Ruský útok na Ukrajinu
Mercedes prodal podíl v ruském výrobci nákladních vozů Kamaz
15.02.2024 Německá automobilka Mercedes-Benz prodala 15procentní podíl v největším ruském výrobci nákladních vozů Kamaz. Stala se tak dalším západním podnikem, který dokončil odchod z Ruska po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Průzkum: Češi se obávají hlavně ekonomické krize, stouply ale obavy z uprchlíků
09.01.2024 Největší podíl Čechů - téměř dvě třetiny - se obává světové ekonomické krize. Poklesl strach ze surovinové krize, ale značně opět stouply obavy z uprchlíků, které nyní považují za hrozbu skoro tři pětiny obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděného loni od konce září do začátku prosince.
BREAKING: Konečné CPI v Německu táhl růst potravin!
11.07.2023 Inflační tlaky v největší ekonomice EU zůstávají silné. Inflace byla v souladu s očekáváním, ale ve srovnání s předchozím měsícem na vyšší úrovni. Vyšší údaje z Německa silně podporují pokračování cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB. EUR/USD po zveřejnění roste výše, M15 interval, source xStation 5.
Pozitivní trendy v ruské ekonomice nabírají na síle, uvedl Putin
11.04.2023 Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že "pozitivní trendy" v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled na příští rok.
Rusko zvažuje uvolnění kapitálových restrikcí u zahraničních investic
28.02.2023 Ruští představitelé diskutují o odstranění některých kapitálových restrikcí u zahraničních investic. Chtěli by tak podpořit příliv investic ze zemí, které Moskva považuje za přátelské. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo financí.
Putin: Ruská ekonomika odolala šokům ze sankcí a letos by měla vykázat růst
09.02.2023 Ruská ekonomika odolala šokům způsobeným západními sankcemi a v letošním roce by měla dosáhnout mírného růstu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Rusko čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, kterými západní země reagují na ruský útok na Ukrajinu.
Ukrajinský Naftogaz by podle svého šéfa mohl napřesrok zásobovat Evropu plynem
02.09.2022 Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz usilovně pracuje na zvyšování produkce zemního plynu a mohla by dodávat evropským státům plyn pro topnou sezonu v příštím roce. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel Naftogazu Jurij Vitrenko. Někteří odborníci z odvětví jsou nicméně k jeho plánům skeptičtí.
Saúdský princ v únoru a březnu investoval do ruských energetických podniků
15.08.2022 Saúdskoarabská investiční společnost Kingdom Holding, kterou kontroluje saúdský princ Valíd bin Talál, v únoru a v březnu v tichosti investovala přes půl miliardy dolarů (více než 12 miliard Kč) do předních ruských energetických firem Gazprom, Rosněfť a Lukoil. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zpráv pro regulační úřady. Investice se uskutečnily v době, kdy řada západních zemí na ruské energetické podniky a jejich vedoucí představitele uvalovala sankce v reakci na ruský útok na Ukrajinu, píše Reuters.
Ukrajina podala přihlášku do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
06.07.2022 Ukrajina se chce stát členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Informoval o tom dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který ve švýcarském Luganu předal přihlášku šéfovi organizace Matthiasi Cormannovi. OECD sdružuje ekonomicky vyspělé státy.
IEA: Do poloviny století je třeba zdvojnásobit výrobu energie z jádra
30.06.2022 Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.
SB: Válka na Ukrajině vyvolala největší komoditní šok od 70. let 20. století
27.04.2022 Ruský útok na Ukrajinu způsobil na světových komoditních trzích největší šok od 70. let minulého století. Uvedla to včera Světová banka (SB) ve své zprávě o vyhlídkách komoditních trhů. Varovala, že ceny komodit se budou držet na mimořádně vysokých úrovních také v příštích dvou letech.
Německý výrobce spotřebního zboží Henkel ukončí podnikatelské aktivity v Rusku
19.04.2022 Německý výrobce spotřebního zboží Henkel se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodl ukončit své podnikatelské aktivity v Rusku. Firma, která působí i v České republice, to dnes oznámila v tiskové zprávě. Henkel v Rusku zaměstnává zhruba 2500 lidí, kterým bude ještě po nějakou dobu vyplácet mzdy.
MMF podle své šéfky zhorší výhled světové ekonomiky
14.04.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) zhorší odhady růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok, protože válka na Ukrajině tlačí vzhůru ceny potravin a energií, což přináší další zátěž pro již tak křehkou hospodářskou situaci. Uvedla to dnes šéfka MMF Kristalina Georgievová. Varovala, že svět se nyní nachází ve "velmi nebezpečné době" a že vysoká inflace představuje "jasné a přítomné nebezpečí" pro světovou ekonomiku.
Rusko podle šéfky senátu neplánuje zestátňovat aktivity odcházejících firem
13.04.2022 Rusko neplánuje zestátňovat aktivity zahraničních podniků opouštějících zemi. Uvedla to dnes podle agentury RIA Novosti předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková v souvislosti s návrhem zákona o uvalování vnější správy na tyto aktivity.
Ruští poslanci navrhli, aby aktivity odcházejících firem spravovala státní banka
12.04.2022 Ruští poslanci navrhli, aby se ruské aktivity zahraničních podniků, které opouštějí Rusko, přesunovaly pod státní rozvojovou banku VEB. Majitelé těchto podniků by pak podle návrhu měli dostat na vybranou, zda ruské aktivity během tří měsíců obnoví, nebo odprodají. Informovala o tom agentura Reuters.
Janus Henderson: Celosvětový objem vládních dluhů letos stoupne téměř o desetinu
06.04.2022 Celosvětový objem vládních dluhů by se měl v letošním roce zvýšit o 9,5 procenta na rekordních 71,6 bilionu dolarů (1,6 biliardy Kč). Předpověděla to britská investiční společnost Janus Henderson. Dodala, že za růstem budou stát zejména Spojené státy, Japonsko a Čína. Zadlužení podle ní poroste i ve velké většině ostatních států, píše server CNBC.
WTO kvůli válce na Ukrajině výrazně snížila odhad růstu světového obchodu
04.04.2022 Světová obchodní organizace (WTO) kvůli válce na Ukrajině snížila odhad letošního růstu světového obchodu na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 4,7 procenta. Uvedla to šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová. Za zhoršením výhledu stojí rovněž problémy v dodavatelských řetězcích, které začaly v důsledku pandemie covidu-19. Informoval o tom server BBC.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj uzavírá své kanceláře v Moskvě a Minsku
28.03.2022 Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) uzavírá své kanceláře v Moskvě a Minsku. Reaguje tak na ruský útok na Ukrajinu, který byl veden i z běloruského území. Oznámila to dnes banka ve své tiskové zprávě.
Útok na Ukrajinu podle šéfa společnosti BlackRock znamená konec globalizace
24.03.2022 Invaze ruských vojsk na Ukrajinu znamená konec trendu globalizace z posledních desetiletí. V dnešním dopise akcionářům to uvedl šéf společnosti BlackRock Larry Fink. Upozornil také, že firma pozastavila nákupy ruských cenných papírů. BlackRock je světově největší podnik pro správu majetku.
ECB varuje kryptoměnové společnosti před obcházením protiruských sankcí
22.03.2022 Evropská centrální banka (ECB) varuje kryptoměnové společnosti před napomáháním obcházení sankcí, které jsou v odvetě za ruský útok na Ukrajinu uvaleny na některé ruské občany. Podle prezidentky ECB Christine Lagardeové by se tak firmy staly jejich spoluviníky. Lagardeová to podle agentury Reuters dnes uvedla na on-line pořádané akci.
Regulátoři zkoumají používání kryptoaktiv v době války na Ukrajině
21.03.2022 Globální finanční regulátoři zkoumají používání kryptoaktiv v době války na Ukrajině. Důvodem jsou obavy z jejich využívání k obcházení sankcí, které západní země kvůli útoku na Ukrajinu uvalily na Rusko. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Rusko zvažuje povolení dovozu bez souhlasu majitele ochranné známky
18.03.2022 Rusko uvažuje o tom, že dovolí maloobchodníkům dovážet ze zahraničí zboží bez souhlasu majitele ochranné známky. Uvedl to dnes ruský antimonopolní úřad FAS. Rusko povolení takzvaného paralelního dovozu zvažuje poté, co řada globálních značek přerušila prodej na ruském trhu či pozastavila vývoz do Ruska v reakci na ruský útok na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.
Americká centrální banka poprvé od roku 2018 zvýšila úrokové sazby
16.03.2022 Americká centrální banka (Fed) dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od konce roku 2018. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na prudký vzestup inflace ve Spojených státech.
MMF: Ruský útok na Ukrajinu by mohl zásadně změnit globální hospodářský řád
16.03.2022 Ruský útok na Ukrajinu pocítí celá světová ekonomika v podobě pomalejšího hospodářského růstu a vyšší inflace. V dlouhodobějším horizontu by navíc mohl vést k zásadním změnám v globálním hospodářském a geopolitickém řádu. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) na svém blogu.
Komodity: Ceny ropy rostou, za celý týden ale míří ke ztrátě
11.03.2022 Ceny ropy dnes rostou, za celý týden ale míří ke ztrátě. Náladu na trhu určuje ruská invaze na Ukrajinu a z ní plynoucí obavy z nedostatku dodávek a dále ohlášení pauzy v jednání mezi Spojenými státy a Íránem.
Biden: G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod, USA omezí dovoz z Ruska
11.03.2022 Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod. Oznámil to dnes podle agentury Reuters americký prezident Joe Biden. Dodal, že Spojené státy zakážou dovoz ruského alkoholu, mořských plodů a diamantů. Opatření jsou reakcí na ruský útok na Ukrajinu.
Komodity: Ropa prudce zlevnila po zprávě, že emiráty a Irák podpoří vyšší těžbu
09.03.2022 Cena severomořské ropy Brent se dnes propadla až o 17 procent a dostala se pod 106 dolarů za barel po zprávách médií, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Irák podpoří zvýšení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců. Později Brent část ztrát smazal, krátce před 20:00 SEČ se prodával zhruba za 112,60 USD za barel. Vykazoval tak pokles přibližně o 12 procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela přes 11 procent na 109,70 dolaru za barel.
Komodity: Ropa zlevňuje, polevily obavy z dopadů zákazu dovozu ruské ropy do USA
09.03.2022 Ceny ropy dnes výrazně klesají, zákaz dovozu suroviny z Ruska do Spojených států by totiž podle některých investorů nemusel prohloubit globální převis poptávky nad nabídkou. K poklesu cen přispělo i prohlášení šéfa Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatiha Birola, podle kterého by členské země této organizace mohly přikročit k dalšímu uvolnění ropy ze svých zásob.
MMF a USA schválily finanční pomoc pro Ukrajinu a Evropu
09.03.2022 Lídři amerického Kongresu se shodli, že poskytnou v přepočtu 314 miliard korun na pomoc Ukrajině a spojencům USA v Evropě. Balík je součástí federálního rozpočtu. Pomoc ve výši 32 miliard korun pro Ukrajinu schválil také Mezinárodní měnový fond. Země ji může využít k financování výdajů a posílení platební bilance. Ukrajina se po zahájení ruské invaze 24. února obrátila na své spojence a mezinárodní instituce, aby jí pomohli podpořit ekonomiku. Pomoc už obdržela i od Světové banky.
MMF schválil Ukrajině 1,4 miliardy dolarů jako nouzovou pomoc
09.03.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil Ukrajině 1,4 miliardy dolarů (32 miliard Kč) jako nouzovou pomoc. Země ji může využít k financování výdajů a posílení platební bilance. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf ukrajinské centrální banky Kyrylo Ševčenko. Ukrajina se po zahájení ruské invaze 24. února obrátila na své spojence a mezinárodní instituce, aby jí pomohli podpořit ekonomiku. Pomoc už obdržela i od Světové banky (SB).
Světová banka schválila půjčky a granty Ukrajině za 723 milionu dolarů
08.03.2022 Světová banka (SB) uvedla, že její výkonná rada v pondělí schválila balíček půjček a grantů ve výši 723 milionů dolarů (asi 17,15 miliardy Kč) Ukrajině, která potřebuje podpořit státní rozpočet v době, kdy země bojuje s ruskou invazí, napsala agentura Reuters.
Jan Večerka: Co udělá válka s českou ekonomikou a trhy? Je pravděpodobné, že se následky promítnou do dalšího růstu inflace a úrokových sazeb
07.03.2022 Odborníci napříč odvětvími se shodují, že najatá situace mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít značný dopad i na českou ekonomiku. Otázkou stále zůstává, jak velký a v jakých segmentech ho nejvíce pocítíme. Nejpravděpodobnější scénáře povedou k vysoké inflaci, vysokým cenám energií a též zvýšení úrokových sazeb. Více nastínil Jan Večerka z platformy agregující příležitostí v kolektivním investování.
Čína je připravena zprostředkovat jednání mezi Ukrajinou a Ruskem
07.03.2022 Čína je připravena zprostředkovat jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, podle agentury AFP to dnes řekl čínský ministr zahraničí Wang I. Novinářům při zasedání čínského parlamentu také sdělil, že čínský Červený kříž chystá humanitární pomoc Ukrajině. Ministr zároveň zopakoval, že přátelství Pekingu s Moskvou je pevné.
Ukrajina vyzvala k ukončení členství Ruska a Běloruska v MMF a SB
06.03.2022 Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes vyzval k ukončení členství Ruska a Běloruska v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) a Světové bance (SB). Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajina je nyní terčem ruské invaze, na které se podílí také Bělorusko.
MMF varoval před ničivými hospodářskými důsledky války na Ukrajině
06.03.2022 Ruský útok na Ukrajinu má již nyní velmi vážné dopady na světovou ekonomiku a v případě eskalace tohoto konfliktu budou hospodářské důsledky ještě ničivější. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní zprávě o ekonomických dopadech války na Ukrajině. Oznámil rovněž, že jeho vedení by mohlo již příští týden posoudit žádost Ukrajiny o nouzové financování v objemu 1,4 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard Kč).
Komodity: Ceny ropy se dál zvyšují, konflikt na Ukrajině vyvolává obavy o dodávky
01.03.2022 Ceny ropy dnes na světových trzích pokračují v silném růstu. Nad 100 dolarů za barel se vyšplhala i americká lehká ropa WTI. Obavy z možného přerušení dodávek po ruské invazi na Ukrajinu a souvisejících sankcích převážily nad dopady rozhovorů o koordinovaném uvolňování světových zásob ropy.
Ceny ropy se dál zvyšují, konflikt na Ukrajině vyvolává obavy o dodávky
01.03.2022 Ceny ropy dnes na světových trzích pokračují v silném růstu. Obavy z možného přerušení dodávek po ruské invazi na Ukrajinu a souvisejících sankcích převážily nad dopady rozhovorů o koordinovaném uvolňování světových zásob ropy.
Forex: Euro kvůli protiruským sankcím oslabuje vůči dolaru, rubl utrpěl těžké ztráty
28.02.2022 Euro dnes kvůli sankcím uvaleným na Rusko oslabuje vůči americkému dolaru. Kolem 19:00 SEČ jednotná evropská měna vykazovala pokles o zhruba 0,6 procenta na 1,1202 EUR/USD, během dne sestoupila až na 1,1122 EUR/USD. Ruský rubl se vůči dolaru propadl na rekordní minimum, později však část ztrát smazal.
Německo chce do roku 2035 získávat energii výhradně z obnovitelných zdrojů
28.02.2022 Německo chce do roku 2035 získávat elektřinu takřka výhradně z obnovitelných zdrojů. Podle deníku Süddeutsche Zeitung s tím počítá připravovaná novela zákona o obnovitelné energii, ve které dosud konkrétní datum pro tento cíl nebylo. Úprava nadále počítá s tím, že do roku 2030 bude Německo vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů, nyní tento podíl činí 42 procent.
EU zaplatí zbraně pro Ukrajinu a zakáže přelety ruským letadlům
28.02.2022 Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom včera ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.
OECD formálně ukončuje přístupové jednání s Ruskem a uzavře kancelář v Moskvě
27.02.2022 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodla formálně ukončit proces přistoupení Ruska k organizaci, který je ale od roku 2014 pozastaven. Uzavře také svoji moskevskou kancelář. Vyplývá to z dnešního prohlášení OECD.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
25.02.2022 1) Ceny některých kovů, zemědělských výrobků a surovin se zvyšují a ocitají se na úrovních, kde ještě nikdy nebyly. Na vině je ozbrojený konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Obě země jsou totiž důležité pro světový trh s pšenicí, slunečnicovým olejem, hliníkem, titanem či niklem, a ty reagují na ruskou invazi na Ukrajinu.
Evropské akcie po čtvrtečním propadu vyvolaném útokem na Ukrajinu posilují
25.02.2022 Evropské akcie po čtvrtečním propadu na devítiměsíční minima dnes posilují. Panevropský index STOXX Europe 600 si krátce před 11:00 SEČ připisoval zhruba 0,7 procenta na 442 bodů. Ve čtvrtek ztratil téměř 3,3 procenta a nadále zůstává na cestě k výraznému týdennímu poklesu. Za čtvrtečním propadem stál ruský útok na Ukrajinu.
Fed svou politiku v době rusko-ukrajinské krize nezmění
25.02.2022 Včera zaznělo poměrně dost projevů představitelů Federálního rezervního systému, kteří jednomyslně poukázali na potřebu zvýšit úrokové sazby v boji proti inflačním tlakům, a to i navzdory tomu, co se děje na Ukrajině, což by mohlo plány Fedu na zpřísnění měnové politiky zhatit. Ze včerejšího projevu je zřejmé, že představitelé Federálního rezervního systému zůstali věrni svému odhodlání zvýšit příští měsíc úrokové sazby navzdory nejistotě způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Uvědomujíce si rizika spojená s konfliktem, který vyvolal jednu z nejhorších bezpečnostních krizí v Evropě od druhé světové války a způsobil prudký nárůst cen ropy, američtí centrální bankéři zdůraznili potřebu čelit nejvyšší inflaci v USA za posledních 40 let.
Británie v odpovědi na ruský útok oznámila dosud největší sankční balík
24.02.2022 Británie v dnešní odpovědi na ruský útok na Ukrajinu oznámila dosud největší balík protiruských sankcí. Zasáhne více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V plánu je příprava zákonů, které omezí finanční a exportní styky s Ruskem, oznámil britský premiér Boris Johnson v parlamentu.
Ruský útok na Ukrajinu zdražil ropu a plyn, patrně zasáhne evropskou ekonomiku
24.02.2022 Útok ruských vojenských sil na Ukrajinu dnes vedl k výraznému růstu cen ropy a plynu, propadem na něj pak zareagovaly akciové trhy. Tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu dál do Evropy ale podle ranního sdělení ruské plynárenské společnosti Gazprom pokračuje bez omezení. Invaze a způsob, jakým na ni svět zareaguje, by podle analytiků mohly mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku, a to od růstu nákladů na energii a potraviny až po ekonomické sankce, které ovlivní zahraniční obchod a investice.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
24.02.2022 1) Ruské akcie dnes dopoledne oslabily téměř o 50 % a na rekordním minimu se ocitl ruský rubl. Investoři se ruských aktiv hromadně zbavují kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům, který tento krok bude mít na evropskou i globální ekonomiku. Hodnota akcií na burze v Moskvě tak spadla o více než 250 miliard dolarů (5,6 bilionu Kč). Centrální banka zahájila intervenci na devizových trzích, aby propad kurzu rublu mírnila.
Reuters: Ukrajinská krize může mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku
24.02.2022 Ruský útok na Ukrajinu a způsob, jakým svět na tuto invazi zareaguje, by mohl mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku - od růstu cen energií a potravin až po ekonomické sankce, které zasáhnou zahraniční obchod a investice. Dopady ukrajinské krize tak ovlivní rychlost, s jakou se evropská ekonomika zotaví z útlumu, který způsobila pandemie covidu-19, upozorňují analytici.
Černý scénář se naplňuje. Válka, sankce a strach ze stagflace
24.02.2022 Je asi poměrně jasné, že ruský útok na Ukrajinu způsobil finančním trhům pořádný šok. Podle nás většina hráčů s tímto scénářem nepočítala a tomu odpovídá první reakce. Je však se třeba podívat znovu o krok dál. Následovat budou sankce západních zemí, jejichž podobu zatím neznáme. Očekávání většinou míří do finanční oblasti, platebních systémů atp. Spolu s tím se ale dostáváme také k odpojení od ruských dodávek energií. Navíc lze spekulovat také o sankcích na úrovni přístupu k datům atp. Zapojení nečekaných oblastí by efekt sankcí určitě zvýraznilo.
Digitální měny kvůli ukrajinské krizi oslabují, bitcoin ztrácí přes osm procent
24.02.2022 Digitální měny reagují na ruský útok na Ukrajinu výrazným poklesem, cena nejznámější kryptoměny bitcoin podle údajů na specializovaném webu CoinDesk sestoupila až pod 34.339 dolarů (asi 762.000 Kč). Krátce před 10:00 SEČ se bitcoin prodával zhruba za 35.446 dolarů, za posledních 24 hodin tak ztrácel přes osm procent.
🧨Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu!
24.02.2022 Ruský útok na Ukrajinu se stal realitou. Putiv v nočním projevu řekl, že zahájil vojenskou operaci na Ukrajinu, aby zemi zbavil zbraní. Zároveň zaznělo, že se nelze vyhnout boji mezi ruskými a ukrajinskými sílami.
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu!
24.02.2022 Ruský útok na Ukrajinu se stal realitou. Putiv v nočním projevu řekl, že zahájil vojenskou operaci na Ukrajinu, aby zemi zbavil zbraní. Zároveň zaznělo, že se nelze vyhnout boji mezi ruskými a ukrajinskými sílami.
Rusko útok na Ukrajinu nechystá, řekl ruský velvyslanec při EU Čižov
16.02.2022 Rusko nechystá útok na Ukrajinu nyní ani v blízké budoucnosti. Německému listu Die Welt to řekl ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov. Varování Spojených států, že ruské jednotky podniknou invazi na Ukrajinu možná už dnes, diplomat odmítl. "Války v Evropě jen málokdy začínají ve středu," citovala z jeho vyjádření agentura DPA.
Forex: Shrnutí obchodování 16.2.2022
16.02.2022 Americké akcie včera zpevnily. Známky snižování napětí na rusko-ukrajinské hranici zlepšily náladu na trhu a posílily chuť investorů riskovat. Nejlépe si vedly akcie technologických společností.
Související klíčová slova:
FOREX | Bitcoin | Čína | Japonsko | Peníze | Akciové indexy | Akciový index | Inflace | OECD | EUR/USD | USD/JPY | USD/CHF | AUD/USD | Nasdaq | Světová banka | Rusko | USA | Británie | OPEC | Koruna | BIS | G20 | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Bezpečný přístav | Německo | Francie | Pražská burza | Polsko | Apple | Evropské akcie | Analytik | Ceny ropy | Ropa WTI | Česká koruna | Americké akcie | Světová ekonomika | Poptávka | Rizika | Politika | Export | Ekonomové | Akciové trhy | Zahraniční obchod | USD/RUB | Rozpočtový deficit | Obchodování na burze | Cenné papíry | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Transakce | Bloomberg | Bod | Burza | CEO | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Dolarový index | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | Fed | Futures | G7 | Insider | Investice | Investiční společnost | Investor | Investování | Japonský jen | Kolektivní investování | Komodity | Korekce | Kurz | Kurzy měn | MIFID | MMF | MT4 | Měna | Finanční instituce | Měny | Nástroj | Platební bilance | Pozice | Riziko | Ropa | S&P 500 | Stagflace | Support | Trend | Volatilita | Výkonnost | WTO | Wall Street | Zlato | Švýcarský frank | Úrokové sazby | Jednotná evropská měna | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Commerzbank | Dluhopisy | JPY | CHF | CAD | AUD | GBP | Obchodování | Evropa | Panevropský index | Citigroup | Cena zlata | Hospodářský růst | Investiční příležitosti | FTSE | Evropská ekonomika | Bank of America | Americký prezident | XTB | Indexy | Americká lehká ropa | Investoři | Fond | Trh s nemovitostmi | EU | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Komise pro cenné papíry a burzy | Ceny komodit | Optimismus | Strach | IEA | CAC 40 | Světová obchodní organizace | Aktuální kurzy | Regulace | Financování | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Nasdaq Composite | USDX | Donald Trump | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Wall Street Journal | Financial Times | Obchodníci | Centrální bankéři | EURUSD | GBPUSD | EURCZK | Index | Investiční strategie | Podpora | Akcie dnes | Aktuální kurzy měn | Americká centrální banka | Analytika | Analýzy | Banka | Brent | Cena | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Eura | Euro dnes | Evropská banka | Evropská měna | Finanční plánování | Finanční prostředky | Frank | Graf | HDP USA | Hodnota akcií | Hrubý domácí produkt | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investing | Investování do nemovitostí | Kapitálové trhy | Komoditní | Kurzy | Míra inflace | Nemovitosti | Praní špinavých peněz | Pro investory | Prognóza | Pšenice | Reuters | Ropy | RUB | Rubl | Ruská ekonomika | Sázky | Státní rozpočet | Stoxx | Stoxx Europe 600 | SWIFT | Trh | Twitter | Volkswagen | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Předpověď | CNBC | EIA | Komise pro cenné papíry | CEPS | Intermediate | Ministerstvo financí | ROCE | Spojené státy | West Texas Intermediate (WTI) | WSJ | Převis | Hrubý domácí produkt (HDP) | Světové ekonomiky | Komise | Know-how | Burze | Dow Jonesův index | DPA | CNN | Investing.com | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | NATO | Agentura AP | BBC | Agentura DPA | Reporty | Bezpečné měny | HUF/EUR | Zasedání centrální banky | Finanční systém | Dovoz ropy | Podnikání | Automobilový průmysl | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Panevropský akciový index | Index německých akcií DAX | Index londýnské burzy FTSE 100 | BlackRock | Příprava | Přehled | Kč/EUR | Rosněfť | Agentura Reuters | City | Cena Brentu | Úřad pro energetické informace (EIA) | Vývoj ceny ropy WTI | Lídři | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Vývoj měnového páru USD/JPY | Vývoj dolarového indexu | Mezinárodní instituce | Inflační tlaky | Širší index S&P 500 | Ekonomické dopady | Realitní trh | Vladimir Putin | Die Welt | Globální ekonomiky | Miliardy dolarů | Zpřísňováním měnové politiky | Utahování měnové politiky | Propad | Bělorusko | Kryptoměny | Ropné společnosti | S&P | Guvernér | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Bezpečné útočiště | Index CAC 40 | Evropský trh | Saúdská Arábie | Zajištění | FTSE 100 | Šéf společnosti | Digitální měny | Tesla | Odhodlání | Kryptoměna | Představitelé Fedu | Výhled | Bankéři | Hlavní index německých akcií DAX | Mzdy | Predikce | Světová obchodní organizace (WTO) | Průzkum | Krize | Inflace v Německu | Migrační krize | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Příjmy | Spotřebitelské výdaje | Volatilita trhů | xStation | Měny&Sazby | ČTK | Internetové firmy | Bilance Fedu | Očekávání | Mercedes | Politico | Rystad Energy | Ruské akcie | CoinDesk | Digitální zlato | MiFID II | Štěpán Hájek | Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) | Kryptoměnové burzy | Podnikání na kapitálovém trhu | Kartel OPEC | OPEC+ | Podniky | Portu | Ekonomické krize | Globální investoři | Reakce trhu | Ruská centrální banka | Vývoj ceny bitcoinu | Dodávky ropy | Cena plynu | Největší kryptoměna | EK | Evropská komise | Oživení akcií | Kryptoměna Bitcoin | Společnost Apple | Zpřísňování měnové politiky | The Wall Street Journal | Makléřská společnost | Ceny zemního plynu | Zvýšení sazeb | CNY | Nejznámější kryptoměny | Bitcoin a další kryptoměny | Boris Johnson | Gazprom | Výkonný ředitel | Britský premiér | Tomáš Pfeiler | Produkce zemního plynu | Index londýnské burzy | Shrnutí obchodování | Kristalina Georgievová | Nárůst cen ropy | Hospodářský výhled | Finanční situace | Hospodářské dopady | Uvalení cel | FSB | MMF Kristalina Georgievová | Šéfka MMF | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Prezident Donald Trump | Ropné firmy | Objem | Obchod | Server Politico | Růst spotřebitelských cen | Růst ruské ekonomiky | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | List The Wall Street Journal | Předseda představenstva | Firma | Období nejistoty | PLN/EUR | Růst cen | Server BBC | Server CNBC | Bilance | Zasedání vlády | Generální ředitel | Růst světové ekonomiky | Ukrajina | Příliv investic | Lagardeová | Miliardy | Vyhlídky | EBRD | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Američtí zákonodárci | Domácí měny | AFP | Valdis Dombrovskis | Globální trh | Financovat | Průmysl | HUF | PLN | Na burze | Ceny potravin | Rozvoj | Stavebnictví | Zdražování | Ceny zboží | Problémy | Breaking | Prognózy | Nejistoty | GBP/EUR | Plyn | Prohlášení | Moskva | Prezident Světové banky | David Malpass | Porsche | Míra | Jaderné elektrárny | Úroky | Měnové politiky | Premiér Boris Johnson | Předseda | Regulátoři | Ředitelka | Europoslanci | xStation5 | Německý ministr hospodářství | Ministr hospodářství | Bydlení | Uber | Úbytek | BREAKING | Peking | Růst akciových trhů | Analytik Cyrrusu | Zvýšení inflace | Eskalace konfliktu | Eskalace napětí | IKEA | Washington | Ceny ropy dnes | Miliardy eur | Irák | Ministr zahraničí | Ekonomické sankce | Světová banka (SB) | Von der Leyenová | Budoucnost | Poradenství | Mercedes-Benz | Wall Street Journal (WSJ) | Iniciativa | Podnik | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Bloky | Analytička | Kryptoměny bitcoin | Meziroční růst spotřebitelských cen | Nájemné | Ceny energií | Komunikace | Údaje o HDP | Trump | Chudoba | Prezident | Samsung | Trhy | Ursula von der Leyenová | Koruna oslabuje | Pokles | Situace | Důchody | Americký kongres | Nejvýraznější pokles | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Růst inflace | Pandemie | Vysoká inflace | Ceny Bitcoinu | Úřad pro energetické informace | Lehká ropa WTI | Úsilí | Výdaje | Americká společnost | SEC | Americké ekonomiky | Americké banky | Průměrná cena | West Texas Intermediate | Organizace zemí vyvážejících ropu | COVID-19 | Kukuřice | Objem vládních dluhů | Střední podniky | Vývoj | Šok | Vzestup inflace | Výkyvy | Akcie včera | Světové ekonomické krize | Evropské země | Spotřebitelé | Automobilka | Žádosti o podporu | Texas | Kongres | Německá automobilka | Návrh zákona | Domácnosti | Přehled kurzů | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Sněmovna reprezentantů | Růst | Poslanci | Počet žádostí o podporu | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Biliony | Platební neschopnosti | České vlády | Dění ve světě | Unijní země | Izrael | Ekonomiky | Luno | Vijay Ayyar | Války | Organizace | Závislost | Práce | Údaje | Ekonomické škody | Novela zákona | Sociální nepokoje | Ruské podniky | Prezident Vladimir Putin | Ministři | Znárodnění | Cena benzínu | Výpadky | Dodavatelské řetězce | Vedoucí představitelé | Úspory | EP | Uzavření továren | Poradenské společnosti | USD za barel | Ztráty eura | Finanční pomoc | ODS | Posílení | Joe Biden | Ekonomické útrapy | Americká centrální banka (Fed) | Dovoz | Vývoz | Státní banka | Alternativní taxislužby | Zadlužení | Bezpečnost | Prognóza MMF | Členské státy | Karl Schamotta | Členské země | Světové hospodářství | CL | Spekulovat | Ruské ministerstvo financí | Podnikatelské aktivity | Předsedkyně Evropské komise | JDE | Unie | Republikánský prezident | ČR | Lukoil | Střední Evropa | Ruské úřady | Londýnské burzy | Süddeutsche Zeitung | Index Nasdaq Composite | Místopředseda Evropské komise | Rozsáhlé investice | Covid | Index německých akcií | ARD | Výkyvy cen | Sankce proti Rusku | Ukrajinský prezident | Volodymyr Zelenskyj | Ukrajinská vláda | Dopad pandemie | Inflační šok | Americká společnost Apple | SAE | Kyrylo Ševčenko | Ceny | Technologické společnosti | Společnost XTB | Rostoucí ceny komodit | CVVM | Supervelmoci | Plynárenské společnosti | Odveta | Výhled na příští rok | Rystad | Odborníci | Mezinárodní agentura pro energii | Oživení z pandemie | Inditex | Dnes na světových trzích | Biden | Pracovní místa | Česká republika | Antimonopolní úřad | Měnový fond | Akademie věd | Bezpečného útočiště | iPhone | Příjmy z prodeje ropy | Embargo | Množství peněz | Nařízení | Index STOXX Europe | Index STOXX Europe 600 | Životní prostředí | Henkel | Carsten Fritsch | Cenné papíry a burzy | Zvýšení těžby | Západní ekonomiky | Samsung Electronics | Josep Borrell | Šéf unijní diplomacie | Unijní diplomacie | Larry Fink | VTB | Dialog | Maersk | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Míra inflace v Německu | Pandemie covidu-19 | Státní výdaje | Louise Dicksonová | xStation 5 | Globální finanční systém | Pomoc MMF | Ceny ropy Brent | ERA | Rostoucí ceny | Inflace v České republice | Plány | Cíle | Příležitosti | Dodávky plynu | Ruský HDP | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | Zajišťování | Prodej | Další kryptoměny | Zajištění bezpečnosti | Dodavatelský řetězec | Technologie | Vývoj měnového páru USD/RUB | Spojené arabské emiráty | Američtí centrální bankéři | Odvětví | Kryptoaktiva | Divize | Pohyb kapitálu | Chování | Rekordní minimum | Emden Research | Timo Emden | Analytik Timo Emden | Rozpočtové příjmy | Výrobce sportovního oblečení | Německý výrobce | Janus Henderson | Společnost Janus Henderson | Společnosti | Aktualizovaný výhled | Opatření | EFE | Uhlí | Puma | Spojené arabské emiráty (SAE) | Ruský rozpočet | Ceny kovů | Plány Fedu | Problémy v dodavatelských řetězcích | Odhady růstu | Americký vládní Úřad pro energetické informace | Minulá výkonnost | Češi | Zdražování energií | Prodeje ropy | Kryptoměnové společnosti | Obilí | Pozornost | Robert Habeck | Dodávky z Ruska | Ruský prezident | Společnost | Inflace ve Spojených státech | RIA Novosti | Americká Komise pro cenné papíry | Regulační úřady | TIM | RTS | Bezpečná aktiva | Omikron | 3М | Rozšíření | Britská ministryně | Ruský plyn | Válka na Ukrajině | Omezení dodávek | Instituce | Ericsson | Přerušení dodávek ruského plynu | Rusko dnes | Napětí mezi Ruskem a Západem | Rusko-ukrajinský konflikt | Napětí kolem Ukrajiny | Vladimir Čižov | Útok na Ukrajinu | Spojené státy a NATO | Ruský velvyslanec | Ruský velvyslanec při EU | Války v Evropě | Invaze na Ukrajinu | Bezpečnostní situace | Ruské invaze na Ukrajinu | Hlavní index německých akcií | Akciový index CAC 40 | Index londýnské burzy FTSE | Index moskevské burzy | Index moskevské burzy RTS | Dění na Ukrajině | Sankce | Sankce vůči Rusku | Evropské vlády | Ruský prezident Vladimir Putin | Bezpečné útočiště pro investory | Ukrajina a Rusko | Ceny zemního plynu v Evropě | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ukrajinská krize | Ruské banky | Ruská agrese | Cena plynu pro evropský trh | Efekt sankcí | Eskalace konfliktu na Ukrajině | Ruský útok | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Prodeji akcií Tesly | Hlavní index moskevské burzy | Zahájení ruského útoku | Zahájení ruského útoku na Ukrajinu | Russia Today | Stanice RT | Kamaz | Sankce na ruskou centrální banku | Corpay | Rusko a Ukrajina | Přerušení dodávek zemního plynu z Ruska | Přerušení dodávek zemního plynu | Situace na Ukrajině | Kadri Simsonová | Evropská komisařka | Komisařka pro energetiku | Evropská komisařka pro energetiku | Evropští ministři | Závislost na ruských fosilních palivech | Telegram | Naftogaz | Jurij Vitrenko | Invaze | Tvrdé sankce | Švédská nábytkářská značka | Východní Evropa | Ukrajinský premiér | Denys Šmyhal | Jan Večerka | Invaze ruských vojsk | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Řetězec | Řetězce | Financování výdajů | Aktivity v Rusku | Členské státy IEA | Zlevňování ropy | Velvyslanec SAE | Odchod z Ruska | Skupina hospodářsky vyspělých zemí | Doložky nejvyšších výhod | Zahájení ruské invaze | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Ukrajinské krize | Globální hospodářský řád | Hospodářský řád | Představitelé MMF | Ochranné známky | Povolení dovozu | Používání kryptoaktiv | Globální finanční regulátoři | Finanční regulátoři | Patrick Armstrong | City & Financial | John Glen | BlackRock Larry Fink | Konec globalizace | Nákupy ruských cenných papírů | Výkon ruské ekonomiky | Kanceláře v Moskvě | Plynárenská společnost | Odhad růstu světového obchodu | Celosvětový objem vládních dluhů | Ruští zákonodárci | Petr Fiala | Ruští poslanci | Valentina Matvijenková | Předsedkyně horní komory | Zákonodárci | VEB | Vlastnictví | Aktivity odcházejících firem | Ukrajinský premiér Denys Šmyhal | Premiér Denys Šmyhal | Premiér Šmyhal | Komoditní šok | Největší komoditní šok | Valíd bin Talál | Kingdom Holding | Valíd | Vývoz obilí | Přijetí | Energie z jádra | Marketingová komunikace | Vývoz plynu | Společnost Naftogaz | Saúdský princ | Saúdskoarabská investiční společnost | Společnost Kingdom Holding | Ruské energetické podniky | Energetické podniky | Saúdský princ Valíd bin Talál | Premiér Petr Fiala | Dovoz z Ruska | Státní plynárenská společnost | Ukrajinský Naftogaz | Obilí z Ukrajiny | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Západní země | Pozitivní trendy | Rychlost | Automobilka Mercedes-Benz | Vice | Průmyslové zboží | Lidstvo | Finanční podmínky | Obavy z krize | Hamás | Hnutí Hamás | Dopady konfliktu | Eskalace | Pandemie covidu | ProCent | Petr Fiala (ODS) | Dopad na ekonomiku
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot