Úterý 22. dubna 2025 14:27
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
InstaForex
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč

Pluxee: Ceny obědů se drží kolem 200 korun. Nejdražší zůstávají na jihu Čech, nejlevnější tradičně na Vysočině

22.04.2025 11:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Obědy zůstávají drahé, jejich ceny se však ustálily. Za první čtvrtletí tak nejsou vidět žádné výrazné výkyvy, ve všech krajích zdražují či zlevňují jen o desetihaléře, maximálně koruny. Průměrná cena se tak drží kolem 194 korun. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami společnosti Pluxee.

Nad psychologickou hranici 200 korun se ceny obědů poprvé dostaly v listopadu 2022 v Praze a postupně i v dalších krajích. Vůbec nejvyšší byly v prosinci 2023, i když pořadí se už promíchalo. Nejdražší již nebyly obědy v hlavním městě, jak tomu vždycky bývalo. Na první příčku se dostal Středočeský kraj, později ho předstihl Jihočeský kraj, kde musí na jídlo v době oběda vytáhnout lidé z peněženky nejvíce. Toto pořadí zůstává neměnné už několik měsíců. Ceny ale nezaznamenávají žádné zásadní výkyvy, útraty v době oběda zůstávají po celý první kvartál roku 2025 poměrně vyvážené. Pokud jídlo zdražuje nebo zlevňuje, tak jen o desetihaléře, maximálně korunové položky.

Za kolik se dalo najíst v lednu a únoru

Nejdražší tak byly i v lednu obědy v Jihočeském kraji, průměrně se zde dalo najíst za 204,32 korun. Druhým nejdražším zůstal na začátku roku Středočeský kraj, cena tu byla v průměru 201,97 korun. Třetí a čtvrtá příčka patřila Praze a Pardubickému kraji, kde se dalo v průměru najíst za cenu kolem 199 korun. Libereckému kraji s průměrnou cenou 197,55 korun patřilo v lednu páté místo. Nejlevnější byly tradičně obědy na Vysočině, v lednu se tu dalo v průměru naobědvat za 167,38 korun.


Takřka stejné byly obědové útraty napříč kraji v únoru, v průměru 193,65 korun. Nejdráže se opět stravovalo v Jihočeském kraji, průměrná cena zde byla 205,98 korun. Druhá příčka patřila i tentokrát Středočeskému kraji s průměrnou cenovkou 204,65 korun. Třetí byla Praha s průměrnou cenou 200,38 korun, čtvrtý Pardubický kraj, kde se dalo v průměru najíst za cenu 199,17 korun. Na pátou příčku se ovšem v únoru nově dostal Ústecký kraj s průměrnou cenou 198,14 korun a Liberecký, s průměrnou cenou 197,39, se dostal na šesté místo. Nejlevnější byla jako vždy Vysočina, v únoru se tu dalo v průměru naobědvat za 167,89 korun.

Ani březen kartami nezamíchal

„Žádné překotné změny nepřišly ani v závěru prvního čtvrtletí letošního roku. Průměrná cena za oběd činila 194,05 korun,“ uvedl Jan Michelfeit ze společnosti Pluxee, která patří mezi největší poskytovatele benefitů u nás. V Jihočeském kraji útrata za jídlo v době obědů zůstala takřka totožná jako měsíc předtím, 205,92 korun. Ve druhém, Středočeském kraji, byla nepatrně nižší, a sice 202,78. V Praze pro změnu nepatrně vyšší, útrata tu v průměru dosáhla 201,09. Přes psychologickou hranici 200 korun se ceny dostaly ještě v Pardubickém kraji. V ostatních regionech se pohybovaly nejčastěji mezi 190 až 200 korunami. Výjimkou zůstala i v březnu Vysočina, kde se dalo najíst v průměru za 168,53 korun.


Zdroj: Data ze stravenkových karet Pluxee

Vyhláška na rostoucí ceny pamatuje, zaměstnavatelé už méně

Daňově optimální hodnota stravenka, která pro letošní rok činí 225 korun by tak na obědy v této cenové hladině stačila. „Částka daňově optimální stravenky přitom vychází z nejoblíbenějšího scénáře, kdy firma uhradí 55 procent, tedy pro rok 2025 částku 123,90 korun a zbývajících 45 procent, tedy 101,10 korun zaplatí zaměstnanec. V součtu je to právě uvedených 225 korun. Za to už se dá pořídit i slušný oběd v restauraci,“ konstatuje Michelfeit.

Problém je ale jinde, a to sice v tom, jak tuto možnost využívají, nebo spíše nevyužívají zaměstnavatelé. „Naše data ukazují, že nejčastější hodnota stravenek, kterou firmy svým lidem poskytují, je jen 120 až 130 korun. To bohužel dnes už na oběd nestačí,“ upozorňuje Michelfeit. Přitom kvalitní jídlo dává člověku potřebnou energii, která je nutná i proto, aby se mohl dobře soustředit na práci. O zdravotních benefitech v podobě předcházení různým zdravotním komplikacím nemluvě.

Jak si stojí restaurace

Čekat, že by polední nabídky jídel v restauracích nějak výrazně zlevnily, očekávat nelze. Stále rostoucí náklady to restauratérům nedovolí. „Loni nám zvedly cenu nájmu za restauraci i zahrádku, zvedla se spotřeba elektřiny, opět o něco výš jsou také ceny surovin, z nichž vaříme. Vzhledem k inflaci i zaměstnanci požadovaly navýšení mezd,“ popisuje Aneta Sus Zajíčková, provozní restaurace Radegastovna v Ostravě. Loni tak ceny nepatrně zvedli, přesto jsou v centru Ostravy nadále těmi s nižší cenovkou poledního menu.

Z druhé strany ale samozřejmě i provozovatelé restaurací chápou, že ceny jídel nelze „šponovat“ stále výš, že to není pro lidi akceptovatelné a zákazníků jim kvůli tomu ubývá. „Mnozí naši partneři z řad restauratérů potvrzují, že na obědy chodí méně lidí než dříve, často také sledují, že ti, kteří k nim dříve chodili skoro denně, dnes přijdou třeba jen dvakrát za týden,“ poukazuje na současnou realitu Jan Michelfeit. A to se dá pochopit, protože při průměrných cenách 190-200 korun za oběd by návštěva restaurace ve všech pracovních dnech v měsíci vyšla na částku okolo 4 tisíc korun měsíčně.

V nejedné restauraci proto mění aspoň částečně strategii, snaží se jinak pracovat s menu. Například už nemají na každý den odlišnou nabídku jídel, ale některá se třeba v týdnu opakují. Nebo udělají jednotnou celotýdenní nabídku poledního menu. Díky tomu pak restauratér nemusí sahat po levnějších surovinách, anebo naopak rapidně zdražovat. „Navíc do něj můžete zakomponovat jídlo tzv. low cost, zdravé, ale třeba i minutkové. A z toho poskládáte menu tak, že si vybere každý. Ano, je tam riziko, že někdo, kdo chodí každý den, má poté ‚omezenější možnosti‘, ale s tím se musí počítat,“ říká Aneta SuS Zajíčková.

Přesto si stále větší část zaměstnanců připravuje jídlo doma a nosí si ho do práce v krabičkách. Zaměstnavatelé tak vedle vyššího příspěvku na stravování mohou své zaměstnance podpořit i tím, že vybudují ve firmě komfortní místo, kde si jídlo z domova mohou ohřát.

Zdroj: komunikační agentura Seteva, Pluxee

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Plosser (FED)
    "nový US fiškálny balíček výrazne znižuje neistotu".."obnova americkej ekonomik...
  • Plosser (FED)
    " Nevidíme potrebu ďalšieho kola QE2"... komentár: jeho negatívny postoj k QE ...
  • Plosser (FED)
    "Jadrová inflácia dosiahla svoje dno"... komentár: jastrabí komentár volacieho čle...
  • Plosser (FED)
    "menová politika potrebuje strednodobý resp. dlhodobý bod výhľadu"..."znovu opakuj...
  • Plosser (FED)
    " Nákup finančných aktív nebude mať dopad na trh práce"..." bude trvať eš...
  • Plosser (FED)
    "Reálne sa obávam o rozšírenie dlhovej krízy."...
  • Plosser (FED)
    "3,5% Y/Y rast US ekonomiky nie je tento rok nere&aac...
  • Plosser (FED) on CNBC
    Fed bude podporovať potrebu USD na európskom medzib...
  • Plosserov exitový plán
    To, z čoho je tak trh nadšený, je exitový pl&...
  • Plug Power čelí vážným finančním problémům, akcie ztrácejí 35 % 🔔
    Plug Power (PLUG.US), výrobce vodíkových palivových článků, zveřejnil čtvrtletní zprávu, která odhalila vážné finanční problémy společnosti. V důsledku toho akcie po otevření trhu ztratily více než 35 %. Společnost ve zprávě uvedla, že v současné době čelí značným problémům s likviditou, což může mít přímý dopad na její neschopnost dlouhodobě pokračovat v provozu. Plug Power dodává své palivové články některým z největších světových společností, včetně průmyslových vozidel používaných Amazon (AMZN) a Walmart (WMT).
  • Plyn a elektřina by kvůli koronaviru mohly zlevnit už před topnou sezónou. Situace se už nyní snaží v rostoucí zneužít různí šibalové, kteří třeba telefonicky tlačí seniory k nevýhodné změně dodavatele
    Českým domácnostem by mohly na podzim před příští topnou sezonou zlevnit plyn a elektřina. Důvodem je pokles cen na velkoobchodních burzách v důsledku koronavirové krize.
  • Plyn a elektřina by mohly zlevnit, ceny na burzách klesají
    Českým domácnostem by mohly na podzim před příští topnou sezonou zlevnit plyn a elektřina. Důvodem je pokles cen na velkoobchodních burzách. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Kolik přesně peněz lidé ušetří, záleží podle nich logicky na tom, na co všechno danou komoditu používají. Míní, že výraznější může být pokles u plynu, jehož konečná cena by mohla klesnout až kolem deseti procent. U elektřiny má být úspora zhruba poloviční. Možný pokles cen opatrně připouští i dodavatelé.
  • Plyn dále prudce zlevňuje
    Začátek nového roku se nese ve znamení povzbudivých zpráv z energetických trhů. Cena evropského plynového benchmarku TTF pokračuje ve volném pádu a včera se dostala až k 55 EUR/MWh, tj. výrazně pod tuzemský cenový strop na úrovni přibližně 125 EUR/MWh.
  • Plyn i ropa jsou dražší, ale drahé kovy jsou levnější 
    Ceny ropy a plynu vystoupaly od začátku roku do konce října o desítky % a cena uhlí v USA vystoupala na dvojnásobek. Naopak ceny drahých i průmyslových kovů klesly. Silné zdražení pocítíme při nákupu hlavních zemědělských komodit – pšenice, kukuřice.
  • Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 %, Rusko hrozí odstávkou plynovodu
    Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh). Cena se začala zvyšovat po zprávě, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU. Podle agentury RIA Novosti to dnes řekl ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov.
  • Plynová krize opět nabírá na obrátkách
    Cena plynu v Evropě opět skokově roste a včera se vyšplhala nad 130 EUR/MWh, což je nejvyšší úroveň od začátku března. Na vině jsou nové nabídkové šoky, se kterými se musí trh vypořádat a které ohrožují probíhající plnění zásobníku před topnou sezónou (k cílovým 80 % k prvnímu listopadu). Dobrou zprávou je, že tempo doplňování zásobníků v posledních týdnech akcelerovalo napříč celou EU a zvlášť dobře si vede Česko.
  • Plynová krize stále zuří, i když cena plynu spadla o desítky procent. Fialova vláda by měla znova dojednat zelenou agendu EU, docílit na úrovni EU uznání jádra jakožto bezemisního zdroje
    Z titulků našich i zahraničních médií se zdá, že plynová krize v EU zásadně polevuje. Přitom cena plynu v EU stále činí zhruba 100 eur za megawatthodinu, což byla ještě na počátku prosince zcela nebývalá suma, která snesla srovnání jen s máločím, co do té doby na trhu s plynem nastalo. Pak se však těsně před Vánoci přechodně vyhoupla až k 190 eur za megawatthodin, takže v porovnání s touto zcela mimořádně vyšponovanou cenou se nyní jeví docela nízká. Stále však je zhruba na pětinásobku běžných hodnot.
  • Plynové dilema
    Situace na komoditních trzích zůstává i bezmála dva měsíce od začátku války na Ukrajině napjatá. Zvláště to platí pro evropský trh s plynem, kde přetrvávající nejistota ohledně ruských dodávek drží cenu na pětinásobných úrovních v porovnání s loňským rokem. Napříč členskými státy EU zároveň roste tlak na citelné omezení ruských importů zemního plynu, které agregátně pokrývají více než 40 % spotřeby.
  • Plynovodem Jamal dnes zcela přestal z Ruska do Německa plyn proudit. Evropě hrozí blackouty či sériové odstávky dodávek elektřiny
    Burzovní cena plynu v EU dnes atakuje historický cenový rekord, když ráno vystoupala až na 155 eur za megawatthodinu. Bezprostředním důvodem je to, že plynovodem Jamal zcela přestal plyn proudit do koncového německého uzlu Mallnow (viz graf Bloombergu níže). Plynovod vedoucí plyn z Ruska, a to přes území Běloruska a Polska, zajišťuje zhruba pětinu ruských pozemních dodávek plynu do EU.
  • Plynovod Jamal dál pracuje v obráceném režimu, tok z Německa ale zesílil
    Plynovodem Jamal už patnáctým dnem proudí ruský plyn v obráceném směru, to znamená z Německa do Polska. Tok plynu je navíc mnohem silnější než v předchozích dnech, informovala dnes agentura Reuters. Cena plynu se kolem poledne začala výrazně zvyšovat a vykazovala růst o více než 30 procent, zůstává ale hluboko pod rekordy z konce loňského roku. Ruský prezident Vladimir Putin v prosinci řekl, že Německo nakupuje ruský plyn a prodává ho pak do Polska a na Ukrajinu. Tyto dvě země mají s Ruskem zhoršené vztahy a zdráhají se od něj plyn nakupovat přímo.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding