Příjmy z prodeje ropy
Hodnota norského státního fondu dosáhla rekordních 20 bilionů norských korun
06.12.2024 Hodnota norského státního investičního fondu se dnes vyšplhala na rekordních 20 bilionů norských korun (zhruba 42,7 bilionu Kč). Za posledních pět let se tak zdvojnásobila, a to díky pokračujícím příjmům z ropy a plynu a růstu na akciových trzích. Informovala o tom agentura Reuters.
EU navrhuje sankce na čínské firmy, které pomáhají Rusku
26.11.2024 Evropská unie navrhuje uvalit sankce na čínské firmy, které podle ní pomohly ruským společnostem vyvinout útočné drony nasazené v bojích na Ukrajině. Evropská komise (EK) coby výkonný orgán EU také zvažuje další omezení na ruské ropné tankery, aby Moskvě více zkomplikovala obcházení stávajících restrikcí. S odvoláním na příslušné dokumenty k těmto návrhům to uvedla agentura Bloomberg.
Schodek ruského rozpočtu se má příští rok snížit na 0,5 procenta HDP
30.09.2024 Schodek ruského rozpočtu má příští rok činit 0,5 procenta hrubého domácího produktu. Sníží se tak z letošních revidovaných 1,7 procenta HDP. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu rozpočtu, který zveřejnila vláda. Výdaje na obranu mají být příští rok nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu.
Rusku za červen vzrostou příjmy z prodeje ropy a plynu o 50 procent
25.06.2024 Rusko za červen zvýší tržby z prodeje ropy a plynu meziročně o více než 50 procent na 9,4 miliardy dolarů (téměř 218 miliard Kč). Na základě svých propočtů to uvedla agentura Reuters. Vývoj podle ní jednak odráží pokles dotací rafineriím, jednak schopnost ruské ekonomiky omezit dopady západních sankcí.
Venezuela chce využívat Tether (USDT), aby se vyhnula americkým sankcím
23.04.2024 Cílem této strategické změny je ochránit příjmy z prodeje ropy před zmrazením na zahraničních bankovních účtech. Naléhavost tohoto kroku se zvyšuje v době, kdy americké ministerstvo financí uvalilo na tuto zemi bohatou na ropu tvrdý tlak kvůli nesplněným požadavkům na volební reformy.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu vloni klesly téměř o čtvrtinu
11.01.2024 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se vloni snížily zhruba o 24 procent na 8,822 bilionu rubů (asi 2,2 bilionu Kč) z 11,586 bilionu rublů v předchozím roce. K poklesu přispěly nižší ceny ropy, vyplývá z dnešních údajů ruského ministerstva financí, na které se odvolává agentura Reuters.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu klesly o více než třetinu
04.10.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v prvních třech čtvrtletích meziročně snížily o 34,5 procenta na 5,576 bilionu rublů (zhruba 1,3 bilionu Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského ministerstva financí.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu za pololetí klesly téměř o polovinu
05.07.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a zemního plynu se za prvních šest měsíců letošního roku meziročně snížily o 47 procent na 3,38 bilionu rublů (812,3 miliardy Kč). Na vině jsou nižší ceny a nižší objem prodeje. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo financí.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v květnu meziročně klesly o třetinu
05.06.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v květnu meziročně propadly o 36 procent na 571 miliard rublů (zhruba 155 miliard Kč). Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí. Za poklesem stojí nižší ceny ropy a prudký pokles vývozu plynu do Evropy, napsala agentura Bloomberg.
Pozitivní trendy v ruské ekonomice nabírají na síle, uvedl Putin
11.04.2023 Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že "pozitivní trendy" v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled na příští rok.
Agentura Fitch zlepšila rating Saúdské Arábie o jeden stupeň na A+
06.04.2023 Ratingová agentura Fitch včera zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Saúdské Arábie o jeden stupeň na známku A+. Poukázala mimo jiné na příznivý poměr dluhu ke hrubému domácímu produktu (HDP). Výhled ratingu je stabilní, což naznačuje, že Fitch další úpravu ratingové známky v dohledné době nepředpokládá.
OPEC+ snižuje produkci
04.04.2023 Cena severomořské ropy včera skokově vzrostla nad 85 USD/barel. Impulsem bylo překvapivé oznámení o dodatečných těžebních škrtech ze strany osmi států aliance OPEC+. Saúdská Arábie a spol. plánují snížit celkovou produkci o 1,6 mil. barelů denně s platností od května do konce roku, to vše nad rámec současných škrtů v rozsahu 2,0 mil. barelů denně.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v únoru stouply, byly však nižší než loni
03.03.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v únoru zvýšily oproti lednu o 22,5 procenta na 521,2 miliardy rublů (zhruba 153 miliard Kč). Ve srovnání s loňským únorem však byly nižší o 46,4 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského ministerstva financí. V lednu příjmy činily 425,5 miliardy rublů, což byla jejich nejnižší měsíční úroveň od srpna 2020.
Ruský rozpočet se v lednu propadl do obřího schodku
07.02.2023 Ruský federální rozpočet podle předběžných údajů ministerstva financí skončil v lednu se schodkem ve výši 1,776 bilionu rublů (asi 552 miliard Kč), zatímco o rok dříve vykazoval přebytek 125 miliard rublů (asi 39 miliard Kč), upozornila včera agentura Interfax. Lednový schodek představuje 60 procent plánovaného deficitu na celý letošní rok (2,925 bilionu rublů).
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v lednu klesly nejníže od roku 2020
03.02.2023 Měsíční příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v lednu v důsledku západních sankcí sestoupily na nejnižší úroveň od srpna 2020. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského ministerstva financí.
Rusko loni kvůli nákladům na válku hospodařilo s rozpočtovým deficitem
10.01.2023 Rusko loni hospodařilo s rozpočtovým deficitem 3,3 bilionu rublů (1,06 bilionu Kč), což je zhruba 2,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Řekl to dnes ministr financí Anton Siluanov. Na vině jsou podle západních médií náklady na válku na Ukrajině. Rusko původně plánovalo přebytkový rozpočet, navzdory deficitu jsou ale jeho veřejné finance stále ve velmi dobré formě, uvedla agentura Bloomberg.
Přebytek ruského rozpočtu díky energiím prudce vzrostl
13.12.2022 Přebytek ruského rozpočtu v listopadu prudce vzrostl navzdory mimořádným nákladům způsobeným válkou na Ukrajině. Rozpočet podpořily zejména dividendy a mimořádná daň uvalená na ruský plynárenský gigant Gazprom. Za 11 měsíců letošního roku rozpočet vykázal přebytek 557 miliard rublů (204,7 miliardy Kč), když za leden až říjen přebytek činil 128,4 miliardy rublů. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje ruského ministerstva financí.
Zelenskyj navrhl výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7
28.11.2022 Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.
Norsko čeká příští rok od ropných a plynárenských firem rekordní příjmy
06.10.2022 Norská vláda očekává v příštím roce rekordní příjmy od ropných a plynárenských firem. Předpokládá, že meziročně se zvýší o 18 procent a proti roku 2021 až pětinásobně. Důvodem je zvyšování těžby a růst cen. Uvedlo to dnes norské ministerstvo financí.
Ministři financí G7 se dohodli na zastropování cen ruské ropy i ropných produktů
02.09.2022 Ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny vyspělých zemí G7 se dnes dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty. O mechanismu stanovení cen se teprve rozhodne, informují zahraniční tiskové agentury.
Rusko směřuje k vynucené platební neschopnosti, Západ mu blokuje platby
26.06.2022 Ruská federace směřuje k vynucené platební neschopnosti, do nedělního večera má totiž zaplatit zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) jako úroky ze zahraničních dluhopisů. Peníze na zaplacení sice má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Informuje o tom server britského listu Financial Times (FT).
Rusko plánuje zvýšit rozpočtové výdaje a výrazně nezvyšovat dluh
20.06.2022 Rusko letos zvýší rozpočtové výdaje a chce zajistit, aby se nezvyšoval státní dluh. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo financí při představení rozpočtových plánů na příští tři roky. Slíbilo také, že bude usilovat o makroekonomickou stabilitu.
Těžba ropy v Rusku v dubnu klesla o devět procent, nejvíce od rozpadu SSSR
17.05.2022 Těžba ropy v Rusku v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla téměř o devět procent, zejména kvůli dopadu sankcí, které západní země uvalily na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Pokles těžby je přitom nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu na začátku 90. let. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se s odvolává na údaje skupiny OPEC+, zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Těžba celé skupiny OPEC+ pak byla v dubnu o 2,6 milionu barelů nižší, než stanovuje její dohoda o těžbě.
Vybrané ekonomické údaje Ruska a Ukrajiny
03.03.2022 Ruská ekonomika závisí zejména na využívání bohatých přírodních zdrojů a rozsáhlém zbrojním průmyslu. Země má největší rezervy zemního plynu na světě, druhé největší zásoby uhlí a osmé největší zásoby ropy. Rusko je předním světovým vývozcem zemního plynu, druhým největším vývozcem ropy a druhým největším exportérem zbraní. Hodnota přírodních zdrojů tvoří podle odhadu z roku 2019 zhruba 60 procent ruského HDP. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu podle ruského ministerstva financí tvořily v loňském roce 36 procent příjmů státního rozpočtu.
Rozpočet Saúdské Arábie se díky cenám ropy po dvou letech vrátil do přebytku
31.10.2021 Rozpočet Saúdské Arábie skončil ve třetím čtvrtletí v přebytku 6,7 miliardy rijálů (39,6 miliardy Kč). Země zaznamenala přebytek rozpočtu poprvé po více než dvou letech díky vyšším cenám ropy, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zprávu saúdskoarabského ministerstva financí. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě.
Drahá ropa zvýšila majetek ruského státního investičního fondu na rekord
14.10.2021 Růst cen ropy a zemního plynu zvýšil hodnotu majetku v ruském státním investičním fondu na rekordní úroveň. Prezident Vladimir Putin si ale přeje schovat rezervy na horší časy. Když letos schválil 35 miliard dolarů (765,5 miliardy Kč) na infrastrukturní projekty, nařídil vládě další výdaje omezit. Podle informovaných zdrojů není na cestě mnoho dobře připravených projektů, uvedla dnes agentura Bloomberg.
Norsko chce z ropného fondu čerpat rekordní částku na podporu ekonomiky
11.05.2021 Norsko bude letos mnohem více závislé na příjmech svého ropného fondu, který je největší svého druhu na světě a který má nyní ve správě investice za více než 11 bilionů norských korun (NOK; zhruba 28 bilionů Kč). Země se snaží zvýšit výdaje, které by ekonomice pomohly zotavit se z pandemie, aniž by bylo nutné vydávat dluhopisy. Vláda premiérky Erny Solbergové chce proto z fondu, který je koncipován jako státní penzijní fond, letos čerpat 402,6 miliardy norských korun (přes jeden bilion Kč). Překoná tak loňský rekord, kdy čerpala 369,3 miliardy NOK. Ve své zprávě to dnes uvedlo norské ministerstvo financí.
Norský státní fond díky technologiím zvýšil zisk
15.10.2020 Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, vydělal ve třetím čtvrtletí 412 miliard norských korun (přes jeden bilion Kč), zejména díky růstu technologických akcií ve Spojených státech. V prvním pololetí fond vykázal nejhorší hospodářský výsledek za svou historii.
Související klíčová slova:
Partneři | Řecko | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Disciplína | Fitch | Inflace | Rusko | USA | Janet Yellenová | Británie | OPEC | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Devizové rezervy | Kanada | Německo | Francie | Polsko | Kypr | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Dividendy | Ratingové agentury | Recese | Daně | Politika | Export | Ekonomové | Rozpočtový deficit | Hospodářství | Asset management | Transakce | Bloomberg | Ekonomika | Evropská komise (EK) | Finanční trhy | G7 | Indikátory | Investice | Investiční fond | Investování | Komodity | Kurz | MMF | MT4 | Mezinárodní obchod | Penzijní fond | Portfolio | Rating | Ratingová agentura | Ropa | Trend | Výnos | Banky | EUR | USD | Dluhopisy | Obchodování | Cena ropy | Americký prezident | Fond | EU | Ministři financí | Vývoj ceny | Ekonom | Pravděpodobnost | Zisk | Ropný trh | Těžba ropy | Dluhopisové trhy | Bohatství | ČSOB | Obchodovat | Financování | Investovat | Mezinárodní měnový fond | Zásoby ropy | Financial Times | Barel ropy | Brent | Cena | Dolar | Dolary | Finanční prostředky | Graf | HDP Ruska | Hrubý domácí produkt | Investice do akcií | Investiční centrum | Investiční | Kurz rublu | Management | Markets | Nemovitosti | Pro investory | Reuters | Ropy | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Státní dluh | Trh | Ukrajinská ekonomika | Vývoj ceny ropy | WTI | Země EU | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Železná ruda | Zisky | Centrální depozitář | Depozitář | Indie | Ministerstvo financí | ROCE | Itálie | Spojené státy | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Komise | Investment | Nordea | Ministr financí | Energie | Severomořská ropa | Podnikatelé | Agentura Reuters | Vývoj ceny ropy WTI | Firmy | České firmy | Portfolio fondu | Vladimir Putin | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Fitch Ratings | Propad | Úvěrový rating | Kryptoměny | Ropná společnost | Severomořská ropa Brent | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Agentura Fitch | Evropský trh | Nejistota | Saúdská Arábie | Tempo růstu | Výhled | Mzdy | Krize | Výnosy | Ekonomické údaje | Příjmy | Dun & Bradstreet | ČTK | Guvernéři centrálních bank | Členské země EU | Norsko | Tempo růstu ekonomiky | Devizy | BlueBay Asset Management | BlueBay | Kryptoměnový systém | Tether | Kartel OPEC | OPEC+ | Norges Bank | EK | Evropská komise | Bloomberg Economics | Veřejný dluh | Financial Times (FT) | Čínské firmy | Majetek | PDVSA | Státní fond | Růst cen ropy | Příjmy Ruska | Prodej ropy | Gazprom | Deficit rozpočtu | Státní ropná společnost | CzechTrade | Digitalizace | Investment Management | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Deficit | Obchod s ropou | Objem | Obchod | Státní investiční fond | Cena severomořské ropy | Firma | Růst cen | Bilance | Zasedání vlády | Co bude | Skupina OPEC+ | Čínský prezident | Ukrajina | Clearstream | Si Ťin-pching | Nejbohatší | Miliardy | USDT | Vyhlídky | FT | Ekonomka | Globální trh | Financovat | Omezení těžby | Průmysl | Hospodářský výsledek | Rozvoj | Problémy | Vládní výdaje | Prognózy | Nejistoty | Ruská ropa | Státy EU | Těžba ropy v Rusku | Konzervativní strana | Plyn | Moskva | Nord Stream | Nižší ceny ropy | Úroky | Důchod | Předseda | Metalurgie | Rozpočtové politiky | TASS | Úbytek | Miliardy korun | Peking | Hospodaření | Návratnost | Miliardy eur | Čeští exportéři | Ekonomické sankce | Von der Leyenová | Asociace exportérů | Experti | Solidní výnosy | Horší časy | Rozpočtový přebytek | Veřejné finance | Americké ministerstvo financí | Ruský premiér | Americké ministerstvo | Velké firmy | Ceny energií | Astrazeneca | Prezident | Trhy | Ursula von der Leyenová | Ratingová agentura Fitch | Změny cen | Pokles | Situace | Důchody | Odhad letošního růstu | Pandemie | Zlepšení | Úsilí | Obchody | Financování vládních výdajů | Výdaje | DNB | Poptávky po ropě | Organizace zemí vyvážejících ropu | COVID-19 | Vývoj | Snížení těžby | Restrikce | Zákaz cestování | Prudký pokles | Deficit státního rozpočtu | Brusel | Pokles vývozu | Anton Siluanov | Dopady pandemie | Tiskové agentury | Levnější půjčky | Rating vyšší | DNB Markets | Norská vláda | Asociace | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Ministryně financí | Růst | Biliony | Platební neschopnosti | Platební neschopnost | Ekonomiky | Nigérie | Angola | Slovensko | Války | Schodek | Organizace | Saúdové | Závislost | Údaje | Výhled ratingu | Dlužník | Skupina OPEC | Prezident Vladimir Putin | Poradenské firmy | Ministři | Alexandr Novak | Dluh Ruska | Výpadky | Úspory | Statistiky | USD za barel | Ropný a plynárenský průmysl | Plynárenský průmysl | Břidlicové ropy | Náklady na obsluhu dluhu | Regulační rámec | Cenový propad | Cestování | Dovoz | Vývoz | Rekordní zisk | Bezpečnost | Vládní deficit | Členské země | Ruské ministerstvo financí | Předsedkyně Evropské komise | Cena ruské ropy | Urals | Investment management | JDE | Unie | ČR | Koronavirové pandemie | Mišustin | Ruský list | Vedení společnosti | Subvence | Hospodářský propad | Rostoucí trend | Covid | Podmínky půjčky | Volodymyr Zelenskyj | Johnson & Johnson | Ceny | Praha | Plynárenské společnosti | Výhled na příští rok | Základy fondu | Vládní koalice | Zvýšení daní | Ruská vláda | Venezuela | Obchodování s ropou | Pokles exportu | Plynovody | Nárůst HDP | Biden | Česká republika | Ruské firmy | Měnový fond | Norský státní investiční fond | Majetek fondu | Norský parlament | Éra fosilních paliv | První peníze | Nicolai Tangen | Statens pensjonsfond Utland | Státní penzijní fond | Akciové portfolio | Akciové portfolio fondu | Embargo | Interfax | Očkování | Zadlužování | Zvýšení těžby | Tržby z prodeje | Agentura Interfax | Norský státní fond | Obchodní omezení | Rozhodnutí vlády | Očkovací program | Pandemie covidu-19 | Státní výdaje | Ministerstvo financí USA | Používání kryptoměn | ERA | Malta | Těžaři | Cíle | Dodávky plynu | Prodej | Hodně peněz | Technologie | Zvyšování těžby | Přebytek rozpočtu | Zvýšení produkce | Odvětví | Pokles poptávky | Rekord | Rozpočtové příjmy | Americká ministryně financí | Společnosti | Opatření | Uhlí | Ruský rozpočet | Ceny plynu | Kompenzace | Majetek ruského státního investičního fondu | Fond národního blahobytu | FNB | Fond národního blahobytu (FNB) | Příjmy Ruské federace z prodeje ropy | Prodeje ropy | Příjmy z ropy | Drahá ropa | Euroclear | Zprostředkovatelé | Návrh rozpočtu | Ruský prezident | Rozpočet Saúdské Arábie | Společnost | Tether (USDT) | Družba | TIM | 3М | Kazachstán | Miliardy USD | Kartel OPEC+ | Ruský plyn | Válka na Ukrajině | Instituce | Spotřební zboží | Útok na Ukrajinu | Ruský útok na Ukrajinu | Vojenský konflikt | Čínský prezident Si Ťin-pching | Sankce | Ruský prezident Vladimir Putin | Konflikt na Ukrajině | Ruský útok | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Bluebay Asset Management | Motivace | Kyjev | OFAC | Ruská vojska | Michail Mišustin | Ruský státní investiční fond | Meduza | Server Meduza | Agentura TASS | Invaze | Bolševické revoluce | Západní sankce | Plynárenský gigant | Gigant Gazprom | Výkon ruské ekonomiky | Finanční sankce | Zelenskyj | Dovoz ruské ropy | Ruská federace | Přijetí | Cenu plynu | Cenový strop | Vývoz plynu | Centrum | Mimořádná daň | Zastropování cen | Vyspělé země | Ruské ropy | Typ ropy | Války na Ukrajině | Vysoké inflace | CZ | Rafinerie | Zavedení cenového stropu | Strop na ruskou ropu | Západní země | Přebytek ruského rozpočtu | Ruský export | Prezident Biden | Příjmy ruského rozpočtu z ropy | Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu | Válka | Přijetí kryptoměn | Americké sankce | Platba | Pozitivní trendy | Soubor opatření | Zakladatel | Ruský rozpočtový deficit | Vice | Příjmy ruského rozpočtu | Nižší ceny | Velké transakce | Západní státy | ProCent | Rafinérie | Politické změny | Ministři zahraničí | Dotace | Mluvčí | Prodeje | Omezení obchodu
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot