Čeští exportéři
Propad průmyslu, zahraniční obchod dál v plusu
09.12.2024 Průmyslová produkce v meziročním vyjádření v říjnu reálně klesla o 2,1 %. Meziměsíční propad pak činil 0,7 %. Tento výsledek tak výrazně zaostal za naším očekáváním. Mediánová predikce trhu sice očekávala snížení výroby, ale menšího rozsahu. Zahraniční obchod skončil v říjnu s přebytkem čítajícím 11 mld. Kč a rovněž dosáhl nižší výše, než byla naše i tržní prognóza.
Zahraniční obchod se vrátil do plusu
07.10.2024 Bilance zahraničního obchodu se v červenci poprvé v tomto roce překlopila do červených čísel, ale byl to pouze krátkodobý výkyv. V srpnu se vrátila do přebytku, když vývoz překonal dovoz o 14,3 mld. Kč. To je pro nás překvapivě pozitivní výsledek, když jsme počítali s mírným prohloubením schodku (-6,6 mld. Kč). Predikce trhu byla mírně optimističtější, ale rovněž s očekávaným schodkem, konkrétně ve výši -3,8 mld. Kč.
Komora: Obchod ČR a Německa loni klesl o dvě procenta na 2,83 bilionu Kč
06.02.2024 Obrat vzájemného obchodu ČR a Německa v roce 2023 dosáhl 113 miliard eur, tedy asi 2,83 bilionu Kč, a proti předchozímu roku klesl o 1,76 procenta. Český vývoz do Německa vzrostl o 2,47 procenta, zatímco německý vývoz do Česka klesl o 6,1 procenta. S poukazem na předběžné údaje Spolkového statistického úřadu to dnes ČTK sdělila Česko-německá obchodní a průmyslová komora.
Experti: Inflace v ČR příští rok zeslábne, ekonomiku čeká mírné oživení
26.12.2023 Inflace v Česku příští rok zeslábne, i když pravděpodobně nedosáhne dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB). Díky pomalejšímu růstu spotřebitelských cen se vrátí k růstu reálné mzdy, což by mělo dát impulz k mírnému oživení ekonomiky po letošním celoročním propadu. Situace na trhu práce zůstane napjatá a nezaměstnanost by se proti současnosti dramaticky zvyšovat neměla. Vyplývá to z prognóz ministerstva financí, ČNB a analytiků oslovených ČTK.
Ranní okénko - Jak se vyvíjí české HDP?
29.08.2023 Za pár minut Český statistický úřad zveřejní zpřesněný odhad českého HDP, včetně přírůstků jednotlivých složek. Prvotní odhad naznačoval mezičtvrtletní růst o 0,1 % a napříč celým trhem se očekává, že tento miniaturní růst bude potvrzen. Hlavním důvodem stagnující ekonomiky je stále nízká spotřeba, což by se ale mohlo změnit ve druhé polovině roku s klesající mírou inflace, byť v říjnu dojde k mírnému nárůstu v důsledku nižší srovnávací základny způsobenou přijetím tzv. úsporného tarifu jako kompenzace domácnostem, které se potýkaly s vysokým nárůstem cen energií.
HK: Ekonomika ČR bude letos stagnovat, v příštím roce stoupne o dvě procenta
11.07.2023 Česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat, v příštím roce stoupne o dvě procenta. Mzdy by se reálně mohly začít zvedat už ve druhé polovině tohoto roku. Roční míra inflace dosáhne letos 10,8 procenta, v roce 2024 klesne na 3,3 procenta. Vyplývá to z aktuální prognózy Hospodářské komory ČR (HK ČR), kterou dnes na tiskové konferenci představil její prezident Zdeněk Zajíček.
Index Exportu – Zpomalující tempo vývozu ochlazuje ekonomiku
30.06.2022 Výhled ve vývoji českého vývozu se dle zaktualizované predikce Indexu exportu zhoršil. „Důvodem jsou přetrvávající komplikace na nabídkové straně, kdy firmy čelí nedostatku výrobních vstupů, vysokým cenám čehokoliv a sílícím signálům ochlazení světové ekonomiky,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Vybrané ekonomické údaje Ruska a Ukrajiny
03.03.2022 Ruská ekonomika závisí zejména na využívání bohatých přírodních zdrojů a rozsáhlém zbrojním průmyslu. Země má největší rezervy zemního plynu na světě, druhé největší zásoby uhlí a osmé největší zásoby ropy. Rusko je předním světovým vývozcem zemního plynu, druhým největším vývozcem ropy a druhým největším exportérem zbraní. Hodnota přírodních zdrojů tvoří podle odhadu z roku 2019 zhruba 60 procent ruského HDP. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu podle ruského ministerstva financí tvořily v loňském roce 36 procent příjmů státního rozpočtu.
Index Exportu – Navzdory zanedbatelnému napojení na Rusko je český export ohrožen
28.02.2022 Výsledky posledních šetření mezi výrobními podniky jsou z pohledu vývoje exportu povzbudivé. Podle konjunkturálního průzkumu z dílny ČSÚ se v únoru oproti lednu zlepšilo hodnocení situace v zahraniční poptávce a přes nepatrnou korekci převládá optimismus také u očekávaného vývoje exportu v příštích třech měsících.
Index Exportu - navzdory všemu se letošní export přiblíží k rekordní hranici 4 biliónů
09.11.2021 Export statečně bojuje na všech frontách. Vývozu z Česka se v podzimních měsících příliš nedaří. Poprvé po dvanácti měsících sklouznul v září těšně pod předkoronavirovou úroveň z loňského února. „Důvodů je mnoho,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Od zauzlených výrobních řetězců a problémů v dopravě a logistice, až po raketový růst nákladů včetně nyní i energií. Přesto podle výpočtu Indexu Exportu má český vývoz šanci se na dosah přiblížit k rekordní hranici 4 biliónů korun.
Index Exportu – český vývoz svírán protichůdnými faktory
14.07.2021 „Český export balancuje na hraně mezi příznivou situací v poptávce a pokračujícími komplikacemi na nabídkové straně. Otázkou je, který z faktorů bude v příštích pěti měsících převažovat,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
Index Exportu – vysoká očekávání po kostrbatém začátku roku
08.04.2021 Český export byl v posledním čtvrtletí minulého roku spolu s průmyslem tahounem ekonomiky. Od září docházelo postupně k navyšování meziroční dynamiky vývozů, jež vyvrcholilo v prosinci růstem téměř o 18 % (národní metodika). Nicméně na začátku letošního roku se dostavilo citelné ochlazení, kdy export v porovnání s lednem 2020 oslabil o 0,6 %. Je ovšem třeba přihlédnout k nevýhodě v podobě počtu pracovních dnů, kterých měl letošní leden o dva méně. „Navíc byl leden prvním měsícem post-brexitových vztahů, což se negativně projevilo na zahraničním obchodu se Spojeným královstvím“, sděluje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.
Největší zprostředkovatel devizových obchodů v Česku míří na burzu. Obchodovat se začne již zítra
27.01.2021 Největší zprostředkovatel devizových obchodů v České republice míří na burzu. Společnost SAB Finance začne obchodovat na pražské burze již tento čtvrtek 28. ledna (pod ISIN CZ0009009940 a tickerem emise SABFG). Investoři získají zhruba pětinu firmy. Klíčovým lákadlem je dividenda vyplácená dvakrát ročně.
SAB Finance má za sebou nejúspěšnější rok v historii
26.01.2021 Praha, 26. 1. 2021 – Společnost SAB Finance a.s., největší zprostředkovatel devizových obchodů v České republice, míří na pražskou burzu a současně hlásí nejúspěšnější rok v historii. Čistý výrok auditora KPMG potvrdil za rok 2020 zisk před zdaněním přesahující 144 milionů korun. Celkově se jedná o meziroční nárůst zisku o více jak 58 % vzhledem k vykázanému zisku 91 milionů korun za rok 2019. Stejný nárůst, tedy přes 58 %, vykazuje SAB i v rámci čistého zisku po zdanění. Ten za rok 2020 přesáhl 116 milionů korun. Z toho se v rámci dividendy plánuje vyplatit 100 milionů korun, zbývající část zůstane jako nerozdělený zisk v podobě rezervy pro budoucí vyplácení dividendy akcionářům. Společnost s více jak patnáctiletou ziskovou historií zahájí obchodování na Burze cenných papírů Praha k 28. lednu 2021.
Index Exportu – bezbřehý optimismus nebo světlo na konci tunelu?
06.01.2021 V listopadu výkonost českého exportu opět překonala očekávání. I předstihové ukazatele, navzdory druhé a později i třetí vlně šíření nového koronaviru, společně jedním hlasem hovoří o oživení českého průmyslu a exportu. Dle indexu nákupních manažerů růst zakázek dosáhl nejvyššího tempa od února 2018.
Anketa: Jen hrstka britských firem čeká od brexitu výhody
16.11.2020 Jen hrstka britských malých a středních firem očekává, že by jim vystoupení Británie z Evropské unie mohlo přinést výhody. Zjistila to anketa poradenské společnosti South West Manufacturing Advisory Service mezi 400 výrobními podniky, ze které dnes cituje agentura DPA. Británie z EU vystoupila na konci letošního ledna, teprve koncem prosince ale vyprší přechodná fáze, kdy platila téměř stejná pravidla.
Index Exportu – prvotní šok za námi, křehké oživení před námi
16.07.2020 Český export se postupně vzpamatovává z uštědřeného šoku. Po kolosálním propadu v dubnu o více než třetinu a v květnu o necelou třetinu, Index Exportu předpovídá českému exportu v následujících pěti měsících pozvolné oživení.
Index Exportu – chybí dobré zprávy
27.02.2020 Ačkoliv výkon českého exportu na konci roku 2019 přinesl nečekané zklamání, celoroční hodnota vyvezeného zboží z Česka na zahraniční trhy dosáhla očekávaného historického rekordu ve výši 3,68 biliónů korun. Podle odhadu Indexu Exportu výkonnost českého exportu pro prvních pět měsíců tohoto roku zůstane slabá, v některých měsících může hodnota vývozu klesnout i pod loňskou úroveň.
Index Exportu – ani jaro český export nepovzbudí
30.01.2020 Podle odhadu Indexu Exportu se listopadový pokles českého vývozu na konci roku 2019 opakovat nebude a celoročního hodnota vyvezeného zboží z Česka na zahraniční trhy dosáhne nového rekordu, téměř 3,7 biliónů korun. Přesto první čtvrtletí letošního roku bude ve znamení mírného poklesu hodnoty českého vývozu. V dubnu se podle aktuálního odhadu Indexu Exportu český vývoz vyrovná loňské výkonnosti.
Devalvace koruny přes 30 lety byla podle ekonomů nezbytná
08.01.2020 Znehodnocení koruny v několika krocích během roku 1990 bylo nezbytným předpokladem pro přechod tehdejší československé ekonomiky na tržní model, shodují se ekonomové oslovení ČTK. I když podle některých bylo zpětně oslabení kurzu příliš velké, obecně nastartovalo dlouhodobé posilování koruny. Ta se tak stala do jisté míry nárazníkem proti ekonomickým šokům, což je vidět i v dnešní malé ochotě veřejnosti přejít na euro. Navíc posilování koruny začalo postupně zlevňovat nákupy Čechů v zahraničí.
Související klíčová slova:
Kč/EUR | Cenová hladina | Pozitivní vliv | USD/PLN | EUR | Německý vývoz | Trend | Statistiky | Tempo růstu | Československé měny | České vlády | Situace na Ukrajině | Vystoupení Británie z Evropské unie | Energetika | SAB Finance | Aktuální prognózy | Český statistický úřad | PLN | Rostoucí ceny | Německý DAX | Nezaměstnanost | Vratislav Zámiš | Obchod s Ruskem | Pandemie | Růst cen | Vakcinace | Zpráva | ČSÚ | Strach | Dividendy | Bankovní rada ČNB | Burza | Brexit | Raiffeisen Bank International | Dun & Bradstreet | Čínské elektromobily | Maloobchod | CzechTrade | Volatilita | Přebytek zahraničního obchodu | Prudké posilování koruny | ISIN CZ0009009940 | CZK | Nord Stream | Státní pomoc | Výhled | Nové trhy | Průmysl | Inflace | Česká měna | Plynovody | BCPP | Domácnosti | Výrazný růst | Dnešní makroekonomické ukazatele | Covid | Pandemie koronaviru | Snižování sazeb | Ropa Brent | Vice | Devalvace | Radomír Lapčík | Růst nezaměstnanosti | Ekonom UniCredit Bank | Burzy cenných papírů | Odvětví | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Negativní dopad | Zahraniční bilance | Snižování úrokových sazeb | Analytici | Člen představenstva | Aktuální hodnoty měny | Zařízení | Pandemie covidu-19 | Šíření nákazy | Nové IPO | Poptávka | Kurz koruny | Zaměstnanost | Koronavirus | Ekonomiky | Hutnictví | RBI | Průmyslová produkce | Zprostředkovatel devizových obchodů | Brent | Očekávání | Nejistota na trzích | Zlevňovat nákupy | Americký S&P 500 | Pavel Sobíšek | Zásoby ropy | CZK/EUR | Lukáš Kovanda | Růst | Příležitosti | Výpadky | EUR/CZK | Německé firmy | Prognóza | Roční míra inflace | Koruna | Potenciál pro růst | Veřejný dluh | České HDP | Průmyslové zakázky | Asociace exportérů | Evropské ekonomiky | Vysoké úroky | Kontrakty | SAB Finance a.s. | Propad průmyslu | Úrokové sazby | Meziroční růst | Ranní okénko | Zisk společnosti | Trh | Deficit zahraničního obchodu | Ruský plyn | Problémy | Oživení české ekonomiky | CZ0009009940 | Společnosti | Index | Měsíční data | Eura | Komise | Společná měna | Nejistoty | Tržní kapitalizace | Exportní průmysl | Posílení | Maďarsko | S&P | Vít Hradil | Objednávky | Unie | Odvětví české ekonomiky | Konjunkturální průzkum | Zahraniční obchod ČR | Znehodnocení koruny | Závislost | Společnost SAB Finance | Deficit | Statistický úřad | Podnikání | Budoucnost | Zpřesněný odhad | Prognóza IE | Firma | Česká koruna | Nord Stream 1 | Opatření | Podnikatelé | HDP Ruska | 3М | Elektromobily | Meziroční míra inflace | Index Exportu | Šíření nového koronaviru | Rozdělení československé měny | Ifo | Index nákupních manažerů | Hlavní ekonom | Burze | Růst vývozu | ISM index | Vysoké inflace | Británie | Analytik Raiffeisenbank | Obchodníci | Obchodovat | Hlavní ekonomka | Ropa | Finance | USA | Raiffeisenbank a.s. | Sankce | Finanční instituce | Výdaje | Přijetí eura | Budování tržní ekonomiky | Německé hospodářství | Helena Horská | Ekonomové | Vývoz do Německa | Růst HDP | Propad exportu | Ruská ekonomika | Prvotní kurz koruny | Oslabení kurzu | Vývoj | Úroková sazba | Nákup devizových prostředků | Konkurenceschopnost | EUR/USD | Spotřebitelská důvěra | Aktuální situace | Manufacturing | Německý exportní průmysl | Kompenzace | Trh Standard | Odhad HDP | Český vývoz | Trh Standard pražské burzy | Dna | ADP | Miliardy korun | Posilování koruny | Sazby | České koruny | Zvýšení produkce | Investovat | Ekonomické oživení | Generální ředitel | SABFG | Průzkum | Firmy | Inflace v Česku | Zajištění | Reálné mzdy | Platit daně | Růst cen komodit | Výpočet Raiffeisenbank | Nárůst HDP | Automobilový průmysl | Poradenské společnosti | Trhy | Devalvace koruny | Jiří Tyleček | Přejít na euro | Nedostatek surovin | Rizika | Rada ČNB | Kurs koruny | ISM | Průzkum ČSÚ | Kyjev | Vysoké ceny | Hospodářský model | Výsledky hospodaření | Ministerstvo financí | Bilance | Štědrý den | Komodity | Mzdy | Na burze | Společnost | Expertka | Posilování české koruny | Hospodaření | Zahraniční obchod | Dlouhodobé posilování koruny | Ekonomické výsledky | Situace na trhu práce | Velké riziko | Obchod | Obchodní přebytek | Kurz koruny vůči euru | Riziko | Analytik | Emise | Trinity | Pražské burzy | SARS | Otto Daněk | Šok | Meta | Nástroj | Plyn | Ceny | Recese | Pokles | Impuls | Ukrajina | Raiffeisenbank | Data z trhu práce | Nárůst nezaměstnanosti | Předstihové ukazatele | Prodeje ropy | Predikce | Státy EU | Odborníci | IHNED | Trinity Bank | Spotřeba domácností | Posílení koruny | Ceny akcií | Ceny energií | Očekávaný zisk | Pracovní místa | Ukrajinská ekonomika | Zisk | ČNB | Den D | Dovoz | Obchodování | Nové prognózy | Metalurgie | Petr Koblic | Úroky | Prezident | Růst inflace | Cena mědi | Státní rozpočet | Měna | Nasdaq | Zprávy | XTB Jiří Tyleček | Údaje | Dodávky plynu | Příjmy z prodeje ropy | Srovnávací základna | DPA | Obchody | Ekonomika ČR | ProCent | Změny sazeb | Zemní plyn | Dobré zprávy | Situace | USD/CZK | Nové zakázky | Miliardy eur | Pozitivní výsledek | Inflace v ČR | Guvernér | Dividenda | HDP | Protekcionismus | Ekonom | Optimismus | Ekonomka | Dolar | Euro | Zdanění | Ekonomka Raiffeisenbank | Obchodní bilance | Prime Market | Poradenské firmy | Slovensko | ČTK | KPMG | Guvernér ČNB | Úvěr | Meziroční inflace | Klesající inflace | Akcie | Mzda | Nižší úrokové sazby | Lepší zítřky | Železná ruda | Pražská burza | Základní úroková sazba | Očkování | Podniky | Analytik XTB | Dodavatelské řetězce | Vývoz | Reuters | Technologie | Prognózy | Kurz | DNO | Daně | Ekonomika Číny | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Bankovní rada | Investice | Osobní příjmy | Pro investory | Potenciál | Kapitalizace | Oživení ekonomiky | Bod | Ekonomická aktivita | Aktuální vývoj | Cyrrus | Hospodářství | Důvěra | Měny | Burzy | Hospodářský růst | Thomson Reuters | Export | Rusko | Signál | České firmy | Unicredit | Partneři | UniCredit Bank | Zhodnocení | Praha | Negativní sentiment | Administrativa | COVID-19 | Cenové tlaky | Devizové rezervy | TIM | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Příjmy | Evropská unie | Kurzarbeit | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Míra | Asociace | Výkonnost | Stavebnictví | Krize | Oslabení koruny | S&P 500 | JDE | Ceny zboží | Prognóza ČNB | Cena | Německo | Digitalizace | Makroekonomické ukazatele | Rozpočet | Česká ekonomika | Kurzy | Finanční prostředky | Ekonomické údaje | Situace na trhu | Tempo inflace | Co bude | DAX | Agentura DPA | Zastavení dodávek | Zlato | Ekonomika | Plánované obchody | Schodek | Oslabení | Práce | Investiční příležitosti | Cíle | Banky | Automotive | Bilance zahraničního obchodu | ČR | XTB | Pozice | Mzdový růst | Kovy | ČNB Aleš Michl | Market | Průměrná mzda | Import | Lednová inflace | Spotřební zboží | Tržní očekávání | Řetězce | Sentiment | Experti | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Pokles průmyslové výroby | Růst hrubého domácího produktu | Slabá poptávka | Polsko | Zdražování | Ropy | IPO | P.A. | Hospodářské výsledky | Inflace v lednu | USD | Odražení ode dna | Přebytek obchodní bilance | Kupní síla | Objem exportu | Propad | Oživení inflace | Hospodářské oživení | Dividendové akcie | Aleš Michl | ISIN | Nejistota | Dnes ČTK | ING | Česká republika | Indexy | Příjmy a výdaje | Forward | Ziskovost | Turistický ruch | ROCE | Hodnoty měny | EU | Miliardy | Anexe Krymu | Uhlí | Ukazatele | Obchodování na burze | Banka | V4
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot