Arm Holdings na prodej
Do této chvíle patřila společnost Arm Holdings společnosti SoftBank. SoftBank se rozhodla nabídnout akcie Arm Holdings v IPO poté, co se nezdařil pokus o převzetí společnosti Nvidia. Pokus o převzetí byl zablokován americkým regulačním orgánem FTC a britským antimonopolním úřadem. Toto rozhodnutí bylo odůvodněno obavami z možného snížení konkurenčního prostředí v oblasti návrhu čipů. Nvidia nabízela společnosti SoftBank 40 miliard dolarů za všechny její vlastněné akcie.
Nyní SoftBank nabídne k prodeji 95 milionů akcií Arm Holdings. Očekává se, že cena akcií se bude pohybovat v rozmezí 47 až 51 amerických dolarů, což by mělo odpovídat celkové burzovní kapitalizaci firmy ve výši 54 miliard dolarů. Pokud by IPO Arm Holdings proběhlo podle tohoto plánu, společnost Arm by se v žebříčku firem podle burzovní kapitalizace zařadila mezi 300 až 400 místem, spolu s firmami jako Foxconn, Dell, NXP Semiconductors a dalšími. SoftBank tuto společnost koupila v roce 2016 za 32 miliard amerických dolarů, takže zítřejší IPO bude pro ní jistě ziskové.
Nafouknutá bublina nebo akcie s velkým potenciálem?
Hlavním problémem společnosti Arm je její byznysový model. Společnost vyvíjí inovativní čipy a následně si nechává tyto čipy patentovat. Arm prodává licence na výrobu svých čipů velkým klientům, jako jsou Apple, Samsung, Intel a Nvidia, a získává z každého použitého čipu provizi. S rostoucím zájmem o umělou inteligenci se na společnost Arm začínají hrnout spekulanti.
Při analýze fundamentů však investoři zjišťují, že společnost Arm má mnoho prestižních zákazníků, ale co se týče tržeb, firma stagnuje. Navíc její hrubá marže klesla z 40 % v roce 2015 na současných 25 %. V těžké konkurenci není jasné, zda se podaří marži opět zvýšit, a to způsobuje, že odhadovaná cena IPO je velmi vysoká.
SoftBank očekává, že všichni velcí zákazníci Arm budou mít zájem o účast na IPO. To by mohlo zajistit, že cena akcií Arm Holdings zůstane vysoká. K tomuto IPO můžeme také přistupovat jako k testu nálady na finančních trzích v oblasti polovodičů. Pokud bude úspěšné, může to naznačovat, že investoři stále věří v lepší ekonomickou budoucnost a ceny akcií technologických společností by mohly nadále růst. Na druhou stranu, pokud by IPO nebylo úspěšné, bude to další potvrzení toho, že víra v lepší ekonomickou budoucnost je na bodu mrazu.
Matěj Široký