Ticker Tape by TradingView
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2019
Klíčové události ve světě
·Zemřel bývalý guvernér amerického Fedu Paul Volcker, bylo mu 92 let a proslavil se tím, že v 80. letech zavedl jako nový guvernér Fedu přísně restriktivní měnovou politiku velmi vysokých úrokových sazeb, aby skoncoval s nadměrnou inflací. Jeho boj byl úspěšný a tím se velice proslavil. Při globální finanční krizi před 10 lety stál rovněž po boku tehdejšího prezidenta Baracka Obamy jako hlavní finanční poradce pro sanaci bankovního sektoru.
· Japonský premiér Shinzo Abe oznámil stimulační plán za 121 miliard dolarů. Japonská ekonomika dlouhodobě stagnuje a proto se japonská vláda poprvé po třech letech odhodlala k oznámení nového fiskálního balíčku v hodnotě 13,2 bilionů jenů neboli 121 miliard dolarů. Bude zaměřen na investice do odstraňování škod po ničivém tajfunu, modernizace infrastruktury a nových technologií. Implementace plánu by měla trvat 15 měsíců a kumulativní dopad na HDP by měl činit velmi vysokých 1,9 %. Japonské si deficitní financování může dovolit, neboť japonská centrální banka provozuje program kvantitativního uvolňování, v rámci kterého masivně nakupuje japonské vládní dluhopisy, čímž de facto japonský stát nepřímo financuje. Přitom japonská centrální banka cílí na mírně záporné výnosy japonských vládních dluhopisů neboli velmi vysoké ceny a momentálně drží více než 40 % všech dluhopisů.
· 11. prosince proběhlo pravidelné zasedání americké centrální banky Fed. Investoři se nedočkali žádného překvapení. Fed ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 1,50-1,75 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Pro příští období je pak pravděpodobná stabilita sazeb. Kondici americké ekonomiky Fed zhodnotil jako poměrně slušnou.
· Evropská centrální banka (ECB) ponechala 12. prosince úrokové sazby beze změny. Evropská centrální banka na prosincovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Ve funkci guvernérky se zasedání poprvé zúčastnila bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, která ve funkci vystřídala Maria Draghiho. Úrokové sazby podle měnové autority eurozóny na současných nebo nižších úrovních zůstanou do doby, než se inflace v měnovém bloku dostane k cíli v blízkosti 2 %. V srpnu ECB snížila depozitní sazbu o desetinu procentního bodu z -0,4 %. Od 1. listopadu také centrální banka obnovila nákupy aktiv, které ukončila loni v prosinci. Objem kvantitativního uvolňování je v současnosti 20 miliard eur měsíčně. Pokud je depozitní sazba záporná, znamená to, že komerční finanční domy musí za své peníze uložené u ECB platit. Ta se tímto způsobem snaží přimět komerční banky k poskytování většího objemu úvěrů.
· V předčasných volbách zaznamenala včera Johnsonova konzervativní strana drtivou výhru, největší od roku 1987. Boris tak má volnou ruku vyvést zemi z EU dle svých představ a snižuje se pravděpodobnost „tvrdého odchodu“. S měkkým Brexitem to vypadá na konec ledna, snad už definitivně. Na to reagovala libra posílením na letošní maxima oproti euru, dolaru i koruně. Vyjasnění situace se líbí i britským akciím, o jednotky procent posílily téměř všechny sektory, nejvíce pak banky.
· První fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou bude v nejbližší době podepsána. Spojené státy sníží cla na čínské zboží. Peking za to má nakoupit víc zemědělských produktů. Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz. Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. Cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Spojené státy podle dvou nejmenovaných zdrojů pozastaví plánované uvalení cel na čínský dovoz za téměř 160 miliard dolarů ročně. Tato cla měla původně začít platit 15. prosince. Zároveň Washington sníží existující cla na čínský dovoz až o 50 procent. Peking by se podle zdrojů měl výměnou za americké ústupky zavázat, že v příštím roce nakoupí americké zemědělské produkty za 50 miliard dolarů, což je dvojnásobek oproti roku 2017, tedy před začátkem čínsko-americké obchodní války. Akciové trhy reagovaly na tuto zprávu, stejně jako volební vítězství konzervativců v Británii, velice pozitivně.
· Obchodní válka stále doléhá na mezinárodní obchod. Podle dat Netherlands Bureau of Economic Policy Analysis poklesl mezinárodní obchod z globálního pohledu ve třetím čtvrtletí meziročně o 1 %. Je to další jasný důkaz toho, že světová ekonomika momentálně není v úplně nejlepší kondici.
· Mírně pozitivní zpráva z Německa. Nejprominentnější německý indikátor podnikatelského sentimentu, index IFO, v listopadu mírně vzrostl, když z říjnové hodnoty 94,7 bodů poskočil na 95,0 bodů. Přitom se zlepšil jak subindex hodnocení současné situace, tak i subindex očekávání do příštích šesti měsíců. IFO Institut navíc očekává, že německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí poroste o 0,2 % mezikvartálně. Pokles německé ekonomiky by tak už neměl být na pořadu dne. Co se jednotlivých sektorů týče, německý průmysl je i nadále v recesi. Průmyslové podniky si především stěžují na slabé objednávky. Naopak sektoru služeb se i nadále daří poměrně dobře a i nadále by měl být světlou stránkou evropského hospodářského motoru. Celkově listopadové IFO představuje mírně pozitivní zprávu i pro českou ekonomiku, která je na německé hospodářství silně navázaná, neboť tam směřuje třetina českých exportů.
· OPEC se dohodl se spojenci na výraznějším snížení těžby. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se dohodli na snížení těžby o dalších 500 000 barelů denně. Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh. OPEC a jeho spojenci se už loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy asi o 1,2 milionu barelů denně. Tato dohoda byla sjednána na loňské první pololetí, v červenci však těžební země její platnost prodloužily do konce března letošního roku. P této úpravě dohody dosáhne snížení zhruba 1,7 milionu barelů denně, což představuje přibližně 1,7 procenta globální produkce ropy. Další setkání kartelu OPEC a jeho spojenců by se podle zdrojů mělo konat 5. a 6. března. OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA. Spojené státy už překonaly Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším producentem ropy na světě.
· Český průmysl je na hraně recese, ale firmy se stále přetahují o lidi. V Česku shání práci méně než dvě stě tisíc lidí, což je nejlepší výsledek od roku 1996. V listopadu nezaměstnanost stagnovala na 2,6 %. Nepřicházejí však dobré zprávy z průmyslu. Ten se v posledním sledovaném měsíci říjnu propadal a nových zakázek ubylo o 5 procent. V roce 2020 je proto mírná recese české ekonomiky možná.
· Ceny v Česku rostou nejrychleji od roku 2012. Inflace dosáhla v listopadu 3,1 procenta. Ceny zboží a služeb v Česku se před koncem roku dostaly nad úroveň, kterou považuje Česká národní banka za optimální. Inflace v listopadu dosáhla 3,1 procenta. Vliv na to mají především ceny potravin a bydlení. Meziroční nárůst na 3,1 procenta je zároveň nejvyšším meziročním přírůstkem od října 2012. V říjnu ceny rostly o 2,7 procenta. Navýšení je varovným signálem pro Českou národní bankou, inflace se totiž ocitá lehce nad horní hranicí tolerančního pásma. Nedá se však očekávat, že by rada ČNB zavelela k rychlému zvýšení úrokových sazeb, jež by měly inflaci zmírnit. Guvernér Jiří Rusnok nedávno zdůraznil, že směrodatný je spíš dlouhodobý trend než jednorázové výkyvy.
· 18. prosince zasedala Česká národní banka a dle očekávání dnes své úrokové sazby nezměnila. Navzdory vyšší listopadové inflaci a částečnému zmírnění zahraniční nejistoty se bankovní rada rozhodla měnovou politiku nezpřísňovat. Patrně jednak proto, že tuzemská ekonomika začala slábnout, což inflační tlaky bude zmírňovat, patrně také proto, že zlepšení vývoje v zahraničí bude chtít bankovní rada vidět i v reálných číslech. Svou roli pravděpodobně sehrál i mírně silnější kurz koruny. Také překročení 3% tolerančního pásma inflace bylo členy bankovní rady možná vnímáno měně problematiky i z toho důvodu, že nárůst inflace byl tažen zejména rychlejším růstem cen potravin, které bere centrální banka při nastavování měnové politik s určitou rezervou. Zároveň ČNB necíluje současnou inflaci, kterou již nastavením sazeb nemůže příliš ovlivnit, ale inflaci na horizontu roku, roku a půl, která postupně zpomaluje. Tisková konference se nesla v mírně jestřábím duchu, když guvernér Rusnok připustil, že šance na růst sazeb se mírně zvýšily. Obecně však debata na bankovní radě byla velmi podobná těm dvěma předešlým. Pro růst sazeb opět hlasovali dva ze sedmi členů bankovní rady. Vyznění slov guvernéra Rusnoka je tak poměrně blízko našemu názoru, že v případě zlepšení zahraničního vývoje může ČNB k růstu sazeb v příštím roce přistoupit, načasování se však bude odvíjet od nově příchozích dat.
· Pražská burza v roce 2019 posílila o 13 procent, akcie CME stouply o víc než polovinu. České akcie v roce 2019 stouply o 13 procent, index PX zakončil rok na 1116 bodech. Nejziskovější byly akcie mediální skupiny CME, které přidaly 57 procent hodnoty. Největší propad zaznamenaly akcie výrobce textilu Pegas Nonwovens, které přišly o 15 procent. V roce 2017 klesly tuzemské akcie o devět procent, v roce 2017 přidaly podle PX 17 procent.
· Tesla dodala první auta vyrobená v Číně, chce konkurovat místním značkám. Automobilka Tesla v neděli svým zákazníkům dodala prvních patnáct automobilů vyrobených v Číně. Pro značku to je důležitý milník – kromě prestiže jí totiž umožňuje i obejít cla spojená s obchodní válkou. Vozy vyrobené v Číně budou určeny čistě na tamní trh, Tesla by tam ráda konkurovala místním výrobcům.
· Horních pět set opět náramně bohatlo. Majetek jim v roce 2019 narostl o čtvrtinu. Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg v letošním roce stoupl o 25 procent na 5,9 bilionu USD (134,2 bilionu Kč). Jedničkou v žebříčku zůstal zakladatel a ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, i když ten se kvůli rozvodu dostal mezi zhruba pět desítek osob, jejichž hodnota majetku se loni snížila, a to o téměř devět miliard USD na 116 miliard USD. Za Bezosem skončili spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a Francouz Bernard Arnault, majitel luxusního konglomerátu LVMH. Majetek všech tří nejbohatších lidí překračuje 100 miliard USD. Arnault se letos dostal mezi miliardáře, jejichž majetek vzrostl nejvíce, a to o téměř 38 miliard USD. Celkem hodnota majetku 500 nejbohatších lidí stoupla o 1,2 bilionu USD. Tak obrovský růst zřejmě posílí již nyní vášnivou debatu o zvyšující se nerovnosti bohatství a příjmů. Ve Spojených státech nejbohatší 0,1 procenta populace kontroluje největší podíl majetku od roku 1929.
· Díky pokračování pozitivního sentimentu ve výsledku akciové trhy opět slušně rostly. Na druhou stranu nová přicházející makrodata opět potvrdila, že světová ekonomika pokračuje v mírném zpomalování. Recese z globálního pohledu nicméně rozhodně není na pořadu dne.
Vývoj na finančních trzích
· Dolar tentokrát v příznivém sentimentu oslaboval. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, oslabil o 1,9 %. Vůči euru dolar oslabil o 1,8 % na úroveň 1,121 dolaru za euro. Měny rozvíjejících se ekonomik vůči dolaru posilovaly, když jejich index vůči dolaru zpevnil o 2,1 %.
· Koruna měla tendenci posilovat. Vůči euru meziměsíčně zpevnila o 0,4 % na úroveň 25,41 CZK/EUR. Vůči dolaru koruna posílila o 2,6 % na úroveň 22,62 CZK/USD.
· Akciím se znovu dařilo velice dobře. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal velice solidní zhodnocení 3,4 %. Z regionálního pohledu se více dařilo akciím rozvíjejících se trhů, jejichž index MSCI Emerging Markets posílil o výrazných o 7,2 %. Akcie rozvinutých zemí dle indexu MSCI World posílily o 2,9 %.
· Ze sledovaných trhů zaznamenaly největší zisk akcie v Latinské Americe (MSCI Latin America +9,8 %), Rusku (RTSI +7,7 %) a Číně (CSI 300 +7,0 %). Přitom žádný z hlavních sledovaných trhů nevykázal zápornou výkonnost.
· Pražská burza dle indexu PX připsala kladné zhodnocení 3,2 % a index PX měsíc zakončil na úrovni 1116 bodů.
· Dluhopisy nepatrně posilovaly, když globální dluhopisový index ICE BofAML Global Government přidal 0,2 %. České vládní dluhopisy zaznamenaly ztrátu -1,2 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností vzrostl o 0,14 % na úroveň 1,77 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností vzrostl o 0,15 % na úroveň 1,63 %. Česká výnosová křivka je tak i nadále mírně inverzní.
· Polské vládní dluhopisy odepsaly -0,3 % a maďarské vládní dluhopisy -0,1 %. Naopak turecké vládní dluhopisy pokračovaly v růstu, tentokrát zaznamenaly zisk 2,0 % a za celý rok 2019 připsaly vysoce nadstandardní zhodnocení 35 % v turecké liře a 21 % v koruně.
· Korporátní dluhopisy vykázaly minimální pohyby. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně svou hodnotu meziměsíčně nezměnil a eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) meziměsíčně naopak připsal solidní zisk 1,1 %.
· Cena ropy Brent vzrostla o 5,7 % na 66 dolarů za barel. Cena vzrostla 3,9 % na 1523 dolarů za unci.
· Za celý rok 2019 připsaly globální akciové trhy dle indexu MSCI All Country World vysoce nadstandardní zhodnocení 24 % a globální dluhopisové trhy dle indexu ICE BofAML Global Government také velmi vysoký zisk 6 %. Hlavním důvodem byla velice uvolněná měnová politika klíčových centrálních bank, které jsme se dočkali od poloviny roku. Je přitom velice pravděpodobné, že takováto vysoce nadprůměrná výkonnost se v letošním roce 2020 s velkou pravděpodobností opakovat nebude.
Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg
Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?
· V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu prosince žádné významné investiční akce neprováděli.
· Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) velice mírné podvážení v akciích, podvážení v dluhopisech a nadvážení v alternativních investicích.
· V akciové složce máme výrazně podvážené USA a naopak výrazně nadvážené rozvíjející se trhy (emerging markets) v čele s rozvíjející se Asií a střední a východní Evropou.
· U českých vládních dluhopisů i nadále udržujeme defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace, tzn. že oproti benchmarku udržujeme průměrnou splatnost dluhopisů kratší.
Jaký je náš investiční výhled na následující období?
· Naše očekávání pro rok 2020 jsou v rámci našeho základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.
· Světová ekonomika dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu na konci roku 2017 a od začátku roku 2018 postupně mírně zpomaluje. Aktuální dynamika a výhled světové ekonomiky jsou tak spíše slabší. Současný růst světové ekonomiky je stále ještě relativně slušný, nicméně postupné zpomalování dynamiky jednoznačně pokračuje, byť měkké indikátory sentimentu začaly v posledních týdnech naznačovat, že dno zpomalení může být na dohled. Nicméně například globální průmyslový sektor je na tom stále ještě dosti špatně a platí to především o Německu.
· Aktuální konsenzus ekonomů na růst světové ekonomiky v roce 2020 činí dle Focus Economics 2,7 %, takže to velice pravděpodobně žádná hrůza nebude, nicméně rizika prognóz jsou jednoznačně vychýlena směrem dolů, což konec konců na svých posledních zasedáních potvrdily také ECB a Fed. Světovou hospodářskou recesi ekonomové zatím rozhodně nepředpokládají, mírné zpomalování bude nicméně velice pravděpodobně pokračovat. Hlavními tahouny globálního růstu přitom budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií. Česká ekonomika byla doposud vůči tomuto globálním a německému trendu docela imunní, výraznější zpomalení přijde nicméně i k nám, s pravděpodobností téměř 100 %. Uvidíme, jak na to zareaguje Česká národní banka, která se prozatím tváří tak, že se nic moc neděje a že úrokové sazby zůstanou stabilní ještě poměrně dlouho.
· Inflace je v USA a především v eurozóně o něco slabší, než by se centrálním bankéřům líbilo. Proto celkově inflační vývoj pro globální finanční trhy, a zejména dluhopisy, stále nepředstavuje zásadní problém. Inflace by se měla i nadále pohybovat mírně pod nebo na 2% inflačních cílech. Zásadní nárůst inflace, zdá se, rozhodně není na pořadu dne.
· Co se týče klíčových centrálních bank, ECB a Fed v prosinci nastavení velice uvolněné měnové politiky nezměnily. Také u japonské centrální banky jsme se v posledním období žádné změny nedočkali. Bank of Japan bude i nadále udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se v Japonsku stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem. Přitom platí, že zejména v eurozóně se v souvislosti s pravděpodobně slabou účinností měnové politiky začalo hovořit o tom, že k podpoře ekonomického růstu by měly být použity masivní fiskální stimuly. Mimo jiné se takto vyjádřila nová prezidentka Christine Lagargeová.
· Co se globálního akciového výhledu týče, globální akciové trhy za celý rok 2019 posílily dle indexu MSCI All Country World o masivních 24 % silnější. Výrazná změna rétoriky Fedu a ECB v polovině loňského roku pro ně představovala velice silný pozitivní impuls. Domníváme se také, že riziko dalšího zpomalování růstu světové ekonomiky je již v cenách akcií zaceněno. Platí to i pro klíčový faktor pro následující období, tedy obchodní válku mezi USA a Čínou, která bude velice pravděpodobně pokračovat ještě dlouho, byť podpis první fáze obchodní dohody je na spadnutí. Myslíme si nicméně, že tento faktor lze z dlouhodobého pohledu jen stěží predikovat. V dalším období očekáváme mírný akciový růst až stagnaci, neboť valuace jsou celkově již mírně nadprůměrné, navíc dynamika růstu korporátních zisků je stále v mínusu, byť by se měla podle tržních odhadů v letošním roce dostat zpátky do kladných hodnot.
· Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) v čele s rozvíjející se Asií a střední a východní Evropou oproti USA. Tento postoj vychází zejména z valuačního hlediska, kdy se domníváme, že americké akcie jsou momentálně silně předražené, přibližně 34 % nad dlouhodobými průměry dle valuačních indikátorů jako P/E, P/B či P/S. Naopak rozvíjející se trhy se obchodují na valuacích přibližně na úrovni dlouhodobých průměrů nebo jen velice mírně nad nimi.
· Na trh českých vládních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, resp. ceny vysoko.
· Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po velice výrazném cenovém růstu od začátku roku již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů, kreditní marže, se totiž nyní pohybují na historických minimech.
· V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.
· Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří další zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, případně EU, a rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky v čele s Čínou.
Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.
Klíčová slova: Čína | Peníze | Akciový index | Inflace | Rusko | USA | Nezaměstnanost | OPEC | Koruna | HDP | Měnová politika | Pražská burza | Ceny ropy | Americké akcie | Světová ekonomika | Recese | Rizika | Politika | Ekonomové | Akciové trhy | Hospodářství | Sazby | Akcie | Alokace | Zhodnocení | Bank of Japan | Bankovní rada | Bloomberg | Burza | CME | Centrální banka | Centrální banky | Dolarový index | Durace | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Euro | Evropská centrální banka | Fed | Finanční trhy | High | Index PX | Indikátor | Indikátory | Investice | Kurz | Marže | Mezinárodní obchod | Měny | P/E | Riziko | Splatnost | Trend | Výkonnost | Výnos | Yield | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Dluhopisy | Index MSCI | Cena ropy | Německá ekonomika | Úroková sazba | Investoři | Produkce ropy | EU | Pravděpodobnost | Zisk | Dluhopisové trhy | Kurz koruny | Bohatství | Financování | CZK/EUR | CZK/USD | Makrodata | Rozvíjející se trhy | Japonská centrální banka | Index | Banka | Brent | Cena | Cena ropy brent | CZK | Česká ekonomika | České akcie | Dolar | Investiční | Japonská ekonomika | Jiří Rusnok | Korporátní dluhopisy | Libra | Markets | Míra inflace | Ropy | Trh | Zpráva | Zprávy | DXY | Bill Gates | Dluhopisový index | Jeff Bezos | P/S | ROCE | Spojené státy | Světové ekonomiky | MSCI | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Japonský premiér | Výnosová křivka | Rada ČNB | Globální akciové trhy | Christine Lagardeová | Firmy | Economic | Inflační tlaky | Globální ekonomiky | Vládní dluhopisy | Akcie mediální skupiny CME | Globální finanční trhy | Propad | Guvernér | Zvýšení úrokových sazeb | Pegas Nonwovens | Finanční poradce | Tesla | Výhled | Investiční výhled | Depozitní sazba | Výnosy | Japonská vláda | Finanční domy | Konsenzus | Fiskální stimuly | Zasedání americké centrální banky | Program kvantitativního uvolňování | Očekávání | Obchodní války | Hodnota majetku | Obchodní válka | Události ve světě | Vývoj na finančních trzích | Dolarový index DXY | Podniky | CSI 300 | BofAML | Měny rozvíjejících se ekonomik | Globální akciový index | Index MSCI All Country World | MSCI All Country World | Základní úroková sazba | Inflační vývoj | Zpomalování růstu světové ekonomiky | Majetek | Akcie CME | Český průmysl | MSCI Emerging Markets | Guvernér Fedu | Asset alokace | Klíčové události ve světě | Akciový růst | Cla na čínské zboží | Akciové alokace | Měsíčník finančních trhů | Uvalení cel | Objem | Klíčová rizika | Obchod | Německý průmysl | Obchodní dohody | Německé hospodářství | Index MSCI Emerging Markets | Globální dluhopisové trhy | Růst světové ekonomiky | Lagardeová | Amazon | LVMH | Arnault | Nejbohatší | Bernard Arnault | Fáze obchodní dohody | Aktuální konsenzus ekonomů | Konsenzus ekonomů | Průmysl | Impuls | Čínské zboží | Ceny potravin | Paul Volcker | Ceny zboží | Inflace v listopadu | Nejistoty | Konzervativní strana | Míra | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Americké centrální banky | Akcie v roce 2019 | Nejziskovější | Bydlení | 500 nejbohatších | Majetek 500 nejbohatších lidí | Nerovnosti bohatství | Ředitel internetového obchodu Amazon.com | Podíl majetku | Koruna posílila | Průmyslové podniky | Peking | Pozitivní zpráva | Zpráva z Německa | Aktuální klíčová rizika | Stratég | Ifo | Michal Stupavský | Investment | Washington | Management | Conseq | Conseq Investment Management | Investiční stratég | Tuzemská ekonomika | Investment Management |
Čtěte více
-
Měsíčních finančních trhů – Březen 2020
Březen byl pro riziková aktiva nejhorším měsícem za poměrně dlouhou dobu. Na vině samozřejmě bylo masivní šíření epidemie koronaviru po celém světě. Ekonomiky se doslova zastavily. HDP výrazně poklesne a patrně půjde o nesilnější recesi od druhé světové války. Naštěstí klíčové centrální banky v čele s Fedem a ECB přispěchaly na pomoc tím, že se zavázaly k prakticky neomezeným nákupům dluhových cenných papírů. Na konci měsíce se tak investiční sentiment podařilo stabilizovat. I tak ve výsledku globální akciové trhy za celý březen ztratily 14 %. Nedařilo se přitom zejména akciím ve střední Evropě, jejichž index CECEEUR ztratil dokonce 24 %. Globální dluhopisový index ztratil 2 %, přičemž se nedařilo zejména korporátním dluhopisům s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield), které ztratily 14 %. Velice patně na tom byly rovněž komodity, jejichž globální index ztratil 29 % a ropa dokonce propadla o celých 55 %. Barel severomořského Brentu se tak na konci měsíce obchodoval za 23 dolarů. Výrazně vzrostla volatilita neboli kolísavost rizikových aktiv, když index strachu VIX vzrostl o 34 % na 54 bodů. Masivní výprodeje jsme využili k přikoupení akciových pozic, neboť ocenění neboli valuace globálních akciových trhů se dostaly na velice atraktivní úrovně, které pro střednědobý až dlouhodobý horizont slibují vysoce nadstandardní zhodnocení. V krátkodobém horizontu bude nicméně obchodování i nadále velice volatilní. -
Měsíčních finančních trhů – Únor 2020
Poslední únorový týden byl pro trhy rizikových aktiv nejhorším od globální finanční krize v roce 2008 kvůli rychlému rozšiřování epidemie koronaviru mimo Čínu. Ve výsledku globální akciové trhy únoru oslabily o 8,2 %. Naopak globální dluhopisové trhy potvrdily pověst bezpečného přístavu, když připsaly zisk 0,7 %. Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na historické minimum 1,07 %. Výrazně se nedařilo komoditám, jejichž globální index prodal o 8,4 %. Barel Brentu oslabil dokonce o 13,1 % na úroveň 51 dolarů za barel. Dolar oproti očekávání oslaboval. Rovněž koruna měla vůči euru tendenci oslaboval. Za celý měsíc byla slabší o 0,7 % a měsíc zakončila na úrovni 25,39 EUR/CZK. Podle posledních dostupných zpráv bude mít koronavirus enormní dopad na globální dynamiku HDP v aktuálním čtvrtletí, významný dopad bude pravděpodobně i ve čtvrtletí druhém. Nicméně například Goldman Sachs očekává, že v druhém pololetí by měla globální ekonomika dohnat, co v prvním pololetí podle očekávání ztratí. Přes mírně pozitivní globální výhled zůstáváme nicméně prozatím spíše opatrní a akciové pozice momentálně nenavyšujeme. -
Měsíčník finančních trhů – Březen 2021
Mezi klíčové události uplynulého měsíce patřily zasedání Evropské centrální banky a amerického Fedu. ECB zasedala 9. března a klíčovým výstupem bylo, že se evropská měnová autorita rozhodla výrazně akcelerovat nákupy vládních dluhopisů v příštích třech měsících tak, aby byly udrženy požadované výnosy do doby splatnosti vládních dluhopisů na historických minimech. Podle vyjádření představitelů ECB je cílem udržet co nejvíce uvolněné měnové podmínky, aby nebylo ohroženo křehké ekonomické oživení. -
Měsíčník finančních trhů – Červenec 2020
Přestože to minimálně v USA momentálně vypadá na druhou velkou vlnu pandemie koronaviru a dynamika globálního ekonomického oživení na začátku třetího kvartálu zpomaluje, na globálních finančních trzích se udržela velice pozitivní nálada. Hlavní příčinou jsou pravděpodobně pokračující masivní monetární stimuly klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 5,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již pouze 2,4 %. Výrazně se dařilo také globálním dluhopisovým trhům, jejichž nejširší index Bloomberg Barclays zaznamenal zhodnocení 3,2 %. Od začátku roku přitom globální dluhopisové trhy připisují zhodnocení již 6,3 %. -
Měsíčník finančních trhů – Červen 2020
Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 3,0 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ 7,1 %. -
Měsíčník finančních trhů – Duben 2020
Globální akciové trhy dosáhly lokálního minima kolem 23. března. V tomto okamžiku z historických maxim z 19. února ztratily přibližně 35 %. Americký Fed nicméně na konci března oznámil masivní program kvantitativního uvolňování, objemově násobně větší než při poslední globální finanční krizi 2008-2009. Fed se rozhodl nakupovat prakticky všechny dluhové cenné papíry a v polovině dubna dokonce ohlásil, že začne nakupovat také korporátní dluhopisy s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Také Evropská centrální banka svůj program nákupů aktiv také výrazně rozšířila. Ve výsledku se díky masivním monetárním stimulům centrálních bank podařilo situaci stabilizovat a posléze dokonce začaly globální akciové trhy velice silně růst. V dubnu si tak ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 11 % a od začátku roku je v mínusu už „pouze“ 14 %. -
Měsíčník finančních trhů – Květen 2020
Díky pokračujícím masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank a postupnému otevírání ekonomik pokračovala na globálních finančních trzích pozitivní nálada. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 4,1 %. Přitom od začátku roku tento index ztrácí již „pouze“ přibližně 10 %. -
Měsíčník finančních trhů – Leden 2020
Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %. -
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2019
7. listopadu zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů své úrokové sazby nezměnila. Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z titulu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje. Další vývoj sazeb ČNB je v tuto chvíli velmi obtížné určit, protože se bude do velké míry odvíjet od vývoje v zahraničí. Pokud by světová ekonomika začala opět ožívat a přicházející čísla se začala otáčet k lepšímu, trh začne patrně brzy opět spekulovat o tom, zda ČNB sazby nezvýší. Uvedený scénář je vak prozatím předčasný a stabilita sazeb je patrně nyní nejpravděpodobnější scénář. -
Měsíčník finančních trhů – Listopad 2020
Globální akciové trhy zažily v listopadu jeden z nejlepších měsíců v historii. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž připsal fenomenální zisk 12,2 %. Tržní optimismus byl hnán především pozitivními zprávami o úspěšných testech vakcín proti koronaviru od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Investoři také ocenili poměrně jasný výsledek amerických prezidentských voleb a indikace, že předání moci proběhne v USA relativně v poklidu. Rovněž globální dluhopisové trhy zažily vynikající měsíc, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal zisk 1,8 %. -
Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2020
Globální akciové trhy pokračovaly v prosinci v růstu s tím, jak se po světě pomalu začaly v masovém měřítku aplikovat vakcíny proti koronaviru. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 4,5 %. Dařilo se také globálním dluhopisovým trhů, které dle nejširšího globálního dluhopisového indexu Bloomberg Barclays připsaly zisk 1,3 %. Celý uplynulý rok 2020 byl pro globální finanční trhy velice úspěšný a to především díky bezprecedentnímu objemu kvantitativního uvolňování centrálních bank. Celkový objem nově natištěných peněz centrálními bankami v roce 2020 činil bezprecedentních 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek ve srovnání s krizovým rokem 2008. Ve výsledku za celý rok 2020 připsaly globální akciové trhy zhodnocení 14,3 % a globální dluhopisové trhy 9,2 %. -
Měsíčník finančních trhů – říjen 2019
8. října USA zavedly sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Stovky tisíc z nich vláda zavírá do takzvaných převýchovných táborů, dalším omezuje svobodu pohybu, kultury či odívání. Mezi sankcionovanými je i přední výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision. -
Měsíčník finančních trhů – Říjen 2020
Globální akciové trhy v říjnu pokračovaly v propadu, který se koncentroval především do posledního týdne v měsíci, a to v důsledku prudce rostoucích čísel nově nakažených na obou stranách Atlantiku a nových protikrizových opatřeních ve spoustě zemí Evropy, které budou mít na HDP v letošním posledním čtvrtletí opět silně negativní dopad. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 2,5 %. Globální dluhopisové trhy dokázaly vykompenzovat akciové ztráty pouze omezeně, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připsal nepatrný zisk 0,1 %. -
Měsíčník finančních trhů – Srpen 2020
Na globálních akciových trzích se v srpnu bez zásadních nových kurzotvorných zpráv udržela velice pozitivní nálada z července, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zhodnocení 6,0 %. Přitom od začátku roku je tento index již v plusu 3,5 %. Na druhou stranu se tentokrát příliš nedařilo globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays zaznamenal nepatrnou ztrátu -0,2 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 6,1 %. -
Měsíčník finančních trhů – Únor 2021
V únoru jsme zaznamenali poměrně výraznou korekci na globálních dluhopisových trzích. Důvodem byl silný nárůst inflačních očekávání kvůli silnému předpokládanému globálnímu ekonomickému růstu v průběhu letošního roku. Globální ekonomický růst by měl být podpořen jednak rychlou vakcinací populace, a jednak stále bezprecedentně uvolněnou měnovou politikou klíčových centrálních bank a velice uvolněnými fiskálními politikami. To by mělo ve výsledku výrazně podpořit právě inflaci. Ve výsledku nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 1,7 %. Na druhou stranu akciovým trhům se dařilo poměrně dobře, když nejširší globální dluhopisový index MSCI All Country World připsal zisk 2,2 %. -
Měsíčník finančních trhů – září 2019
12. září proběhlo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky. 1) ECB snížila hlavní depozitní sazbu o 0,1 % z -0,4 % na -0,5 %. 2) ECB od listopadu obnoví program kvantitativního uvolňování, nákupy dluhopisů, v objemu 20 miliard euro měsíčně. Program bude prozatím časově neomezený. 3) ECB zavedla tiering systém pro ukládání přebytečných bankovních rezerv. 4) ECB rovněž zmírnila náklady pro banky na dodávky dlouhodobé likvidity. Celkově můžeme říci, že někteří tržní účastníci čekali, že výstupy budou výraznější. Mluvilo se například o zavedení programu na nákup evropských akcií. Nakonec podle našeho názoru ECB dodala nezbytné minimum pro podporu relativně příznivé nálady na finančních trzích a pro podporu dynamiky HDP a inflace. Na druhou stranu je velice významné faktem skutečnost, že mimo časově neomezený program kvantitativního uvolňování byl změněn také výhled na úrokové sazby na neurčito. To implicitně znamená ještě uvolněnější měnovou politiku. Vše bude záviset na budoucím vývoji inflace a inflačních očekávání. -
Měsíčník finančních trhů – Září 2020
Globální akciové trhy v září korigovaly enormně silné zisky z předchozích pěti měsíců, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 3,4 %. Přitom jsme nebyly svědky žádného významného katalyzátoru, který by měl výprodeje spustit. Jednalo se tak pravděpodobně o prosté vybírání předchozích zisků. Přitom od začátku roku je index MSCI All Country přesně na nule. Příliš se v září nedařilo ani globálním dluhopisovým trhům, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays odepsal 0,4 %. Nicméně od začátku roku globální dluhopisové trhy stále připisují nadstandardní zhodnocení 5,7 %. -
Měsíční makroekonomické vyhlídky: Nesmyslná ekonomie Národní fronty
Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Nejistota s hospodářskou pol... -
Měsíční počet uživatelů sítě X podle Muska dosáhl nového maxima
Měsíční počet uživatelů sociální sítě X, dříve známé jako Twitter, dosáhl nového maxima. Uvedl to dnes majitel X Elon Musk na svém účtu na síti a sdílel graf, který ukazuje, že počet uživatelů přesáhl 540 milionů. -
Měsíční předpovědi: Ekonomika brzdí a inflace roste
Odhadujeme další zpomalení ekonomiky na konci minulého roku způsobené zejména oslabeným průmyslem. Naopak inflace zrychluje a na začátku roku vyskočí v meziročním srovnání na 3,4 %. Česká národní banka bude pod vlivem zvýšené inflace silně uvažovat, zda přece jen úrokové sazby nezvýšit, nakonec ale převládnou hlasy pro jejich stabilitu.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 2. část (4. díl)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 2. část (4. díl)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Denní kalendář událostí
Na Novém Zélandu index služeb BusinessNZ
Průzkum Business Outlook od Bank of Canada
V USA výrobní index PMI a PMI za služby
V Británii výrobní index PMI a PMI za služby
V eurozóně výrobní index PMI a PMI za služby
V Německu výrobní index PMI a PMI za služby
Ve Francii výrobní index PMI a PMI za služby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA prodeje existujících domů
Prezidentka ECB Christine Lagarde
Na Novém Zélandu index služeb BusinessNZ
Průzkum Business Outlook od Bank of Canada
V USA výrobní index PMI a PMI za služby
V Británii výrobní index PMI a PMI za služby
V eurozóně výrobní index PMI a PMI za služby
V Německu výrobní index PMI a PMI za služby
Ve Francii výrobní index PMI a PMI za služby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA prodeje existujících domů
Prezidentka ECB Christine Lagarde
Tradingové analýzy a zprávy
Trump zvýší ekonomický tlak na Evropu, možná jednání ale nevyloučil
Aktiva klimatických fondů se loni snížila, Trump vyvolává pesimismus
Trump složil prezidentskou přísahu a USA slibuje nový zlatý věk
Na Trumpa se nelze plně připravit, je ale rozdíl mezi rétorikou a činy
Putin v den inaugurace Trumpa řekl, že je připraven k dialogu
Analytici: O kryptoměnu $Trump je zájem, běžní investoři by se jí měli vyhnout
Index PX pražské burzy je nejvýše od listopadu 2007, dnes rostla většina titulů
Bankovní rada ČNB dnes jednala s odbory o ekonomickém vývoji
Forex: Česká měna na začátku týdne rostla vůči oběma hlavním světovým měnám
Ropa před Trumpovou inaugurací klesá
Trump zvýší ekonomický tlak na Evropu, možná jednání ale nevyloučil
Aktiva klimatických fondů se loni snížila, Trump vyvolává pesimismus
Trump složil prezidentskou přísahu a USA slibuje nový zlatý věk
Na Trumpa se nelze plně připravit, je ale rozdíl mezi rétorikou a činy
Putin v den inaugurace Trumpa řekl, že je připraven k dialogu
Analytici: O kryptoměnu $Trump je zájem, běžní investoři by se jí měli vyhnout
Index PX pražské burzy je nejvýše od listopadu 2007, dnes rostla většina titulů
Bankovní rada ČNB dnes jednala s odbory o ekonomickém vývoji
Forex: Česká měna na začátku týdne rostla vůči oběma hlavním světovým měnám
Ropa před Trumpovou inaugurací klesá
Blogy uživatelů
INVESTIČNÍ GLOSA: Dobrá akcie a dobrá firma jsou dvě různé věci. Výsledky za rok 2024 to ukazují
Jak americký prezident ovlivňuje akciový trh?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/CAD
Index S&P 500 se odrazil výše a čeká se na Trumpa
5 způsobů, jak čelit stresu při tradingu
Měnový pár CAD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Může dolar pod Trumpem dále růst? Neohrozí akciové trhy?
Velký problém pro bitcoin?! | Investiční Memento
Síla dolaru roste: Jaký vliv to má na světové trhy a Vaše investice?
Praktické okénko – řízení obchodu, díky kterému jsem ušetřil spoustu peněz
INVESTIČNÍ GLOSA: Dobrá akcie a dobrá firma jsou dvě různé věci. Výsledky za rok 2024 to ukazují
Jak americký prezident ovlivňuje akciový trh?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/CAD
Index S&P 500 se odrazil výše a čeká se na Trumpa
5 způsobů, jak čelit stresu při tradingu
Měnový pár CAD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Může dolar pod Trumpem dále růst? Neohrozí akciové trhy?
Velký problém pro bitcoin?! | Investiční Memento
Síla dolaru roste: Jaký vliv to má na světové trhy a Vaše investice?
Praktické okénko – řízení obchodu, díky kterému jsem ušetřil spoustu peněz
Forexové online zpravodajství
Sázíme na rozvíjející se trhy a hodnotové akcie
Denní shrnutí: Trump 2.0 začíná. Velké změny na obzoru (20.01.2025)
Trump v inauguračním projevu vynechal cla, česká koruna i proto dnes znatelně posiluje. Nový prezident přímo nezmínil ani válku na Ukrajině, vyhnul se kryptoměnám
Německá burza dnes posilovala
Trumpův inaugurační projev: ropa, vládní efektivita a mírotvorné iniciativy
Věřitelé Arca Investments schválili reorganizační plán sestavený fondem IFIS
Pražská burza při pondělku posilovala
Forex: Trhy vyčkávají na první kroky nového amerického prezidenta
Bitcoin dosáhl nového historického maxima 109 000 USD za minci
Cena ropy klesá pod 80 dolarů v očekávání Trumpovy inaugurace
Sázíme na rozvíjející se trhy a hodnotové akcie
Denní shrnutí: Trump 2.0 začíná. Velké změny na obzoru (20.01.2025)
Trump v inauguračním projevu vynechal cla, česká koruna i proto dnes znatelně posiluje. Nový prezident přímo nezmínil ani válku na Ukrajině, vyhnul se kryptoměnám
Německá burza dnes posilovala
Trumpův inaugurační projev: ropa, vládní efektivita a mírotvorné iniciativy
Věřitelé Arca Investments schválili reorganizační plán sestavený fondem IFIS
Pražská burza při pondělku posilovala
Forex: Trhy vyčkávají na první kroky nového amerického prezidenta
Bitcoin dosáhl nového historického maxima 109 000 USD za minci
Cena ropy klesá pod 80 dolarů v očekávání Trumpovy inaugurace
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Týden na akciových trzích: Opět rostoucí týden a nová maxima
Sázíme na rozvíjející se trhy a hodnotové akcie
USD/CAD: stále je zde potenciál pro další růst
Renáta Kellnerová s rodinou nově vlastní celou investiční skupinu PPF
Spojení Moneta Money Bank a Air Bank bylo na návrh PPF zrušeno
USD/CAD se propadl o 1,4 %
USD/CAD se vrací do rostoucího trendu
Obchodní signály pro ZLATO (XAU/USD) na 16.–19. ledna 2025: prodávejte pod 2 720 USD (překoupeno – Murray 5/8)
Zlato se z krátkodobého pohledu jeví neutrálně
USDCZK - Denní a intradenní výhled: Dolar dostává pod tlak většinu párových měn
Týden na akciových trzích: Opět rostoucí týden a nová maxima
Sázíme na rozvíjející se trhy a hodnotové akcie
USD/CAD: stále je zde potenciál pro další růst
Renáta Kellnerová s rodinou nově vlastní celou investiční skupinu PPF
Spojení Moneta Money Bank a Air Bank bylo na návrh PPF zrušeno
USD/CAD se propadl o 1,4 %
USD/CAD se vrací do rostoucího trendu
Obchodní signály pro ZLATO (XAU/USD) na 16.–19. ledna 2025: prodávejte pod 2 720 USD (překoupeno – Murray 5/8)
Zlato se z krátkodobého pohledu jeví neutrálně
USDCZK - Denní a intradenní výhled: Dolar dostává pod tlak většinu párových měn
Blogy uživatelů
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/CAD
Série investičních a tradingových streamů je v plném proudu. Zjistěte, jaký je výhled pro akcie, komodity a mnoho dalších aktiv!
Hodnota pipu a jak ji vypočítat
Michael Saylor: Bitcoin a zlato spolu nemôžu fungovať
Nejlepší obchod na začátku roku: Atos
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 17.2.2014
Americký státní dluh jako Ponziho pyramida
Jak je to se zahraničním obchodem USA a Mexika? Kdo z něho profituje?
Kolik peněz si vyděláte jako trader?
Čo máte radšej? Manuál, alebo Automat?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/CAD
Série investičních a tradingových streamů je v plném proudu. Zjistěte, jaký je výhled pro akcie, komodity a mnoho dalších aktiv!
Hodnota pipu a jak ji vypočítat
Michael Saylor: Bitcoin a zlato spolu nemôžu fungovať
Nejlepší obchod na začátku roku: Atos
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy vlnové teorie 17.2.2014
Americký státní dluh jako Ponziho pyramida
Jak je to se zahraničním obchodem USA a Mexika? Kdo z něho profituje?
Kolik peněz si vyděláte jako trader?
Čo máte radšej? Manuál, alebo Automat?
Vzdělávací články
Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Demo nebo reál - těžce na cvičišti, lehce na bojišti
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Trendový kanál v technické analýze - návod, tipy a strategie
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (1. díl)
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 2. část (4. díl)
Trendové indikátory
VIP zóna FXstreet.cz: Výsledky obchodování za červenec
Nejpoužívanější indikátor na světě: 200denní klouzavý průměr (MA 200)
Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Demo nebo reál - těžce na cvičišti, lehce na bojišti
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Trendový kanál v technické analýze - návod, tipy a strategie
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (1. díl)
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 2. část (4. díl)
Trendové indikátory
VIP zóna FXstreet.cz: Výsledky obchodování za červenec
Nejpoužívanější indikátor na světě: 200denní klouzavý průměr (MA 200)
Tradingové analýzy a zprávy
Americké firmy čekají horší hospodářské vztahy mezi USA a Evropou
Trumpův návrat vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 18.10.2021
Dění v Irsku dále ovlivňují EURO
VIP zóna: Na co se můžete těšit v září
ČNB nechá ve čtvrtek podle analytiků sazby beze změny
GBP/USD - Intradenní výhled 6.4.2020
Index DAX - Intradenní výhled 30.5.2022
Forex: Shrnutí obchodování 30.6.2020
Americké firmy čekají horší hospodářské vztahy mezi USA a Evropou
Trumpův návrat vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 18.10.2021
Dění v Irsku dále ovlivňují EURO
VIP zóna: Na co se můžete těšit v září
ČNB nechá ve čtvrtek podle analytiků sazby beze změny
GBP/USD - Intradenní výhled 6.4.2020
Index DAX - Intradenní výhled 30.5.2022
Forex: Shrnutí obchodování 30.6.2020
Témata v diskusním fóru
Zemětřesení v Japonsku
Jak na nerealizoné ztáty...
Hlavní ekonomické události v roce 2019
Se Sidem o Forexu: Zákony FOREX tradingu (1. díl)
Retrospektivní ohlédnutí za letošním rokem
3 fundamenty, které by si měl letos každý obchodník pohlídat
Analýza S&P 500, GBP/USD a EUR/USD - tento pátek může být pro trhy zásadní
Kam až může spadnout britská libra?
Nejlepší obchod na začátku roku: Atos
Podvodnici???
Zemětřesení v Japonsku
Jak na nerealizoné ztáty...
Hlavní ekonomické události v roce 2019
Se Sidem o Forexu: Zákony FOREX tradingu (1. díl)
Retrospektivní ohlédnutí za letošním rokem
3 fundamenty, které by si měl letos každý obchodník pohlídat
Analýza S&P 500, GBP/USD a EUR/USD - tento pátek může být pro trhy zásadní
Kam až může spadnout britská libra?
Nejlepší obchod na začátku roku: Atos
Podvodnici???
Odborná literatura
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Forex brokeři