$ a z pohledu investorů se jedná o zajímavou možnost investice. Bitcoin je stále volatilní a pády, nebo růsty o 30% nejsou pro Bitcoin výjimkou. Bitcoin je doménou mladé generace, ale dostává se čím dál víc do povědomí také starší generaci. Aktuálně se Bitcoin stává uchovatelem hodnoty a diverzifikačním nástrojem různých společností. Vznikají první ETF, které se obchodují na burzách. Technologie blockchain zajímá samotné vlády a velké korporace.
Na technologii takového rozměru je možné budovat neuvěřitelné množství užitečných projektů. Ti z nás, kteří jsou nejvýše postaveni a mají moc, si tenhle fakt začínají velice dobře uvědomovat. Blockchainem můžete poslat jakkoliv velký obnos peněz z jednoho konce světa na druhý, aniž byste museli za centrálním zprostředkovatelem, nebo bankou. Tahle technologie je základ pro revoluci ve finančním sektoru. A kryptoměny jako takové, jsou nejrychleji rostoucím prostředkem směny v historii lidstva.
Blízká budoucnost BTC
Je vidět, že téměř každý den přicházejí pozitivní zprávy pro Bitcoin. Koronavirová krize donutila centrální banky tisknout peníze, a to je jeden z důvodů, proč se plno lidem otevřely oči na poli investicí do budoucna. V Bitcoinu je aktivně několik významných firem, z nichž nejznámější je právě Tesla. V rámci platebních metod je to zase společnost VISA. V sektoru financí máme zase Morgan Stanley z Wall street, kteří nabízejí nepřímou investici do BTC.
On-chain data nám dávají najevo, že Bitcoinu je na burzách stále méně a méně, což znamená, že poptávka je větší než nabídka. Implementace Bitcoinu se dnes už nedá popřít, a tak můžeme do budoucna jenom doufat, že přijde více a více společností, které dodají lidem důvěru v Bitcoin. Právě díky důvěře lidí je „network efekt“ Bitcoinu silnější a silnější.
Jakub Kraľovanský – Trader 2.0