Pondělí 20. ledna 2025 22:50
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex

Index Exportu – Navzdory zanedbatelnému napojení na Rusko je český export ohrožen

28.02.2022 11:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výsledky posledních šetření mezi výrobními podniky jsou z pohledu vývoje exportu povzbudivé. Podle konjunkturálního průzkumu z dílny ČSÚ se v únoru oproti lednu zlepšilo hodnocení situace v zahraniční poptávce a přes nepatrnou korekci převládá optimismus také u očekávaného vývoje exportu v příštích třech měsících.

S přihlédnutím na válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je ale otázkou, jak aktuální či vypovídající čerstvě zveřejněný výsledek průzkumu je. Česká ekonomika na Rusko není silně navázána, podíl exportů dosáhl v minulém roce necelé 2 %, což je od anexe Krymu v roce 2014 snížení míry propojenosti o 1 procentní bod. Přes přímý výměnný obchod s Ruskem tedy český export ohrožen není.

Z komplexnějšího pohledu vazeb české ekonomiky se zbytkem Evropy v podobě exportů a reexportů, a také závislosti na ruských dovozech komodit, to vypadá již méně optimisticky. Nejen Česko, ale i naši evropští obchodní partneři, například Německo, jsou odkázáni na import ruského zemního plynu či ropy, jejichž cena na trhu vzrostla a nelze vyloučit ani výpadky dodávek. To představuje rizika pro průmyslově založenou, a tedy energeticky náročnou českou ekonomiku v podobě nižšího objemu výroby a tím pádem i exportu. Stejnému riziku je vystaveno například Německo, což by pro české exportéry znamenalo zhoršení vyhlídek skrz pokles zahraničních objednávek.

„Kromě zmíněných komodit může hrát významnou roli vysoká závislost na dovozu železné rudy, protože 82 % pochází z Ukrajiny a 12 % z Ruské federace,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Od vypuknutí konfliktu uběhlo jen několik dní a jelikož jsou vstupní data do modelu Indexu Exportu na měsíční frekvenci, aktuální vývoj nezachycují. Navzdory zvýšené nejistotě odhadu nadále platí, že se meziroční tempo vývozu už jen díky velmi vysoké srovnávací základně z jara 2021 v nejbližších měsících pravděpodobně podívá do záporných čísel, ovšem z hlediska fundamentů, vyjma situace na Ukrajině, jsou přicházející data příznivá.

„Ukrajinská válka a s ní spojené přísné sankce západních zemí vůči Rusku zásadně komplikují oživení českého exportu a české ekonomiky. Situace je nepřehledná a těžko předvídatelná. Výrobní řetězce a dodávky nerostů a surovin z Ruska a Běloruska budou závažně poškozeny, a to v době, kdy se ještě plně neobnovily po pandemii. Čeští exportéři i importéři, kteří měli podepsané kontrakty s Ruskem, musí obratem hledat nové odběratele a dodavatele. Nebudete to vůbec snadné. Stejně jako za krymské krize či při pandemickém šoku se firmy rychle přizpůsobily a překonaly těžké překážky. Přechodný propad exportu je asi neodvratitelný, ale doposud silný příliv zakázek a hledání náhradních dodavatelů za ruské či běloruské pomůže českému exportu a celé ekonomice překonat prvotní válečný a sankční šok,“ doufá Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

 

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, data k 25. 02. 2022. Pozn.: Údaje do prosince 2021 odpovídají zveřejněné statistice národního vývozu ČSÚ, od ledna 2022 prognóza IE.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Index Exportu – bezbřehý optimismus nebo světlo na konci tunelu?
    V listopadu výkonost českého exportu opět překonala očekávání. I předstihové ukazatele, navzdory druhé a později i třetí vlně šíření nového koronaviru, společně jedním hlasem hovoří o oživení českého průmyslu a exportu. Dle indexu nákupních manažerů růst zakázek dosáhl nejvyššího tempa od února 2018.
  • Index Exportu – český vývoz svírán protichůdnými faktory
    „Český export balancuje na hraně mezi příznivou situací v poptávce a pokračujícími komplikacemi na nabídkové straně. Otázkou je, který z faktorů bude v příštích pěti měsících převažovat,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Exportu – export, ani ten český, nemá na růžích ustláno
    Dle aktuálního výpočtu Indexu Exportu bude vývoz dál růst solidním tempem. Vysoké dvouciferné přírůstky se již opakovat nebudou – koronavirové propady jsou už (naštěstí) za námi a export již roste z vyšší základny.
  • Index Exportu – export překonává očekávání, překvapí i letos?
    Index Exportu předpovídal na závěr roku 2020 oživení. Přesto a navzdory další vlně zpřísnění protikoronavirových opatření, výkonnost českého exportu porazila i tato optimistická očekávání. „Odvrácení neřízeného brexitu na poslední chvíli, změny v americké administrativě a nečekaně solidní poptávka především z Německa, nabízí velkou šanci českému exportu výrazně překonat loňské úrovně z počátku propuknutí pandemie COVID-19“, domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeseinbank. „Podobně jako v Německu, tak i v Česku, navzdory stále platným restriktivním opatřením, export ožívá mimochodem i zásluhou reexportu přes Německo do Číny a USA, kde němečtí exportéři registrují nejsilnější poptávku. Podle výpočtu Indexu Exportu má alespoň teoretickou šanci překonat tempa růstu za posledních sedm let. Tempům z počátku kurzového závazku se však nevyrovná a bude ještě nějaký čas trvat, než hodnoty českého exportu pokoří staré historické rekordy,“ doplňuje Horská.
  • Index Exportu chladí přehnaná očekávání
    Zmírnění tenzí v obchodních vztazích mezi Spojenými Státy a Čínou, tiché odložení sankčních cel na dovoz evropských aut a náhradních dílů do Spojených Států či naděje na spořádaný odchod Velké Británie z Evropské unie zvrátil doposud klesající sentiment na klíčových trzích našich obchodních partnerů včetně nejzasaženějšího Německa.
  • Index Exportu – chybí dobré zprávy
    Ačkoliv výkon českého exportu na konci roku 2019 přinesl nečekané zklamání, celoroční hodnota vyvezeného zboží z Česka na zahraniční trhy dosáhla očekávaného historického rekordu ve výši 3,68 biliónů korun. Podle odhadu Indexu Exportu výkonnost českého exportu pro prvních pět měsíců tohoto roku zůstane slabá, v některých měsících může hodnota vývozu klesnout i pod loňskou úroveň.
  • Index Exportu – křehké základy dalšího růstu
    Index exportu předpovídající vývoj českého vývozu na základě tvrdých statistických dat slibuje solidní, až dvouciferný růst českého vývozu v následujících třech měsících. Do karet mu hraje i samotná velmi nízká základna z minulého roku, kdy dubnová hodnota českého exportu byla až o 36 % nižší po očištění o sezónní vlivy než v roce 2019.
  • Index Exportu - nadějné oživení zahraniční poptávky
    Český export, zdá se, má to nejhorší za sebou. Průzkumy mezi nákupními manažery (PMI) nebo výsledky konjunkturálního průzkumu přináší povzbudivé zprávy, co se týká komplikací v dodavatelských řetězcích. „I přesto firmy stále čelí bariérám ve výrobě způsobené nedostatkem materiálu a zaměstnanců“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. V závěru roku výkonnost ekonomik eurozóny, až na výjimky (Německo či Rakousko), předčila očekávání, což je příznivým signálem pro zahraniční poptávku. „Česká ekonomika už v závěru roku těžila z oživení poptávky v zahraničí, a navíc tempo nových zahraničních objednávek dle lednového PMI nabralo na tempu“, doplňuje Horská.
  • Index Exportu – na vlnách koronaviru
    Český export prochází zatěžkávací zkouškou. V letních měsících „vydýchával“ krutý jarní úder koranaviru. „Z více jak třetinových propadů se mu během krátké doby podařilo přiblížit k loňským letním hodnotám exportu. Přesto za sedm měsíců letošního roku český export ztratil 257 miliard korun (národní metodika). Vyhlídky vzhledem k intenzitě šíření nákazy ale nejsou růžové,“ upozorňuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Exportu - navzdory všemu se letošní export přiblíží k rekordní hranici 4 biliónů
    Export statečně bojuje na všech frontách. Vývozu z Česka se v podzimních měsících příliš nedaří. Poprvé po dvanácti měsících sklouznul v září těšně pod předkoronavirovou úroveň z loňského února. „Důvodů je mnoho,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Od zauzlených výrobních řetězců a problémů v dopravě a logistice, až po raketový růst nákladů včetně nyní i energií. Přesto podle výpočtu Indexu Exportu má český vývoz šanci se na dosah přiblížit k rekordní hranici 4 biliónů korun.
  • Index Exportu – opatrný přelom roku
    Srpen s sebou přinesl ochlazení ekonomického oživení. Zádrhelům se nevyhnul ani český export, který prohloubil dosavadní ztráty. „Za osm měsíců letošního roku český export ztratil 268 miliard korun (národní metodika). Hodnota Indexu Exportu zůstává i pro následující měsíce (září – listopad) záporná. Mírně do kladných hodnot by se měla dostat až v prosinci a lednu,“ upozorňuje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank. Celoroční ztráty exportu budou dle aktuálního výpočtu činit minimálně 299 miliard korun.
  • Index Exportu – oslabený automotive doléhá na výkon exportu
    Výhled pro export se podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu znovu mírně zhoršil, když pro závěr roku predikuje meziroční pokles do výše 5 % a pro začátek nového roku jen slabý růst. „I přesto výkon českého exportu, měřený celoroční hodnotou vyvezeného zboží, překoná předkovidové úrovně a zapíše si nový historický rekord v blízkosti 3,9 biliónů korun,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Exportu – oslabující poptávka drží export při zemi
    Lepší než očekávaná březnová data ukazují, že český export ustál prvotní šok války na Ukrajině a oproti únoru se hodnota vyvezeného zboží dokonce zvýšila - i když o nepatrných 0,3 % (po sezónním očištění). „Na rovinu je však třeba dodat, že poklesu zabránil růst vývozních cen energií, potravin a dalších položek (v průměru o 4,7 % m/m a 13,2 % meziročně).
  • Index Exportu – Po prvotním šoku se výhled stabilizoval
    Tempo exportu v únoru ještě meziročně dosáhlo solidních 7 % v souladu s predikcí Indexu Exportu. Březnová statistika již ale bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině a současně i vysokou srovnávací základnou z minulého roku. Hodnota vývozů by mohla meziročně poklesnout o cca 6 %. „Mírné zlepšení, nikoliv obrat nepříznivého trendu, pak podle aktuálního výpočtu Indexu Exportu přinese následujících pět měsíců,“ dodává Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Exportu – propad exportu, ale jak hluboký?
    Pandemie COVID-19 zmrazila světovou ekonomiku, pohyb zboží a osob, odběratelsko-dodavatelské řetězce i zahraniční obchod. „První údaje zohledňující nástup pandemie hovoří jasně: čelíme bezprecedentnímu šoku. Doposud zveřejněné předstihové ukazatele hovoří o propadu na minima v celé dlouhé historii toho či onoho ukazatele. A dle dosavadního vývoje pandemie lze usuzovat, že nejsme ještě na úplném dně,“ domnívá se Helena Horská, hlavní ekonomika Raiffeisenbank. Index Exportu, který vychází z předstihových ukazatelů, jen obtížně zachycuje rozsah takového šoku. Je zcela racionální očekávat, že pokles exportu v nejbližších měsících bude o dost prudší, než naznačuje výpočet Indexu Exportu (o zhruba 10 % meziročně).
  • Index Exportu – prvotní šok za námi, křehké oživení před námi
    Český export se postupně vzpamatovává z uštědřeného šoku. Po kolosálním propadu v dubnu o více než třetinu a v květnu o necelou třetinu, Index Exportu předpovídá českému exportu v následujících pěti měsících pozvolné oživení.
  • Index Exportu – připravme se na dvouciferná tempa růstu
    „Český export prochází aktuálně turbulentním vývojem, který není jednoduché exaktně zachytit. Na jedné straně tu máme efekt výrazně nízké srovnávací základny (v dubnu 2020 export poklesl o 37 % v meziročním srovnání a po sezónním očištění, v květnu o 23 %), který automaticky přifoukne meziroční tempa růstu vývozu, a na druhé straně poškozené dodavatelsko-odběratelské vazby v podobě prodlužování dodacích lhůt, nedostatku výrobního materiálu a s tím spojeného prudkého růstu cen,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
  • Index Exportu – růst navzdory potížím v dodavatelských řetězcích
    Český export si v posledním čtvrtletí minulého roku vedl nad očekáváními. V prosinci vzrostl meziročně o necelých 18 % (národní metodika), tedy nejrychlejším tempem od července 2014. Hlavní podíl na výsledku měla motorová vozidla, jejichž vývoz byl meziročně vyšší o 20,4 miliard Kč. I přesto se ale obrovské ztráty z jarních měsíců nepodařilo zcela dohnat. Za celý loňský rok export ztratil 166 miliard Kč, přičemž za prvních osm měsíců ztráta ještě činila 268 miliard Kč.
  • Index Exportu – rychlý nebo pomalý restart exportu?
    Stačily pouhé dva týdny celonárodní karantény a výkonnost českého exportu se v březnu propadla nejprudším tempem od července 2009. A to byl pouhý začátek. „Dle odhadu Indexu Exportu, který jsme podrobili dvojnásobnému šoku ve srovnání s tím březnovým, byl český export v dubnu postižen dvouciferným propadem v rozsahu více než jedné čtvrtiny (o 25-30 % v porovnání s loňským dubnem). Ten vrátil dubnovou hodnotu exportu o sedm let zpátky na úroveň z roku 2013,“ komentuje situaci Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a dodává, že: „ještě hůře se odhaduje další vývoj exportu a jeho případný restart. Předstihové ukazatele u nás i v Německu se sice už odráží od historických minim, ale dodavatelsko-odběratelské řetězce se znovu spojují a rekonstruují. V mnohých provozech stále chybí zaměstnanci a spotřeba domácností ožívá zatím jen opatrně. Na přesnější vyhlídky našeho exportu si budeme muset ještě počkat.“
  • Index Exportu – válečný konflikt obrátí export na ruby
    Český export zaznamenal na počátku letošního roku solidní výkon. Oproti loňskému lednu se hodnota vývozu zboží zvýšila o 12,9 %, což v porovnání s covidem nezasaženým rokem 2019 představuje zlepšení o 10,6 %. I za únor vykazují data příznivý výsledek. Obrat o 180 stupňů bohužel přinese válkou ovlivněný březen. Vývoz si proto těžko udrží vydařený lednový start. Dle odhadu Indexu Exportu by se mohlo průměrné tempo vývozu v letošním roce pohybovat mezi 4 - 5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna